Mobilny ruter do LTE (najprawdopodobniej Play)

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lukasamd
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2011-04-25, 09:10
Lokalizacja: Polska

Mobilny ruter do LTE (najprawdopodobniej Play)

Post autor: lukasamd »

Cześć,
z racji spadającej jakości postanowiłem pożegnać się z Neostradą i przerzucić na internet LTE - nie pobieram ogromu danych, a że planuję też przeprowadzkę, to będzie chyba lepsza opcja.
Mam jednak problem z tym, jakiego operatora wybrać i jaki sprzęt... Orange kusi swoim planem gdzie jest strefa biurowa z limitem 999 GB + poza nia 60 GB (biorąc na firmę)... wydaje się super gdy jest potrzeba mobilnego, ale zarazem głównie stacjonarnego.
Problem z tym, że zarówno tu gdzie jestem jak i gdzie najprawdopodobniej będę jest do kitu z ich BTSami - zazwyczaj jedno pasmo LTE... mało nieco, no i czuć to.

Pod uwagę biorę też Play, bo w jego przypadku w obu miejscach są trzy pasma i ponownie - czuć, na telefonie w domu jestem w stanie po LTE wyciągnąć 70-80 Mb dl i 15-20 up... to więcej niż na Neo VDSL mam obecnie.
Tam jednak oferta nieco gorsza, bo jest limit 100 GB a potem lejek - pytanie jak często go włączają, czy może jest lepszy wybór niż abonament (np. na kartę, bo po o się wiązać?). Przeglądając oferty nic takiego nie widziałem, ale może coś z pakietami nieco pochowanymi się czai...


Druga sprawa to sprzęt. Jaki modem warto wybrać?
Te które oferują operatorzy z tego co widziałem są dosyć biedne i bez agregacji. Wolę wydać więcej, mieć swój i z perspektywą kilku lat do przodu - obiło mi się, że dobrym wyborem jest Huawei B525, a jeszcze lepszym model B715. Ten drugi już nieco kosztuje, pytanie, czy warto? W jego przypadku plusem byłby kanał 5 GHz na Wi-Fi, bo choć sprzętu za wiele jednak nie mam, to dobrze mieć osobne.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Mobilny ruter do LTE (najprawdopodobniej Play)

Post autor: ja.michal »

Tak od końca. Router na kilka lat? Kiedyś podobnie podchodziłem do sprawy, ale się nie opłaca. Za szybko wszystko się zmienia. W przyszłym roku ruszają już z 5G.

Co do oferty i Playa to chyba obecnie najtaniej Red Bull Mobile i LTE bez limitu. Miesięczny koszt koło 15 zł. Tak jest 100 GB i lejek, ale po pierwsze 100 GB nie jest sztywne, po drugie lejek to jak dobrze pamiętam 2 Mbps. Druga sprawa, że przy takiej niskiej cenie można mieć dwie, trzy karty i masz masę GB. Jeżeli masz zasięg Playa to chyba najlepsza opcja.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Mobilny ruter do LTE (najprawdopodobniej Play)

Post autor: matek451 »

Podaj lokalizację gdzie chcesz korzystać z LTE. Trzeba się zorientować jak wyglądają stacje bazowe operatorów w pobliżu. Ogólnie podstawą zawsze są testy każdego operatora w danej lokalizacji na ich kartach, można użyć telefonu z Network Cell Info. Zakładka DANE pokaże eNB, ECI BTS-a i parametry sygnału. do tego speedtest wieczorem. Abonament to wybór między T-Mobile bez limitu danych z B525 albo ten Orange dla firm. Zrób testy obydwu operatorów. zrób tez test Play. Jak karta to jw. Play i usługa darmowy Internet LTE bez limitu na RBM na Kartę 5, tu masz temat viewtopic.php?f=10&t=44149&start=2340
ODPOWIEDZ