Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

Tvashtar
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2018-08-26, 17:53

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: Tvashtar »

Chyba nie ogarniam :D Czyli przy podłączonym ODU bezpośrednio, wpuszcza cię do softu modemu? I tam nie ma Voip? ( voip mne nie interesuje btw ). Czym to zasilasz?
No soft mnie denerwuje w tym, idealnie bym wymienił na coś z openwrt i wireguardem
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6440
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: onken »

O takich zmianach zapomnij

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Tvashtar
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2018-08-26, 17:53

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: Tvashtar »

onken pisze:O takich zmianach zapomnij
Oczywiście nie mam na myśli ODU i softu w nim tylko IDU, skoro IDU ponoć da się podmienić to czemu nie?
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

Wpuszcza mnie na stronę do zarządzania. Jak mam sam ODU. Wpuszcza mnie tez gdy jestem podłączony poprzez IDU. Rożnica jest taka ze jak jest IDU podłączone to są dodatkowe opcje w menu dot. zarządzaniem VOIP oraz sieciami WiFI 2.4 i 5Ghz. Zasilam to zwykłym adapterem PoE a dokladniej takim:
Obrazek
Tvashtar
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2018-08-26, 17:53

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: Tvashtar »

BikeBarian pisze:Wpuszcza mnie na stronę do zarządzania. Jak mam sam ODU. Wpuszcza mnie tez gdy jestem podłączony poprzez IDU. Rożnica jest taka ze jak jest IDU podłączone to są dodatkowe opcje w menu dot. zarządzaniem VOIP oraz sieciami WiFI 2.4 i 5Ghz. Zasilam to zwykłym adapterem PoE a dokladniej takim:
Dzięki. Ma to sens, toż to IDU jest odpowiedzialne za Wi-Fi i VoIP. Z jakim routerem Zamiast IDU to testowałeś? Chyba rzeczywiście się pokuszę na wymiane IDU na coś z OpenWrt.
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

Poszlo z dość leciwym już TL-WR1043ND
Tvashtar
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2018-08-26, 17:53

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: Tvashtar »

BikeBarian pisze:Poszlo z dość leciwym już TL-WR1043ND
A podałbyś jeszcze specyfikację tego adaptera PoE?
Tvashtar
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2018-08-26, 17:53

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: Tvashtar »

I może orientujesz się co za chipset siedzi w IDU, albo grzebałeś mu w bebehach? Nigdzie szczegółowej specyfikacji do tego znależć nie mogę. Wiadomo że w ODU jest HiSilicon Balong 750 [całkiem niezły]
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

IDU mnie nie interesuje bo nie potrzebuje ani WiFi ani VOIP wiec nawet go nie otwieram bo tam śrubki są pod gumowymi nóżkami i musiałbym to odklejać i ogólnie się z tym bawić czego w ODU nie ma i można było swobodnie rozkręcać. ODU to już inna bajka bo przerabiam go na anteny zewnętrzne a ze to jest MIMI 4x4 to ma 8 anten i musiałem zbadać które anteny działają w MIMO 2x2 i na jakich pasmach.

Adapter PoE kopiłem taki jak na tym zdjęciu ale bez tej zielonej diody. Najtańszy za 15 zl.
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

Dobra ludziska mogę oficjalnie potwierdzić ze bez IDU agregacja nie działa...na razie zrobiłem testy na 1800+2100 ale ewidentnie widać ze pomimo bardzo dobrego sygnału zarówno na 1800 jak i na 2100 (podłączyłem anteny ATK-504) bez idu uzyskuje prędkości około 15-25/15-25 DL/UL 1km od BTS-a a jak podłączę się przez IDU to od razu mam 55/20. Zaraz zrobię testy na 2600MHz z nadajnikiem oddalonym o 6km). Wynika z tego, ze IDU ma układ odpowiedzialny za agregacje pasm.
Tvashtar
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2018-08-26, 17:53

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: Tvashtar »

BikeBarian pisze:Dobra ludziska mogę oficjalnie potwierdzić ze bez IDU agregacja nie działa...na razie zrobiłem testy na 1800+2100 ale ewidentnie widać ze pomimo bardzo dobrego sygnału zarówno na 1800 jak i na 2100 (podłączyłem anteny ATK-504) bez idu uzyskuje prędkości około 15-25/15-25 DL/UL 1km od BTS-a a jak podłączę się przez IDU to od razu mam 55/20. Zaraz zrobię testy na 2600MHz z nadajnikiem oddalonym o 6km). Wynika z tego, ze IDU ma układ odpowiedzialny za agregacje pasm.
Dzięki za dochodzenie. Czyli ktoś by musiał się dogrzebać do softu w tym by usunąć idu i nie stracić agregacji np.
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

Zrobiłem tez testy na 2600 MHz w nocy żeby miec full speed i jest to samo...bez idu z włączona agregacja prędkości są 3-5x niższe niż z IDU i agregacja...tragedia jakaś...obstawiam ze sprzętowo agregacja jest wbudowana w ODU ale ogarnia to soft IDU...
dt64
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2018-04-20, 10:56
Lokalizacja: Opolskie

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: dt64 »

Speedtesty robiłeś w obydwu przypadkach za pomocą komputera podłączonego kablem eth do routera?
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

Tak, podłączony bylem kablem. Nie mam Wi-Fi w kompie.

Bez IDU na każdym z pasm niezależnie które dwa ze sobą agreguje jest zawsze prędkość jednego i to niekoniecznie tego szybszego. Bylo tak na 2600. Podłączyłem przez idu i agregowałem band 7 i band 3..prędkość 140 Mbit. Potem nic nie zmieniając w konfiguracji odłączyłem idu i podpiąłem się do odu poprzez switcha. Nie agregował a prędkości były żenująco male..30 Mbit..tak jakby nawet nie korzystał z band 7 tylko z band 3 pomimo ze w konfiguracji ODU pokazywał jakość sygnału dla band 7.
dt64
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2018-04-20, 10:56
Lokalizacja: Opolskie

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: dt64 »

Zapytałem o speedtesty bo początkowo podejrzewałem, że może robisz je za pomocą urządzenia mobilnego typu smartfon lub tablet. Prędkości rzędu 15-25 Mb/s wyglądały mi jak prędkości po wifi działającego w trybie 802.11n na jednym strumieniu danych przy szerokości pasma 20 MHz, ale robiłeś po kablu więc nie tędy droga... A gdy podłączasz tego IDU i prędkości masz wysokie, czy to ten IDU zasila Ci modem LTE przez PoE czy używasz zasilacza PoE jak w przypadku tp-linka?
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

Idu zasila. Sprawdzę jeszcze czy zadziała poprzez adapter i idu bez PoE ale to raczej nie zmieni sytuacji bo niby czemu miałoby ??..ten sam zasilacz i tak samo poprowadzone PoE. Bede do tego potrzebował chyba drugi zasilacz bo nie sadze żeby IDU mógłby być zasilany z PoE zamiast bezpośrednio.
Dodam jeszcze ze nie da się podłączyć komputera bezpośrednio pod ODU poprzez adapter PoE. Trzeba to zrobić poprzez switcha inaczej nie zadziała...będzie ciągle pokazywał ze kabel sieciowy jest odłączony.
Ostatnio zmieniony 2019-02-22, 14:48 przez BikeBarian, łącznie zmieniany 1 raz.
dt64
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2018-04-20, 10:56
Lokalizacja: Opolskie

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: dt64 »

BikeBarian pisze:Idu zasila. Sprawdzę jeszcze czy zadziała poprzez adapter i idu bez PoE ale to raczej nie zmieni sytuacji bo niby czemu miałoby ??..ten sam zasilacz i tak samo poprowadzone PoE. Bede do tego potrzebował chyba drugi zasilacz bo nie sadze żeby IDU mógłby być zasilany z PoE zamiast bezpośrednio.
Czyli jak podłączasz IDU to wtedy IDU zasila modem a jak podłączasz tp-linka to wtedy ten osobny zasilacz zasila modem. Więc może na gniazdach eth tego zasilacza jest jakieś ograniczenie, może to on jest wąskim gardłem. Teoretycznie nie powinno tak być, ale nigdy nie wiadomo...
dt64
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2018-04-20, 10:56
Lokalizacja: Opolskie

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: dt64 »

Nie, nie chodzi mi o zasilanie samego IDU za pomocą PoE tylko zasilanie tego modemu LTE za pomocą PoE.
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

Uzywam oryginalnego kabla wiec jeśli jest ograniczenie to tylko na adapterze bo to pasywny jest. Mam tez aktywny ale tylko na 24V a tu potrzeba 12. Mimo wszystko nadal obstawiam ze to ograniczenie softu jest i potrzebujemy IDU żeby agregować. Gdyby były problemy z zasilaniem to ODU by wariował. Jak podłącze ODU poprzez IDU to nadal mamy prąd który idzie kablem ETH ale w tym momencie zasilacz zasila i ODU i IDU wiec ma więcej do roboty. Zagłębie się w specyfikacje PoE i zobaczę czy są rożne wersje i jak to się ma do mojego obecnego adaptera.
dt64
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2018-04-20, 10:56
Lokalizacja: Opolskie

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: dt64 »

BikeBarian pisze:Dodam jeszcze ze nie da się podłączyć komputera bezpośrednio pod ODU poprzez adapter PoE. Trzeba to zrobić poprzez switcha inaczej nie zadziała...będzie ciągle pokazywał ze kabel sieciowy jest odłączony.
Jak najbardziej to rozumiem.
dt64
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2018-04-20, 10:56
Lokalizacja: Opolskie

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: dt64 »

BikeBarian pisze:Uzywam oryginalnego kabla wiec jeśli jest ograniczenie to tylko na adapterze bo to pasywny jest. Mam tez aktywny ale tylko na 24V a tu potrzeba 12. Mimo wszystko nadal obstawiam ze to ograniczenie softu jest i potrzebujemy IDU żeby agregować. Gdyby były problemy z zasilaniem to ODU by wariował. Jak podłącze ODU poprzez IDU to nadal mamy prąd który idzie kablem ETH ale w tym momencie zasilacz zasila i ODU i IDU wiec ma więcej do roboty. Zagłębie się w specyfikacje PoE i zobaczę czy są rożne wersje i jak to się ma do mojego obecnego adaptera.
No właśnie o to mi chodziło, że może ten adapter PoE obniża Ci transfer danych. Przecież oprócz tego, że zasila Ci ODU (co robi poprawnie bo ODU działa) to lecą też przez niego dane... Zauważ, że gdy zasilasz ODU za pomocą PoE z IDU to transfery masz w porządku. Ja obstawiam, że to nie soft w IDU jest winny. Przecież IDU działa tu chyba tylko jako zwykły router z wifi.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: wojteks »

Współczesne karty sieciowe same wykrywają rodzaj kabla (prosty czy krosowany) i same się odpowiednio przełączają (Auto MDIX).

Switch może zaniżać transmisję, któryś kabel po drodze może obniżać transmisję. Może jest problem z PoE (za niskie napięcie czy tam prąd).
Nie pomagam na PW!
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

No im więcej myślę o tym PoE tym bardziej się skłaniam ku teorii ze jak robię pasywne PoE to wstrzykuje +/- 12V na żyły 4/5 i 7/8 i z automatu na tych żyłach nie ma już transmisji danych. Kluczowym może być zachowanie się karty sieciowej jak podłącze ja bezpośrednio do adaptera PoE...nie wykrywa połączenia...a jak idzie przez switch to wykrywa bo wszystkie żyły w kablu się komunikują ze switchem a jedynie komunikacja z ODU jest "upośledzona"...

No to teraz mając na uwadze powyższe mam problem bo nigdzie nie mogę znaleźć aktywnego zasilacza PoE w standardzie af/at na napięcie 12V/2A..max to 1A...czy jak podłącze ODU do 24V to sobie poradzi z tym napięciem i samemu go obniży (może ma jakaś przetwornice Dc/Dc ?? a może z IDU pomimo ze jest zasilany 12V to ODU jest na 24-48V z przetwornicy ??).

Wracając jeszcze do pasywnego PoE to chyba mam taki układ:
Obrazek
a minimum potrzeba:
Obrazek
żeby nie tracić transmisji danych na żyłach 4/5 7/8 bo w IDU pewnie jest taki układ:
Obrazek
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: krystianb »

BikeBarian pisze:uczowym może być zachowanie się karty sieciowej jak podłącze ja bezpośrednio do adaptera PoE...nie wykrywa połączenia...a jak idzie przez switch to wykrywa bo wszystkie żyły w kablu się komunikują ze switchem a jedynie komunikacja z ODU jest "upośledzona"...
Na 2 parach idzie komunikacja 10/100 do gigabita potrzebne są wszystkie 4.
Jaki masz ten switch, nie 100 Mb/s? Może karta próbuje nawiązać komunikację na gigabicie, ale z racji kiepskiego adaptera nie może, a przez switch idzie 100Mb/s, ewentualnie w switchu.
Jak patrze to w oryginale komunikacja odu-idu idzie po gigabicie...

Znalazłem pdf https://www.lteforum.at/attachments/hua ... pdf.11565/ napięcie zasilania DC: 56V co sugeruje aktywne PoE 802.3af albo at, choć dziwne, że się uruchomił na 12V, czyżby jednak pasywne biorę co leci, z bardzo dużą tolerancją?
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

Tu możesz miec racje. Własnie sobie przypomniałem ze mam kartę ustawiona na sztywno żeby tylko 1Gbit się łączyła bo mam wszystkie urządzenia w sieci w szafie rackowej min 1Gbit. Zaraz to zmienię na auto i zobaczę co wykrywa :). Switch na pewno jest 1Gbit.
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

Ok miałem na sztywno ustawione żeby łączył się 1Gbit full duplex i nie zaskakiwał. Teraz zmieniłem na auto i zaskoczył o dziwo z prędkością 1Gbit. Porobie testy prędkości i zobaczę czy ograniczona prędkość nie jest przypadkiem z powodu tych 12V. Później podłącze pod 24V i zrobię testy ponownie. Myślę ze już jesteśmy blisko rozwiązania zagadki.

Ten link co podales to jest dla CPE B2338-168 a ja mam B2368-66
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: krystianb »

BikeBarian pisze:Ten link co podales to jest dla CPE B2338-168 a ja mam B2368-66
Tak to jest jak się nie spojrzy a google wie lepiej.

BikeBarian pisze: Później podłącze pod 24V i zrobię testy ponownie.
No obyś dymka nie puścił. Ja bym wcześniej zmarnował jednego pachcodrda i wpiął się miernikiem jakie tam jest napięcie w oryginale.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

Racja. Takoż tez uczynię :)

Update.
Zrobiłem ponownie test prędkości i za cholerę agregacja nie daje lepszych wyników. Band 7 bez agregacji działa szybciej niż band 7 i band 3. Software pokazuje ze agregacja się załącza ale prędkość temu przeczy. Mam tez B715 podpięty pod ten sam BTS i tam agregacja daje duzo lepsze wyniki.

Tak jeszcze myślałem nad tym pomiarem napięcia ale może być problem. Jeśli to jest PoE w standardzie af/at to zanim zostanie puszczone napięcie do ODU sa "negocjacje" i "probowanie" pomiędzy urządzeniami. Chyba będę musiał najpierw podłączyć ODU poczekać aż się uruchomi i potem odłączyć i rozbebeszyć patchcorda... ??
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: wojteks »

Bo może ODU bez komend z IDU nie potrafi wielu rzeczy.
Nie pomagam na PW!
BikeBarian

Re: Netbox 2 Huawei (B2368)jak to jest z tą agregacja pasm w tym urządzeniu

Post autor: BikeBarian »

No taka była moja pierwsza myśl. Dla pewności kupie jeszcze jakiś aktywny zasilacz PoE w standardzie af/at i podłącze pod niego ODU. Jeśli nadal nie będzie agregował to po prostu założę ze IDU jest potrzebne do agregacji. Mi to oczywiście w niczym nie przeszkadza bo moim priorytetem jest przerobienie ODU z anten dookolnych na anteny zewnętrzne kierunkowe co już mi się udało i poskutkowało wzrostem prędkości i polepszeniem sygnału do wartości podobnych do tych na B715 z 2CA.
ODPOWIEDZ