prośba o radę - lepszy modem przez komórkę czy modem card?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
magicch
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2007-01-02, 22:19

prośba o radę - lepszy modem przez komórkę czy modem card?

Post autor: magicch »

Witam serdecznie, mam pytanie (pewnie dla większości z Was wyda się głupie, ale mimo to prosze o wyczerpującą odpowiedź). Od niedawna uzywam modemu comander edge przez usb w iplus. Wszystko chodzi OK, jednak mam problemy z używaniem skype, na czym mi najbardziej zależy. Głos jest opóźniony, zniekształcony, czasami przerywa rozmowę. Uznałem, że to wina modemu edge, chcę go wymienić na modem umts. Rozważam zakup telefonu: nokia 6630, ew. nec e313. Zauważyłem jednak, że dokładając niewiele. moge sprawić sobie adapter pcimca i modem card, łączny koszt w granicach 700 zł, a mógłbym odbierać również HSDPA. Jak uważacie, która opcja jest lepsza? Dodam, że używam komputera PC a nie laptopa i w kwestiach technicznych jestem raczej zielony, dlatego proszę o radę fachowców :)
PS jak myslicie, czy ktoś kupi ode mnie modem comander?
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Fanta
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1242
Rejestracja: 2007-01-29, 23:06
Lokalizacja: Siedlce (okolice)

Re: prośba o radę - lepszy modem przez komórkę czy modem card?

Post autor: Fanta »

Ja odpowiem tylko na drugie pytanie: Na pewno ktoś kupi modem jeśli
zamierzasz go sprzedać bez umowy, sam patrzyłem na allegro jak miałem simdatę, ale teraz ma iplusa i netbox2 więc problem z głowy...
[center]!! Zaczynaj od: FAQ -> Szukaj tematów-> GOOGLE
Regulamin i Netykieta[/center]
cysio
Stały użytkownik forum
Posty: 137
Rejestracja: 2007-01-04, 23:17
Lokalizacja: Łódź

Re: prośba o radę - lepszy modem przez komórkę czy modem card?

Post autor: cysio »

Modem to zawsze lepsze rozwiazanie , moze nie tanie ale lepsze, nie wyobrazam sobie jakbym żaglowal kartami w swoim n73. A tak podlaczam i mam , bez problemu. Chodz jakbym mial dac za icon 1000zl (po tyle chodza na allegro) to raczej bym go nie kupil , ale jak bralem i tak "twój internet" to <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> :)
bio5
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 182
Rejestracja: 2006-11-14, 09:51
Lokalizacja: Wuwua

Re: prośba o radę - lepszy modem przez komórkę czy modem card?

Post autor: bio5 »

a czemu żąglować???? ja mam telefon do dzwonienia i drugi, który jest tylko modemem
6182

Re: prośba o radę - lepszy modem przez komórkę czy modem card?

Post autor: 6182 »

Nadajnik w komórce ma moc 0,1 W.Nadajnik w modemie 2 W,czyli będąc na <font color="#FF0000"><b>***Cenzura***</b></font> gdzie Ci daleko będzie do BTSa albo najbliższy nie będzie obsługiwał GPRS modem sobie bardziej poradzi.Ale jeśli chcesz neta używać w terenach raczej zurbanizowanych/cywilizowanych kup telefon-łatwiej zdjąć simlocka (jeśli nie jest już zdjęty) wiec bez większych ceregieli będziesz mógl zmienić operatora jak zajdzie taka potrzeba 8)
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: prośba o radę - lepszy modem przez komórkę czy modem card?

Post autor: zDaleKi »

6182 pisze:Nadajnik w komórce ma moc 0,1 W.
Z jakiego źródła masz te dane o 0,1W? I przy jakim zakresie ma być taka moc?
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
tadekptaku
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2007-02-06, 20:59
Lokalizacja: Mallow Irlandia

Re: prośba o radę - lepszy modem przez komórkę czy modem card?

Post autor: tadekptaku »

Data card tylko.
SonyEric.W300i .Vodafone 3G broadband,Huawei E620
sapnews
Stały użytkownik forum
Posty: 118
Rejestracja: 2006-12-19, 01:11
Lokalizacja: Kraków

Re: prośba o radę - lepszy modem przez komórkę czy modem card?

Post autor: sapnews »

6182 pisze:Nadajnik w komórce ma moc 0,1 W.Nadajnik w modemie 2 W,czyli będąc na <font color="#FF0000"><b>***Cenzura***</b></font> gdzie Ci daleko będzie do BTSa albo najbliższy nie będzie obsługiwał GPRS modem sobie bardziej poradzi.Ale jeśli chcesz neta używać w terenach raczej zurbanizowanych/cywilizowanych kup telefon...
Nie zgodzę się w tej kwestii.

Często jeżdżę pociągiem na trasie Rzeszów - Kraków Główny i ostatnio testowałem działanie neta przez gprs oraz czas działania laptopa (HP Compaq nx6310) na baterii - korzystając z internetu w sieci iPlus przez Siemensa s55 + BT oraz przez SE GC79 (test które rozwiązanie jest lepsze)

I twoja teza - niestety - ma się nijak to wyników jakie uzyskałem.

A mianowicie, zasięg na SE GC79 dosyć często zanikał i modem gubił sieć. Natomiast Siemens s55 tracił sieć operatora tylko w jednym punkcie (ok 2-3km pasmo lasu między Tarnowem a Krakowem ).

A więc okazuje się, że telefon - mimo (jak piszesz) wzmacniacza mniejszej mocy, potrafi sobie dużo lepiej poradzić z utrzymaniem zasięgu i stabilnym połączeniem do internetu.

A więc dla mnie sprawa jest jasna.

Nadmieniam, że wagony w jakich testy były przeprowadzone były bez reapeter'a. Zdarzyło mi się jechać w wagonie z reapeterem i na s55 zasięg na całej trasie Rzeszów - Kraków utrzymywał się na poziomie 4 kresek.
Awatar użytkownika
tadekptaku
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2007-02-06, 20:59
Lokalizacja: Mallow Irlandia

Re: prośba o radę - lepszy modem przez komórkę czy modem car

Post autor: tadekptaku »

magicch pisze:Witam serdecznie, mam pytanie (pewnie dla większości z Was wyda się głupie, ale mimo to prosze o wyczerpującą odpowiedź). Od niedawna uzywam modemu comander edge przez usb w iplus. Wszystko chodzi OK, jednak mam problemy z używaniem skype, na czym mi najbardziej zależy. Głos jest opóźniony, zniekształcony, czasami przerywa rozmowę. Uznałem, że to wina modemu edge, chcę go wymienić na modem umts. Rozważam zakup telefonu: nokia 6630, ew. nec e313. Zauważyłem jednak, że dokładając niewiele. moge sprawić sobie adapter pcimca i modem card, łączny koszt w granicach 700 zł, a mógłbym odbierać również HSDPA. Jak uważacie, która opcja jest lepsza? Dodam, że używam komputera PC a nie laptopa i w kwestiach technicznych jestem raczej zielony, dlatego proszę o radę fachowców :)
PS jak myslicie, czy ktoś kupi ode mnie modem comander?
pozdrawiam
Problem masz w tym ze w polsce lacza sa za wolne. jezeli wejdzie umts wszedzie nie tylko w paru miastach problem zniknie. Ja mam tu umts dostepny na kazdym pastwisku wiec ze skype nie mam zadnych problemow. Powiem tak: Polska telekomunikacyjnie jest chyba za afryka wiec walczcie Panowie i Panie i nie dajcie z siebie zdzierac pieniedzy za liche uslugi.
SonyEric.W300i .Vodafone 3G broadband,Huawei E620
LukasMWS
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2006-12-08, 23:20
Lokalizacja: Polanica Zdrój / Wroc?aw

Re: prośba o radę - lepszy modem przez komórkę czy modem car

Post autor: LukasMWS »

tadekptaku pisze:jezeli wejdzie umts wszedzie nie tylko w paru miastach problem zniknie. Ja mam tu umts dostepny na kazdym pastwisku
Obawiam się, że taki stan rzeczy jest (u nas) niemożliwy. Przynajmniej na razie i jeszcze przez dłuuugi czas.
Poniekąd ze względów technicznych. Zasięg NodeB jest w porównaniu do BTSów systemu GSM tak nikły, a częstotliwość 2,1GHz tak podatna na zakłócenia "terenowe", że aby uzyskać zasięg UMTS "wszędzie", należałoby stawiać stacje w najlepszym wypadku co kilka kilometrów. Jeśli doliczymy zjawisko "cell pumping", to komórka UMTS kurczy się (podobno) do kilkuset metrów. Jeśli jeden taki obiekt wolnostojący kosztuje kilkaset tys. zł, to należy zapomnieć o ekspansji systemu UMTS gdziekolwiek poza wielkie i duże miasta.

Najpierw może by tak poprawić pokrycie EDGE, bo tu, szczególnie dla Ery i Plusa jeszcze dużo do zrobienia.
Swoją drogą podejrzewam, że z systemu GSM/DCS będzie można wydusić więcej, niż dzisiejsze 230kb/s. Tak przynajmniej pokazuje ewolucja dotychczasowych systemów przesyłu danych: CSD > HSCSD, potem kolejne klasy GPRS, potem eGPRS (EDGE) aż do dzisiejszej 10 klasy.
W przypadku modemów telefonicznych też fachowcy uważali, że nie jest możliwe uzyskanie prędkości większej niż 14,4kb/s, tymczasem modemy osiągnęły 56kbps, a przez modyfikację ADSL, teoretycznie chyba do 14Mb/s....
Czy waszym zdaniem transmisja pakietowa w sieci GSM będzie rozwijana?
Orange - ED77 + ATK-20
iplus_netbox
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2007-02-02, 13:06
Lokalizacja: Tuszyn i okolice

Re: prośba o radę - lepszy modem przez komórkę czy modem card?

Post autor: iplus_netbox »

do: LukasMWS Jeżeli możesz to wejdź na chwile tu: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=5814 i odpowiedz na moje pytanie (bo wcześniej do mnie pisałeś, a ja do ciebie odpisałem i pewnie nie widziałeś)
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez iplus_netbox, łącznie zmieniany 1 raz.
FINCH
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2006-12-01, 09:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: prośba o radę - lepszy modem przez komórkę czy modem car

Post autor: FINCH »

LukasMWS pisze:Czy waszym zdaniem transmisja pakietowa w sieci GSM będzie rozwijana?
Z gsm nie mam styczności i nie wiem w jakim to idzie kierunku. Natomiast NodeB rozwijany będzie jako element sieci konwergentnej. Czyli na jednej platformie dostępny bedzie WiMax WiFi i tak dalej ...
FINCH | MOTOROLA A835 + LicencjaGPRS = 40 kB/s
bio5
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 182
Rejestracja: 2006-11-14, 09:51
Lokalizacja: Wuwua

Re: prośba o radę - lepszy modem przez komórkę czy modem card?

Post autor: bio5 »

BliSki pisze:
6182 pisze:Nadajnik w komórce ma moc 0,1 W.
Z jakiego źródła masz te dane o 0,1W? I przy jakim zakresie ma być taka moc?
Terminale (czyli pot. komórki) dostępne na naszym rynku mają nadajniki o mocy:
2 waty - sieć GSM 900
1 wat - GSM 1800
jest to moc maksymalna, jaka może być wypromieniowana ze słuchawki.
Każda słuchawka baaaaaaaaardzo rzadko nadaje z maksymalną mocą, ponieważ, każda wyposażona jest w układ dopasowania mocy do siły sygnału. W praktyce w terenie zabudowanym podczas rozmowy lub transmisji danych telefon nadje sygnał z mocą od 0,025 do max. 0,5 wata.

Analogicznie funkcjonuje karta modemowa.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: prośba o radę - lepszy modem przez komórkę czy modem card?

Post autor: zDaleKi »

bio5 pisze:Z jakiego źródła masz te dane o 0,1W? I przy jakim zakresie ma być taka moc?
Terminale (czyli pot. komórki) dostępne na naszym rynku mają nadajniki o mocy:
2 waty - sieć GSM 900
1 wat - GSM 1800[/quote]
I dokładnie o to chodziło.
bio5 pisze:Każda słuchawka baaaaaaaaardzo rzadko nadaje z maksymalną mocą, [...] W praktyce w terenie zabudowanym podczas rozmowy lub transmisji danych telefon nadje sygnał z mocą od 0,025 do max. 0,5 wata.
Analogicznie funkcjonuje karta modemowa.
To też się w pełni zgadza.

Dlatego nie wiem skąd te dane kolegi 6182 i różnice między telefonami (słuchawkami) i modemami?
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
magmike
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 498
Rejestracja: 2006-01-05, 13:18
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: prośba o radę - lepszy modem przez komórkę czy modem card?

Post autor: magmike »

BliSki pisze:Dlatego nie wiem skąd te dane kolegi 6182 i różnice między telefonami (słuchawkami) i modemami?
Ano stąd że komórkę można w pionie postawić, czy chociażby bliżej okna (a wagon był bez reapetera). Modem może jedynie spoczywać na kolanie, mniejsza jest możliwość manewrowania nim. To moja teoria.
pozdrawiam, magmike
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: prośba o radę - lepszy modem przez komórkę czy modem card?

Post autor: zDaleKi »

magmike pisze:Ano stąd że komórkę można w pionie postawić, czy chociażby bliżej okna (a wagon był bez reapetera). Modem może jedynie spoczywać na kolanie, mniejsza jest możliwość manewrowania nim. To moja teoria.
Ale ta Twoja teoria mówi, ze komórka będzie się lepiej sprawdzała (zresztą z tym Twoim wywodem się zgadzam).

Natomiast moje pytanie dotyczyło wypowiedzi kolegi o ksywce 6182, który twierdził, że cytuję:
6182 pisze: modem sobie bardziej poradzi
oraz:
6182 pisze:Nadajnik w komórce ma moc 0,1 W.Nadajnik w modemie 2 W
:)
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
magmike
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 498
Rejestracja: 2006-01-05, 13:18
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: prośba o radę - lepszy modem przez komórkę czy modem card?

Post autor: magmike »

Nie zauważyłem że
6182 pisze: modem sobie bardziej poradzi
bo górę tematu dawno czytałem i też nie przypuszczałałem, że ktoś może tak uważać ;-)
pozdrawiam, magmike
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: prośba o radę - lepszy modem przez komórkę czy modem card?

Post autor: zDaleKi »

magmike pisze:bo górę tematu dawno czytałem i też nie przypuszczałałem, że ktoś może tak uważać ;-)
Cieszę się, że już wszystko jasne i że mamy to samo zdanie ;)
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
sapnews
Stały użytkownik forum
Posty: 118
Rejestracja: 2006-12-19, 01:11
Lokalizacja: Kraków

Re: prośba o radę - lepszy modem przez komórkę czy modem card?

Post autor: sapnews »

magmike pisze:Ano stąd że komórkę można w pionie postawić, czy chociażby bliżej okna (a wagon był bez reapetera). Modem może jedynie spoczywać na kolanie, mniejsza jest możliwość manewrowania nim. To moja teoria.
Być może masz rację - aczkolwiek zauważyłem w praktyce, że nawet komórka leżąca przy lapku podczas podróży pociągiem ma stabilny zasięg - gdzie na modemie mam cały czas falowanie i zanikanie sygnału sieci.

Można sugerować, że jest to spowodowane anteną jaka jest zamontowana w modemach PCMCIA oraz telefonach komórkowych.

Być może w niedalekiej przyszłości uda mi się pożyczyć modem ze złączem antenowym i spróbuję z anteną zewnętrzną. Wtedy będę mógł powiedzieć coś więcej na ten temat.

Co do zurzycia energii - to muszę przyznać, że dopiero teraz zaczynam zauważać poprawę w czasie trzymania baterii, gdy jest podłączony modem PCMCIA niż moduł BT na USB + transmisja danych przez s55.

BTW: Widziałem ostatnio na allegro antenę zew. do modemów Option z opcją przypięcia do matrycy LCD. Więc to może być rozwiązanie dla "falującego" zasięgu.

Pytanie tylko - czy jednak telefon komórkowy jako modem nadal jest najlepszym rozwiązaniem na stabilne połączenie podczas podróży.

Pozdrawiam,
6182

Re: prośba o radę - lepszy modem przez komórkę czy modem card?

Post autor: 6182 »

Dane <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> z wątku o szkodliwości transmitowania danych poprzez GSM/UMTS.Ktoś napisał,że komórka,a raczej terminal,nadaje z maksymalną mocą 100mW.A jak wiadomo oznacza to 100 miliWatów,czyli 0,1 W.No cóż myślałem że jak ktoś takie rzeczy pisze to wie-ale trudno,następnym razem pokopię trochę :wink:
Awatar użytkownika
magmike
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 498
Rejestracja: 2006-01-05, 13:18
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: prośba o radę - lepszy modem przez komórkę czy modem card?

Post autor: magmike »

sapnews pisze:Co do zurzycia energii - to muszę przyznać, że dopiero teraz zaczynam zauważać poprawę w czasie trzymania baterii, gdy jest podłączony modem PCMCIA niż moduł BT na USB + transmisja danych przez s55.
Wygląda na to że modem się mniej wysila i ma mniejszy zasięg automatycznie ;-)
Uważam, że anteny w modemach są mniej czułe od komórkowych i w związku z tym niektórzy producenci dodają te patyczki czy zwykłe antenki druciane (pozycja pionowa) jak w AirCard.
pozdrawiam, magmike
ODPOWIEDZ