Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

Idu zasila. Sprawdzę jeszcze czy zadziała poprzez adapter i idu bez PoE ale to raczej nie zmieni sytuacji bo niby czemu miałoby ??..ten sam zasilacz i tak samo poprowadzone PoE. Bede do tego potrzebował chyba drugi zasilacz bo nie sadze żeby IDU mógłby być zasilany z PoE zamiast bezpośrednio.
Dodam jeszcze ze nie da się podłączyć komputera bezpośrednio pod ODU poprzez adapter PoE. Trzeba to zrobić poprzez switcha inaczej nie zadziała...będzie ciągle pokazywał ze kabel sieciowy jest odłączony.
Ostatnio zmieniony 2019-02-22, 14:48 przez BikeBarian, łącznie zmieniany 1 raz.
dt64
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2018-04-20, 10:56
Lokalizacja: Opolskie

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: dt64 »

BikeBarian pisze:Idu zasila. Sprawdzę jeszcze czy zadziała poprzez adapter i idu bez PoE ale to raczej nie zmieni sytuacji bo niby czemu miałoby ??..ten sam zasilacz i tak samo poprowadzone PoE. Bede do tego potrzebował chyba drugi zasilacz bo nie sadze żeby IDU mógłby być zasilany z PoE zamiast bezpośrednio.
Czyli jak podłączasz IDU to wtedy IDU zasila modem a jak podłączasz tp-linka to wtedy ten osobny zasilacz zasila modem. Więc może na gniazdach eth tego zasilacza jest jakieś ograniczenie, może to on jest wąskim gardłem. Teoretycznie nie powinno tak być, ale nigdy nie wiadomo...
dt64
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2018-04-20, 10:56
Lokalizacja: Opolskie

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: dt64 »

Nie, nie chodzi mi o zasilanie samego IDU za pomocą PoE tylko zasilanie tego modemu LTE za pomocą PoE.
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

Uzywam oryginalnego kabla wiec jeśli jest ograniczenie to tylko na adapterze bo to pasywny jest. Mam tez aktywny ale tylko na 24V a tu potrzeba 12. Mimo wszystko nadal obstawiam ze to ograniczenie softu jest i potrzebujemy IDU żeby agregować. Gdyby były problemy z zasilaniem to ODU by wariował. Jak podłącze ODU poprzez IDU to nadal mamy prąd który idzie kablem ETH ale w tym momencie zasilacz zasila i ODU i IDU wiec ma więcej do roboty. Zagłębie się w specyfikacje PoE i zobaczę czy są rożne wersje i jak to się ma do mojego obecnego adaptera.
dt64
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2018-04-20, 10:56
Lokalizacja: Opolskie

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: dt64 »

BikeBarian pisze:Dodam jeszcze ze nie da się podłączyć komputera bezpośrednio pod ODU poprzez adapter PoE. Trzeba to zrobić poprzez switcha inaczej nie zadziała...będzie ciągle pokazywał ze kabel sieciowy jest odłączony.
Jak najbardziej to rozumiem.
dt64
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2018-04-20, 10:56
Lokalizacja: Opolskie

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: dt64 »

BikeBarian pisze:Uzywam oryginalnego kabla wiec jeśli jest ograniczenie to tylko na adapterze bo to pasywny jest. Mam tez aktywny ale tylko na 24V a tu potrzeba 12. Mimo wszystko nadal obstawiam ze to ograniczenie softu jest i potrzebujemy IDU żeby agregować. Gdyby były problemy z zasilaniem to ODU by wariował. Jak podłącze ODU poprzez IDU to nadal mamy prąd który idzie kablem ETH ale w tym momencie zasilacz zasila i ODU i IDU wiec ma więcej do roboty. Zagłębie się w specyfikacje PoE i zobaczę czy są rożne wersje i jak to się ma do mojego obecnego adaptera.
No właśnie o to mi chodziło, że może ten adapter PoE obniża Ci transfer danych. Przecież oprócz tego, że zasila Ci ODU (co robi poprawnie bo ODU działa) to lecą też przez niego dane... Zauważ, że gdy zasilasz ODU za pomocą PoE z IDU to transfery masz w porządku. Ja obstawiam, że to nie soft w IDU jest winny. Przecież IDU działa tu chyba tylko jako zwykły router z wifi.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: wojteks »

Współczesne karty sieciowe same wykrywają rodzaj kabla (prosty czy krosowany) i same się odpowiednio przełączają (Auto MDIX).

Switch może zaniżać transmisję, któryś kabel po drodze może obniżać transmisję. Może jest problem z PoE (za niskie napięcie czy tam prąd).
Nie pomagam na PW!
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

No im więcej myślę o tym PoE tym bardziej się skłaniam ku teorii ze jak robię pasywne PoE to wstrzykuje +/- 12V na żyły 4/5 i 7/8 i z automatu na tych żyłach nie ma już transmisji danych. Kluczowym może być zachowanie się karty sieciowej jak podłącze ja bezpośrednio do adaptera PoE...nie wykrywa połączenia...a jak idzie przez switch to wykrywa bo wszystkie żyły w kablu się komunikują ze switchem a jedynie komunikacja z ODU jest "upośledzona"...

No to teraz mając na uwadze powyższe mam problem bo nigdzie nie mogę znaleźć aktywnego zasilacza PoE w standardzie af/at na napięcie 12V/2A..max to 1A...czy jak podłącze ODU do 24V to sobie poradzi z tym napięciem i samemu go obniży (może ma jakaś przetwornice Dc/Dc ?? a może z IDU pomimo ze jest zasilany 12V to ODU jest na 24-48V z przetwornicy ??).

Wracając jeszcze do pasywnego PoE to chyba mam taki układ:
Obrazek
a minimum potrzeba:
Obrazek
żeby nie tracić transmisji danych na żyłach 4/5 7/8 bo w IDU pewnie jest taki układ:
Obrazek
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: krystianb »

BikeBarian pisze:uczowym może być zachowanie się karty sieciowej jak podłącze ja bezpośrednio do adaptera PoE...nie wykrywa połączenia...a jak idzie przez switch to wykrywa bo wszystkie żyły w kablu się komunikują ze switchem a jedynie komunikacja z ODU jest "upośledzona"...
Na 2 parach idzie komunikacja 10/100 do gigabita potrzebne są wszystkie 4.
Jaki masz ten switch, nie 100 Mb/s? Może karta próbuje nawiązać komunikację na gigabicie, ale z racji kiepskiego adaptera nie może, a przez switch idzie 100Mb/s, ewentualnie w switchu.
Jak patrze to w oryginale komunikacja odu-idu idzie po gigabicie...

Znalazłem pdf https://www.lteforum.at/attachments/hua ... pdf.11565/ napięcie zasilania DC: 56V co sugeruje aktywne PoE 802.3af albo at, choć dziwne, że się uruchomił na 12V, czyżby jednak pasywne biorę co leci, z bardzo dużą tolerancją?
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

Tu możesz miec racje. Własnie sobie przypomniałem ze mam kartę ustawiona na sztywno żeby tylko 1Gbit się łączyła bo mam wszystkie urządzenia w sieci w szafie rackowej min 1Gbit. Zaraz to zmienię na auto i zobaczę co wykrywa :). Switch na pewno jest 1Gbit.
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

Ok miałem na sztywno ustawione żeby łączył się 1Gbit full duplex i nie zaskakiwał. Teraz zmieniłem na auto i zaskoczył o dziwo z prędkością 1Gbit. Porobie testy prędkości i zobaczę czy ograniczona prędkość nie jest przypadkiem z powodu tych 12V. Później podłącze pod 24V i zrobię testy ponownie. Myślę ze już jesteśmy blisko rozwiązania zagadki.

Ten link co podales to jest dla CPE B2338-168 a ja mam B2368-66
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: krystianb »

BikeBarian pisze:Ten link co podales to jest dla CPE B2338-168 a ja mam B2368-66
Tak to jest jak się nie spojrzy a google wie lepiej.

BikeBarian pisze: Później podłącze pod 24V i zrobię testy ponownie.
No obyś dymka nie puścił. Ja bym wcześniej zmarnował jednego pachcodrda i wpiął się miernikiem jakie tam jest napięcie w oryginale.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

Racja. Takoż tez uczynię :)

Update.
Zrobiłem ponownie test prędkości i za cholerę agregacja nie daje lepszych wyników. Band 7 bez agregacji działa szybciej niż band 7 i band 3. Software pokazuje ze agregacja się załącza ale prędkość temu przeczy. Mam tez B715 podpięty pod ten sam BTS i tam agregacja daje duzo lepsze wyniki.

Tak jeszcze myślałem nad tym pomiarem napięcia ale może być problem. Jeśli to jest PoE w standardzie af/at to zanim zostanie puszczone napięcie do ODU sa "negocjacje" i "probowanie" pomiędzy urządzeniami. Chyba będę musiał najpierw podłączyć ODU poczekać aż się uruchomi i potem odłączyć i rozbebeszyć patchcorda... ??
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: wojteks »

Bo może ODU bez komend z IDU nie potrafi wielu rzeczy.
Nie pomagam na PW!
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

No taka była moja pierwsza myśl. Dla pewności kupie jeszcze jakiś aktywny zasilacz PoE w standardzie af/at i podłącze pod niego ODU. Jeśli nadal nie będzie agregował to po prostu założę ze IDU jest potrzebne do agregacji. Mi to oczywiście w niczym nie przeszkadza bo moim priorytetem jest przerobienie ODU z anten dookolnych na anteny zewnętrzne kierunkowe co już mi się udało i poskutkowało wzrostem prędkości i polepszeniem sygnału do wartości podobnych do tych na B715 z 2CA.
dt64
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2018-04-20, 10:56
Lokalizacja: Opolskie

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: dt64 »

Przyszedł mi do głowy pewien pomysł... Zanim kupisz ten aktywny PoE, spróbuj zrobić jeszcze coś takiego żeby sprawdzić czy IDU faktycznie jest potrzebny do agregacji (chociaż nadal w to wątpię żeby był potrzebny). A mianowicie. Obydwa routery, na których testujesz ODU (ten IDU oraz tp-link) mają wbudowane switche gigabitowe, więc tu nie ma wąskiego gardła. Żeby sprawdzić czy to faktycznie wina tego adaptera PoE zrób tak: wyłącz funkcję PoE w IDU i połącz IDU poprzez adapter PoE z ODU. Jeżyli w tym momencie prędkości uzyskasz takie jak w porzypadku tp-linka połączonego poprzez adapter PoE z ODU no to już jesteś w domu - wina adaptera.
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

Nie da się wyłączyć funkcji PoE w IDU...
dt64
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2018-04-20, 10:56
Lokalizacja: Opolskie

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: dt64 »

BikeBarian pisze:Nie da się wyłączyć funkcji PoE w IDU...
Oooo, to szkoda... Myślałem, że można. To byłby najprostszy sposób na znalezienie winowajcy, który obniża ten transfer ;)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: wojteks »

BikeBarian pisze:Nie da się wyłączyć funkcji PoE w IDU...
Jest standard gigabitowy który nie wykorzystuje 4 par a tylko 2 pary skrętki, może tu jest jakieś pomieszanie z poplątaniem, zestaw IDU-ODU pracuje z PoE i gigabitowo a jak dasz zwykły adapter PoE i switch to uzyskuje maksymalnie 100Mbps albo i mniej.
Nie pomagam na PW!
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

Mały update. Podłączyłem sprzęt w dwóch rożnych konfiguracjach innych niż dotychczas a mianowicie:

1) ODU - Passive PoE adapter - switch - IDU gdzie ODU i IDU miały oddzielne zasilanie a switch służył jako "separator" tego zasilania.

Połączenie zadziałało i ODU oraz IDU widziały się nawzajem. Agregacja niestety nie działała i samo połączenie było ze 2x wolniejsze niz taka sama konfiguracja na B715 i nigdy nie przekraczało 40 Mbit.

2) ODU - Passive PoE adapter - IDU

Jak wyżej połączenie zadziałało i ODU oraz IDU widziały się nawzajem ale agregacja i szybkość połączenia jak w pierwszym przypadku

Dla testów zrobiłem szybkie przełączenie na zasilanie ODU z IDU czyli pełnoprawne PoE z IDU i od razu agregacja działa i prędkość DL ponad 100 Mbit


Tak wiec mini konkluzja jest taka ze samo IDU nie jest konieczne żeby agregacja działała. Musze miec cos z tym pasywnym PoE niekompatybilne wiec w poniedziałek zamawiam aktywne PoE i robię ostateczny test.

Ktos może podrzucić linka gdzie kopić taki aktywny adapter ??
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: krystianb »

BikeBarian pisze:Ktos może podrzucić linka gdzie kopić taki aktywny adapter ??
Chyba najlepiej szukać po specyfikacji 802.3af *(tutaj nie wszystkie wspierają gigabit) i nowszej 802.3at (tu nie jestem pewien czy gigabit jest wymagany)

Pierwszy randomowy link pewnie da sie taniej https://www.cyberbajt.pl/produkt/5709/z ... t-30w.html tylko trzeba uważać, bo są na allegro (pewnie i nie tylko) buraki, które sprzedają pasywne 48V jako aktywne.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

Ten Zyxel robi dokladnie to samo co moj tani passive adapter...
The PoE12-HP is a one-port power injector, designed for use with 10/
100/1000 BaseT Ethernet networks. The PoE12-HP injects DC power
through the unused twisted-wires of a standard 8-pin CAT 5 cable
.
This increases flexibility in the positioning of a power over Ethernet
(PoE) enabled device by eliminating the need for a nearby power
source.
ale jednoczesnie jest kompatybilny ze wszystkimi standardami...jak to mozliwe ?
Key Features
• Complies IEEE802.3at and IEEE 802.3af.
• One RJ-45, 10/100/1000 Mbps PoE-enabled port.
• Ensures a constant power supply to a PoE-enabled device.
• Automatically detects if the connected device is PoE-enabled to
avoid sending power to a non-PoE device
Czyżbyśmy mieli doczynienia z sytuacja w której "nieużywane" pary kabli nie są fizycznie "rozłączone" a jedynie nazwane jako "nieużywane" a fizyczne połączenie miedzy wtyczkami jest i to zapewnia pełną kompatybilność połączenia ODU z IDU ??..tak jak poniżej:

Obrazek
dt64
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2018-04-20, 10:56
Lokalizacja: Opolskie

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: dt64 »

BikeBarian pisze:2) ODU - Passive PoE adapter - IDU
A gdy testowałeś połączenie z tym tp-linkiem to miałeś:

1) ODU - Passive PoE adapter - tp-link

czy

2) ODU - Passive PoE adapter - switch - tp-link?
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

1) ODU - Passive PoE adapter - tp-link
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: krystianb »

BikeBarian pisze:Ten Zyxel robi dokladnie to samo co moj tani passive adapter...
Miałem pytać skąd ta bzdurę <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font>, ale znalazłem... Chyba zylex ostro przyciął koszta na osobach piszących manual i ktoś na chama przekopiował instrukcję z innego urządzenia. Chyba, że ja nie wiem o jakichś nieużywanych parach w gigabicie. Ba z resztą kawałek dalej jest opis diod sygnalizacyjnych, jasno mówiący, że to jest adapter aktywny, który poda 48V tylko jeśli urządzenie o to jasno poprosi.
BikeBarian pisze:ale jednoczesnie jest kompatybilny ze wszystkimi standardami...jak to mozliwe?
Czyżbyśmy mieli doczynienia z sytuacja w której "nieużywane" pary kabli nie są fizycznie "rozłączone" a jedynie nazwane jako "nieużywane" a fizyczne połączenie miedzy wtyczkami jest i to zapewnia pełną kompatybilność połączenia ODU z IDU ??..tak jak poniżej:
W gigabicie nie ma nieużywanych par, po prostu manual jest niechlujnie skopiowany może z wersji bez -HP na końcu. Zasilanie musi być podane ze środkowego odczepu trafek, oczywiście po wcześniejszej negocjacji.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
dt64
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2018-04-20, 10:56
Lokalizacja: Opolskie

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: dt64 »

BikeBarian pisze:1) ODU - Passive PoE adapter - tp-link
A to OK. No to faktycznie po wielu Twoich testach wychodzi na to, że ten PoE adapter coś obcina. Miałeś dobry pomysł z tym zastosowaniem switcha jako separatora. To tak jakbyś wyłączył funkcję PoE na samym IDU, czego normalnie nie da się zrobić. :ok:
dt64
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2018-04-20, 10:56
Lokalizacja: Opolskie

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: dt64 »

BikeBarian czy mógłbyś zamieścić fotki jak masz wyprowadzone gniazda na anteny zewnętrzne z tej "maczugi" Huawei'a? ;) Komuś może się przydać...
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

Jeszcze nie mam. Ciągle się zastanawiam gdzie je umiejscowić i jak zaizolować. Jeśli ma to być nadal urządzenie zewnętrzne to jest to ważne ale jeśli już tylko do użytku wewnętrznego to gniazda mogę zrobić gdziekolwiek. Jak tylko będę miał to zrobione to się podzielę informacja.
dt64
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2018-04-20, 10:56
Lokalizacja: Opolskie

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: dt64 »

OK :ok: Będziemy czekać. A nie dało by się wypuścić jakoś dołem z obudowy krótkich kabelków i na nich zamontować te gniazdka? Nie wiem tylko czy tam jest miejsce bo nie widziałem tej "maczugi" na żywo ;) Chyba lepiej jakby to nadal było urządzenie zewnętrzne bo wtedy długość kabla do anteny zewnętrznej byłaby minimalna.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: ja.michal »

Nie wiem jak duży ten element maczugi, ale zakładając, że wyprowadzałbyś wszystkie złącza anten na zewnątrz, wyrzucałbyś całkowicie anteny fabryczne element maczugi (górna osłona) u podstawy jest wystarczająco mały to można pokusić o wydrukowanie odpowiedniego elementu na drukarce 3D.
ODPOWIEDZ