Internet mobilny Golińsk jaki zestaw

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
marp
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2016-02-01, 18:01

Internet mobilny Golińsk jaki zestaw

Post autor: marp »

Witam
Posiadam internet mobilny w Orange z modem typu "paluch" na USB. Jednak jego działanie to porażka. Jeszcze strony od biedy otwierają się ale np. wysłanie pliku 40MB przez dysk Google to pokazuje nawet 20h. Również często pojawia się komunikat "nieokreślone połączenie".
W związku z tym chciałbym zainwestować trochę w zestaw antena + modem do internetu mobilnego aby móc w miarę komfortowo korzystać z internetu. W grę nie wchodzi internet światłowodowy lub inny stacjonarny.
Moja lokalizacja to Golińsk gm. Mieroszów ok. 200m od drogi nr 35. Dom jest niestety położony nieznacznie w dolinie. Antena zewnętrzna mogłaby być powieszona na zachodniej ścianie budynku wysokość pierwszego piętra potrzeba ok. 5m kabla lub na kominie nieznacznie wyżej ale mniej czynników przeszkadzających i większa możliwość obracania (niestety od "południa" las i góra) np. szczyty drzew ale potrzebny kabel ok. 15-20m.
Najbardziej interesowałaby mnie sieć Orange lub jeszcze lepiej Plus. Ruter raczej z WiFi. Koszt zestawu rozsądny bez zbędnych bajerów połączenie rutera z laptopem i ewentualnie tabletem przez wifi.
Jaki zestaw kupić aby w miarę dobrze otwierać strony, w tym mapy z widokiem satelity (np. geoportal.gov.pl) oraz móc wysłać czasami plik np. 100MB poprzez dysk google albo inny transfer.

Wyniki pomiarów na ścianie budynku Orange telefon sony xperia, Plus/Aero2 tablet Lenovo tab S8 .
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet mobilny Golińsk jaki zestaw

Post autor: matek451 »

Najbardziej interesuje cię sieć która akurat korzysta tylko LTE1800 NetWorks na BTS-ie Mieroszów. Na 3G łaczysz się z UMTS2100 HSPA+DC na nim ale telefon ma kiepskie parametry sygnału na nim. Dotego 3g z UMTS900HSPA+ Networks, przeważnie zapchanego. Plusa nie komentuję bo uważam że to kiepski żart z twojej strony, telefon połączył sie na 3G z UMTS900 z BTS-a Mieroszów, sygnał słaby. Na BTS-ie pseudo LTE Plusa na 5MHz pasma z LTE900aero2 więc można sobie darować tego operaora. Dziwnym trafem nie bierzesz pod uwagę Play, który tam konkurencję kładzie na łopatki, mając 4 pasma LTE z agregacją.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Internet mobilny Golińsk jaki zestaw

Post autor: Hermogenes »

W Mieroszowie na Parkowej jest potwierdzone LTE Orange 1800 MHz
http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 31&zoom=14
Na drugiej mapce punkt A przesuń tam gdzie mieszkasz

Coś źle się wpisał link do 2 mapy .poz Hermogenes
marp
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2016-02-01, 18:01

Re: Internet mobilny Golińsk jaki zestaw

Post autor: marp »

Playa nie brałem pod uwagę z przyczyn ekonomicznych. W wymienionych sieciach mam jakieś usługi więc po prostu jest taniej przy łączeniu usług.
Co ciekawe w tablecie mam Aero 2 i w domu mam lepszy zasięg niż w orange. Tzn generalnie jest fatalnie ale Orange mam tylko przy oknie a Aero działa nawet przy stole i po zrobieniu kroku nie znika zasięg:)
Na drodze nr 35 jak podejadę w kierunku Mieroszowa telefon łapie LTE i nawet przy 1-2 kreskach zasiegu mogę udostępnić net i ładowanie pliku 40 MB poprzez laptop trwa ok. 2 minut na dysk google. W domu to jest prawie nie możliwe.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet mobilny Golińsk jaki zestaw

Post autor: matek451 »

A jakie ma znaczenie że będzie tanio jak internet w Plusie to padlina. Zasięg lepszy bo na 3G z UMTS900 czy na LTE900 aero2 tylko to jest parodia internetu LTE a na 3G Plus ma ścisłe limity. Orange łączy na UMTS2100 w DC więc z założenia jest dużo szybciej a na LTE1800NW jest wspólne 15MHz pasma z T-mobile, zasięg na 1800-2100MHz duzo mniejszy ale w tej lokalizacji i tak konieczna jest antena zewnętrzna. Przy tych operatorach Play to tam kosmos, 45 MHz w LTE na 4 pasmach LTE2600, LTE2100, LTE1800 i LTE800 z agregacją. do tego 3G na UMTS900 i UMTS2100 , obydwa w HSPA+.
marp
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2016-02-01, 18:01

Re: Internet mobilny Golińsk jaki zestaw

Post autor: marp »

Hermogenes pisze:W Mieroszowie na Parkowej jest potwierdzone LTE Orange 1800 MHz
http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 31&zoom=14
Na drugiej mapce punkt A przesuń tam gdzie mieszkasz

Coś źle się wpisał link do 2 mapy .poz Hermogenes
Z powodu braku mapki 2 zrobiłem screena z lokalizacją (czerwona kropka) i dałem mapę teren jako podkład.
marp
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2016-02-01, 18:01

Re: Internet mobilny Golińsk jaki zestaw

Post autor: marp »

matek451 pisze:A jakie ma znaczenie że będzie tanio jak internet w Plusie to padlina. Zasięg lepszy bo na 3G z UMTS900 czy na LTE900 aero2 tylko to jest parodia internetu LTE a na 3G Plus ma ścisłe limity. Orange łączy na UMTS2100 w DC więc z założenia jest dużo szybciej a na LTE1800NW jest wspólne 15MHz pasma z T-mobile, zasięg na 1800-2100MHz duzo mniejszy ale w tej lokalizacji i tak konieczna jest antena zewnętrzna. Przy tych operatorach Play to tam kosmos, 45 MHz w LTE na 4 pasmach LTE2600, LTE2100, LTE1800 i LTE800 z agregacją. do tego 3G na UMTS900 i UMTS2100 , obydwa w HSPA+.

W cale nie twierdzę, że Plus to coś dobrego tylko w tym momencie jest to jeden z bardziej korzystnych wyborów ekonomicznych. Jeśli faktycznie Play jest zdecydowanie lepszy mogę rozważyć taką opcję. Niedługo kończa się umowy więc zmiana operatora jest możliwa.

A druga sprawa jaki zestaw antena + modem/ruter warto kupić. Problemem jest obecność górki i drzewa, raczej nie ma możliwości ustawienia anteny kierunkowej aby na jej drodze nie było korony drzewa. Również długość kabla od anteny do modemu to tak ja pisałem min. 5 m max 20m. zależnie czy ściana czy dach.
marp
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2016-02-01, 18:01

Re: Internet mobilny Golińsk jaki zestaw

Post autor: marp »

Tu osiągi Playa z kolegi telefonu, pomiar na zewnątrz budynku. Nie znam się na tym ale jakość sygnału czterech liter chyba nie urywa .
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet mobilny Golińsk jaki zestaw

Post autor: matek451 »

To nie ma żadnego znaczenia bo i tak wszyscy operatorzy korzystają z masztu TSR na Parkowej 1 w Mieroszowie. Antena zewnętrzna była konieczna od zawsze , także teraz a jej dobór zależy od pasma z którego chcesz korzystać. W Plusie nie ma praktycznie żadnych szans na normalny internet na 3g/LTE ze względu na tragicznie ubogie zasoby radiowe na tym BTS-ie. To jest najgorszy operator mobilny i dołożył tam to LTE900 w ostatnim czasie, dotąd praktycznie tam nie istniał. Play który nie miał zasięgu w tym roku uruchomił BTS i znokautował konkurencję. NetWorks póki co nie zmodernizował BTS-a a ponieważ to strefa przygraniczna to brak LTE800 Orange i T-Mobile. Sytuację u nich ratuje własne u każdego UMTS21000 w DC. Póki co nie pokazałeś żadnego testu z LTE1800 Orange a nawet LTE900 aero2 w Plusie więc nie ma o czym mówić, powiedz chociaż jak działa Orange na 3G z UMTS2100HSPA+DC na telefonie czy tablecie, jak wygląda DL/UL wieczorem. Nie kieruj się miłością do Plusa, który na dodatek ma słabą ofertę i wcale nie tanią, nawet z rabatem 10 zł w SmartDom. Test Play na 3G z UMTS900 z Mieroszowa bez znaczenia, podobnie jak u innych operatorów konieczna antena zewnętrzna . W Play tak jak w Plusie LTE800 na 5MHz to wydmuszka, należy powalczyć o zasięg na pasmach LTE2600,LTE2100 i LTE800, w Orange LTE tylko na LTE1800 a sensowne 3G na UMTS2100z DC więc antena też na wyższe pasma. Plus korzysta z 800/900MHz więc nic dziwnego że ma lepszy zasięg ale brak pojemności sieci powoduje że jest to padlina. Zrób testy tych operatorów wieczorem pod BTS-ami na Parkowej na swoim kierunku to przekonasz się jak naprawdę one działają,
marp
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2016-02-01, 18:01

Re: Internet mobilny Golińsk jaki zestaw

Post autor: marp »

Jeśli dobrze rozumiem to mam zrobić pomiar pod masztem w kierunku domu? Czy ma być jakaś odległość od masztu?
Pomiaru Plusa w LTE nie mam bo tablet nie ma modemu LTE a karta aero to micro SIM w telefonie mam nano więc nie ma mozliwości przełożenia.
LTE Orange nie zmierzone bo w okolicy domu brak zasięgu LTE i wskakuje tylko HSPA+ tak jak było mierzone. Taki pomiar mogę zrobić ale w Mieroszowie.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet mobilny Golińsk jaki zestaw

Post autor: matek451 »

Około 200-30m od BTS-a na twoim kierunku, na telefonie LTE z android aplikacja Network Cell info , zakładka DANE pokazuje eNB, ECI BTS-a , pasmo i parametry sygnału. Do tego speedtest. Warto sprawdzić też Play, no i skoro masz parcie to i Plusa.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Internet mobilny Golińsk jaki zestaw

Post autor: Hermogenes »

Jak byś umieścił anteny 10-15 m nad poziomem terenu masz szansę zobaczyć anteny stacji z Parkowej. Którego operatora wybierzesz to sprawa testów i sprzętu tak jak napisał Matek
<iframe width="580" height="694" frameborder="0" scrolling="no" src="http://www.geocontext.org/publ/2010/04/ ... "></iframe> zostawiam link do profilu ale coś źle się wkleja.
poz Hermogenes
marp
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2016-02-01, 18:01

Re: Internet mobilny Golińsk jaki zestaw

Post autor: marp »

Matek451 Pomiary wg Twoich zaleceń koło btsa
Screenshot_20181124-192036.png
Screenshot_20181124-192602.png
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet mobilny Golińsk jaki zestaw

Post autor: matek451 »

A jak speedtesty? Parametry sygnału z BTS-a LTE1800NetWorks na parkowej słabe, jak daleko byłeś od niego?
marp
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2016-02-01, 18:01

Re: Internet mobilny Golińsk jaki zestaw

Post autor: marp »

Jakim programem zrobić speedtesty?
Co do odległości to ok 300 - 350 m jednak pewnym problemem jest ukształtowanie terenu. BTS jest na górce ja byłem znacznie niżej do tego sąsiedztwo lasu i budynki. Jeszcze pomiary w mojej okolicy tzn. przy drodze 35 czyli przesunięte jakieś 200-300 tu prawie widać btsa i nie ma poważniejszych przeszkód. Jednak parametry w mojej ocenie też bez rewelacji.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet mobilny Golińsk jaki zestaw

Post autor: matek451 »

Ten ostatni screen u ciebie ? To rewelacyjne parametry sygnału jak na te warunki. Speedtest np. http://www.speedtest.net/pl
marp
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2016-02-01, 18:01

Re: Internet mobilny Golińsk jaki zestaw

Post autor: marp »

To prawie u mnie, trzeba niestety przejści ok. 250 m i wyjść na równy teren, gdzie "widać" bts. U mnie z dachu go nie widać bo zasłania pagórek i korony drzew ale sądzę, że antena może wzmocni odpowiednio sygnał.
Jaką antenę warto kupić aby pozwoliła na pracę z Orange i Play. Obecnie posiadam Orange (umowa jeszcze 3 m-ce) i jeśli byłby zadowalający sygnał to może bym został przy tym operatorze, jeśli będzie kiepsko to rozważę zmianę na Playa. Z tego powodu chciałbym sprzęt, który pasowałby do tych operatorów. Plusa odpuszczam.
Idealnie jeśli byłaby z jednym kablem , wiercenie 60 cm ściany z poniemieckiej cegły to nie bajka.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet mobilny Golińsk jaki zestaw

Post autor: matek451 »

Kable dwa bo to LTE a więc w MIMO2x2. Są dwie opcje na antenę. Pierwsza to szerokopasmowa na 800-2600MHz, zadziała z LTE1800NetWorks w Orange oraz na wszystkich pasmach LTE od Play. Druga pracująca w pasmie 1800-2600MHz, do LTE1800 Orange i LTE2600, LTE2100 i LTE1800 od Play i agregacji. LTE800 w Play ma największy zasięg ale te 5MHz pasma na nim sprawia ze działa z reguły wolno, dlatego w Play lepiej korzystać z wyższych pasm LTE.
ODPOWIEDZ