Internet mobilny k. Poznania - Orange dla firm bez limitu?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Saimek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2016-04-30, 10:21

Internet mobilny k. Poznania - Orange dla firm bez limitu?

Post autor: Saimek »

Witam

Kończę budowę domu k. Poznania - Wysogotowo, Leśna (kawałek od batorowskiej). Nie ma światłowodu, INEI i innych opcji na tą chwilę niestety, jest jakieś biedne radio - AirCity, Lexell, oferują całe 50/4 za 110 zł ;-) lub podobne fanaberie.

Pomyślałem o LTE bo oferta ORANGE dla firm z lokalnym transferem 999 GB by mnie zadowalała (czasem pociągnę 20-30 GB wieczorkiem więc transfery 10/30/50GB na miesiąc mnie nie interesują).

Na szczęście (a może i nie?) 700m ode mnie jest BTS orange i całkiem przyzwoicie to chodzi. W linii prostej z domu widać BTS, dzieli nas tylko pole tak naprawdę (żaden dom po drodze ani nic). W załączniku screeny z INFO, mapy i speedtest (około 120/20 Mb na telefonie Samsung galaxy S7, co prawda o 14 a nie wieczorem ale myślę, że będzie ok).

Dziwne że skakało czasami między LTE a LTE+...


Potrzebuję porady jaki sprzęt - router, modem, czy kupować zewnętrzne anteny kierunkowe i dawać na komin czy nie ma sensu przy tej odległości.
Router i modem mógłbym dać na piętrze przy ścianie od strony której jest BTS, może nawet nie ma sensu tego ciągnąć na dach?

Ściana to porotherm 25cm + styropian 20cm. Modem + router byłby 40cm od ściany zewn. w stronę BTS, można dać antenę kierunkową w środku też ewentualnie albo panelowa?

Proszę o poradę żeby nie robić sobie niepotrzebnej roboty ;-)

testy z komórki przeprowadzałem na komórce położonej na parapecie przy oknie od tej samej ściany.

Pozdrawiam

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
BikeBarian

Re: Internet mobilny k. Poznania - Orange dla firm bez limitu?

Post autor: BikeBarian »

Testy były z komórki na zewnątrz wiec w domu stracisz z 10dBm bo ściany będą tłumić. Kup jakaś antenkę kierunkowa MIMO 2x2 z minimalnym zyskiem żeby sygnału nie przesterować bo masz nadajnik blisko. Pozwoli to na przeniesienie punktu poboru sygnału na zewnątrz wiec samo to da ci już z +10dBm. Problemem może być dobór anteny bo takiej na pasmo 1800 -2600 kierunkowej z zyskiem <10dB nie widzę. Moze warto dać dookolna która i tak złapie najlepszy sygnał z tego nadajnika i przy okazji go nie przesteruje bo będzie miec wzmocnienie na poziomie 5dB. No i pokaz testy miedzy 18 a 22. Sytuacja może się diametralnie zmienić :).
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet mobilny k. Poznania - Orange dla firm bez limitu?

Post autor: matek451 »

Saimek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2016-04-30, 10:21

Re: Internet mobilny k. Poznania - Orange dla firm bez limitu?

Post autor: Saimek »

Witam

tak już dostałem odpowiedz na elektrodzie. Generalnie -101 to wydaje mi się słabawo, telefon stał na parapecie ale w domu przy oknie, nie wiem ile straty?

antenę planuję z cybertecha panel ew. 2 x ATK 504 ?? można przesterować sygnał? nie chciałbym przesadzić, ale BTS jest na sosnowej jednak i to jest 1,7 km, a -95 do -100 to chyba nie jest niebezpiecznie?

zyskując 10 db na wyjściu na komin + 15 antena.. odjąć kabel złącza to jak zjadę nawet do -70 to już jest za wysoki poziom ?
nefczibaku
Stały użytkownik forum
Posty: 112
Rejestracja: 2014-01-29, 22:16
Lokalizacja: grodzisk maz

Re: Internet mobilny k. Poznania - Orange dla firm bez limitu?

Post autor: nefczibaku »

Jak masz 1,7 km to nic nie przesterujesz, zamawiaj i śmiało zakładaj. Mam 1,6 km i miałem podobne dylematy przy zamawianiu anteny dawno temu - niepotrzebnie, antena 15dbi sprawdza się idealnie.
ODPOWIEDZ