Nowy ale po przejściach :) pytanie o router i anteny do mieszkania w lesie

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mrkaczor
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2019-01-31, 17:22

Re: Nowy ale po przejściach :) pytanie o router i anteny do mieszkania w lesie

Post autor: mrkaczor »

Jeśli chodzi o router to już dawno jest na strychu, kable 2m niskostratne pod UPSem wszystko ;) Mój grzech główny to olanie LTE800 więc biorę ten panel i router B715 i zobaczymy co będzie .Dzięki, będę pisał
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Nowy ale po przejściach :) pytanie o router i anteny do mieszkania w lesie

Post autor: matek451 »

Jaki panel i po co B715 ?
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Nowy ale po przejściach :) pytanie o router i anteny do mieszkania w lesie

Post autor: Akwinata »

mrkaczor pisze:Jeśli chodzi o router to już dawno jest na strychu, kable 2m niskostratne pod UPSem wszystko ;) Mój grzech główny to olanie LTE800 więc biorę ten panel i router B715 i zobaczymy co będzie .Dzięki, będę pisał
LTE800 w tego typu terenach to zbawienie. Sam jako mieszkaniec lasu tego dobitnie doświadczyłem, choć napaliłem się na początku na wyższe częstotliwości. W efekcie lepiej chodziło 3g niż LTE. U mnie śmigają dwie anteny atk20 pod routerem B315 - jedna ustawiona niejako "pionowo" a druga pod nią "poziomo" - są na forum zdjęcia jak poprawnie taki tandem zrobić. Zysk ze stosowania dwóch anten tak ustawionych u mnie jest ogromny (na downloadzie z jedną miałem np 8 mbit a z dwiema 15). Życzę powodzenia i nie słuchaj głupich rad a propos powrotu do "cywilizacji". Teraz prawie wszędzie da się ogarnąć przyzwoite łącze. Zrobisz sobie net i nie będziesz musiał stać w korkach czy wąchać smrodu miasta ;)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Nowy ale po przejściach :) pytanie o router i anteny do mieszkania w lesie

Post autor: wojteks »

Akwinata pisze:Teraz prawie wszędzie da się ogarnąć przyzwoite łącze.
Przyzwoite łącze to światłowód 50-100Mbps a nie ledwo zipiący (coraz wolniejszy, przeciążony) w wielu lokalizacjach internet mobilny.
Nie pomagam na PW!
mrkaczor
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2019-01-31, 17:22

Re: Nowy ale po przejściach :) pytanie o router i anteny do mieszkania w lesie

Post autor: mrkaczor »

matek451 pisze:Jaki panel i po co B715 ?
no ten panel: http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=168 ... 0&rg=0&sg=

a router ten bo 3 zakresowy
mrkaczor
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2019-01-31, 17:22

Re: Nowy ale po przejściach :) pytanie o router i anteny do mieszkania w lesie

Post autor: mrkaczor »

wojteks pisze:Przyzwoite łącze to światłowód 50-100Mbps a nie ledwo zipiący (coraz wolniejszy, przeciążony) w wielu lokalizacjach internet mobilny.
To jest wybór, do pracy wystarcza mi stabilne 4 mb/s. Fajnie jest mieć 100 mb/s ale są inne
plusy:
- Las pod nosem
- Jezioro pod nosem
- Brak smogu
- Tanie jak barszcz jedzenie ekologiczne
- Ogólnie tanio (zwłaszcza usługi)
- Masz kawał pola/lasu/ogrodu z placem zabaw dla dzieci
- Nie masz korków i dojazdów do roboty (w stosunku do Gdańska, Wawy i Krakowa w których mieszkałem oszczędzam 1,5-2h dizennie)
- Masz swoją wybierz jedno lub kilka: pracownię/warsztat/garaż/drewutnie/piwnicę/strych/kanciapę/sklep/składzik i miejsce na wszystko czego chcesz
ale są też i minusy a to:
- brak kultury (oprócz tej ściąganej z netu)
- brak sklepów (kurierzy nas lubią a droga jest straszna)
- Zakupy codzienne trzeba planować i mieć 2 lodówki
- mieć agregat i paliwo - w święta nie było prądu 2 dni bo drzewo powaliło słup
- drewno lub inny opał i tego pilnować, składować, rąbać itd.
- szambo i wszystkie jego uroki
- w domu zawsze się może coś <font color="#FF0000"><b>***Cenzura***</b></font> (elektryka, hydraulika, cokolwiek)
- trzeba pilnować wozu bo szuter i las wiec podwozie trzeba konserwować i zawieszenia pilnować, lepiej mieć 4x4 zwłaszcza zimą bo jak nie masz to cie musi sąsiad wyciągać a tak to ty wyciągasz i jesteś flaszkę bimbru do przodu ;)
itd.

Coś za coś ...
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Nowy ale po przejściach :) pytanie o router i anteny do mieszkania w lesie

Post autor: Akwinata »

wojteks pisze:
Akwinata pisze:Teraz prawie wszędzie da się ogarnąć przyzwoite łącze.
Przyzwoite łącze to światłowód 50-100Mbps a nie ledwo zipiący (coraz wolniejszy, przeciążony) w wielu lokalizacjach internet mobilny.
Guzik prawda. Przyzwoite łącze jest wtedy, gdy swobodnie można pracować, komunikować się, oglądać filmy na popularnych platformach, zagrać na niskim pingu itp. Coś takiego zapewniała mi już neostrada kilka lat temu przy prędkości 6 megabitów. Późniejszy światłowód miałem 10 mbit i w zasadzie nie byłem w stanie wykorzystać w pełni tego łącza. Może niektórzy oglądają 4 filmy na raz, ale to raczej nie jest determinant "przyzwoitego łącza" ;) Zresztą u mnie bez problemu oglądam film a jednocześnie córka korzysta z tabletu (bajki itp.). Zważywszy na fakt, że jestem na skrajnym odludziu i w środku lasu mając lepszy net niż w Łodzi, to chyba jednak mocno uznaniowe jest narzekanie na net mobilny.

Co zabawne - to przeciążenie o wiele bardziej zauważam będąc w dużych miastach niż właśnie na odludziu, więc autor tematu spokojnie może sobie ogarnąć przyzwoite łącze. Nie mówiąc już o tym, że w stosunkowo niedługim czasie będą nowe technologie zapewniające parametry jeszcze lepsze.
mrkaczor
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2019-01-31, 17:22

Re: Nowy ale po przejściach :) pytanie o router i anteny do mieszkania w lesie

Post autor: mrkaczor »

Jeszcze nie skoczyłem ale chyba sukces :) Router i antena wymienione.

Download: 9.45 Mbps
Upload: 2 Mbps

CELL_ID: 913259
RSSI: -80dBm
RSCP: -88dBm
ECIO: -8dB
Tak, antena złapała UMTS 900 MHz

LTE daje max 2 Mbps więc odpuszczam ;)

Ale Na ty samym maszcie jest Aero2 które już do mnie idzie i to jest LTE 900MHz - drogawo jest ale praca to praca

Do wymiany mam jeszcze kable na 2m zamiast 3m oraz pozbywam się jednych przejściówek - może LTE będzie lepiej śmigać, będę też jeszcze lekko poprawiał anteny do testów ale i tka jest o niebo lepiej.

Dzięki wszystkim!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Nowy ale po przejściach :) pytanie o router i anteny do mieszkania w lesie

Post autor: matek451 »

Na LTE900aero2 to sobie dopiero "poszalejesz", użytkownicy Plusa coś wiedza na ten temat. Jakie masz parametry sygnału na LTE1800 i LTE2100 w play na tych ATK-504/Pokaż screeny i DL/UL na każdym.
Awatar użytkownika
wzbyszko
Stały użytkownik forum
Posty: 55
Rejestracja: 2019-01-08, 21:24
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Nowy ale po przejściach :) pytanie o router i anteny do mieszkania w lesie

Post autor: wzbyszko »

Jak Plus da mi FUP to mam z Aero2 i u mnie całkiem nie źle działa. U mnie BTS Aero2 ma swój i szybciej chodzi od Plusa. Skończyło się jak Aero2 kożystał z roamingu. Tylko według mnie jest trochę drugi.
Ostatnio zmieniony 2019-02-14, 16:35 przez wzbyszko, łącznie zmieniany 2 razy.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Nowy ale po przejściach :) pytanie o router i anteny do mieszkania w lesie

Post autor: matek451 »

Trzeba rozróżniać LTE1800aero2( dawny Mobyland) na 20MHz pasma od nowego LTE900 aero2, które Zygmunt wygospodarował ze swoich 900MHz na 5MHz pasma i które zastąpiło LTE800Sferii. To wszystko tylko spółki Zygmunta i jak zwał tak zwał, obsługują Plusa, aero2 i MVNO działające na bazie Zygmuntowej sieci. LTE900aero2 na takich terenach jak u kolegi to z reguły masakra, jak przystało na zasięgowe pasmo oparte o 5MHz w MIMO2x2.
mrkaczor
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2019-01-31, 17:22

Re: Nowy ale po przejściach :) pytanie o router i anteny do mieszkania w lesie

Post autor: mrkaczor »

Zainwestowałem 20 zeta aby sprawdzić to :) podzielę się wrażeniami
mrkaczor
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2019-01-31, 17:22

Re: Nowy ale po przejściach :) pytanie o router i anteny do mieszkania w lesie

Post autor: mrkaczor »

LTE:
CELL_ID: 1168212
RSRQ: -10dB
RSRP: -106dBm
SINR: 6dB
DL: 7 Mbps
UL: 1.5 Mbps
Ale to się mocno zmienia w trakcie dnia, wieczorem mam wrażenie, że jak leśni ludzie wracają do domów to LTE siada na pysk a HSDPA śmiga dalej ;)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Nowy ale po przejściach :) pytanie o router i anteny do mieszkania w lesie

Post autor: wojteks »

Bo większość domyślnie korzysta z LTE więc czasami opłaca się przejść na HSPA.
Nie pomagam na PW!
mrkaczor
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2019-01-31, 17:22

Re: Nowy ale po przejściach :) pytanie o router i anteny do mieszkania w lesie

Post autor: mrkaczor »

Jakby jeszcze za pomocą reguł to ustawić to by było idealnie ;)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Nowy ale po przejściach :) pytanie o router i anteny do mieszkania w lesie

Post autor: matek451 »

A antena ustawiona na BTS na kominie MPEC przy Obrońców Westerplatte 9? Bo coś mi tutaj nie halo, wcześniej pokazałeś screena z CID na UMTS900 HSPA+ z BTS-a przy Tartacznej. Ten CID na LTE to właśnie LTE800 z BTS-a przy Obrońców.
TomekW
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2008-08-12, 11:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Nowy ale po przejściach :) pytanie o router i anteny do mieszkania w lesie

Post autor: TomekW »

mrkaczor pisze: To jest wybór, do pracy wystarcza mi stabilne 4 mb/s. Fajnie jest mieć 100 mb/s ale są inne
plusy:
[...]
ale są też i minusy a to:
[...]
Coś za coś ...
OT:
Jak ja Cię rozumiem. Wyprowadziłem się z Poznania do puszczy Noteckiej, gdzie też mieszkam pośrodku lasu nad jeziorem na skraju małej (200 osób) wsi. Pracuję zdalnie i mam te same problemy co Ty. Ale nigdy nie zamieniłbym swojej lokalizacji na miasto w zamian za światłowód :).
U mnie we wsi jest lokalny operator radiowy, ale mocno niestabilny dlatego tak jak Ty szukam czegoś po LTE (to temat na inny wątek) ale tak jak Tobie nie zależy mi na 100mb wystarczy 10 byle było stabilne.
ODPOWIEDZ