Czy lepsza antena poprawi odbiór w godzinach szczytu?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
CzekoladowyNinja
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2018-07-20, 14:15

Czy lepsza antena poprawi odbiór w godzinach szczytu?

Post autor: CzekoladowyNinja »

Witam, od jakiegoś czasu pojawiło się u mnie zapotrzebowanie na szybszy internet, zwłaszcza w godzinach jego użytkowania (17:00-21:00). Pojawił się Netflix w 4k, gry które już ważą 100GB w górę i będzie to z czasem się zwiększało.

Internet mam z T-Mobile, który przeważnie sprawował się na zadowalającym poziomie, lecz ostatnio właśnie w godzinach kiedy najczęściej z niego korzystam prędkości ledwo utrzymują 10Mbit/s. Godziny poranne z kolei to okolice 30-50 Mbit/s (dla mnie wystarczająca prędkość gdyby była stała o każdej porze). I tutaj moje pytanie czy inwestycja w lepszy sprzęt poprawi odbiór w godzinach szczytu?

Obecnie korzystam z routera Huawei B315 oraz anteny AZ4(kiedyś dostałem od znajomego, który nie potrzebował) z kablem o długości 15 może nawet 20m, zamontowanej na dachu. W rzeczywistości wystarczyłoby 5m kabla, lecz tak już było w zestawie.


Wyniki:
Obrazek

Zasięg na antenie zewnętrznej 1800mhz (Prędkość 30-50 Mb/s):
Obrazek

Antena wewnętrzna (router) 1800mhz (Prędkość5Mbit/s):
Obrazek

Moja lokalizacja: http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 19&zoom=15

Umowa z T-Mobile kończy mi się z końcem roku, więc w tym momencie zmodernizowałbym sprzęt biorąc Router ZTE MF286 oraz jakąś mocną antenę kierunkową na 1800mhz, pytanie tylko czy poprawi działanie internetu w godzinach 17:00-21:00?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26129
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Czy lepsza antena poprawi odbiór w godzinach szczytu?

Post autor: wojteks »

CzekoladowyNinja pisze: oraz anteny AZ4(kiedyś dostałem od znajomego, który nie potrzebował) z kablem o długości 15 może nawet 20m,
Przecież to elektrośmieć a nie antena i do tego tyle kabla, porażka.
CzekoladowyNinja pisze:Huawei B315
Zmień na coś z agregacją i do tego dobra antena dualna na krótkich kablach.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy lepsza antena poprawi odbiór w godzinach szczytu?

Post autor: matek451 »

Router nie pokazuje CID? W Skarszewach sa dwa BTS-y NetWorks. Na drogowców działa tylko LTE1800NW a na Sikorskiego 13A LTE1800NW i LTE800 T-Mobile. Sprawdzałeś LTE800, co to za antena i na który ustawiona?
CzekoladowyNinja
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2018-07-20, 14:15

Re: Czy lepsza antena poprawi odbiór w godzinach szczytu?

Post autor: CzekoladowyNinja »

Od kiedy zaktualizował mi się router to nie pokazuje CID, lecz przed aktualizacją pokazywało, że łączy się z tym na Sikorskiego, a antena to cienizna dookólna.

Jeżeli agregacja to wtedy jaka antena będzie odpowiednia w mojej okolicy?

Sprawdzałem też LTE800, lecz prędkości nie są zadowalające.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy lepsza antena poprawi odbiór w godzinach szczytu?

Post autor: matek451 »

W przypadku dostępu do LTE1800 i LTE800 polecane są 2x ATK-504 lub 2xATK-502 z Telkobu.
CzekoladowyNinja
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2018-07-20, 14:15

Re: Czy lepsza antena poprawi odbiór w godzinach szczytu?

Post autor: CzekoladowyNinja »

Dobra ja tam już dziękuje za to pseudo LTE, pobieranie to max 10 mb/s nawet pod samym nadajnikiem w godzinach szczytu, a nad ranem 50-60mb/s no kurde żenada. Po co mi internet w nocy...

Zamówiłem internet od lokalnego dostawcy radiowego, dokonali u mnie pomiarów i pokazywało 100mb/s(na speedtest), ziomek mówił, że pewnie byłby wyższy wynik ale to już kabel go ograniczał. W końcu będę mógł korzystać jak człowiek za te same pieniądze...

Ludzie mający problem z prędkościami w godzinach szczytu polecam rozglądać się za lokalnymi dostawcami bo nadajniki LTE są tak zapchane, że ja już od miesiąca jade na 3G i mam te 17mb/s zamiast 6-7 mb/s w LTE.
ODPOWIEDZ