Jaki router do centrum miasta bez widocznych BTS

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Vtream
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2019-01-30, 13:25

Jaki router do centrum miasta bez widocznych BTS

Post autor: Vtream »

Hej,
mam problem z internetem w centrum miasta (Kraków, Kazimierz, ul.Krakowska).
TL;DR
Jaki router do centrum gdzie mam 5 BTSów mojego operatora w promieniu 500m (najbliższy około 150m - B1,B3,B7), ale żadnego nie widzę bezpośrednio?

Pełna wersja:
Jakiś czas temu zamieszkałem w zabytkowej kamienicy w której żaden z operatorów nie zamierza w najbliższym (i póki co również dłuższym) czasie podłączyć internetu po kablach.
Do tego wszyscy dostawcy internetu radiowego również umywają ręce bo przy instalacji na zabytkowej kamienicy trzeba się użerać z konserwatorami i różnymi pozwoleniami... więc zostałem z dostępnym tylko internetem mobilnym.
Miałem z poprzedniego mieszkania alcatel onetouch link 4g+, ale jestem z niego bardzo niezadowolony (kupiłem używany i chyba trochę felerny bo co jakis czas rozłącza na jakąś minutę, a czasem całkiem sie wyłączy i trzeba robić hard reset albo wyciągać baterię). Myślę więc nad kupnem nowego sprzętu, który byłby trochę lepszy. Niestety z mojego mieszkania widać tylko podwórko otoczone z każdej strony 3-4 kondygnacyjnymi kamienicami, więc jak coś do mnie dociera to tylko jakiś poodbijany sygnał. Szukam więc czegoś co poprawi mi trochę moje połączenie. Póki co jeśli chodzi o antenę zewnętrzną to mogę jedynie wystawić sobie jakąś na parapet, ale to wciąż będzie od strony obudowanego z każdej strony podwórza. Sprawdzając w network cell info lite przy oknach mam generalnie widoczne B1, B3 i B7. RSRP wszystkie w okolicach -110, w jednym konkretnym miejscu czasami dojdzie do -100. Na resztę parametrów jeszcze nie patrzyłęm, wczoraj byłem ciekaw głównie tego jakie częstotliwości do mnie dochodzą. Dziś sprawdzę na zewnątrz czy sygnał jest trochę lepszy.
Nie zależy mi na ekstremalnych wynikach prędkości, 10-20Mb/s w zupełności wystarczy. Bardziej zależy mi na stabilności połączenia oraz niskim opóźnieniu.
Fajnie jeśli będzie się dało podpiąć antenę zewnętrzną - może kiedyś uda mi się uzyskać pozwolenie żeby coś zamontować na kominie. Albo jeśli zamontowanie anteny za oknem mogłoby choć trochę poprawić wyniki.
Póki co z tego co znalazłem na tym forum i generalnie w necie to powinienem rozważać B715(~550zł), DWR-966 (aktualnie używka <300zł), albo B525 (B525s-23a to to samo? cena ~400zł).
Nie jestem natomiast pewien czy np agregacja 3 pasm mi cokolwiek poprawi przy założeniu że nie zależy mi na samej prędkości pobierania, a wiadomo że im mniej wydam tym lepiej, stąd pytanie do Was co powinienem zrobić. Aktualnie skłaniam się ku DWR-966.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki router do centrum miasta bez widocznych BTS

Post autor: matek451 »

To przestań się skłaniać, router z dystrybucji Plusa, zresztą szybko wycofany, praktycznie bez wsparcia D-linka. Kłopotliwy i awaryjny, na forum Plusa użytkownicy zgłaszali z nim problemy. Za około 300 zł można kupić B525, ale najtaniej B528. W grę wchodzi też MF286( zarzadzanie pasmami LTE w WebUI). Można tez pomyśleć o CPE LTE np. WF830 .
Vtream
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2019-01-30, 13:25

Re: Jaki router do centrum miasta bez widocznych BTS

Post autor: Vtream »

matek451 pisze:To przestań się skłaniać, router z dystrybucji Plusa, zresztą szybko wycofany, praktycznie bez wsparcia D-linka. Kłopotliwy i awaryjny
Właśnie wydawało mi się, że raczej dobre opinie o nim tutaj czytałem...
matek451 pisze:Można tez pomyśleć o CPE LTE np. WF830 .
WF830 to już wydatek o jakieś 300zł więcej. Niby antena zewnętrzna już w zestawie, ale to wciąż podobny koszt jak B525/B528 + osobno kupiona antena. Z tą różnicą ze w tym drugim przypadku zakup anteny mogę odłożyć w czasie jeśli w przyszłości będę miał opcję montażu anteny na kominie (co pewnie będzie miało drastyczny wpływ na wyniki).
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki router do centrum miasta bez widocznych BTS

Post autor: matek451 »

Opinii o DWR-966 jest niewiele, po prostu router był chwilę w dystrybucji z Plusa, zastąpili go DWR-960 ale ten też kariery nie zrobił. Ogólnie brak wsparcia dla niego ze strony D-linka, jedyne FW pochodzi sprzed prawie dwóch lat. Jeśli chodzi o Huawei z serii B525/B528/B529 to nowszy sprzęt z lepszym wsparciem i modowanymi FW. Z kolei ZTE Polska wspiera MF286 i aktualizuje FW na bieżąco. WF830 to zew. pumkt dostępowy LTE,w antenie jest od razu modem LTE 6 kat z 2 CC CA, połacziny z routerem wewnętrznym skrętką. Klasyczne anteny mają dwa kable koncentryczne 50Ohm.
Vtream
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2019-01-30, 13:25

Re: Jaki router do centrum miasta bez widocznych BTS

Post autor: Vtream »

Rozumiem, czyli wtedy w przyszłości jeśli mógłbym umieścić sprzęt na kominie to różnica byłaby taka, że przy WF830 modem montuję na kominie i skrętką ciągnę w kominie do routera w mieszkaniu. W porównaniu do np MF286 domyślam się, że na ethernecie nie dość że będzie mniejsza strata na jakości (powiedzmy na 10m pomiedzy anteną a routerem), to sam kabel będzie tańszy (tym bardziej, że do MF286 muszę pociągnąć dwa kable antenowe do anteny na dachu?). Jedyny minus takiego rozwiązania to początkowo większa cena, która możliwe że się nie zwróci jeśli nie będę mógł nigdy zainstalować urządzenia na dachu, oraz posiadanie droższego urządzenia na dachu w porównaniu do anteny (pewnie nikt mi go nie podwędzi, ale trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw ;) ).
Chyba że jestem w błędzie jeśli chodzi o utratę jakości połączenia na 10m kablu do anteny, oraz ceny takich kabli?

BTW. sprawdziłem zasięg poza mieszkaniem, na podwórzu. W zasadzie jeśli chodzi o RSRP to dochodziło do -100, więc wielkiej różnicy nie ma, ale łatwiej mi ustawić odpowiednie miejsce na parapecie na zewnątrz, niż cały modem po wewnętrznej stronie.

poszukałem trochę anten i zastanawiam się, czy jeśli chciałbym odbierać sygnał taki właśnie odbity to lepiej brać antenę dookólną, czy i tak kierunkową i starać się jakoś odpowiednio ją nakierować, żeby odbierała najmocniejszy sygnał?
Z dookólnych znalazłem np małego TP-LINKA o teoretycznym zysku 7-11dBi, albo takie USTROJSTWO (2x 5dBi). Cena tych wynalazków w okolicach 100zł już z kablem.

Jeśli na parapecie kierunkowa tak samo da radę jak dookólna to nawet lepiej, bo potem mogę jej też użyć na dachu (hipotetycznie) i wtedy TAKA (2x2MIMO 2x 7dBi), kosztuje już około 200zł, ale razem z kilkunastoma metrami kabla antenowego w cenie. Przy czym tutaj spodziewam się, że jak kiedyś uda mi się wystawić antenę na dach to nieważne jaka by nie była i tak wszystko będzie śmigać pięknie bo BTS będzie w lini prostej 150m bez przeszkód.
Więc jak tak patrzę na ceny tych anten z kablami to opcja WF830 w żadnym wypadku nie wychodzi mi taniej. Pytanie czy patrzę na dobre anteny i kable i jak z różnicą w jakości połączenia na 12m kablu antenowym vs 12m ethernet pomiędzy WF830 a routerem? Czy mimo wszystko róznica bedzie na korzyść rozwiązania z WF830 i warto dopłacić do tego rozwiązania te ~20% ceny?
BikeBarian

Re: Jaki router do centrum miasta bez widocznych BTS

Post autor: BikeBarian »

Przy BTS-ie tak blisko antena kierunkowa tylko pogorszy sprawę bo za bardzo wzmocni i przesteruje ci już i tak mocny sygnał. Wystarczy wtedy dookolna z minimalnym zyskiem albo jakąś kierunkowa tez z minimalnym zyskiem. Chodzi o to żeby tylko przenieść punkt poboru sygnału na zewnątrz co już samo to da ci spory zysk.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26129
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki router do centrum miasta bez widocznych BTS

Post autor: wojteks »

Obydwie (a nawet wszystkie 3) wspomniane anteny to elektrośmieci z kablem rg174
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki router do centrum miasta bez widocznych BTS

Post autor: matek451 »

Napisał że w testach ma RSRP w domu około -110dBm więc przesterowanie mu nie grozi.
Vtream
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2019-01-30, 13:25

Re: Jaki router do centrum miasta bez widocznych BTS

Post autor: Vtream »

wojteks pisze:Obydwie (a nawet wszystkie 3) wspomniane anteny to elektrośmieci z kablem rg174
Jakie w takim razie powinienem kupić? Póki co zakładając że będzie przymocowana gdzieś na parapecie. Ważne żeby wzmocnić sygnał ale nie zasłonić całego okna. Najlepiej jeśli dodatkowo w przyszłości będę ją mógł też zamocować na dachu i skierować prosto na bts oddalony o 150m. Ale to sprawa drugorzędna - jeśli użycie tej samej anteny miało by pogorszyć sprawę to najwyżej wtedy kupię jakąkolwiek dookolna żeby tylko przenieść punkt odbioru na górę tak jak wspomniał BikeBarian
BikeBarian

Re: Jaki router do centrum miasta bez widocznych BTS

Post autor: BikeBarian »

Z dookolnych anten to ci nie podpowiem bo się nie znam. W twojej sytuacji bez testów się nie obejdzie wiec po prostu zakup anteny dookolnej z dużym zyskiem i na parapet wystaw. Zbierze sygnały odbite od budynków etc. ew jakąś semi kierunkowa ale z katem promieniowania 180 stopni żeby zbierała sygnały sprzed okna bo za oknem już nie musi :). W ten sposób nie dość ze przeniesiesz punkt poboru sygnału na zewnątrz czyli już +10dBi to jeszcze wzmocnisz o kolejne 10dBi i można już wtedy miec nadzieje ze będzie git.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki router do centrum miasta bez widocznych BTS

Post autor: matek451 »

Póki co to puste gadanie, brak jakichkolwiek wyników testów w domu i za oknem, u konkretnego operatora, brak screenow z NCI i speedtestów. Nie wiadomo z którym BTS-em połaczenie itp, itd a już dobrana antena i to dookólna i to jakakolwiek. Klasyczny przykład jak nie naleźy podchodzić do zagadnienia. Bicie piany zamiast konkretów.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6437
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaki router do centrum miasta bez widocznych BTS

Post autor: onken »

Dookolne anteny są do d.... I nic tego nie zmieni, i w 90 % mają marny zysk

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Vtream
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2019-01-30, 13:25

Re: Jaki router do centrum miasta bez widocznych BTS

Post autor: Vtream »

matek451 pisze:Póki co to puste gadanie, brak jakichkolwiek wyników testów w domu i za oknem, u konkretnego operatora, brak screenow z NCI i speedtestów. Nie wiadomo z którym BTS-em połaczenie itp, itd a już dobrana antena i to dookólna i to jakakolwiek. Klasyczny przykład jak nie naleźy podchodzić do zagadnienia. Bicie piany zamiast konkretów.
Moja lokalizacja:
50°03'01.10''N 19°56'30.72''E
Z tego co widzę to łączę się z BTS orange przy ul.Dietla 43, oraz przy ul.Św. Józefa 26
Wykonałem testy na dwóch telefonach (mają dostępne trochę inne sieci). Po lewej stronie Xiaomi Mi6, po prawej Samsung Galaxy J5.
Testy wykonałem przy 3 oknach które mam w mieszkaniu, po wewnętrznej stronie oraz zewnętrznej.

Okno 1:
wewnątrz:
Obrazek
na zewnatrz:
Obrazek


Okno 2:
wewnątrz:
Obrazek
na zewnatrz:
Obrazek


Okno 3:
wewnątrz:
Obrazek
na zewnatrz:
Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki router do centrum miasta bez widocznych BTS

Post autor: matek451 »

Okno1 wewnatrz to Miodowa2 , Xiaomi słaby sygnał w agregacji z LTE2600 jako pasmo podstawowe, dobry DL jak na taki sygnał. Samsung teś słaby sygnał na lTE2600 z Józefa i gorszy DL. Na zewnątrz lepszy sygnał z Miodowej na obydwu na LTE2600. Okno2. wewnątrz jak okno 1 , te same BTS-y ale sygnał jeszcze gorszy więc i DL słabszy. Na zewnątrz na obydwu z Miodowej ale na Xiaomi LTE2600 a na samsungu LTE800, szybko nie jest.okno 3 wewnatrz tak jak w okno2 LTE2600 z Miodowej i LTE800 z Józefa i sygnał podobny. Na koniec Xiaomi LTE2600 z Józefa, sygnał słaby działa nawet nieźle, Samsung LTE2600 z Miodowej, sygnał kiepski pasmo przytkane. Ogólnie w domu sygnał słaby i bardzo słaby. Na zewnątrz róznie ale słabo. BTs-y jak wyzej głównie na LTE2600 i co dziwne czasami na LTE800. Prędkości jak na te parametry sygnału nawet niezłe. wbrew temu co sadziłeś tu nie wystarczy byle jaka antenka-tłumik. Sygnał nawet na zewnątrz nie powala. Antena raczej na 1800-2600MHz i router z agregacją pasm LTE.
Vtream
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2019-01-30, 13:25

Re: Jaki router do centrum miasta bez widocznych BTS

Post autor: Vtream »

matek451 pisze:Sygnał nawet na zewnątrz nie powala. Antena raczej na 1800-2600MHz i router z agregacją pasm LTE.
No niestety nie powala :( stąd też właśnie póki co decyduję się na zakup nowego urządzenia (chyba będę wybierał pomiędzy B525 a ZTE MF286), oraz anteny którą wystawię na parapet. Bo choć na zewnątrz sygnał nie jest dużo lepszy, to w połączeniu z anteną może dać już jako taką poprawę sygnału.
Pytanie tylko jaką antenę wybrać do zbierania tego odbitego sygnału. Z tego co rozumiem, to przy tak słabym sygnale lepiej kupić kierunkową i najwyżej dłużej się pomęczyć z jej ustawieniem, ale finalnie mieć lepszej jakości połączenie. Tylko jako nieobeznany w temacie nie wiem która antena jest chińskim szajsem niewartym swojej ceny, a która mogłaby się nadać do mnie :niepewny:
ODPOWIEDZ