Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
marcinkrysk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2015-11-20, 07:48

Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: marcinkrysk »

Witam. Chciałbym się dowiedzieć jak to jest z tą agregacja pasm na Netbox 2 . Czy on agreguje 2 czy 3 pasma ? Czy można wybrać które pasma sa agregowane ? W mojej okolicy działa 800 MHz , 1800 MHz i 2100 MHz czy na tym urządzeniu będę mógł zagregowac wszystkie 3 a jeśli nie to czy mogę zagregowac 1800+2100 i wymusić to w urzadzeniu ?Z tego co wyczytałem modem do którego wkładamy SIM i router muszą koniecznie działać razem . Bo modem zewnętrzny nie może działać bez tego routera bo nie ma funkcji routera . Podobno trzeba się jakos oddzielnie zalogować do anteny żeby blokować pasma ? Super byłaby opinia kogoś kto ma te urzadzenie .
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

Mam NetBOX-a 2 i mogę podpowiedzieć ze agreguje tylko 2 pasma. Nie da się wymusić agregacji konkretnych pasm bezpośrednio. Można wymusić łączenie z konkretnym BTS-em ale tylko na jednym pasmie. Musiałbyś się zalogować do panelu admina a nie zwykłego usera żeby to zrobić.

Login: admin
Hasło: CPE@huawei

W zakładce LTE Advanced będą opcje agregacji. Wymuszenie agregacji jest trochę kłopotliwe bo możesz wymusić konkretne pasma LTE np. 1800 i 2100 ale to z jakim BTS-em się połączy to już nie masz na to wpływu ze względu na anteny dookólne. Złapie po prostu mocniejszy sygnał. Rozwiązaniem tego problemu jest przerobienie tego routera na anteny zewnętrzne co własnie robe ale mam problem z identyfikacja anten bo jest ich 4 czyli działają w trybie MIMO 4x4 i nie wiem które przewody wypościć do zewnętrznych złączy żeby to działało w MIMO2x2.

Swoja drogą może ktoś bardziej obeznany w temacie podpowiedziałby które anteny/kable odłączyć i przerobić na zewnętrzne złącze antenowe żeby podpiąć antenę kierunkową pracującą w MIMO 2x2 ??

Odnośnie czy ten zestaw musi działać razem to zostało już potwierdzone ze wystarczy tylko "maczuga" w którą wkładasz kartę sim a reszta to zwykły AP...wiec można go pominąć ale zasilanie nadal trzeba będzie dostarczyć jakim adapterem PoE.

Kilka zdjęć bebechów poniżej:

https://drive.google.com/file/d/1UBrXBh ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1qT5VRA ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/16MloUZ ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/17gBa_y ... sp=sharing
FF2004
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 166
Rejestracja: 2017-05-05, 15:57

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: FF2004 »

viewtopic.php?f=12&t=53163&hilit=b2368&start=105#p580885
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: key »

Na tym zdjeciu widze 8 przylaczy antenowych. Mozesz zrobic zdjecia tak, zeby mozna bylo przeczytac jak poszczegolne anteny sa opisane?
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: onken »

Na upartego można by zrobić Mimo x4 zewnętrzne :) ?

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

Tak się jeszcze zastanawiam czy te anteny to tylko LTE czy moze cos z WiFi tez będzie ??...na chłopski rozum to WiFi powinno być robione przez IDU a nie ODU bo to nie miałoby wtedy sensu ale kto wie...wszak 4 anteny to MIMO 4x4
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

onken pisze:Na upartego można by zrobić Mimo x4 zewnętrzne :) ?
Tylko po co jak na razie żaden BTS PLAY tego nie wspiera..to by miało sens razem z QAM256...w zasadzie to można wyprowadzić złączki na dwie anteny MIMO 2x2 tak przyszłościowo.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: key »

Podlaczonych masz osiem anten, podzielonych na rozne grupy (opis T/F oraz M/D).
Jestes w stanie porobic zdjecia anten, sam podzial literami jest troche inny niz go oczekiwalem.
Nie pomagam na PW.
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

Na szybko to mogę powiedzieć jak jest to pogrupowane kolorami:

Szary (1_A0_T_M) i niebieski (6_A6_F_D) idą do jednej płytki - anteny oznaczonej jako A1-A009-00078 1816
Biały (4_A3_T_D) i czarny (2_A5_F_D) maja wspólną płytkę - antenę oznaczonej jako A1-A009-00070 1808
Zielony (3_A1_T_D) i czerwony (0_A4_F_M) tez maja wspólną płytkę - antenę oznaczonej jako A1-A009-00070 1817
Niebieski (5_A2_T-M) i czerwony (7_A7_F_D) tez maja wspólną płytkę - antenę oznaczonej jako A1-A009-00078 1816

Anteny z tym samym oznaczeniem tj. 00070 i 00078 są ulokowane na przeciwko siebie (nie graniczą ze sobą).
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: key »

Wyglada na to, ze masz trzy rozne anteny:
1.) koncowka 1816 jest grupa 4 anten
2.) koncowki 1808 i 1817 sa grupami zawierajacymi po 2 anteny

Patrzac na fotki przypuszczam ze anteny sa na rozne czestotliwosci. Ktory zakres chcial bys wzmocnic?

Przerobka jest stosunkowo latwa. Przy pomocy pig tail wyprowadzasz sygnal na zewnatrz, dalej kabel i antena na interesujacy Cie zakres.
Nie pomagam na PW.
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

Zdecydowanie interesuje mnie zakres 1800 -2600 bo na to jest jedna antena potrzebna...800mhz jest typowym zasięgowym pasmem 5mhz wiec tutaj nie ruszam bo mam kilka nadajników wokół z pasmami 1800/2100/2600 i agregacja wiec 800Mhz traktuje trochę po macoszemu. Fajnie by było jakby na teraz dało rade zrobić MIMO 2x2 ale z opcja wypuszczenia złączek pod MIMO 4x4 (nadal tylko 1800 -2600).
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: Hermogenes »

Zapewne te anteny mikro paskowe pracują jako sektorowe dlatego jest ich 8 dla 2 sektory dla low MIMOx2 pewnie 2 sektory dla 2GHz MIMOx2 i 2 sektory hi MIMOx4 ale to zgaduję . Jeśli tak jest to musi być zwrotnica, skoro zwrotnica to nic nie poradzisz, nawet omijając zakres low i 2 anteny z zakresu hi do wyprowadzenia masz 4 porty do 4 zewnętrznych anten 2 szt z zakresu 2 GHz i 2 szt z zakresu hi czyli 2,6 MHz.

Mogę się jednak mylić ze zdjęć wiele nie wynika niekompletny widok i błędne skalowanie. Można zrobić taką protezę jak napisał kolega Key dla jednego zakresu najlepiej hi tylko czy warto może lepiej ustawić je wszystkie frontem do Bts.
poz Hermogenes
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

Zasadniczo zależy mi na tym żeby dopasować to do obecnie panujących realiów czyli MIMO 2x2 i zakres 1800 - 2600. Reszta nie jest wymagana. Czyli potrzebne sa wyprowadzenia dwóch złączek antenowych. Jeśli powyższy zakres nie osiągalny to jak trzeba to można zrobić cały zakres ew jakieś oddzielne wyjścia dla każdego zakresu. Zawsze mogę porobić przełączniki i odłączyć tylko te anteny które chce zastąpić antenami zewnętrznymi. Dookolnosc obecnego rozwiązania mi się nie podoba bo modem z automatu wybiera sygnał który uważa za najlepszy (zaczynając od 2600 który ma priorytet) i chciałbym mu pomoc w tym poprzez wzmocnienie sygnału antena kierunkowa.

Chciałbym żeby tez została oryginalna obudowa czyli minimum kombinacji tak żeby jednostka była w domu a kablami anteny na zewnątrz. Cos jak B715. Miałbym wtedy alternatywę czy chce używać anten zewnętrznych czy wewnętrznych.

Dokładniejsze zdjęcia mogę porobić ale muszę wiedzieć o konkretnie was interesuje.

Jeszcze jedna fotka. Jakby co to mogę odkręcić ta płytkę z nadajnikiem żeby zobaczyć co jest pd nią.
https://drive.google.com/file/d/1Wx1Dza ... sp=sharing
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: Hermogenes »

Nie możesz podłączyć dwóch fabrycznie rozdzielonych sygnałów do jednej anteny. żeby zachować MIMO2 dla każdego zakresu na dachu mocujesz 2 szt dualne cztery kable dwa do anten z zakresu 1,8-2,1 GHz i dwa do anten zakresu 2,6 GHz . Zmierz "grupy" anten paskowych i napisz ile jakich jest; czy to się zgadza z tym co pisałem wcześniej.
poz Hermogenes
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

Zmierz "grupy" anten paskowych i napisz ile jakich jest; czy to się zgadza z tym co pisałem wcześniej.
Jak to "zmierzyć" ??/
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: key »

BikeBarian pisze:Zasadniczo zależy mi na tym żeby dopasować to do obecnie panujących realiów czyli MIMO 2x2 i zakres 1800 - 2600.
Bierzesz dwa pig taile i dwie anteny na zakres 1.8..2.6 GHz. Wyprowadzasz dwa zlacza, podlaczasz anteny, gotowe. Chyba ze dla tego zakresu masz w routerze konfiguracje 4 anten, wtedy trzeba sprawdzic ktore anteny beda uzywane.
BikeBarian pisze:Jeśli powyższy zakres nie osiągalny to jak trzeba to można zrobić cały zakres ew jakieś oddzielne wyjścia dla każdego zakresu.
Moim zdaniem masz rozne anteny na rozne pasma, przelacznik jest na plytce modemu. Podmieniasz te pasma ktore Ciebie interesuja.
BikeBarian pisze:Dookolnosc obecnego rozwiązania mi się nie podoba bo modem z automatu wybiera sygnał który uważa za najlepszy (zaczynając od 2600 który ma priorytet) i chciałbym mu pomoc w tym poprzez wzmocnienie sygnału antena kierunkowa.
Dookolnosc wynika z potrzeby odbioru w dowolnej pozycji routera w stosunku do BTSa. Przy zastosowaniu anten, ten problem sam zniknie.
BikeBarian pisze:Miałbym wtedy alternatywę czy chce używać anten zewnętrznych czy wewnętrznych.
Niestety nie, przelaczenie wymaga przepiecia kabli. W poprzednim modemie przelaczenie to bylo tylko wyciagniecie kabla, anteny byly na PCB modemu i mialy przelaczniki.
Nie pomagam na PW.
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

Ogolnie to rozumiem co do mnie piszecie tylko nie potrafię zidentyfikować anten. Jak już będę wiedział które kabelki odpowiadają za jakie pasma to już sobie poradzę. Czy ten opis jest niewystarczający ??
Szary (1_A0_T_M) i niebieski (6_A6_F_D) idą do jednej płytki - anteny oznaczonej jako A1-A009-00078 1816
Biały (4_A3_T_D) i czarny (2_A5_F_D) maja wspólną płytkę - antenę oznaczonej jako A1-A009-00070 1808
Zielony (3_A1_T_D) i czerwony (0_A4_F_M) tez maja wspólną płytkę - antenę oznaczonej jako A1-A009-00070 1817
Niebieski (5_A2_T-M) i czerwony (7_A7_F_D) tez maja wspólną płytkę - antenę oznaczonej jako A1-A009-00078 1816
Co jeszcze mogę zrobić żeby pomoc wam w identyfikacji anten. ??
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: key »

Anteny moga byc na rozne czestotliwosci na jednej plytce.

Zmiez wielkosc aktynej czesci anteny, jest ona proporcjonalna do czestotliwosci z jaka pracuje antena, dla mnie z grubsza wyglada na to ze anteny podlaczone czarnym i czerwonym kablem sa na niskie czestotliwosci, niebieskim na srednie a te widoczne na zdjeciu z napisem 1816 na PCB na wysokie czestotliwosci.
Nie pomagam na PW.
FF2004
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 166
Rejestracja: 2017-05-05, 15:57

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: FF2004 »

Ten drugi netbox powinien sprawdzić się lepiej na duże odległości. Play twierdzi, że ma lepszą antenę. I nie będzie potrzeby rozbierać B2368.
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

OK zrobie pomiary i szczegolowe zdjecia ale jesli tam jest 8 przewodow i powiedzmy po dwa przeody na kazde pasmo to by wynikalo ze to jest MIMO 2x2...
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: onken »

Dookolna antena... Żadna nie moze być dobra

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

FF2004 pisze:Ten drugi netbox powinien sprawdzić się lepiej na duże odległości. Play twierdzi, że ma lepszą antenę. I nie będzie potrzeby rozbierać B2368.
Ktory drugi ??..ten ZTE z antena 7dBi i okrojonym softem bez mozliwosci wyboru agregacji pasm ??


Ja swojego rozbieram bo dostałem za złotówkę i mam B715. Tego chce przerobić na antenę kierunkowa bo będę miał z Play-a jeszcze jeden net 200GB i chciałbym założyć go dla zony i dzieciaków żeby nie drenowali mi NetFlix-em obecnego limitu 1TB :). BTS-y mam w okolicy obczajone i przetestowane i tylko kierunkowa antena najlepiej się spisze.

Odnosnie testu ktory kabel z ajaka czestotliwosc odpowiada to zastanawialem sie nad ta metoda:

W sofcie mozna wymusic uzywanie konkretnych bandow. Co gdybym zostawil te fabryczne anteny i po kolei wymuszal konkretny band..7 i mierzyl oscyloskopem co sie dzieje na kazdym z wyjsc antenowych. Jesli so dedykowane do roznych czestotliwosci to przy wymuszeniu band 7 na wyjsciu antenowym band 20 nie powinno byc sygnalo....problem polega tylko na tym ze nie mam oscyloskopu :)
FF2004
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 166
Rejestracja: 2017-05-05, 15:57

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: FF2004 »

BikeBarian pisze:
FF2004 pisze:Ten drugi netbox powinien sprawdzić się lepiej na duże odległości. Play twierdzi, że ma lepszą antenę. I nie będzie potrzeby rozbierać B2368.
Ktory drugi ??..ten ZTE z antena 7dBi i okrojonym softem bez mozliwosci wyboru agregacji pasm ??
Poczekam, może prędzej czy później ktoś go rozpracuje.
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

No dobra zaczynamy quiz :)

Na zdjęciu z linka poniżej mamy antenę 00070 1808 i 00070 1817

https://drive.google.com/file/d/1sq7kd_ ... sp=sharing

Od zewnętrznej strony widoczny jest tylko ten jeden trapez. Od wewnętrznej strony narysowałem na żółto to co jest nadrukowane. Obie anteny maja taki sam układ. Do trapezów dochodzą przewody koloru białego (4_A3_T_D) i zielonego (3_A1_T_D) a do tych dłuższych nadruków od wewnętrznej strony dochodzą przewody koloru czarnego (2_A5_F_D) i czerwonego (0_A4_F_M). Trapez ma wymiary 2.5x3.5x2cm a nadruk od wewnętrznej strony ma całkowita długość ok 21cm

Na kolejnym zdjęciu widać antenę 00078 1816 i 00078 1816

https://drive.google.com/file/d/1HzTuC9 ... sp=sharing

Od zewnętrznej strony widać nadruk który od wewnętrznej strony jest taki sam z tym ze cienkie ścieżki są grube. Na żółto wykreśliłem paski które są tam teraz skierowane do gory a nie w dol. Do tych pasków dochodzą kabelki koloru szarego (1_A0_T_M) i niebieskiego (5_A2_T-M)
Nie wiem jak wygląda reszta anteny bo jest baaardzo mała (cienkie paski) i nadruk jest tylko od wewnątrz. Do tych niewidocznych anten dochodzą kabelki koloru niebieskiego (6_A6_F_D) i czerwonego (7_A7_F_D). Nadruk od wewnętrznej i zewnętrznej strony ma całkowita długość ok 26cm + 26cm = 52cm

Ok no to teraz czas na zgadywanie. Obstawiam ze najdłuższe paski (obustronne) z drugiego zdjęcia to LTE 800. Te paski z pierwszego zdjęcia (długie i jednostronne) to LTE 1800-2100 a trapezy i te niewidoczne to LTE 2600...A jak wy obstawiacie ??

Jeśli to co powyżej nie pomoże to jestem zdeterminowany kupić miernik częstotliwości i się po prostu podłączyć pod wyjścia antenowe :)
Ostatnio zmieniony 2019-01-30, 22:00 przez BikeBarian, łącznie zmieniany 1 raz.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: matek451 »

Podziwiam determinację. A co do WF830 to antena jest kierunkowa i MIMO22, modem LTE jest 6 kat. W oryginalnym sofcie ZTE Polska do niego jest możliwość wyboru konkretnych pasm LTE i 2 CC CA ale na wniosek Play soft brandowany dla tego operatora ma tą opcję zablokowaną. I jest to dziwne i nielogiczne bo już soft Play dla MF980 autorstwa ZTE Polska posiada wybór pasm LTE i agregacji. Niestety ale ten MiFi nie agreguje LTE2600+2100+1800, jako ciekawostkę podam że na UL obsługuje QAM64. W ofercie ZTE jest tez zewnętrzny punkt dostępowy LTE WF860 obsługujący agregację 4CC CA, MIMO4x4 i QAM256. Póki co w Polsce niedostępny i na razie Play nie wykazuje nim zainteresowania.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: key »

BikeBarian pisze:Ok no to teraz czas na zgadywanie. Obstawiam...
Obstawiam tak jak ty. Ale do konca nie jestem pewny, co zreszta nie ma znaczenia - podlaczenie anteny o zlej czestotliwosci nie powinno uszkodzic koncowki mocy, wiec spokojnie mozesz probowac.
Nie pomagam na PW.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: Hermogenes »

Masz rację awarii nie będzie. Jednak jeśli podział pasm realizowany jest przy pomocy filtrów lub osobnego radia, to na niewłaściwej linii nie będzie nośnej. Z mojej strony tu jest cała zagadka, ja nie mogę znaleźć żadnych materiałów na temat tego modemu w sieci.
poz Hermogenes
ODPOWIEDZ