Jaki modem LTE na kartę SIM wybrać?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
DragonPL
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2018-06-22, 17:49

Jaki modem LTE na kartę SIM wybrać?

Post autor: DragonPL »

Witajcie, w planach mam wziąć internet LTE w Plusie. Oferują mi router Huawei B525s-23a za 430pln. Nie wiem czy będzie dobry, czy może lepiej szukać czegoś innego w tych pieniądzach czy zainwestować w coś lepszego i droższego? Zależy mi na tym żeby dobrze łapał zasięg (miał w sobie jakieś anteny dobre, wzmacniacze), ponieważ to będzie nad morzem (zasięg nie jest jakiś super) i ma być rozpylany na 3 apartamenty. Nie zależy mi na szerokich opcjach konfiguracji. Prosta konfiguracja to dodatkowy atut i możliwość dorzucenia access pointów które w razie czego rozszerzą nieco mój zasięg z miejsca centralnego w każdym z trzech apartamentów. Co polecacie?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki modem LTE na kartę SIM wybrać?

Post autor: matek451 »

A robiłeś w ogóle jakiś test Plusa nad tym morzem? Jaka to lokalizacja ? Od tego trzeba zacząć. No i w Plusie są na LTE limity więc 3 użytkowników sobie nie poszaleje.
DragonPL
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2018-06-22, 17:49

Re: Jaki modem LTE na kartę SIM wybrać?

Post autor: DragonPL »

Jeszcze nie robiłem testów, dopiero chciałbym raczej kupić dobry router i z nim sprawdzić jak jest. Mielno. Jakie to limity? Mówisz o limitach danych (35 + 100GB) ?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki modem LTE na kartę SIM wybrać?

Post autor: matek451 »

W Plusie i ofercie LTE bez końca rządzi FUP, operator gwarantuje pakiet podstawowy z pełną prędkością . Po nim na LTE brak jasnych reguł i zmniejsza prędkości wg własnego widzi mi się. Może nawet do 32Kb/s. w praktyce pewnie limit podstawowy +100GB a potem ruletka. Zakup sprzętu bez wcześniejszych testów to głupota, testy robi sie na telefonie LTE z kartą Plusa i aplikacją Network Cell Info. Pokaże CID BTS-a , parametry sygnału, robimy wieczorny speedtest i wszystko jasne. Ma to być abonament w Plusie? B525 możesz wziąć na testy ale na wiele bym nie liczył. W Mielnie 2 BTS-y z gołym LTE1800Aero2, brak LTE800, LTE900 czy LTE2600 i agregacji pasm LTE. No i po co pakować się w abonament? Ja przetestowałbym zupełnie innego operatora a sprzęt z LTE-A czyli B525 kupił sam, wiadomo że w Mielnie to kto inny rządzi a jego oferta na Kartę nie ma żadnej konkurencji.
DragonPL
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2018-06-22, 17:49

Re: Jaki modem LTE na kartę SIM wybrać?

Post autor: DragonPL »

135GB myślę że wystarczy wczasowiczom przyjeżdżającym wypocząć na plaży itd. 37pln miesięcznie też mi bardzo odpowiada, jest to abonament dla firm na 24miesiące. Lepszego transferu z te pieniądze nie znalazłem. Co proponujesz jeśli chodzi o operatora, jakie są ceny i za ile danych? Zakup sprzętu wcześniej nie jest dla mnie taką głupotą, bo tak czy inaczej będzie potrzebny wg mnie, kwestia tylko skąd wezmę internet. Nie wiem też "kto w Mielnie rządzi" więc proszę oświeć mnie. Nie wiem też czy router można wziąć na testy tak jak i internet a potem zwrócić. Bardzo możliwe że tak, ale o to nie zapytałem. Odbiegliśmy też od mojego pytania dość mocno a nie skupiliśmy się na nim ani trochę. Bardzo chętnie posłucham o innych ofertach, zasięgu itd, ale pytanie było też o to jaki router polecacie i czy warto kupić coś tańszego i wystarczy czy coś droższego i będzie lepsze niż ten B525.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki modem LTE na kartę SIM wybrać?

Post autor: matek451 »

Oferta dla firm i 135GB za 37 zł to dno i wodorosty. Po 135GB prędkość maleje do 0,5Mb/s. A czy to wystarczy to się okaże. No i kaganiec na dwa lata, po co to komu? W Play mam minimum 100GB na LTE z maksymalna prędkością za 5zł-15zł na m-c i bez umowy, w praktyce wykorzystuję ponad 200GB co m-c bez lejka. Router z LTE-A to koszt około 300 zl za B525, agreguje dwa pasma. A w tej okolicy najlepszą infrastrukturę ma właśnie Play, czyli 3 BTS-y z kompletem LTE2600, LTE2100, LTE1800 i LTE800 z ich agregacją. Jak ne wystarczy transferu na jednej karcie to uruchamiasz drugą za 5-15 zł i nasz dalej internet na maksa. Bezcenne że bez umowy. To usługa DIL na karcie RBM na Kartę 5. Gdy uzyskasz na niej RWK to koszt 5 zł/m-c, bez RWK za 15 zł/m-c. Abonament to wiadomo T-Mobile z no limit za 49 zł z DL do 20Mb/s lub za 65 zł z DL do 60Mb/s. W cenie abonamentu routery B525/B529. Zasięg z 3 BTS-ów NetWorks , dwa z LTE1800 , jeden z LTE1800+LTE800. Testy Play i T-Mobile podobnie jak Plusa.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Jaki modem LTE na kartę SIM wybrać?

Post autor: ja.michal »

Bez umowy (prepaid) na zasięgu Plusa jest jeszcze sensowna oferta Klucz Mobile. Za 50 zł 100 GB w dzień i 200 GB w nocy.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Jaki modem LTE na kartę SIM wybrać?

Post autor: piotrzet »

Po co przepłacać kupuję 3 karty sim RBM Dil i mam 300 GB cały dzień i całą noc
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6440
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaki modem LTE na kartę SIM wybrać?

Post autor: onken »

Jest jeszcze Lajt Mobile 100 GB za 35 zł, i siec OTVARTA za jakies 40 zł, 100 GB + 200 noc.

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Jaki modem LTE na kartę SIM wybrać?

Post autor: piotrzet »

Wszystko na pięknie zapchanym plusie. Lepiej się w to nie pchać
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6440
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaki modem LTE na kartę SIM wybrać?

Post autor: onken »

U mnie akurat Plus ma ponad 100 Mb/s więc nie wszędzie

Za to Play po zapchaniu 10-15 Mb/s a T-Mobile 20-30...

Bez obciążenia Play około 70, T-Mobile 80

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Jaki modem LTE na kartę SIM wybrać?

Post autor: piotrzet »

To że tak jest u ciebie nie znaczy że tak jest u każdego.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6440
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaki modem LTE na kartę SIM wybrać?

Post autor: onken »

I vice versa :)

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
ODPOWIEDZ