Jaki sprzęt w tej lokalizacji- pomocy

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Szalik
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2018-12-15, 01:03

Jaki sprzęt w tej lokalizacji- pomocy

Post autor: Szalik »

Witam.

Zgłaszam się do znawców tematu z uprzejma prośba o pomoc.

Mieszkam na Ul. Kaszubska 43, Miszewko , wojewodztwo pomorskie.
Nie mam zielonego pojęcia jakie wybrać urządzenie do odbioru internetu.
Internet i zasieg generalnie w tej likalizacji jest dość słaby. Sąsiedzi mówią ze maja T- mobile i jest wmiare ok.
Ja mam telefon w sieci Play i łapie w domu zawsze 2 kreski zasiegu LTE. Choć czasem podczas rozmowy wyjdzie mi z LTE i szuka sygnału. Orange w ogole nie ma. T- mobile baardzo słaby , plus tez cieńko ze ledwo pogadać można. Jak wchodze na strone BTS search to pokazuje mi sporo anten play ale te najblizsze to "maszt własny"(nie wiem o co chodzi z tym) jak kupiłem palucha pod usb W Play'u to łapie tylko 4g a czasem to na 3g+ mnie przelacza. Do tego bardzo niestabilny Nie wiem o co chodzi- tak słaby by był ten mały modem ?.

Generalnie nie chce wydawac niepotrzebnie pieniedzy i załatwić to raz a porządnie - czyli antena zewnętrzna.
Jaką najlepiej wybrać.

Natrafiłem gdzieś na takie urządzenie, polecone przez pare osób:

Mikrotik SXT LTE

https://www.eltro.pl/mikrotik-routerboa ... dTEALw_wcB

Czy może coś jeszcze innego.

Pozdrawiam

Adrian
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki sprzęt w tej lokalizacji- pomocy

Post autor: matek451 »

Optymalny zasięg to Play z BTS-a Miszewko na którym działa LTE2600, lTE2100, LTE1800 i LTE800 i ich agregacja. Pozostałych operatorów można sobie darować. Orange i t-Mobile mają zasięg na swoich LTE800 z Baraniewic. Plus ma BTS w Żukowie z LTE2600, LTE1800aero2. najpierw test sygnału Play na zewnątrz na telefonie LTE android i aplikacji Network Cell Info i speedtest.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Jaki sprzęt w tej lokalizacji- pomocy

Post autor: radius »

Z czystej ciekawości kto i gdzie polecał Ci takiego gniota?
Zainstaluj Network Cell Info i wstaw screenshot zakładki Wskaźnik dla różnych operatorów.
Ps. Najlepiej z telefonu na Android 7 lub wyżej. A może masz jakiś telefon Samsunga?
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Szalik
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2018-12-15, 01:03

Re: Jaki sprzęt w tej lokalizacji- pomocy

Post autor: Szalik »

Dzieki bardzo za odpowiedz.

Wychodzi na to ze ciala dalem :/ Bylem pewien- nie wiem czemu, ze najlepszy zasieg ma tutaj plus i play.
Przynajmniej wczesniej myslalem ze Plus tez ma super zasieg bo facet od instalacji alarmowej radzil nam zalozyc go na karcie plusa, ze niby sprawdzal tez inne i ten byl najlepszy.

<font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> juz telewizje z cyfrowego polsatu bo ich internet tez jest na plusie.
A mialem tez do wyboru NC+ a oni maja z kolei internet z play i w pakiecie bym o wiele lepiej na tym wyszedl :/ ehhh
Chyba ze Play ma cos osobno w swojej ofercie. Z zona razem mamy telefony w play moze nie bedzie tragedii.

Zrobie test na telefonie i dam znac abyscie mi doradzili jakiej anteny uzyc.

Tak z ciekawosci na BTS co to znaczy "antena wlasna" ? niektore sa jakby zarejestrowane i dokladnie opisane a inne jest tylko napisane cos takiego.

Pozdr.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki sprzęt w tej lokalizacji- pomocy

Post autor: matek451 »

A co przemawia za tym by do TV sat brać internet z CP/Plusa? Nic , w ramach SmartDom4 jest na niego 10 zł zniżki. W CP oferta ze sprzętem na użyczenie, słaba i droga do tego z FUP. W Plusie to samo ale sprzęt na raty. W nc+ bierze się TV sat i nic więcej bo ich oferta z internetem na sieci Play to dno i metr mułu. Ceny jak w Play a sprzęt to jakieś muzealne nieporozumienie. W Play klienci usług głosowych maja też rabat 10 zł na internet. 90% facetów montujących monitoring w domach nie ma żadnej wiedzy o internecie mobilnym, pisze to na podstawie własnych doświadczeń w tym temacie.
Szalik
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2018-12-15, 01:03

Re: Jaki sprzęt w tej lokalizacji- pomocy

Post autor: Szalik »

Ciekawe co w Play dostane.
Jak dzwonilem do Play na infolinie i do NC+ z zapytaniem o internet to mieli podobne oferty za podobna cene.
Wiec juz nie wiem jak to jest.
Sporo telewizji internetowej ogladalem do tej pory co miesiac z 200GB nawet mi schodzilo.
No nic zobaczymy. Telewizje z CP mam za 50 zl w tym dosc sporo kanalow filmowych.

Ciekawe ile za dobrego neta zabule.
Do tego jakis dobry router bede musial zakupic.

Rozbawilo mnie jak w NC+ sie reklamuja ze maja super dekoder 4K za 1 zl w promocji, ciekawe co mozna na nim w 4K poogladac :D
Wszedzie nabijaja ludzi w butelke.
Szalik
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2018-12-15, 01:03

Re: Jaki sprzęt w tej lokalizacji- pomocy

Post autor: Szalik »

Witam

Zrobilem test predkosci internetu na zewnatrz tam gdzie docelowo by miala byc antena zewnetrzna.
Jaka antene do tego dobrac ? Niech to bedzie cos dobrego i sprawdzonego.

Dzieki za pomoc

Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki sprzęt w tej lokalizacji- pomocy

Post autor: matek451 »

speedtest w godzinach południowych właściwie bez znaczenia, nie wiadomo tez na którym z pasm LTE Play i z którego BTS-a. Podstawą sa testy sygnału i eNB, ECI pokazywane w Network cell Info i speedtest wieczorem.
Szalik
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2018-12-15, 01:03

Re: Jaki sprzęt w tej lokalizacji- pomocy

Post autor: Szalik »

Witam po przerwie

Zrobiłem testy w programach wieczorem i wyszło coś takiego.

Jaka antenę kupić ?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki sprzęt w tej lokalizacji- pomocy

Post autor: matek451 »

Sygnał słaby na dodatek z wydmuszki LTE800 Play na 5MHz pasma z załozenia wolnej, BTS Miszewko. Przy tym sygnale na LTE800 i tak prędkość OK choć mi to wygląda na lejek 2Mb/s. Co to za karta Play, jaki masz router? W Play korzysta się z LTE2600 i jego agregacji z LTE1800 i LTE2100, pasma pojemnościowe o mniejszym zasięgu niz LTE800. Działają na BTS-ie Miszewko. To jest BTS full wypas z agregacja pasm w MIMO4x4, QAM256i dynamicznym zarządzaniem na 1800MHz( 15MHz pasma). Na takich mozna spokojnie uzyskać 150-250Mb/s jeśli są nieprzeciążone. Sam z takiego korzystam.
Szalik
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2018-12-15, 01:03

Re: Jaki sprzęt w tej lokalizacji- pomocy

Post autor: Szalik »

To wszystko screeny z tel. Nie mam jeszcze routera ani anteny.

Pytanie teraz co mam zrobić ? Mieszkam w domku jednorodzinnym. Bawić się w antenę zewnętrzną i próbować łapać LTE czy dać sobie spokój i tylko router w pokoju z mocną wbudowana antena.

Czy antena pod HSPA + będzie wolniej ale pewnie stabilniej
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki sprzęt w tej lokalizacji- pomocy

Post autor: matek451 »

Żartujesz? Chcesz korzystać z internetu LTE na wysokich pasmach LTE bez anteny zewnętrznej ? To nie jest zabawa tylko wymóg, na LTE800 czyli paśmie zasięgowym masz słaby sygnał, telefon nie loguje się do szybkich LTE1800/LTE2100 nie wspominając o LTE2600 więc bez anteny zero szans w domu na sensowny internet. BTS Miszewko, odległy o około 2 km ma duzy potencjał. W Play korzysta się z B715( oferta 200GB za 70 zł i 249zł za router) z CC CA LTE2600+2100+1800 i anteny kierunkowej Dual LTE1800-2600MHz z Cybertecha ( koszt 200 zł) . Ewentualnie oferta 00GB za 80 zł i na użyczenie WF830 z agregacją 2 CC CA. To zewnętrzny punkt dostępowy CPE LTE z anteną o zysku 7-9dBi, składa się z zewnętrznego modemu LTE-A wbudowanego w antenę zasilany POE po Ethernet z routera wewnętrznego. W tym przypadku dodatkowa antena zbędna.
BikeBarian

Re: Jaki sprzęt w tej lokalizacji- pomocy

Post autor: BikeBarian »

Zasadniczo to dziwna sprawa...bo masz maszt PLAY około 1km od siebie. Sam maszt mocno wypasiony (lepiej w PLAY obecnie nie ma) a łączysz się na 800Mhz. Pochodź w okolicy domu i poszukaj lepszego sygnału ale zasadniczo powinieneś mierzyć sygnał od strony Banina. Nie wiem dokładnie gdzie mieszkasz bo Google nie znajduje twojej ulicy w Miszewku. Podaj współrzędne to zobaczymy czy nie masz gdzieś po drodze jakiejś przeszkody terenowej.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki sprzęt w tej lokalizacji- pomocy

Post autor: matek451 »

Powtórz test na zewnątrz, po drodze trochę lasu.
Szalik
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2018-12-15, 01:03

Re: Jaki sprzęt w tej lokalizacji- pomocy

Post autor: Szalik »

Test robiłem właśnie na zewnątrz.

W koło jest generalnie trochę lasu
A dom jest parterowy.
Moje współrzędne :

54.400201, 18.356071
BikeBarian

Re: Jaki sprzęt w tej lokalizacji- pomocy

Post autor: BikeBarian »

Jeśli dom parterowy to możesz nie miec bezpośredniej widoczności z masztem bo masz ścianę lasu przed sobą...gdybyś maszt miał z 50m a ty dom z poddaszem to byś widział go z dachu. Jednakże to nie powinno być problemem w obecnej sytuacji. Masz nadajnik 1km od siebie wiec powinieneś odbierać wszystkie trzy pasma nawet jak jesteś zasłonięty lasem. Jeśli nie zależy ci na czasie to mógłbym podjechać do ciebie z moim zestawem i zrobilibyśmy testy ale ciężko mi teraz określić kiedy mógłbym być w twojej okolicy...jest to pewnie kwestia tygodnia.
Szalik
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2018-12-15, 01:03

Re: Jaki sprzęt w tej lokalizacji- pomocy

Post autor: Szalik »

Brzmi swietnie, nie spodziewałem się takiej pomocy :)

Sąsiad ma coś takiego na dachu. Drugi widzę też.
Szalik
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2018-12-15, 01:03

Re: Jaki sprzęt w tej lokalizacji- pomocy

Post autor: Szalik »

matek451 pisze:Żartujesz? Chcesz korzystać z internetu LTE na wysokich pasmach LTE bez anteny zewnętrznej ? To nie jest zabawa tylko wymóg, na LTE800 czyli paśmie zasięgowym masz słaby sygnał, telefon nie loguje się do szybkich LTE1800/LTE2100 nie wspominając o LTE2600 więc bez anteny zero szans w domu na sensowny internet. BTS Miszewko, odległy o około 2 km ma duzy potencjał. W Play korzysta się z B715( oferta 200GB za 70 zł i 249zł za router) z CC CA LTE2600+2100+1800 i anteny kierunkowej Dual LTE1800-2600MHz z Cybertecha ( koszt 200 zł) . Ewentualnie oferta 00GB za 80 zł i na użyczenie WF830 z agregacją 2 CC CA. To zewnętrzny punkt dostępowy CPE LTE z anteną o zysku 7-9dBi, składa się z zewnętrznego modemu LTE-A wbudowanego w antenę zasilany POE po Ethernet z routera wewnętrznego. W tym przypadku dodatkowa antena zbędna.
To jaki zestaw lepiej wybrać ?

70-80 zł ta 10 nie robi różnicy chce mieć tylko w końcu dobrego neta i jak największy limit GB do wykorzystania.
Póki co robię wszystko na tel :/ jakaś masakra
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Jaki sprzęt w tej lokalizacji- pomocy

Post autor: radius »

Szalik pisze:...Sąsiad ma coś takiego na dachu...
Jedna antena do DVB-T, a druga do Internetu radiowego 2,4 lub 5 GHz.
Pogadaj z Nim ile płaci i jakie ma prędkości. Czasami lepiej płacić lokalnemu przedsiębiorcy.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Szalik
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2018-12-15, 01:03

Re: Jaki sprzęt w tej lokalizacji- pomocy

Post autor: Szalik »

Zapytam.

Tylko internet radiowy to pewnie prędkość rzędu max 15-30 MB/s

LTE do 250 MB/s
To chyba lepiej wystawić długa antenę i chwytać LTE ?
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Jaki sprzęt w tej lokalizacji- pomocy

Post autor: radius »

A czemu tylko do 250 Mb/s (proszę o poprawienie jednostek) jak może być i 1 Gb/s :?

Ostro się zdziwisz jeśli się na tyle nastawiasz. Jeśli nie dziś to za pół roku, rok, półtora. To nie jest pasmo z gumy i tak jak kiedyś było 110 Mb/s w T-Mobile czy Orange tak dziś jest tyle ile każdy widzi.

Kiedyś było wyłącznie LTE800, więc ludzie wiedzieli, że z czasem dodadzą LTE1800, LTE2600 i prędkości odżyją. I tak było. Na chwilę. Teraz, gdy na stacjach jest komplet pasm, w wielu miejscach wdrożono modulację 256QAM, tryb MiMo 4x4 to co zrobią w przyszłości? NIC, bo nie ma już żadnych możliwości rozbudowy. Bloki mają tyle szerokości i raczej się nie zapowiada żeby je rozszerzano. Tylko Play być może dokupi 800 MHz po Sferii: https://www.telko.in/play-moze-byc-zain ... ma-800-mhz

Ja tylko upatruję nadzieję w POPC i rozwoju sieci w małych miejscowościach, gdzie zniesmaczeni przez LTE ludzie rzucą się na światłowód. Wtedy być może znów nastąpi poprawa.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
BikeBarian

Re: Jaki sprzęt w tej lokalizacji- pomocy

Post autor: BikeBarian »

Jest jeszcze modulacja TDD która by uwolniła jeden blok częstotliwości z modulacji FDD...

Spojrzałem jeszcze na POPC2 i jeśli Orange rzeczywiście tam zrobi światłowody to np w Pomorskim w mojej Gminie oraz sąsiedniej będą światłowody nie tylko dla ludu ale także dla BTS-ow i wtedy LTE odżyję :) i będzie infrastruktura pod 5G. Nawet teraz orange ma pozwolenia na BTS-y gdzie nie ma światłowodów ale będą a także na wszystkich BTS-ach wokół mnie ma już pozwolenia na pasma pojemnościowe. Mam nadzieje ze ten POPC2 im się uda :) i ludzie odpuszcza LTE zwalniając zasoby.
Szalik
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2018-12-15, 01:03

Re: Jaki sprzęt w tej lokalizacji- pomocy

Post autor: Szalik »

matek451 pisze:Żartujesz? Chcesz korzystać z internetu LTE na wysokich pasmach LTE bez anteny zewnętrznej ? To nie jest zabawa tylko wymóg, na LTE800 czyli paśmie zasięgowym masz słaby sygnał, telefon nie loguje się do szybkich LTE1800/LTE2100 nie wspominając o LTE2600 więc bez anteny zero szans w domu na sensowny internet. BTS Miszewko, odległy o około 2 km ma duzy potencjał. W Play korzysta się z B715( oferta 200GB za 70 zł i 249zł za router) z CC CA LTE2600+2100+1800 i anteny kierunkowej Dual LTE1800-2600MHz z Cybertecha ( koszt 200 zł) . Ewentualnie oferta 00GB za 80 zł i na użyczenie WF830 z agregacją 2 CC CA. To zewnętrzny punkt dostępowy CPE LTE z anteną o zysku 7-9dBi, składa się z zewnętrznego modemu LTE-A wbudowanego w antenę zasilany POE po Ethernet z routera wewnętrznego. W tym przypadku dodatkowa antena zbędna.

Ten zestaw będzie ok ?
Taka antena dookolna musi być umieszczona gdzieś bardzo wysoko czy poprostu na zewnątrz wystarczy.
BikeBarian

Re: Jaki sprzęt w tej lokalizacji- pomocy

Post autor: BikeBarian »

Wstrzymaj się jeszcze z zakupem. Mam oba w domu (B2368-66 - ten ze zdjęcia) i B715. Jak znajdę chwile to podjadę do Ciebie i się zrobi testy. B2368 przerabiam na anteny zewnętrzne bo w tej formie co jest teraz on ma anteny dookolne które są do wszystkiego czyli do niczego :P.
Szalik
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2018-12-15, 01:03

Re: Jaki sprzęt w tej lokalizacji- pomocy

Post autor: Szalik »

Bike Brian

Wysłałem Tobie wiadomości na priv
Szalik
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2018-12-15, 01:03

Re: Jaki sprzęt w tej lokalizacji- pomocy

Post autor: Szalik »

Kiedy mógłbyś podjechać ?
Szalik
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2018-12-15, 01:03

Re: Jaki sprzęt w tej lokalizacji- pomocy

Post autor: Szalik »

Witam Ponownie.

Myslałem że temat udało mi się zamknąć dzięki pomocy BikeBarian'a.
Niestety Internet wieczorem był nienajgorszy ale nadal bardzo przeciętny. Prędkosć wieczorem w granicach 25mb/s
w ciągu dnia już tylko 10Mb/s czasem mniej. Wlazlem na dach i kręciłem anteną a żona robiła speed testy :)
I nic z tego, szybciej się nie da. Antene kupiłem taką :

Antena Dualna LTE-A/4G 17dBi MIMO 1800-2600MHz

Może potrzebuję złapać pasmo 800Mhz ? i powinienem zakupić cos takiego:

Antena wielozakresowa MIMO 800-3000MHz LTE/HSPA+/GSM.

Najgorsze jest to, że internet w Routerze podłączonym do anteny mam z Playa. Telefony też mamy w Play.
I jak to jest że na tel. mam często szybszy internet niż z anteny 2 metry nad dachem :D Pls help :)
BikeBarian
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2020-01-11, 21:22

Re: Jaki sprzęt w tej lokalizacji- pomocy

Post autor: BikeBarian »

Aplikacja netmonster na telefonie i zrzut ekranu razem ze speedtestem w momencie kiedy masz internet szybszy w tel niż w routerze. Pasmo 800MHz w Play to tylko 5MHz blok...i zazwyczaj zapchane bo to pasmo typowo zasięgowe.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki sprzęt w tej lokalizacji- pomocy

Post autor: matek451 »

A ja chciałbym zobaczyć screena z HManagera na B715 dla LTE2600, potem na LTE2100 i LTE1800, na kazdym speedtest, oczywiście antena na BTS Miszewko-Dąbrowa 5B.
Szalik
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2018-12-15, 01:03

Re: Jaki sprzęt w tej lokalizacji- pomocy

Post autor: Szalik »

Jak moge sprawdzic dla osobnych pasm LTE2600/2100/1800 na routerze B715 ?
ODPOWIEDZ