telefon z UMTS czy EDGE - co wybrać

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
enzo_pl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2007-01-05, 10:48
Lokalizacja: z Nienacka

telefon z UMTS czy EDGE - co wybrać

Post autor: enzo_pl »

Witam.
Jestem nowy, więc na wstępie dzień dobry forumowiczom.

Zamierzam sobie kupić nowy telefon. Konkretnie SE k790/k800. I tu jest problem.
Otóż telefony, o ile zauważyłem, różnią się tylko jedną rzeczą: k790 ma EDGE, k800 ma UMTS. Pomijam fakt drugiej kamery w k800.

Pytanie: co wybrać?

Telefon używany głównie w Warszawie, czasami poza miastem, wtedy głównie jako nawigacja.
Sporadycznie używany jako modem do kompa.
Aktywacja w Plusie.
Nie przewiduję używania "bajerków" 3G.
Odpada opcja w stylu "Kup Nokię". Jestem zorientowany na SE.

Szukałem na forum, jeśli niedokładnie to pokornie przyjmę baty. :)
Awatar użytkownika
Sundance_kid
Guru bezprzewodowy
Posty: 5361
Rejestracja: 2006-02-20, 22:13
Lokalizacja: Bratoszewice

Re: telefon z UMTS czy EDGE - co wybrać

Post autor: Sundance_kid »

Zdecyduj się na k800, wybór bardziej przyszlościowy.
enzo_pl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2007-01-05, 10:48
Lokalizacja: z Nienacka

Re: telefon z UMTS czy EDGE - co wybrać

Post autor: enzo_pl »

Sundance_kid pisze:Zdecyduj się na k800, wybór bardziej przyszlościowy.
OK, dzięki za odpowiedź, ale możesz rozwinąć? Co konkretnie masz na myśli mówiąc 'przyszłościowy'?
mistrzuniu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2007-01-04, 14:11

Re: telefon z UMTS czy EDGE - co wybrać

Post autor: mistrzuniu »

uważam że koledze chodziło o to, że K800 ma więcej tzw. bajerów i jest nowocześniejszy co z tym idzie jego wyższa cena.

chociaż osobiście poleciłbym telefon z symbianem, bo wtedy mógłbyś zainstalować w telefonie wiele przydatnych aplikacji od przeróżnego rodzaju odtwarzaczy muzycznych i filmowych po słowniki, antywirusy i co jeszcze ciekawsze TOMTOM'a który poprowadziłby Cie za pomocą telefonu bezproblemowo gdzie chcesz.

Jeśli nie zamierzasz używać wideokonferencji i połączenia z internetem to możesz wybrać k750i, chociaż niewiadomo co sie kiedy wydarzy i UMTS może być wtedy lepszym rozwiązaniem.
enzo_pl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2007-01-05, 10:48
Lokalizacja: z Nienacka

Re: telefon z UMTS czy EDGE - co wybrać

Post autor: enzo_pl »

mistrzuniu pisze:uważam że koledze chodziło o to, że K800 ma więcej tzw. bajerów i jest nowocześniejszy co z tym idzie jego wyższa cena.
Te telefony są w tej samej cenie i o ile wiem, różnią się tylko tym, że jeden ma UMTS, a drugi EDGE.
mistrzuniu pisze:chociaż osobiście poleciłbym telefon z symbianem, bo wtedy mógłbyś zainstalować w telefonie wiele przydatnych aplikacji od przeróżnego rodzaju odtwarzaczy muzycznych i filmowych po słowniki, antywirusy i co jeszcze ciekawsze TOMTOM'a który poprowadziłby Cie za pomocą telefonu bezproblemowo gdzie chcesz.
Akurat takich rzeczy nie potrzebuję w telefonie. :)
A jeśli chodzi o nawigację, to wystarczy Java, GPRS, BT i moduł GPS. Z powodzeniem do nawigacji wykorzystuję k750.
mistrzuniu pisze:Jeśli nie zamierzasz używać wideokonferencji i połączenia z internetem to możesz wybrać k750i, chociaż niewiadomo co sie kiedy wydarzy i UMTS może być wtedy lepszym rozwiązaniem.
k750 posiadam i zamierzam go wymienić na nowszy. Wideokonferencje, czy wideorozmowy mnie nie interesują.

W takim razie inaczej:
Czy w Wawie UMTS ma na tyle duży zasięg, że jest dostępny 'praktycznie wszędzie'?
Jaka jest rzeczywista prędkość transmisji przy EDGE, a jaka przy UMTS? Przypominam, że mam telefon w Plusie.
Jakie jeszcze 'bajerki', oprócz rozmów wideo, ma UMTS w porównaniu z EDGE?
Awatar użytkownika
Sundance_kid
Guru bezprzewodowy
Posty: 5361
Rejestracja: 2006-02-20, 22:13
Lokalizacja: Bratoszewice

Re: telefon z UMTS czy EDGE - co wybrać

Post autor: Sundance_kid »

a) nie koledze a koleżance chodziło o to, że korzystając z UMTSa możesz osiągnąć większa prędkość. A oba obsługują EDGE więc mozesz kupić ten który oferuje Ci ciut więcej.
b) prędkości masz tutaj: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=1896
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Sundance_kid, łącznie zmieniany 1 raz.
enzo_pl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2007-01-05, 10:48
Lokalizacja: z Nienacka

Re: telefon z UMTS czy EDGE - co wybrać

Post autor: enzo_pl »

Sundance_kid pisze:a) nie koledze a koleżance chodziło o to, że korzystając z UMTSa możesz osiągnąć większa prędkość. A oba obsługują EDGE więc mozesz kupić ten który oferuje Ci ciut więcej.
Koleżanka nie czyta ze zrozumieniem...
Po raz trzeci: k790 i k800 różnią się _tylko tym_, że k790 ma EDGE, nie ma UMTS, a k800 ma UMTS, nie ma EDGE. Chyba że koleżanka ma jakieś informacje, do których nie dotarłem. Oglądałem dane tych telefonów na oficjalnej stronie SE. Nie znalazłem telefonu, który obsługuje obie technologie...

Oprócz tego są dokładnie takie same. Pomijam oczywiście obecność drugiej kamery w k800.
Zdaję sobie sprawę z tego, że UMTS jest szybszy. Stąd moja wskazówka, że mieszkam w Wawie, telefonu używam przede wszystkim właśnie w Wawie i mam aktywację w Plusie. Wskazówka po to, że chcę wiedzieć, czy kupując telefon z UMTS będę się cieszył prędkością, czy będę miał zasięg. Alternatywą jest EDGE. Wolniejszy, ale o ile wiem, o lepszym zasięgu.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez enzo_pl, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Sundance_kid
Guru bezprzewodowy
Posty: 5361
Rejestracja: 2006-02-20, 22:13
Lokalizacja: Bratoszewice

Re: telefon z UMTS czy EDGE - co wybrać

Post autor: Sundance_kid »

enzo_pl pisze:
Sundance_kid pisze: Koleżanka nie czyta ze zrozumieniem...
Przed napisaniem porównywałam obydwa telefony o obydwa miały EDGE. Więc stąd to napisałam. Teraz specjalnie sprawdziłam na innej i jest, że nie ma. Więc przepraszam za błąd.

Zasięg jest dobry więc myślę, że lepszy będzie telefon z UMTSem
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: telefon z UMTS czy EDGE - co wybrać

Post autor: Ufo atakuje »

enzo_pl pisze: Zdaję sobie sprawę z tego, że UMTS jest szybszy. Stąd moja wskazówka, że mieszkam w Wawie, telefonu używam przede wszystkim właśnie w Wawie i mam aktywację w Plusie. ... Alternatywą jest EDGE. Wolniejszy, ale o ile wiem, o lepszym zasięgu.
Nie wiesz wszystkiego. Bierz K800i i nie kombinuj. EDGE działa w paśmie 900/1800 czyli na tych samych co 95% telefonów. Co to znaczy? A to, że wystarczy, że więcej ludzi złapie za komórki a twój transfer na tym "stabilnym" EDGE spadnie do poziomu GPRS, bo transmisja danych ma najniższy priorytet.. Poza tym Plus słynie z kiepskiego EDGE w miastach (w Warszawie też), już był tu jeden klient co się na tym przejechał. A UMTS to całkiem inna technologia, poczytaj forum.
PS. Ale najpierw sprawdź czy w K800i można wymusić tryb UMTS.
enzo_pl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2007-01-05, 10:48
Lokalizacja: z Nienacka

Re: telefon z UMTS czy EDGE - co wybrać

Post autor: enzo_pl »

I właśnie taka odpowiedź jest OK.
Dzięki. :)
ODPOWIEDZ