Niezawodne łącze GSM do monitoringu

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Maciek999
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2018-10-23, 12:00

Niezawodne łącze GSM do monitoringu

Post autor: Maciek999 »

Cześć, potrzebny mi jest zdalny dostęp do komputera PC, który pełni rolę rejestratora monitoringu oraz centrali alarmowej w domu na wsi. Łącze kablowe jest tam niedostępne więc jestem skazany na GSM. Łącze nie musi mieć dużej przepustowości ale zależy mi na jego długookresowej stabilności - czyli nie może się samodzielnie rozłączać, powinno mieć funkcję samoczynnego wznowienia połączenia w razie wystąpienia jakiegoś zakłócenia, i powinno się samoczynnie uruchomić np. po restarcie komputera. Z komputerem chcę się łączyć poprzez zdalny pulpit na Chrome lub też za pomocą TeamViewer.
Jestem laikiem w tych sprawach i nie wiem czy kupić sam modem LTE na USB (jaki?), czy też modem LTE oraz jakiś router? Do tego pakiet internetowy GSM na kartę? WiFi mi niepotrzebne, modem/router będą podłączone do komputera kablem. Dobrze by było by rozwiązanie było w miarę ekonomiczne, powiedzmy orientacyjnie do 500 zł.
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie czy podpowiedzi.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Niezawodne łącze GSM do monitoringu

Post autor: ja.michal »

Jeżeli chodzi o sam router, który sam się uruchomi i ma funkcję kontroli połączenia i reset w razie problemu (tzw. WatchDog) to te warunki spełnia np. ZTE MF286. Do tego MF286, przynajmniej ten z dystrybucji Orange, ma baterię i router może pracować kilka godzin bez prądu.

Taka uwaga co do oferty. Niestety, ale w ofercie na kartę nie dostaniesz się od zewnątrz bo IP jest za NATem. Musisz mieć jakąś ofertę na abonament z wykupionym przynajmniej publicznym dynamicznym IP. Obecnie jest to możliwe w Orange, Otvarta (sieć działająca na Plusa) i Plusie.
FF2004
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 166
Rejestracja: 2017-05-05, 15:57

Re: Niezawodne łącze GSM do monitoringu

Post autor: FF2004 »

lub konto DDNS i zarejestrowaną jakąś własną domenę
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Niezawodne łącze GSM do monitoringu

Post autor: ja.michal »

Jak jesteś za NAT to nic nie da DDNS, a jesteś za NAT w każdej obecnie ofercie na kartę. Musisz mieć dostęp z zewnątrz.
Maciek999
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2018-10-23, 12:00

Re: Niezawodne łącze GSM do monitoringu

Post autor: Maciek999 »

Zrozumiałem z tym publicznym IP, dziękuję.
Z drugiej jednak strony, czy użycie zdalnego pulpitu Chrome nie pozwoli ominąć problemu braku dostępu z zewnątrz? Ten zdalny pulpit (którego używam w pracy, co prawda w sieci kablowej) działa przecież w ten sposób, że łączy się z jakimś serwerem centralnym Chrome i cały czas utrzymuje dwukierunkową łączność między komputerami. Tak samo działa też chyba TeamViewer.
Jeszcze raz sorry, jeśli zadaję naiwne pytania, moja wiedza o sieci jest naprawdę b. wyrywkowa.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Niezawodne łącze GSM do monitoringu

Post autor: ja.michal »

Przyznam się, że nie wiem jak to w Chrome działa. Wygląda na jakiś serwis P2P. Skoro tak to działa to prepaid zapewne wystarczy.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Niezawodne łącze GSM do monitoringu

Post autor: key »

ja.michal pisze:Przyznam się, że nie wiem jak to w Chrome działa.
Obydwa komputery lacza sie z zewnetrznym serwerem.
Nie pomagam na PW.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Niezawodne łącze GSM do monitoringu

Post autor: ja.michal »

Czyli prepaid powinien starczyć.
ODPOWIEDZ