Huawei B525 - sieć domowa

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
pitrek29
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2019-01-02, 17:21

Huawei B525 - sieć domowa

Post autor: pitrek29 »

Witajcie.

Mam pewien problem ze stworzeniem sieci. Wyjaśnię Wam jak wygląda sprawa.

Dom to bliźniak połączony kotłowniami. Każda część domu (parter + piętro) ma ponad 100m2. Router postawiłem w kotłowni i utworzyłem sieć WiFi. Siła sygnału na parterze dochodzi do max 40%, natomiast na piętrze w najdalej wysuniętym miejscu 5-7%. W ścianach dodatkowo poprowadzoną skrętkę, która kończy się na strychu. Mój pomysł na poprawę zasięgu to:

1. Wynieść Huawei B525 na strych
2. Podpiąć do niego 2 skrętki (1 na każdą część domu)
3. Do każdego gniazda na dole (sygnał przez skrętkę z B525) podpiąć Netgear R6100 w każdej części domu i na nim stworzyć sieci WiFi.

Jak Wam się wydaje, czy ten pomysł ma rację bytu czy tylko sobie utrudniam a są jakieś prostsze opcje? :? Będę wdzięczny za pomoc! :)

PS. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei B525 - sieć domowa

Post autor: wojteks »

Ustaw na próbę Netgeara (albo nawet to B525 co masz) w geometrycznym środku jednej połowy domu (gdzieś pod sufitem parteru albo na podłodze piętra) i sprawdź czy będą zasięgi tam gdzie tego oczekujesz. B525 nie ważne gdzie będzie ale jeżeli na strychu to lepiej dla sygnału LTE. Stropy i ściany zwykle mocno tłumią WiFi. okna i drzwi szklane też tłumią.
Nie pomagam na PW!
pitrek29
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2019-01-02, 17:21

Re: Huawei B525 - sieć domowa

Post autor: pitrek29 »

wojteks pisze:Ustaw na próbę Netgeara (albo nawet to B525 co masz) w geometrycznym środku jednej połowy domu (gdzieś pod sufitem parteru albo na podłodze piętra) i sprawdź czy będą zasięgi tam gdzie tego oczekujesz. B525 nie ważne gdzie będzie ale jeżeli na strychu to lepiej dla sygnału LTE. Stropy i ściany zwykle mocno tłumią WiFi. okna i drzwi szklane też tłumią.
Dzięki za podpowiedź, sprawdzę to. Dzisiaj pierwszy raz podpiąłem skrętkę na strychu do B525 ale niestety w gniazdach na dole sygnału brak :( Jutro spróbuję jeszcze raz, może zadziała... :?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei B525 - sieć domowa

Post autor: wojteks »

A masz dobrze zarobione gniazda?
Nie pomagam na PW!
pitrek29
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2019-01-02, 17:21

Re: Huawei B525 - sieć domowa

Post autor: pitrek29 »

Kabel na strychu zarbiałem sam i raczej jest ok, a w gniazdach robił elektryk ;) Ale na wszelki wypadek sprawdzę! :)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei B525 - sieć domowa

Post autor: wojteks »

Sprawdź bo zarabianie gniazd bywa czasami źródłem problemów. Pamiętając o właściwych parach we właściwych miejscach.
Nie pomagam na PW!
Blazer
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2010-11-08, 20:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: Huawei B525 - sieć domowa

Post autor: Blazer »

pitrek29 pisze:Witajcie.

Mam pewien problem ze stworzeniem sieci. Wyjaśnię Wam jak wygląda sprawa.

Dom to bliźniak połączony kotłowniami. Każda część domu (parter + piętro) ma ponad 100m2. Router postawiłem w kotłowni i utworzyłem sieć WiFi. Siła sygnału na parterze dochodzi do max 40%, natomiast na piętrze w najdalej wysuniętym miejscu 5-7%. W ścianach dodatkowo poprowadzoną skrętkę, która kończy się na strychu. Mój pomysł na poprawę zasięgu to:

1. Wynieść Huawei B525 na strych
2. Podpiąć do niego 2 skrętki (1 na każdą część domu)
3. Do każdego gniazda na dole (sygnał przez skrętkę z B525) podpiąć Netgear R6100 w każdej części domu i na nim stworzyć sieci WiFi.

Jak Wam się wydaje, czy ten pomysł ma rację bytu czy tylko sobie utrudniam a są jakieś prostsze opcje? :? Będę wdzięczny za pomoc! :)

PS. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!
Pomysł dobry, B525 na górze WiFi+ po skrętce na dół.
2x Netgear najlepiej umieścić w centralnym miejscu każdego bliźniak, wyłączyć w nim DHCP i przydzielić adres ręcznie z puli B525.
pitrek29 pisze: Dzięki za podpowiedź, sprawdzę to. Dzisiaj pierwszy raz podpiąłem skrętkę na strychu do B525 ale niestety w gniazdach na dole sygnału brak :( Jutro spróbuję jeszcze raz, może zadziała... :?
Albo nie podałeś wszystkich informacji, albo czegoś mi tu brakuje- żebyś miał sygnał w gniazdkach na dole to musi być takie połączenie: B525<->skrętka na dół<->switch do którego są podpięte gniazdka i góra, przy okazji od razu sprawdzisz czy switch "gada" z routerem.
grzski
Użytkownik forum
Posty: 29
Rejestracja: 2017-09-07, 09:43

Re: Huawei B525 - sieć domowa

Post autor: grzski »

Jeśli nie masz jeszcze tych R6100 to ich nie kupuj! One mają porty 10/100 Mbps, a routery Huaweia mają z tym problem.

Szczegóły:

viewtopic.php?f=2&t=53898&p=582282#p582282
viewtopic.php?f=11&t=54294&p=582908#p582908

Przy routerach Huawei tylko sprzęt Gigabitowy.
Obrazek
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei B525 - sieć domowa

Post autor: wojteks »

Faktycznie mają biedne 10/100 a po WiFi 802.11AC 1200, porażka jakaś.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Huawei B525 - sieć domowa

Post autor: krystianb »

wojteks pisze:a po WiFi 802.11AC 1200
866+300
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
pitrek29
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2019-01-02, 17:21

Re: Huawei B525 - sieć domowa

Post autor: pitrek29 »

grzski pisze:Jeśli nie masz jeszcze tych R6100 to ich nie kupuj! One mają porty 10/100 Mbps, a routery Huaweia mają z tym problem.

Szczegóły:

viewtopic.php?f=2&t=53898&p=582282#p582282
viewtopic.php?f=11&t=54294&p=582908#p582908

Przy routerach Huawei tylko sprzęt Gigabitowy.
Dzięki za zwrócenie uwagi ;) Na szczęście nie zabrałem się za to od d**y strony i jeszcze nic nie kupiłem po za B525. A możecie coś polecić zamiast tego Netgeara? Jakoś tak w rozsądnych pieniądzach, żeby nie wydać na niego milijonów :D Nie wiem, czy do 300 da się coś znaleźć, ale tak bym celował kasowo ;)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei B525 - sieć domowa

Post autor: wojteks »

Zrób testy z b525 bo może się okazać że na każde piętro trzeba będzie po 1 AP.
Nie pomagam na PW!
pitrek29
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2019-01-02, 17:21

Re: Huawei B525 - sieć domowa

Post autor: pitrek29 »

wojteks pisze:Sprawdź bo zarabianie gniazd bywa czasami źródłem problemów. Pamiętając o właściwych parach we właściwych miejscach.
Wojtek, po ilości postów domyśliłem się, że nie jednej osobie już pomogłeś. I tym razem też miałeś rację ;) Niestety okazało się, że gniazdo było umieszczone w ścianie, ale kabel w ogóle nie był podpięty... Mógłbym tak sobie łączyć do następnego Bożego Narodzenia... Także dzięki za pomoc!

I teraz pojawia się jeszcze pytanie o podłączenie gniazda. W załączniku wrzuciłem foto gniazda. Czy jakaś dobra dusza podpowie mi w jakiej kolejności to zrobić w typie B? Będę wdzięczny!
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei B525 - sieć domowa

Post autor: wojteks »

To jest gniazdo podwójne jak widać i nie wiadomo jakiego producenta. Musisz się zdecydować na 1 standard A lub B. Najprościej by było mieć kawałek kabla ethernet z zarobioną wtyczką i multimetr żeby się upewnić który kolor gdzie idzie, niby jest to oznaczone ale my musimy mieć pewność jak to ma być.
W standardzie A zaczynamy biało-zielonym (patrząc na Twoje zdjęcie prawy górny róg), obok zielony (drugi z prawej), na dole odpowiednio pomarańczowy (4 od prawej i biało-pomarańczowy (trzeci od prawej), niebieskie i brązowe jak oznaczono.
Nie pomagam na PW!
pitrek29
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2019-01-02, 17:21

Re: Huawei B525 - sieć domowa

Post autor: pitrek29 »

wojteks pisze:To jest gniazdo podwójne jak widać i nie wiadomo jakiego producenta. Musisz się zdecydować na 1 standard A lub B. Najprościej by było mieć kawałek kabla ethernet z zarobioną wtyczką i multimetr żeby się upewnić który kolor gdzie idzie, niby jest to oznaczone ale my musimy mieć pewność jak to ma być.
W standardzie A zaczynamy biało-zielonym (patrząc na Twoje zdjęcie prawy górny róg), obok zielony (drugi z prawej), na dole odpowiednio pomarańczowy (4 od prawej i biało-pomarańczowy (trzeci od prawej), niebieskie i brązowe jak oznaczono.

To gniazdo Schneider Asfora 5e. A co do standardu to chciałbym je zrobić w B, bo tak już mam kable zarobione ;) A czy jest jakaś szansa, żeby z jednej skrętki podłączyć to gniazdo podwójne? Bo szczerze powiedziawszy jakoś nie mam pomysłu jak to ugryźć... Najwyżej jedno gniazdo zostanie nieaktywne ;)
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Huawei B525 - sieć domowa

Post autor: Hermogenes »

Połowa par jest wolna więc jak masz wolne lan'y to możesz dwa sprowadzić do gniazda.
Złączka 1 RJ-45 Pin Kolor przewodu RJ-45 Pin Złączka 2
RCV+ 1 biało-pomarańczowy 3 TRX +
RCV - 2 pomarańczowy 6 TRX -
TRX + 3 biało-zielony 1 RCV +
nieużywany 4 niebieski 7 nieużywany
nieużywany 5 bialo-niebieski 8 nieużywany
TRX - 6 zielony 2 RCV -
nieużywany 7 biało-brązowy 4 nieużywany
nieużywany 8 brązowy 5 nieużywany

poz Hermogenes
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei B525 - sieć domowa

Post autor: wojteks »

Hermogenes pisze:Połowa par jest wolna więc jak masz wolne lan'y to możesz dwa sprowadzić do gniazda.
Złączka 1 RJ-45 Pin Kolor przewodu RJ-45 Pin Złączka 2
RCV+ 1 biało-pomarańczowy 3 TRX +
RCV - 2 pomarańczowy 6 TRX -
TRX + 3 biało-zielony 1 RCV +
nieużywany 4 niebieski 7 nieużywany
nieużywany 5 bialo-niebieski 8 nieużywany
TRX - 6 zielony 2 RCV -
nieużywany 7 biało-brązowy 4 nieużywany
nieużywany 8 brązowy 5 nieużywany

poz Hermogenes
Nie rozróżniasz przewodu prostego od krosowego dla którego podałeś opis. 99% sprzętu powinno być na kablach prostych, generalnie tylko połączenie komputer-komputer powinno być zrobione kablem krosowym, komputer-switch zawsze powinien być kabel prosty, tak samo powinny być okablowane gniazda. Na dziś wiele kart sieciowych sobie jednak z tym radzi.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei B525 - sieć domowa

Post autor: wojteks »

pitrek29 pisze:To gniazdo Schneider Asfora 5e. A co do standardu to chciałbym je zrobić w B, bo tak już mam kable zarobione ;) A czy jest jakaś szansa, żeby z jednej skrętki podłączyć to gniazdo podwójne? Bo szczerze powiedziawszy jakoś nie mam pomysłu jak to ugryźć... Najwyżej jedno gniazdo zostanie nieaktywne ;)
Jeżeli według B to zamieniasz zielone z pomarańczowymi bo standard B to pomarańczowo-biały, pomarańczowy, zielono-biały, puste, puste, zielony, puste, puste

Jeżeli chcesz jedną skrętką puścić 2 gniazda to pierwsze zarabiasz tylko 2 pary (zielona i pomarańczowa wg standardu B) a drugie zarabiasz parami brązową i niebieską tylko musisz podjąć decyzję która będzie robiła za pomarańczową a która za zieloną i być konsekwentnym i staraj się nie rozplatać nadmiernie par, mają pozostać skręcone.
Nie pomagam na PW!
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Huawei B525 - sieć domowa

Post autor: Hermogenes »

Tak podałem krosowy z myślą że będzie łączył router ze switchem przy [pomocy zwykłego kabla. Chociaż tak na prawdę chodziło o pokazanie które kolory i piny są wolne.
poz Hermogenes
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Huawei B525 - sieć domowa

Post autor: krystianb »

pitrek29 pisze: czy jest jakaś szansa, żeby z jednej skrętki podłączyć to gniazdo podwójne?
Czasem nie potrzebujesz gigabitu? Do tego potrzebne jest 8 drutów. Na 100 można kombinować, bo tylko 2 par używa.

Miejsce kabli crosowych jest w muzeum, przy gigabicie Auto MDI-X jest obowiązkowe.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
pitrek29
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2019-01-02, 17:21

Re: Huawei B525 - sieć domowa

Post autor: pitrek29 »

Dzięki za wszystkie rady i podpowiedzi ;) Na chwilę obecną wygląda do tak, że w obu częściach podpiąłem po jednym gnieździe i do tego testowo wrzuciłem starego Netgeara 10/100. Sieć śmiga, zasięg też całkiem niezły. I teraz jeszcze jedna prośba o Waszą pomoc; poszukuje jakiegoś routera gigabitowego tak jak sugerowaliście, do powiedzmy 300 PLN. Nie musi być jakiś wypasiony bo pewnie i tak skorzystam z 20% jego funkcji, ale nie chciałbym, żeby padł po miesiącu użytkowania :D Szczerze powiedziawszy, chciałbym, żeby był dwuzakresowy, z dobrym pokryciem zasięgu i funkcją sieci gościnnej ;) Znalazłem TP-LINK Wireless Archer C7, ASUS RT-AC1200G+ i D-LINK DIR-842 AC1200. Może ktoś poleci coś innego? Z góry dzięki za pomoc :)
ODPOWIEDZ