Jaki modem USB do routera?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Mr_Unknown
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2011-11-21, 19:12
Lokalizacja: Odrzywół

Jaki modem USB do routera?

Post autor: Mr_Unknown »

Witam,
Chcę zmienić sprzęt do Internetu. Obecnie posiadam:
- router Home Gateway HG553 (3G)
- modem USB Huawei E173 (w sieci Orange)
- antena na pasmo 3G (już nie pamiętam jak)
Modem USB jest podpięty do routera i w ten sposób mam wi-fi w domu.

Przyszedł czas na zmiany. Przydałoby się to LTE (sieć pozostaje ta sama - Orange).
Chcę kupić taki router:
https://allegro.pl/oferta/router-modem- ... 5853647628
i do tego taki modem USB:
https://allegro.pl/oferta/modem-usb-4g- ... 7565174793

Mieszkam w miejscowości Odrzywół (powiat przysuski, woj. mazowieckie). Na BTSearch.pl wyczytałem, że LTE w Orange u mnie działa w paśmie 800 MHz, a ten modem USB działa w LTE 1800 MHz. Więc dobrze rozumiem, że to nie zagra?
Jaki ewentualnie polecacie modem do LTE do Orange w mojej miejscowości?

PS. Jeżeli to wątek nie w tym temacie to grzecznie proszę o przesunięcie go we właściwe miejsce :)

EDIT: Chyba ten będzie lepszy, prawda?
Huawei E3372
https://www.x-kom.pl/p/218813-modem-hua ... bialy.html
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki modem USB do routera?

Post autor: matek451 »

Dwa tragiczne wybory muzealnego sprzętu, router to elektrośmieć , MF821 zabytek. Wydać 210 zł na e3372 wart z 50 zł to lekka przesada. Całkowicie poroniony pomysł z zakupem routera USB i modemu do niego. W2019 roku to kupuje się router z wbudowanym modemem LTE-A. Wątpię abyś na LTE800 Orange z Odrzywołu uzyskał sensowne prędkości, zrób test na karcie Orange i telefonie LTE z Android i aplikacją Network cell Info i speedtest. Pokaz w ynik i screena z NCI. Test w domu i na zewnątrz.
nesiasps
Stały użytkownik forum
Posty: 99
Rejestracja: 2019-01-29, 21:14

Re: Jaki modem USB do routera?

Post autor: nesiasps »

Możliwe, że nowy sprzęt jest lepszy, ale - skoro np router TP-Link WDR4300 z podpiętym e3372h za oknem/zestaw za 130zł/na wymuszonym paśmie LTE 2600 bez anten pozwala na 30Mb/s w odległości od nadajnika 6km na którym to nie ma możliwości agregacji pasm - to po co inwestować w modemy z agregacją które bez anten lub nawet z nimi na nic więcej nie pozwolą? Wydać 700 na b618 plus 150 na antenę dla tego samego rezultatu? Myślę, że jednak czasem to się zwyczajnie nie kalkuluje.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki modem USB do routera?

Post autor: matek451 »

To teraz nie korzystasz z LTE2600 z BTS-a oddalonego o 12,69km ? Cudownie przybliżył się na 6 km? No i co to za BTS na którym Orange ma tylko samo LTE2600 bez innych pasm do agregacji? Napisałeś 2 posty na forum, pochwaliłeś się brakiem anteny i tym ze masz RSRP na poziomie -102dBm z BTS-a odległego o prawie 13km ale nie raczyłeś podać ani swojej lokalizacji a tym bardziej BTS-a, nie poparłeś tego żadnym screenem z CID z LTEwatchH dla E3372. Propagujesz druciarstwo z modemem za oknem, wypisujesz bzdury o tym ze antena to zbędny wydatek, router z 2CC CA można kupić już za 150-200 zł a nie za 700 zł za B618 więc jaki jest sens zakupu dziś modemu USB sprzed 3 lat, bez perspektyw i do niego router USB ?
nesiasps
Stały użytkownik forum
Posty: 99
Rejestracja: 2019-01-29, 21:14

Re: Jaki modem USB do routera?

Post autor: nesiasps »

Po co te nerwy? z innego kierunku złapałem drugi BTS bliżej położony i to cała zagadka. Lepsze RSRP o około 10dBm, faktycznie to trzeci post - czyli to źle, dobrze czy jak? Nie mam androida w domu, a na iOS takich programów brakuje - nie chcę Ci niczego udowadniać - wiem tylko że taniej nie znaczy zawsze dużo gorzej, a zewnętrzna antena - jaka by nie była - to takie samo druciarstwo jak modem za oknem. Osobiście wolę światłowód - ale czasem z sentymentu troszkę - wracam do tego modemu. Nawet z najnowszą agregacją w SGS10, przy średniej w Polsce LTE poniżej 30Mb/s nic nie zrobisz więcej od tego co stary sprzęt da radę - i na nic te rozważania. Miłego dnia.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki modem USB do routera?

Post autor: matek451 »

Wyciągasz niczym nieuprawnione wnioski porównując pobór sygnału na zewnątrz za pomocą modemu USB do normalnych rozwiązań z antena kierunkową o sprawdzonym i realnym zysku , modem USB to nie jest urządzenie dedykowane do pracy na zewnątrz, wewnętrzne anteny dookólne w nim nie wymuszą połączenia z konkretnym BTS-em a ich zysk jest nieporównywalny do anteny kierunkowej. Do tego dochodzi problem z zasilaniem modemu na przedłużaczu USB a modem przy niskich parametrach sygnału pobiera duży prąd. Oczywiście jak ktoś nie chce ciągnąć kabli antenowych to stosuje zewnętrzny punkt dostępowy CPE LTE, sam korzystam z WF830 z anteną kierunkową o zysku 7-8dBi i 2CC CA na nim w Play. To są profesjonalne rozwiązania i takie na tym Forum obowiązują standardy, modemy USB, na przedłużaczach , w słoikach itp, itd to 8-10 lat temu. Co do diagnostyki to nikt nie wymaga tutaj screenów z telefonu, modem E3372 w wersji HiLink działa z LTEWatchH, Toolboxem , a modowane FW na niego pozwala wymuszać pasma LTE i ma diagnostykę w WebUI. Dodatkowo piszesz że korzystasz z WDR-4300 więc z alternatywnego softu na nim bo tylko na takim obsłuży E3372, nawet jeśli E3372 jest w wersji zwykłej to na OpenWRT nie ma problemów z doinstalowaniem https://eko.one.pl/?p=openwrt-3ginfo w celu uzyskania diagnostyki sygnału i BTS-a. Na jakiej podstawie stwierdziłeś że łączysz się z LTE2600 i konkretnym BTS-em Networks? Modem USB to już przeszłość, mamy 2019 rok, agregację pasm LTE u wszystkich operatorów. Nie wszyscy mają dostęp do LTE na poziomie do 30Mb/s, sam korzystam z 3CC CA w Play i mam 250Mb/s bez MIMO4x4 i QAM256 więc teraz planuję wymianę sprzętu na taki z ich obsługą bo Play wprowadza te technologie. Nie ma żadnego uzasadnienia inwestować dziś w sprzęt na poziomie technologicznym z 2015 roku, nawet w Odrzywole. W perspektywie nawet Networks uruchomi tam pewnie inne pasma oprócz LTE800 a Play już korzysta z 3CC CA na LTE1800, LTE2100 i LTE800. Jedyne uzasadnienie dla rozwiązania router z USB + modem to zastosowanie routera z alternatywnym softem i bogatymi możliwościami sieciowymi i do niego MiFi z agregacją pasm LTE podpięty do USB pełniący rolę modemu LTE-A. Na dziś z 3CC CA MF980 lub z 2CC CA MF971, E5785, E5786.
nesiasps
Stały użytkownik forum
Posty: 99
Rejestracja: 2019-01-29, 21:14

Re: Jaki modem USB do routera?

Post autor: nesiasps »

Nie ma co chwalić tego zabytku - wiem jedno - tam gdzie odbiera ten modem i ma 4 kreski zasięgu - tam na moim telefonie jest jedna, na SGS8 kolegi również - to chyba nie ma takich złych anten wewnętrznych:)
https://www.dropbox.com/s/7d4kuu3faw2gb ... 2.jpg?dl=0
Od dwóch lat wisi sobie za oknem bez żadnych puszek na kablu USB 3 metrowym - nic mu się nie dzieje z złego - nigdy nie zamarzł:)
Zdaję sobie sprawę że dobry sprzęt z dobrze dobrana anteną to przyszłość - jednak pod tym nadajnikiem są takie same prędkości jak w domu (może z racji że mieszkam na wzniesieniu)
https://www.dropbox.com/s/j4r6ihoer1ngp ... 3.png?dl=0
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki modem USB do routera?

Post autor: matek451 »

Ale to jest BTS z 3 pasmami LTE w Orange, własne LTE2600 i LTE800 i LTE1800Networks. Na zewnątrz parametry sygnału są dostateczne ale wynika to raczej z wzajemnego położenia BTS-a i twojej lokalizacji i warunków terenowych po drodze i braku przeszkód. W większości wypadków klienci mają dużo gorsze warunki terenowe, brak widoczności BTS-a i na LTE2600 przy 6km od BTS-a na RSRP na poziomie -97dBm nie mają co liczyć. Dlatego odwodzenie ich od korzystania bez anten zewnętrznych bez znajomości parametrów sygnału jest błędem. Przy obecnych cenach za routery LTE z agregacja pasm LTE zakup modemu USB bez agregacji pasm LTE i do niego routera z obsługą modemów za podobna cenę mija się z celem. Co innego gdy ktoś już posiada taki sprzęt i jest zadowolony z uzyskiwanych osiągów.
nesiasps
Stały użytkownik forum
Posty: 99
Rejestracja: 2019-01-29, 21:14

Re: Jaki modem USB do routera?

Post autor: nesiasps »

Czyli inwestycja w B2368 czy 618...? drogie zabawki:(
nesiasps
Stały użytkownik forum
Posty: 99
Rejestracja: 2019-01-29, 21:14

Re: Jaki modem USB do routera?

Post autor: nesiasps »

A jaki zestaw - tak na przyszłe czasy - polecałbyś przy takich parametrach jakie mam obecnie, aby korzystać z pełnej agregacji na tym BTS? Pokusiłbym się o ten B618 (nie wiem jaka antena do niego - bo wewnątrz to raczej nie będzie sukcesu) ale mam wrażenie, że ten zestaw B2368 ma większy potencjał - ale nie jestem pewien czy nie ma simLocka na Play. Wkrótce w bliższej odległości 2.1 km odpalą Orange 2100 z innego kierunku - ale pewno szybko go Bielsko zapcha.
ODPOWIEDZ