Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: key »

Jesli nie bedzie nosnej to trzeba zmienic port anteny.

Modem jest pewnie na tyle nowy, ze jeszcze nikt nie robil na nim zewnetrznych anten.
Nie pomagam na PW.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: Hermogenes »

To poproszę napisz jak jest realizowane podłączanie właściwych portów jeśli przełącznikami to trzeba wyprowadzić wszystkie porty na zewnątrz i 4 anteny zewnętrzne .
poz Hermogenes
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

key pisze:
BikeBarian pisze:Ok no to teraz czas na zgadywanie. Obstawiam...
Obstawiam tak jak ty. Ale do konca nie jestem pewny, co zreszta nie ma znaczenia - podlaczenie anteny o zlej czestotliwosci nie powinno uszkodzic końcówki mocy, wiec spokojnie mozesz probowac.
Chyba szybciej będzie jak podłącze częstościomierz :)

Pomierzyłem jeszcze raz te długości, sprawdziłem długości anten dla danych pasm LTE przy długości fali 1/1 i wychodzi ze LTE 800 potrzebuje anteny długości 37.5cm czyli jeśli przyjąć ze ta antena obustronna 26cm pokrywa się w większości obustronnie to jakby do 26cm dodać te 4 paski po 2cm które się nie pokrywają to otrzymujemy 34cm czyli prawie 37.5cm możliwe ze pokrywa tez pasmo 900MHz (33cm)

Pasek długości 21 cm nie pasuje ani do 1800 ani do 2100 a najbliżej mu do tych jeśli przyjmiemy 5/8 fali.
Trapezik to nawet nie wiem jak liczyć..jeśli po obwodzie to wychodzi 3.5+2.5+2 = 7 x2 = 14cm czyli wpisuje się w idealnie w 2100MHz.

Dodatkowo sprawę komplikuje fakt ze to maja być dookolne anteny wiec katy promieniowania potrzebne są duze co sugerowałoby stosowanie dzielników długości fali zamiast 1/1 czyli np 1/2 fali...
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: key »

Hermogenes pisze:To poproszę napisz jak jest realizowane podłączanie właściwych portów jeśli przełącznikami to trzeba wyprowadzić wszystkie porty na zewnątrz i 4 anteny zewnętrzne.
Masz anteny ktorych parametry znasz. Podlaczasz do portu, sprawdzasz czy dziala, jesli nie to zmieniasz port. Po wszystkim skrecasz modem, opisujesz czestotliwosci, gotowe.
BikeBarian pisze:Chyba szybciej będzie jak podłącze częstościomierz :)
Masz taki ktory mierzy w pasmie do 3 GHz?
BikeBarian pisze:Pomierzyłem jeszcze raz te długości, ...
Zapominasz ze masz do czynienia z antena na plytce PCB, ktora ma jakis epsylon r, zmieniajacy dlugosc fali. Na wielkosc sciezki ma tez wplyw typ anteny ktora jest realizowana.
Nie pomagam na PW.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: Hermogenes »

Potrafisz się wykręcić . Więc zostaje przy jednym paśmie nadawania na zewnętrznych.
poz Hermogenes
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

Własnie szukam częstościomierza. Jak tylko cos dorwę to porobię pomiary.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: key »

Hermogenes pisze:Potrafisz się wykręcić . Więc zostaje przy jednym paśmie nadawania na zewnętrznych.
Niekoniecznie - mozesz wyprowadzic wszystkie 8 zlaczy i podlaczyc 8 anten.
Nie pomagam na PW.
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

key pisze:
Hermogenes pisze:Potrafisz się wykręcić . Więc zostaje przy jednym paśmie nadawania na zewnętrznych.
Niekoniecznie - mozesz wyprowadzic wszystkie 8 zlaczy i podlaczyc 8 anten.
Moznaby wyprowadzic i podlaczyc 8 anten dookolnych tzw patykow o zysku powiedzmy 4-7dBi i chyba lepiej by to dzialalo niz te wbudowane ??

Jutro będę miał częstościomierz do 2.4 GHz to w weekend porobię testy z pominięciem 2600MHz.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: key »

BikeBarian pisze:Moznaby wyprowadzic i podlaczyc 8 anten dookolnych tzw patykow o zysku powiedzmy 4-7dBi i chyba lepiej by to dzialalo niz te wbudowane ??
Raczej nie, te wbudowane maja prawdopodobnie taki sam zysk.
Nie pomagam na PW.
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

BikeBarian pisze:No dobra zaczynamy quiz :)

Na zdjęciu z linka poniżej mamy antenę 00070 1808 i 00070 1817

https://drive.google.com/file/d/1sq7kd_ ... sp=sharing

Od zewnętrznej strony widoczny jest tylko ten jeden trapez. Od wewnętrznej strony narysowałem na żółto to co jest nadrukowane. Obie anteny maja taki sam układ. Do trapezów dochodzą przewody koloru białego (4_A3_T_D) i zielonego (3_A1_T_D) a do tych dłuższych nadruków od wewnętrznej strony dochodzą przewody koloru czarnego (2_A5_F_D) i czerwonego (0_A4_F_M). Trapez ma wymiary 2.5x3.5x2cm a nadruk od wewnętrznej strony ma całkowita długość ok 21cm

[ciach]

Ok no to teraz czas na zgadywanie. Obstawiam ze najdłuższe paski (obustronne) z drugiego zdjęcia to LTE 800. Te paski z pierwszego zdjęcia (długie i jednostronne) to LTE 1800-2100 a trapezy i te niewidoczne to LTE 2600...A jak wy obstawiacie ??
Oki mały update :)

Częstościomierz jest ale użytkownik z deczka przygłupi i nie wie skąd na pcb masę pobrać :). Zrobiłem jeden test metoda prob i błędów. Wymusiłem na modemie żeby łączył się tylko na pasmie 800MHz i odłączyłem na czuja kabelek do anteny którą uznałem za ta odpowiedzialna za 800MHz :). Trafiłem w dziesiątkę bo modem od razu zgubił sygnał i przełączył się na inne pasmo a ze miał wymuszone łączenie tylko z 800mhz to stwierdził ze nie może łączyć się z innym pasmem i przeszedł w stan czuwania. No i teraz ciekawostka. Na tym zdjęciu:

https://drive.google.com/file/d/1sq7kd_ ... sp=sharing

Jest antena, którą obstawiałem że będzie działać na 1800-2100 a ona działa na 800. Jest tylko nadrukowana z jednej strony płytki i obstawiam ze te co są obustronne to będą na 1800-2100. Zupełnie odwrotnie niż to wcześniej przewidywałem. Na zdjęciu poniżej po prawej stronie czerwony kabelek to ten którym podłączona jest antena i ma on opis 0_A4_F_M. Po przeciwległej stronie anteny jest kolejna z takim samym układem ale w odbiciu lustrzanym (MIMO ??) podłączona czarnym przewodem 2_A5_F_D ale jak go odłączałem to modem nie reagował i pracował normalnie (zarówno DL jak i UL).

https://drive.google.com/file/d/1Wx1Dza ... sp=sharing

Jutro testów cd. na innych pasmach :).
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

Telenoweli ciąg dalszy. Zrobiłem testy na 1800, 2100 i 2600 MHz.

Dla 1800MHz sprzęt zachowywał się tak samo jak dla 800 czyli czerwony przewód grał główne skrzypce. Odłączałem po kolei wszystkie inne anteny i nie zauważyłem degradacji sygnału. Po odłączeniu czerwonego sygnał zniknął.

Podobnie sprawa ma się dla 2100 ale tu już przewód czarny się dokłada i jego odłączenie trochę degraduje sygnał. Przewód czerwony nadal jest dominujący i jego odłączenie praktycznie zrywa połączenie.

Podobnie ma się sprawa z pasmem 2600. Przewód czerwony nadal dominujący ale już mamy w grze 3 dodatkowe przewody które maja wpływ na sile i jakość sygnału 2600. Przewód czarny, biały i zielony maj wpływ na jakość sygnału. Po ich odłączeniu nie widzimy tego "bezpośrednio" bo parametry RSSP/RSSI zmieniają się delikatnie ale największą zmianę wykazuje SINR który jak zostawimy tylko czerwony przewód osiąga -15 a jak mamy podłączone jeszcze ww. czarny biały i zielony to SINR potrafi podskoczyć do 5. Sygnał mierzony w domu przy oknie 6km od nadajnika.

Moge teraz pokusić się o stwierdzenie ze zidentyfikowałem 4 konektory które będę dalej testował na dwóch antenach zewnętrznych tj. komplet ATK-504 i Cybertech 1800 -2600. Najpierw podłącze ATK tam gdzie są przewód czerwony i czarny i zrobię testy na wszystkich pasmach a następnie przejdę tylko na pasmo 2600 i zrobię testy z dodatkowa antena podłączoną zamiast przewodu białego i zielonego. Następnie ten sam test ale z zamiana anten. Powinno to w MIMO 2x2 działać i widać ze reszta anten potrzebna jest chyba do MIMO 4x4.
Tvashtar
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2018-08-26, 17:53

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: Tvashtar »

BikeBarian pisze:
Odnośnie czy ten zestaw musi działać razem to zostało już potwierdzone ze wystarczy tylko "maczuga" w którą wkładasz kartę sim a reszta to zwykły AP...wiec można go pominąć ale zasilanie nadal trzeba będzie dostarczyć jakim adapterem PoE.
Skąd ta informacja? Ja widziałem zgoła coś innego [ bodaj na włoskim forum ] nawet po zasileniu z zewnątrz, inny router się nie komunikuje, w sofcie masz generacje keya i sam zgaduję że połączenie pomiędzy IDU|ODU jest nim inicjowane i szyfrowane.
Pytam bo IDU/Router to element który mnie najbardziej wpienia w tym zestawie i bardzo chętnie bym go wymienił gdyby się dało.
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

Zaraz samemu to sprawdzę ale już ktoś pisał o tym ze działa osobno...tu albo na forum elektrody. Jak zrobię swoje testy to będę na 100% pewny czy tak jest czy to ściema.
Tak z ciekawości spytam co takiego cie denerwuje w IDU ??
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

Ok sprawdziłem i potwierdzam ze działa. Podwójny NAT się robi jeśli router podłączysz do portu LAN ODU. Zaraz sprawdzę jak to wygląda przy podłączeniu bezpośrednim kompa do ODU a nie poprzez router oraz przy podłączeniu AP zamiast routera.
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

Kolejny test z kompem podłączonym bezpośrednio do ODU pozytywny. Routing zapewnia ODU. Sprawdzę jeszcze z oryginalnym IDU bo cos slabo mi agregacja działa bez IDU...może on musi być żeby to działało lepiej...zaraz ogarnę temat. Stay tuned.

Sprawdziłem z IDU ale nie bardzo mam jak porównać wyniki bo łączy mi się z sektorem 392 i na band 3 (automatycznie) a bez IDU łączy na sektorze 391 i band 1 jako pasmo podstawowe. Agregacje mam ustawiona na Band 1 i Band 3 ale nieprzewidywalność tego połączenia polega na tym ze na razie mam anteny dookolne. Jutro już będę miał kierunkowe podpięte wiec będzie się łączył z tym samym sektorem i bandem i wtedy zrobię pełne porównanie.

Dodam tylko ze bez IDU tracisz funkcjonalność WAN i VOIP. w Menu po prostu tego nie ma bo IDU to zapewnia.
Tvashtar
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2018-08-26, 17:53

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: Tvashtar »

Chyba nie ogarniam :D Czyli przy podłączonym ODU bezpośrednio, wpuszcza cię do softu modemu? I tam nie ma Voip? ( voip mne nie interesuje btw ). Czym to zasilasz?
No soft mnie denerwuje w tym, idealnie bym wymienił na coś z openwrt i wireguardem
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6440
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: onken »

O takich zmianach zapomnij

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Tvashtar
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2018-08-26, 17:53

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: Tvashtar »

onken pisze:O takich zmianach zapomnij
Oczywiście nie mam na myśli ODU i softu w nim tylko IDU, skoro IDU ponoć da się podmienić to czemu nie?
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

Wpuszcza mnie na stronę do zarządzania. Jak mam sam ODU. Wpuszcza mnie tez gdy jestem podłączony poprzez IDU. Rożnica jest taka ze jak jest IDU podłączone to są dodatkowe opcje w menu dot. zarządzaniem VOIP oraz sieciami WiFI 2.4 i 5Ghz. Zasilam to zwykłym adapterem PoE a dokladniej takim:
Obrazek
Tvashtar
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2018-08-26, 17:53

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: Tvashtar »

BikeBarian pisze:Wpuszcza mnie na stronę do zarządzania. Jak mam sam ODU. Wpuszcza mnie tez gdy jestem podłączony poprzez IDU. Rożnica jest taka ze jak jest IDU podłączone to są dodatkowe opcje w menu dot. zarządzaniem VOIP oraz sieciami WiFI 2.4 i 5Ghz. Zasilam to zwykłym adapterem PoE a dokladniej takim:
Dzięki. Ma to sens, toż to IDU jest odpowiedzialne za Wi-Fi i VoIP. Z jakim routerem Zamiast IDU to testowałeś? Chyba rzeczywiście się pokuszę na wymiane IDU na coś z OpenWrt.
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

Poszlo z dość leciwym już TL-WR1043ND
Tvashtar
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2018-08-26, 17:53

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: Tvashtar »

BikeBarian pisze:Poszlo z dość leciwym już TL-WR1043ND
A podałbyś jeszcze specyfikację tego adaptera PoE?
Tvashtar
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2018-08-26, 17:53

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: Tvashtar »

I może orientujesz się co za chipset siedzi w IDU, albo grzebałeś mu w bebehach? Nigdzie szczegółowej specyfikacji do tego znależć nie mogę. Wiadomo że w ODU jest HiSilicon Balong 750 [całkiem niezły]
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

IDU mnie nie interesuje bo nie potrzebuje ani WiFi ani VOIP wiec nawet go nie otwieram bo tam śrubki są pod gumowymi nóżkami i musiałbym to odklejać i ogólnie się z tym bawić czego w ODU nie ma i można było swobodnie rozkręcać. ODU to już inna bajka bo przerabiam go na anteny zewnętrzne a ze to jest MIMI 4x4 to ma 8 anten i musiałem zbadać które anteny działają w MIMO 2x2 i na jakich pasmach.

Adapter PoE kopiłem taki jak na tym zdjęciu ale bez tej zielonej diody. Najtańszy za 15 zl.
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

Dobra ludziska mogę oficjalnie potwierdzić ze bez IDU agregacja nie działa...na razie zrobiłem testy na 1800+2100 ale ewidentnie widać ze pomimo bardzo dobrego sygnału zarówno na 1800 jak i na 2100 (podłączyłem anteny ATK-504) bez idu uzyskuje prędkości około 15-25/15-25 DL/UL 1km od BTS-a a jak podłączę się przez IDU to od razu mam 55/20. Zaraz zrobię testy na 2600MHz z nadajnikiem oddalonym o 6km). Wynika z tego, ze IDU ma układ odpowiedzialny za agregacje pasm.
Tvashtar
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2018-08-26, 17:53

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: Tvashtar »

BikeBarian pisze:Dobra ludziska mogę oficjalnie potwierdzić ze bez IDU agregacja nie działa...na razie zrobiłem testy na 1800+2100 ale ewidentnie widać ze pomimo bardzo dobrego sygnału zarówno na 1800 jak i na 2100 (podłączyłem anteny ATK-504) bez idu uzyskuje prędkości około 15-25/15-25 DL/UL 1km od BTS-a a jak podłączę się przez IDU to od razu mam 55/20. Zaraz zrobię testy na 2600MHz z nadajnikiem oddalonym o 6km). Wynika z tego, ze IDU ma układ odpowiedzialny za agregacje pasm.
Dzięki za dochodzenie. Czyli ktoś by musiał się dogrzebać do softu w tym by usunąć idu i nie stracić agregacji np.
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

Zrobiłem tez testy na 2600 MHz w nocy żeby miec full speed i jest to samo...bez idu z włączona agregacja prędkości są 3-5x niższe niż z IDU i agregacja...tragedia jakaś...obstawiam ze sprzętowo agregacja jest wbudowana w ODU ale ogarnia to soft IDU...
dt64
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2018-04-20, 10:56
Lokalizacja: Opolskie

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: dt64 »

Speedtesty robiłeś w obydwu przypadkach za pomocą komputera podłączonego kablem eth do routera?
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

Tak, podłączony bylem kablem. Nie mam Wi-Fi w kompie.

Bez IDU na każdym z pasm niezależnie które dwa ze sobą agreguje jest zawsze prędkość jednego i to niekoniecznie tego szybszego. Bylo tak na 2600. Podłączyłem przez idu i agregowałem band 7 i band 3..prędkość 140 Mbit. Potem nic nie zmieniając w konfiguracji odłączyłem idu i podpiąłem się do odu poprzez switcha. Nie agregował a prędkości były żenująco male..30 Mbit..tak jakby nawet nie korzystał z band 7 tylko z band 3 pomimo ze w konfiguracji ODU pokazywał jakość sygnału dla band 7.
dt64
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2018-04-20, 10:56
Lokalizacja: Opolskie

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: dt64 »

Zapytałem o speedtesty bo początkowo podejrzewałem, że może robisz je za pomocą urządzenia mobilnego typu smartfon lub tablet. Prędkości rzędu 15-25 Mb/s wyglądały mi jak prędkości po wifi działającego w trybie 802.11n na jednym strumieniu danych przy szerokości pasma 20 MHz, ale robiłeś po kablu więc nie tędy droga... A gdy podłączasz tego IDU i prędkości masz wysokie, czy to ten IDU zasila Ci modem LTE przez PoE czy używasz zasilacza PoE jak w przypadku tp-linka?
ODPOWIEDZ