PLAY LTE (router + antena)

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
IcemanMC
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2018-12-12, 21:52

PLAY LTE (router + antena)

Post autor: IcemanMC »

Witam wszystkich.
Jestem kompletnie zielony w temacie a mam trochę problemów z internetem mobilnym.
Mam w Playu umowę na internet mobilny LTE i do tego router mobilny Alcatel Link-zone MW40
Ostatnio przeprowadziłem się z centrum Warszawy na obrzeża i powstał problem. Router mobilny ma problemy z łapaniem zasięgu.
Efekt jest taki, że router leży swobodnie na parapecie przy oknie bo tylko w tym jednym miejscu łapie jako tako sygnał LTE.
Druga sprawa, że przeprowadziłem się z mieszkania do 2-piętrowego domu i ten mały routerek nie pokrywa mi siecią Wifi całego domu.
Nie chcąc rezygnować z internetu mobilnego zastanawiam się nad kupnem routera stacjonarnego + antena zewnętrzna.

Proszę o jakiś pomysł, co kupić. Chciałbym pokryć zasięgiem wifi dwa piętra. Dom ma dwa piętra + poddasze a więc dość duża odległość ewentualnego routera od anteny.
Lokalizacja: Marki, ul. Sowińskiego 22
Najbliższy nadajnik: 1,4km, Marki, ul. Piłsudskiego 138,

W załączniku screen z Network Cell Info: ze środka, sprzed domu, z dachu.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: PLAY LTE (router + antena)

Post autor: matek451 »

To g...o Alcatela nie ma złącz anten zewnętrznych, warte 0 zł więc ostro przepłaciłeś biorąc to w Play. Połączenie na telefonie z BTS-em Fabryczna 93. w domu praktycznie brak zasięgu na LTE180. Przed domem LTE-A z LTE800 jako pasmo podstawowe. Dopiero na dachu niezły sygnał na LTE2600 w agregacji z innym. Wskazany zakup B715 z 3CC CA , lub B525 z 2CC CA. Współpracują z Hmanagerem, LTEwatchH więc wymusisz i sprawdzisz po kolei wszystkie pasma LTE oraz agregacje i sprawdzisz sygnał i prędkości. Do tego antena kierunkowa, dobór po testach pasm LTE. Można za jej pomocą wymusić połączenie z konkretnymi BTS-ami Play w okolicy, są 4 na różnych kierunkach i wybrać optymalny dający najlepsze prędkości. Duży dom o kilku kondygnacjach więc do B715/B525 potrzebny kolejny AP( router jako AP) podpięty po LAN aby zapewnic WiFi na parterze.
IcemanMC
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2018-12-12, 21:52

Re: PLAY LTE (router + antena)

Post autor: IcemanMC »

Z przepłaceniem to nie przepłaciłem bo dostałem to za darmo. Mając wieloletnią umowę z playem na dwa telefony internet mobilny bez limitu dostałem w dość nazwijmy to "korzystnej" ofercie :)
Huawei B715 lub 525 + antena kierunkowa i kolejny router po lanie na parter. Wszystko jasne. Pytania:
1. Router główny na pierwsze piętro zaś dodatkowy router na parter - rozumiem, że chodzi o długość przewodu do anteny?
2. Co oznaczają skróty 3CC CA i 2CC CA? (jestem laikiem w tym temacie)
3. Czy są jakieś tańsze alternatywy dla Huaweiów wymienionych powyżej? Nie wiem czy nie poczekać na wygaśnięcie umowy na internet mobilny i nie pomyśleć nad światłowodem.
Pozostałe rozumiem.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: PLAY LTE (router + antena)

Post autor: onken »

Nie ma bez limitu w Play, tzn bez limitu prędkości ;)

Po 100 lub max 200 GB ( zaleznie od umowy ) dostaniesz lejek 1 Mb/s ;)

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: PLAY LTE (router + antena)

Post autor: matek451 »

Nie wiem skąd ludzie biorą tą wiarę że są wyjątkowi dla Play i coś dostają za darmo ? Opłata za sprzęt jest wliczona w abonament i jest to z reguły 24x10=240 zł plus opłata początkowa. Co ciekawe konsultanci z reguły "specjalnym " klientom wciskają właśnie MW40 zamiast np. B525 bo o B715 nawet nie wspominam. Tak samo jak te gadki konsultantów o bez limitu. A ile jeszcze ta umowa w Play? Na MW40 to sobie z internetu nie pokorzystasz, parametry sygnału w domu na nim sa tragiczne i to na wolnym z założenia , zasięgowym LTE800. Niezależnie od źródła internetu, jeden router nie skutecznym pokryje zasięgiem WiFi dwóch kondygnacji, dużego domu. stąd konieczność dodatkowego AP a jak ma być na razie LTE to router B525./B715 na piętro bo wtedy kable krótsze, w celu uniknięcia strat sygnału na nich. Tłumienność rośnie ze wzrostem częstotliwości i największa jest na LTE2600. Koszt anteny 200-300 zł. Tańsze są stacjonarne routery bez LTE-A, np. B315 ewentualnie B528 z T-Mobile z jednym portem LAN i słabymi złączami TS9 anten zew. koszt około 180 zł. Współpracuje z HManagerem, LTEwatchH, agreguje 2 pasma LTE czyli 2CC CA, 3CC CA to agregacja 3 pasm LTE.
IcemanMC
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2018-12-12, 21:52

Re: PLAY LTE (router + antena)

Post autor: IcemanMC »

Odświeżam temat. Było sporo pracy wykończeniowej i nie było czasu.
Router kupię Huawei B525. Do tego antena kierunkowa i tu pytanie. "Dobór po testach pasm LTE". Jak wykonać takie testy i o co w nich chodzi? Ogólnie jaką antenę kupić?
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 586
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: PLAY LTE (router + antena)

Post autor: tomekwwa »

Kupisz router, dasz go najwyżej jak się da w kierunku BTSa i używając HManagera wymusisz częstotliwości i zrobisz test odbioru sygnału (HManagerem) i prędkości (SpeedTest) na każdym z pasm: 800, 1800, 2100 i 2600. Na tej podstawie można będzie doradzić zakup anteny.
ODPOWIEDZ