Problem z zasięgiem T-mobile max 60

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
alexnet
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2016-08-17, 12:33
Lokalizacja: okolice Lubska

Problem z zasięgiem T-mobile max 60

Post autor: alexnet »

Witam potrzebuje waszej pomocy dawca LTE od t-mobile z opcją do 60 mb/s. Instalowałem u sąsiada cały osprzęt huawei b525 + 2x atk-10 i mam problem. Mieszkaniec wsi Stara Woda (woj Lubuskie) w lokalizacji 2 bts od t-mobile z lte 800. 1 bts Lisia góra (gmina jasień) oddalony w lini prostej ponad 8KM sygnał bardzo dobry:
parametry za pomocą programu LTEWatch
RSRP -84
RSSI -58
RSRQ -9
SINR 20

po tym jak bts w lisia góra okazał się zasrany pod wieczór, zmieniłem kierunek anten na Zabłocie.
No i mam problem, nadajnik oddalony ponad 5 km w linii prostej. A o to parametry z LTEWatch:
RSRP -96/-95
RSSI -73/-67
RSRQ -12/-8
SINR -3/ 8

download w ciągu dnia od 15-20 mb/s upload 15-19 mb/s
wieczorem około 22:00 godziny download 25-30 mb/s upload 20-22mb/s

w tym samym momencie kiedy ja byłem pod BTS w zabłociu i sprawdzałem szybkość internetu na telefonie osiągałem 50-40 download i upload powyżej 22 mb/s i to stabilnie , ku mojemu zdziwieniu zadzwoniłem do sąsiada by sprawdził prędkość u siebie okazało się że do niego dociera jedynie 18 download 20 upload. wiec postanowiłem sprawdzić jeszcze raz szybkość w telefonie. i wyciągałem pod bts od 40 do 52 mb/s. panowie w czym problem pomóżcie bo mnie sąsiad nęka bym mu coś z tym zrobił.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Problem z zasięgiem T-mobile max 60

Post autor: dzejk »

Nadajnik ma tylko jedno pasmo w LTE? Sprawdzałeś prędkość telefonem od strony sąsiada? Bo anteny sektorowe nadajnika (przeważnie 3 - każda z innej strony) mogą mieć różne obciążenie. Ponadto mogą być akurat pod sporym kątem do sąsiada, stąd słabsze parametry.
alexnet
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2016-08-17, 12:33
Lokalizacja: okolice Lubska

Re: Problem z zasięgiem T-mobile max 60

Post autor: alexnet »

dzejk dzięki za szybką odpowiedz. Nie jestem wstanie ci powiedzieć z którym sektorem się łączyłem dokładnie będąc pod BTS ale wiem że sąsiad wyłapuje Cell id 66969361. i tylko ten wyłapuje z BTS z Zabłocia. Ogólnie nie mogę też manewrować z antenami bo przeskakuję mi na Lisia Górę a z nim łączyć się nie chce bo wieczorami jest tam tragedia.
alexnet
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2016-08-17, 12:33
Lokalizacja: okolice Lubska

Re: Problem z zasięgiem T-mobile max 60

Post autor: alexnet »

dodam jeszcze że od strony domu sąsiada gdzie też zostały zamontowane anteny i wycelowane w kierunku Zabłocia. Jakieś 20 m na wprost anten jest Transformator :( czy on może jakoś zakłócać działanie internetu.
alexnet
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2016-08-17, 12:33
Lokalizacja: okolice Lubska

Re: Problem z zasięgiem T-mobile max 60

Post autor: alexnet »

anteny atk sa prawie wycelowane na Transformator. Narysuje wam zaraz
alexnet
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2016-08-17, 12:33
Lokalizacja: okolice Lubska

Re: Problem z zasięgiem T-mobile max 60

Post autor: alexnet »

Niebieska linia to kierunek ustawienia Anten ATK-10
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Problem z zasięgiem T-mobile max 60

Post autor: robertnik »

Z perspektywy zdjęcia antena jest nisko, co też widać po skaczącym RSRQ. Coś wpływa na jego jakość, a czy to transformator...
alexnet
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2016-08-17, 12:33
Lokalizacja: okolice Lubska

Re: Problem z zasięgiem T-mobile max 60

Post autor: alexnet »

robertnik antena nie jest nisko zamontowana bo aż 7 m od powierzchni tyle mogłem. a zdjęcie jest z dokładnie z lokalizacji realnej ale nie robiłem je aparatem tylko za pomoca Google Earth. Chciałem wam tylko pokazać że w kierunku anten zew po drodze a nawet 20m od anten jest włąśnie ten transformator który dostarcza prąd dla mieszkańców wsi
ODPOWIEDZ