Dobranie Anteny i Routera do Mobilnego Internetu LTE T-Mobile

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
TheUnkownLi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2018-06-03, 17:09

Dobranie Anteny i Routera do Mobilnego Internetu LTE T-Mobile

Post autor: TheUnkownLi »

Witam Serdecznie!

Chciałbym poprosić o pomoc w dobrze odpowiedniego routera i zewnętrznej anteny do internetu T-Mobile 20mb/s.

Od razu chciałbym zaznaczyć dwie rzeczy:
a)Internet jest dodatkiem do mojego abonamentu więc nie kupuje go osobno i nie mam możliwości wzięcia oferty do 60mb/s
b)Obecnie korzystam z internetu kablowego- służy mi on do grania,jest stabilny i w miarę szybki. Niestety gry (itp..) ściągają się na nim bardzo wolno i dlatego z pomocą postanowiłem zaopatrzyć się w LTE ,które służyć mi będzie tylko i wyłącznie do celu ,ktorym jest pobieranie GIER.
Głównie zależy mi na jego szybkości , nie stabilności.

Przechodząc do sedna...

Lokalizacja najbliższego BTS:
[1] Oława, Dolnośląskie ul. gen. W.Sikorskiego 15 - strunobetonowy maszt T-Mobile [ODLEGŁOŚĆ ok.500m]
Zauważyłem ,że obsługuje on Pasmo LTE 800 , jednak w zakładce Powiązane pozwolenia UKE widnieje takżę wartość:
LTE 1800 46343 MNET/11/76343/6/17 zmP 2023-08-31
LTE 2600 46343 MNET/11/76343/6/17 zmP 2023-08-31
Czy to znaczy ,że obsługuje on te częstotliwości?

PS: Czy da się sprawdzić obciążenie wyżej wymienionego BTS na jakiejś stronie? , zauważyłem ,że pomimo iż jest to konstrukcja T-mobile słup wykorzystuje również Orange oraz NetWorkS! co kolwiek to jest


Router ,nad którym myślalem [Nie kupuje go w ofercie , osobno na własną rękę] to:
Huawei B525s-23a : https://www.ceneo.pl/51370504 ,który w wersji od T-Mobile wyrwe na OLX.PL już za ok. 350zł z dostawą :D :D

Czy jest dobry , stabilny? - Przyjmę każdą alternatywe do 500zł , byle naprawde opłacało się dołożyć te 150złotych do moich zastosowań :)

Dodatkowo rozważam zakup anteny zewnętrznej,moje propozycje:
1.http://www.cybertech.com.pl/p162,antena ... -b715.html
bądź
2.http://www.cybertech.com.pl/p163,antena ... -b715.html
Która z nich sprawdzi się lepiej?

Z góry dziekuje za pomoc!

Pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobranie Anteny i Routera do Mobilnego Internetu LTE T-Mobile

Post autor: matek451 »

Na BTS-ie NetWorks przy Sikorskiego działa LTE1800 Networks , wspólne dla T-Mobile i Orange oraz LTE800 T-Mobile. Orange ma tam własne LTE2600 więc możliwe że działa też LTE2600 T-mobile. oczywiście działa z niego agregacja pasm LTE. Zakup B525 tych z T-mobile już od 250 zł to dobry wybór. współpracują z HManagerem, sprawdzasz na nim po kolei pasma LTE2600, LTE1800 i LTE800 oraz agregacje LTE2600+1800, LTE2600+800 i LTE1800+800. Pokazujesz screeny z nich, pokażą CID BTS-a i parametry sygnału, do tego DL/UL wieczorem. Przy 500m od BTS-a antena raczej niekonieczna ale decyzja po testach.
TheUnkownLi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2018-06-03, 17:09

Re: Dobranie Anteny i Routera do Mobilnego Internetu LTE T-Mobile

Post autor: TheUnkownLi »

Rozumiem. Bardzo dziękuje za szybka i rzetelna odpowiedź.

Generalnie rozumiem ,że nie ma potrzeby kupowania lepszego routera [do tych 500zł max.] ? - Drozszy router nie polepszy w zaden sposob szybkosci internetu?

Z tego co widzialem , antena zewnetrzna poprawia predkosci pobierania kilkukrotnie nawet przy mniejszych odleglosciach.
Najpierw faktycznie sprawdzę , zrobie pomiary i wrzuce screeny na forum,ale jednak...

Ale uprzednio wolalbym się upewnić ,która z wyżej wymienionych anten ewentualnie inna [do max.300złotych] byłaby najlepsza?
BTw. Z tego co wiem ta antena z drugiego linku jest przeznaczona do mniejszych odleglosci ,zaś pierwsza zalecana do większych [ale czy to znaczy ,ze ta do większych moze gorzej dzialac z tak bliskim BTS'EM ????]

No i jak to jest z tym pomiarem obciążenia danego BTS'A?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobranie Anteny i Routera do Mobilnego Internetu LTE T-Mobile

Post autor: matek451 »

Jeśli na BTS-ie Sikorskiego działają 3 pasma LTE czyli LTE2600 i lTE800 T-Mobile i LTE1800NW oraz agregacja tych 3 pasm to można by kupić B715 z agregacją tych 3 pasm, do kupienia za około 500 zł. Pochodzą z Play. Kluczowe czy jest na nim to LTE2600 T-Mobile, zrób test pod tym BTS-em na swoim kierunku na karcie T-Mobile i telefonie LTE z Network Cell Info. Zakładka DANE pokaże eNB, ECI i po tym sprawdzisz czy to pasmo działa. Powinno cię logować do niego jesli działa na tym BTS-ie, ma priorytet a parametry sygnału na to pozwolą. Tylko czy warto skoro to ma być LTE do 20Mb/s ?
ODPOWIEDZ