Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

dt64
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2018-04-20, 10:56
Lokalizacja: Opolskie

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: dt64 »

Przyszedł mi do głowy pewien pomysł... Zanim kupisz ten aktywny PoE, spróbuj zrobić jeszcze coś takiego żeby sprawdzić czy IDU faktycznie jest potrzebny do agregacji (chociaż nadal w to wątpię żeby był potrzebny). A mianowicie. Obydwa routery, na których testujesz ODU (ten IDU oraz tp-link) mają wbudowane switche gigabitowe, więc tu nie ma wąskiego gardła. Żeby sprawdzić czy to faktycznie wina tego adaptera PoE zrób tak: wyłącz funkcję PoE w IDU i połącz IDU poprzez adapter PoE z ODU. Jeżyli w tym momencie prędkości uzyskasz takie jak w porzypadku tp-linka połączonego poprzez adapter PoE z ODU no to już jesteś w domu - wina adaptera.
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

Nie da się wyłączyć funkcji PoE w IDU...
dt64
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2018-04-20, 10:56
Lokalizacja: Opolskie

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: dt64 »

BikeBarian pisze:Nie da się wyłączyć funkcji PoE w IDU...
Oooo, to szkoda... Myślałem, że można. To byłby najprostszy sposób na znalezienie winowajcy, który obniża ten transfer ;)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: wojteks »

BikeBarian pisze:Nie da się wyłączyć funkcji PoE w IDU...
Jest standard gigabitowy który nie wykorzystuje 4 par a tylko 2 pary skrętki, może tu jest jakieś pomieszanie z poplątaniem, zestaw IDU-ODU pracuje z PoE i gigabitowo a jak dasz zwykły adapter PoE i switch to uzyskuje maksymalnie 100Mbps albo i mniej.
Nie pomagam na PW!
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

Mały update. Podłączyłem sprzęt w dwóch rożnych konfiguracjach innych niż dotychczas a mianowicie:

1) ODU - Passive PoE adapter - switch - IDU gdzie ODU i IDU miały oddzielne zasilanie a switch służył jako "separator" tego zasilania.

Połączenie zadziałało i ODU oraz IDU widziały się nawzajem. Agregacja niestety nie działała i samo połączenie było ze 2x wolniejsze niz taka sama konfiguracja na B715 i nigdy nie przekraczało 40 Mbit.

2) ODU - Passive PoE adapter - IDU

Jak wyżej połączenie zadziałało i ODU oraz IDU widziały się nawzajem ale agregacja i szybkość połączenia jak w pierwszym przypadku

Dla testów zrobiłem szybkie przełączenie na zasilanie ODU z IDU czyli pełnoprawne PoE z IDU i od razu agregacja działa i prędkość DL ponad 100 Mbit


Tak wiec mini konkluzja jest taka ze samo IDU nie jest konieczne żeby agregacja działała. Musze miec cos z tym pasywnym PoE niekompatybilne wiec w poniedziałek zamawiam aktywne PoE i robię ostateczny test.

Ktos może podrzucić linka gdzie kopić taki aktywny adapter ??
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: krystianb »

BikeBarian pisze:Ktos może podrzucić linka gdzie kopić taki aktywny adapter ??
Chyba najlepiej szukać po specyfikacji 802.3af *(tutaj nie wszystkie wspierają gigabit) i nowszej 802.3at (tu nie jestem pewien czy gigabit jest wymagany)

Pierwszy randomowy link pewnie da sie taniej https://www.cyberbajt.pl/produkt/5709/z ... t-30w.html tylko trzeba uważać, bo są na allegro (pewnie i nie tylko) buraki, które sprzedają pasywne 48V jako aktywne.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

Ten Zyxel robi dokladnie to samo co moj tani passive adapter...
The PoE12-HP is a one-port power injector, designed for use with 10/
100/1000 BaseT Ethernet networks. The PoE12-HP injects DC power
through the unused twisted-wires of a standard 8-pin CAT 5 cable
.
This increases flexibility in the positioning of a power over Ethernet
(PoE) enabled device by eliminating the need for a nearby power
source.
ale jednoczesnie jest kompatybilny ze wszystkimi standardami...jak to mozliwe ?
Key Features
• Complies IEEE802.3at and IEEE 802.3af.
• One RJ-45, 10/100/1000 Mbps PoE-enabled port.
• Ensures a constant power supply to a PoE-enabled device.
• Automatically detects if the connected device is PoE-enabled to
avoid sending power to a non-PoE device
Czyżbyśmy mieli doczynienia z sytuacja w której "nieużywane" pary kabli nie są fizycznie "rozłączone" a jedynie nazwane jako "nieużywane" a fizyczne połączenie miedzy wtyczkami jest i to zapewnia pełną kompatybilność połączenia ODU z IDU ??..tak jak poniżej:

Obrazek
dt64
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2018-04-20, 10:56
Lokalizacja: Opolskie

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: dt64 »

BikeBarian pisze:2) ODU - Passive PoE adapter - IDU
A gdy testowałeś połączenie z tym tp-linkiem to miałeś:

1) ODU - Passive PoE adapter - tp-link

czy

2) ODU - Passive PoE adapter - switch - tp-link?
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

1) ODU - Passive PoE adapter - tp-link
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: krystianb »

BikeBarian pisze:Ten Zyxel robi dokladnie to samo co moj tani passive adapter...
Miałem pytać skąd ta bzdurę <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font>, ale znalazłem... Chyba zylex ostro przyciął koszta na osobach piszących manual i ktoś na chama przekopiował instrukcję z innego urządzenia. Chyba, że ja nie wiem o jakichś nieużywanych parach w gigabicie. Ba z resztą kawałek dalej jest opis diod sygnalizacyjnych, jasno mówiący, że to jest adapter aktywny, który poda 48V tylko jeśli urządzenie o to jasno poprosi.
BikeBarian pisze:ale jednoczesnie jest kompatybilny ze wszystkimi standardami...jak to mozliwe?
Czyżbyśmy mieli doczynienia z sytuacja w której "nieużywane" pary kabli nie są fizycznie "rozłączone" a jedynie nazwane jako "nieużywane" a fizyczne połączenie miedzy wtyczkami jest i to zapewnia pełną kompatybilność połączenia ODU z IDU ??..tak jak poniżej:
W gigabicie nie ma nieużywanych par, po prostu manual jest niechlujnie skopiowany może z wersji bez -HP na końcu. Zasilanie musi być podane ze środkowego odczepu trafek, oczywiście po wcześniejszej negocjacji.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
dt64
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2018-04-20, 10:56
Lokalizacja: Opolskie

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: dt64 »

BikeBarian pisze:1) ODU - Passive PoE adapter - tp-link
A to OK. No to faktycznie po wielu Twoich testach wychodzi na to, że ten PoE adapter coś obcina. Miałeś dobry pomysł z tym zastosowaniem switcha jako separatora. To tak jakbyś wyłączył funkcję PoE na samym IDU, czego normalnie nie da się zrobić. :ok:
dt64
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2018-04-20, 10:56
Lokalizacja: Opolskie

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: dt64 »

BikeBarian czy mógłbyś zamieścić fotki jak masz wyprowadzone gniazda na anteny zewnętrzne z tej "maczugi" Huawei'a? ;) Komuś może się przydać...
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

Jeszcze nie mam. Ciągle się zastanawiam gdzie je umiejscowić i jak zaizolować. Jeśli ma to być nadal urządzenie zewnętrzne to jest to ważne ale jeśli już tylko do użytku wewnętrznego to gniazda mogę zrobić gdziekolwiek. Jak tylko będę miał to zrobione to się podzielę informacja.
dt64
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2018-04-20, 10:56
Lokalizacja: Opolskie

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: dt64 »

OK :ok: Będziemy czekać. A nie dało by się wypuścić jakoś dołem z obudowy krótkich kabelków i na nich zamontować te gniazdka? Nie wiem tylko czy tam jest miejsce bo nie widziałem tej "maczugi" na żywo ;) Chyba lepiej jakby to nadal było urządzenie zewnętrzne bo wtedy długość kabla do anteny zewnętrznej byłaby minimalna.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: ja.michal »

Nie wiem jak duży ten element maczugi, ale zakładając, że wyprowadzałbyś wszystkie złącza anten na zewnątrz, wyrzucałbyś całkowicie anteny fabryczne element maczugi (górna osłona) u podstawy jest wystarczająco mały to można pokusić o wydrukowanie odpowiedniego elementu na drukarce 3D.
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

Myślałem o tym ale nie mam drukarki 3D :P

Odnośnie tego adaptera PoE to na razie nic nie zrobię bo nie chce mi się kupować takowego tylko do testów. Ja i tak potrzebuje IDU wiec ew. testy zrobię jeśli taki adapter znajdę w cenie duzo niższej niż te 200zl.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: ja.michal »

To nie problem. Zamawiasz przez internet. Jeśli ogarniasz projektowanie 3D to robisz plik w odpowiednim formacie i wysyłasz o firmy, która drukuje. Jeśli nie to rozpisujesz i rozrysowujesz wymiary jak standardowe rysunki techniczne, wysyłasz, oni robią plik i drukują.
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

Zdecydowałem się zrobić zastępczą kopule i wyprowadzić wszystkie gniazda na zewnątrz żeby miec możliwość podłączenia wszystkich anten. Znalazłem chłopaczka z drukarka 3D co mi to wydrukuje :)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: ja.michal »

Super! :D Pochwal się jak to wszystko wyszło! :)
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

Jeszcze w kwesti PoE w tym modemie. Jest tam taki układ który jest odpowiedzialny za to:

https://www.bothhandww.com/comm/upfile/ ... _09692.pdf

Jakis koleś na forum elektroda pisze ze zastosował adapter PoE i spalił ww. transformator PoE co tknęło mnie do zrobienia małego research-a i oto mamy już więcej danych :)
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: krystianb »

BikeBarian pisze:Jest tam taki układ który jest odpowiedzialny za to:
To nie jest układ, tylko trafko ethernet z dodatkowymi odczepami, układ jest dopiero pod to trafko podpięty. A żeby je zjarać to trzeba mieć źle zrobiony zasilacz PoE. Z tego pdf nic nie wywróżysz.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

Poszperałem trochę w sieci bo nie dawała mi spokoju liczba wyjść antenowych w tym modemie. Mam możliwość podłączenia aż 8 anten. Okazało się ze ten modem ma MIMO 4x4 w TDD i MIMO 2x2 w FDD....niby by się zgadzało bo jak robiłem testy to 4 złącza antenowe nie miały żadnego wpływu na sygnał (czyli to jest TDD) ale 4 inne już tak...pozostaje jednak jedna nieścisłość...jeśli ma to MIMO 2x2 w FDD to powinno być 6 wyjść antenowych a nie 8...czyżby ten model miał mimo wszystko MIMO 4x4 w FDD...swoja opinie bazuje na tym zdjęciu:

Obrazek

ale ono dotyczy modelu B2368-22 a ja mam B2368-66. Tak czy siak niedługo wiele się wyjaśni bo już jestem bliski finału przeróbki na anteny zewnętrzne a ze łącze się z BTS-em 5G Ready to będę miał porównanie z B715. Licze ze załączy mi się QAM64 (LTE Cat 13) w uploadzie i będę miał te 60-65 MBit (na tym mi najbardziej zależy bo teraz max to 45Mbit na B715)...a MIMO 4x4 w DL to już nie musi być ale jesli to jest LTE Cat 12 to wspiera MIMO 4x4 wiec liczę na to ze jednak będzie miało. Testy z antenami poniekąd to potwierdzają bo na 2600 wszystkie 4 wyjścia antenowe na PCB miały wpływ na sygnał.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: krystianb »

BikeBarian pisze:jeśli ma to MIMO 2x2 w FDD to powinno być 6 wyjść antenowych a nie 8...czyżby ten model miał mimo wszystko MIMO 4x4 w FDD
Osobne anteny na niskie pasmo 850-900?
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

No własnie nie do końca. Jest jedno główne wyjście antenowe które jak odłączymy to w pasmie 800/1800/2100 sygnał zanika a w pasmie 2600 mocno się degraduje. W 2600 za jakość sygnału odpowiadają aż 4 złącza (2 maja większy wpływ a drugie dwa mniejszy) a w 1800/2100 oprócz tego głównego jest jeszcze jedno które tez cos tam poprawia sygnał. W 800 za to tak jak wspomniałem tylko jedno złącze ma wpływ i wydaje mi się ze ono jest tez główne do nadawania. Tak czy siak zidentyfikowałem 4 złącza do których podpinam 2x Cybertech 1800 - 2600 bo mi pasmo 800 do niczego nie jest potrzebne.
instau
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2019-04-21, 13:17

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: instau »

Nadziałem się na ten zestaw dość niefortunnie - chciałem go oddać w trakcie pierwszego testowego miesiąca bo słabo spełniał oczekiwania, ale zgubiłem paragon i nie chcieli mi przyjąć (próbowałem zwrotu w ostatni dzień przez co procedura odzyskania paragonu trwałaby za długo aby się zmieścić w terminie) i tak zostałem z nim na najbliższe dwa lata. Próbuję wycisnąć co się da. Od Playa dostałem dostęp do admina i firmware B2368_V100R001C00SPC057T.

Według specyfikacji ODU posiada możliwość IP passthrough co byłoby świetne dla moich wymagań, niestety nawet DMZ działa tu średnio - może przez to IDU. Próbowałem dwa różne adaptery PoE aby pozbyć się IDU na razie bez skutku.

Oprócz tego na stronie https://www.velmo.cz/firmware-upgrade-b2368/ jest dostepny firmware B2368_V100R001C00SPC085T w którym są dwie binarki: jedna do ODU a druga do IDU. Czy ktoś próbował? Czy odblokowywane są jakieś dodatkowe opcje?

@BikeBarian powodzenia w modyfikacjach
atento
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 858
Rejestracja: 2007-06-29, 14:56
Lokalizacja: Wawa-Puszcza biała

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: atento »

instau pisze:Nadziałem się na ten zestaw dość niefortunnie - chciałem go oddać w trakcie pierwszego testowego miesiąca bo słabo spełniał oczekiwania, ale zgubiłem paragon i nie chcieli mi przyjąć (próbowałem zwrotu w ostatni dzień przez co procedura odzyskania paragonu trwałaby za długo aby się zmieścić w terminie)

Wystarczyło podejść do rzecznika... Albo najpierw zadzwonic i zapytac, gdzie co i jak. https://prawakonsumenta.uokik.gov.pl/pomoc/


Dla sklepów
https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/poda ... z-paragonu
faktura
wyciąg z terminala (przy płatnościach bezgotówkowych)
potwierdzenie transakcji z konta bankowego
oświadczenie o zagubieniu paragonu fiskalnego wraz z oświadczeniem dokonania zakupu
zeznania świadków
dokument gwarancji podbity przez sprzedawcę.

Jesli to kupiłeś w sklepie stacjonarnym i była opcja zwrotu towaru bez podania przyczyny powyższe również sie liczy.


Tak samo w playcie robią w balona klienta jak nie ma pudełka ;) pudło to nie towar i też można zwrócić prawdziwy towar.
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

instau pisze:Nadziałem się na ten zestaw dość niefortunnie - chciałem go oddać w trakcie pierwszego testowego miesiąca bo słabo spełniał oczekiwania, ale zgubiłem paragon i nie chcieli mi przyjąć (próbowałem zwrotu w ostatni dzień przez co procedura odzyskania paragonu trwałaby za długo aby się zmieścić w terminie) i tak zostałem z nim na najbliższe dwa lata. Próbuję wycisnąć co się da. Od Playa dostałem dostęp do admina i firmware B2368_V100R001C00SPC057T.

Według specyfikacji ODU posiada możliwość IP passthrough co byłoby świetne dla moich wymagań, niestety nawet DMZ działa tu średnio - może przez to IDU. Próbowałem dwa różne adaptery PoE aby pozbyć się IDU na razie bez skutku.

Oprócz tego na stronie https://www.velmo.cz/firmware-upgrade-b2368/ jest dostepny firmware B2368_V100R001C00SPC085T w którym są dwie binarki: jedna do ODU a druga do IDU. Czy ktoś próbował? Czy odblokowywane są jakieś dodatkowe opcje?

@BikeBarian powodzenia w modyfikacjach
Nic straconego. Jeśli się zdecydujesz na podmianę anten będzie działać dobrze. Po świętach kupuje cybertecha drugiego i to w końcu razem spinam żeby porobić testy. Dla mnie najważniejszy jest upload bo obecny B715 nie ma QAM64 a ten B2368 ma wiec tutaj zyskam max dodatkowo 20Mbit uploadu. Strace na downloadzie ale jeśli on ma MIMO 4x4 to u mnie na 2600 powinno sie załączyć bo mam dobry SINR (>24) wiec zrekompensuje mi to stratę w stosunku do 3CA B715. Tyle teorii a zobaczymy jak praktyka pokaże.

Dzięki za link do firmware.

Z adapterów PoE możesz spróbować tego:
https://www.cyberbajt.pl/produkt/5709/z ... t-30w.html - jak nie zadziała to zwróć do sklepu bo drogi jest skubaniec.
Tvashtar
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2018-08-26, 17:53

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: Tvashtar »

Taka ciekawostka O2 czeskie sprzedaje ODU z innym routerem
https://www.o2.cz/osobni/en/241825-mobi ... h267a.html

Więc ewidentnie idzie wymienić IDU. Do czego sam zmierzam próbując dobrać jakiegoś mikrotika/zyxela poe+

Ich firmware tez wyglada inaczej, hilinkowe?
https://www.o2.cz/osobni/techzona-mobil ... cle=636595

Edit. mój błąd A01 ma hilinkowe, 66 ma takie jak my: https://www.o2.cz/osobni/techzona-mobil ... cle=634040

ciekawe tak swoją drogą, pewnie różnią się firmware wyłącznie
oferma
Użytkownik forum
Posty: 47
Rejestracja: 2019-05-11, 15:28

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: oferma »

Znalazłem coś takiego co ma B2368 w nazwie:

https://allegro.pl/oferta/huawei-b2368- ... 8094957897

Tu jest oficjalna oferta:

https://www.play.pl/telefony/huawei/hua ... -b2368-66/

Pierwszy raz się spotykam z takim urządzeniem :)
jcardoso47
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2019-10-06, 23:25

angielski spam

Post autor: jcardoso47 »

Hi,

Here is latest firmware if anyone would like to test :

http://autumn-shie.ddns.net/b2368/
ODPOWIEDZ