Stabily net , las dookoła

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Darus..
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2019-04-12, 18:50

Stabily net , las dookoła

Post autor: Darus.. »

Witam. Czy tym miejscu (las dookoła ) 50º50'11.16'' N ,22º01'53.92'' E jest jakaś szansa na stabilny internet , bardzo słaby sygnał ze wszystkich dostępnych sieci 1-2 kreseczki w niektórych miejscach . Pozdrawiam
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 586
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Stabily net , las dookoła

Post autor: tomekwwa »

W Liśniku Dużym masz maszt m.in. Play z LTE 800, 1800 i 2100. Telefon z kartą Play i program Network Cell Info prawdę Ci powie co tam wyłapujesz.
Darus..
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2019-04-12, 18:50

Re: Stabily net , las dookoła

Post autor: Darus.. »

Wiem że jest to zabieranie się o d... strony i nie wiem czy ma sens kupowac cokolwiek bez pomiarów , ale chciałbym kupić sprzęt przed zjazdem z UK ,router antena (cena za sprzęt raczej nie ma znaczenia byle by działało) problem w tym że jakiekolwiek info z pomiarów mogę podać w lipcu . router np ten https://www.ebay.co.uk/itm/AVM-Fritz-Bo ... %7Ciid%3A1 lub https://www.ebay.co.uk/itm/Huawei-B715- ... %7Ciid%3A1 czy wystarczy ten https://www.ebay.co.uk/itm/Huawei-4G-Ro ... %7Ciid%3A1 no i antena zewnętrzna tylko jaka ?
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 586
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Stabily net , las dookoła

Post autor: tomekwwa »

Najprawdopobniej wydanie nawet 1000 funtów na sprzęt nie zmieni tego, że w Twojej sytuacji odbierzesz tylko LTE800 i to słabe. Ale możesz kupić B715, bo to sam w sobie dobry router, tyle że będzie tam u Ciebie działał na tak zwane pół gwizdka. Z anten, bez pomiaru czy odbierzesz tam jakoś śladowo z odbicia 1800, to antena pod 800: https://www.cybertech.com.pl/p90,antena ... ts900.html oczywiście 2 sztuki. Jak najkrótszy kabel i jakoś to będzie działać, ale na rewelację nie licz. Jak masz za dużo kasy to kup też https://www.cybertech.com.pl/p115,anten ... -mimo.html i szukaj sygnału na wyższe częstotliwości. A jak się okaże, że jednak odbierasz lte1800 lub 2100 to możesz zakupić jeszcze http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=131 ... 0&rg=0&sg= i zagregować. Ale to naprawdę zabieranie się do sprawy od d...rugiej strony.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Stabily net , las dookoła

Post autor: wojteks »

Ja bym nie kupował w ciemno, w PL kupisz z dnia na dzień w niższej cenie i z typowym zasilaczem a nie angielskim. Przy LTE 800 na pewno nie będzie szybko a czy stabilnie to się przekonasz za kilka miesięcy.
Nie pomagam na PW!
muchor
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2019-05-07, 17:14

Re: Stabily net , las dookoła

Post autor: muchor »

To ja bym się chętnie podłączył pod ten temat z podobnym problemem. Nie chcę zakładać nowego wątku.

Mam domek na działce, nad rzeczką opodal krzaczka (52°37'28.5"N 20°32'59.6"E czyli 52.624579, 20.549878). No i chciałbym tam sobie postawić na miesiące letnie jakiś dobry dostęp do Internetu, aby móc stamtąd pracować. Jak widzę na btsearch.pl, najlepiej będzie spróbować z PLAY, bo w odległości 5 km mają antenę, a na niej LTE 800, 1800 i 2100 MHz. Ewentualnie, Aero2 z LTE na 900 i 1800 MHz - też jest w tej samej lokalizacji. Ponieważ jednak rosną tam drzewka i na dodatek mój domek jest w dolince przy rzeczce, to liczę się z tym, że raczej trzeba będzie postawić modem z anteną zewnętrzną, no i najlepiej jednak aby ten router wspierał LTE Ultra.
Z tego, co zdążyłem się zorientować, warto zainstalować antenę zewnętrzną podwójną, ze skrzyżowanymi polaryzacjami i podłączyć ją do jakiegoś modemu. No a potem to już trzeba powkładać karty SIM od różnych operatorów i patrzeć jak działa. Czy dobrze to rozumiem?
No i pytanie, jaki modem/router wybrać?
Próbowałem przeczytać FAQ, ale tam odpowiedzi są wręcz starożytne, sprzed 5 czy 10 lat. Czy jest jakieś wiki, aby móc się uzbroić w pewną ilość wiedzy?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Stabily net , las dookoła

Post autor: wojteks »

Na początek weź smyrfona LTE z androidem i zobacz jakie LTE widzisz będąc w tamtym miejscu (na dachu/kominie/balkonie).
Nie pomagam na PW!
muchor
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2019-05-07, 17:14

Re: Stabily net , las dookoła

Post autor: muchor »

@wojteks - no, ale rozumiem, że muszę mieć SIM karty tych wszystkich operatorów których podejrzewam o zasięg? Tzn. czy można na zwykłym androidzie zainstalować jakiś program (jaki?) który jest w stanie powiedzieć, że widzi sygnał LTE o takiej-to-a-takiej mocy od operatora X, o innej mocy od operatora Y itd. itp.

Bo rozumiem, że np. apki takie jak LTE Discovery, Network Signal Guru czu Network Cell Info mogą mi powiedzieć dużo o jakości sygnałów LTE - ale tylko od tego operatora, u którego jestem zalogowany. Nie działa to jak otwarty scanner, który po prostu sprawdza dostępność pasma. Czyli np. Aero2 w ten sposób nie ma jak sprawdzić?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Stabily net , las dookoła

Post autor: wojteks »

Wystarczy Network Cell Info (opisów jak testować na forum pełno) niestety potrzebujesz kart każdego z potencjalnych operatorów. Aero2 to Plus a starter Play internetowy (PINK) nie jest drogi.
Nie pomagam na PW!
muchor
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2019-05-07, 17:14

Re: Stabily net , las dookoła

Post autor: muchor »

OK, dzięki za info. Przy najbliższej bytności sprawdzę. Pzdr,
muchor
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2019-05-07, 17:14

Re: Stabily net , las dookoła

Post autor: muchor »

Jedno pytanko - mam starter od Virgin Mobile, oni chyba siedzą na Play'u? Gdyby tak było, rozumiem że nie trzeba by kupować startera od Playa?
nefczibaku
Stały użytkownik forum
Posty: 112
Rejestracja: 2014-01-29, 22:16
Lokalizacja: grodzisk maz

Re: Stabily net , las dookoła

Post autor: nefczibaku »

z Virgin są rózne problemy, między innymi ograniczenia prędkości, czasem dziwne zachowania kart w routerach - lepiej użyj Play
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 586
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Stabily net , las dookoła

Post autor: tomekwwa »

Testując na VM, pamiętaj o wyłączeniu roamingu krajowego.
muchor
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2019-05-07, 17:14

Re: Stabily net , las dookoła

Post autor: muchor »

Zrobiłem testy przy pomocy Network Cell Info, wygląda to na mój gust dość słabo. Miałem dwa telefony, łącznie 4 simy (już nie zdążyłem kupić oddzielnego startera od Playa) - Premium Mobile, T-Mobile, Plus i Virgin Mobile. Premium i Plus łapały głównie HSPA+ z poziomem sygnału od -99 do -105 dB. Czasami - rzadko - przełączały się na LTE i wtedy poziom sygnału był -118 dB. Nie mogę tutaj wrzucić zrzutów z ekranu - wrzuciłem je tutaj: https://photos.app.goo.gl/rGgbxL3iC7pPVSidA . Może coś jeszcze będziecie umieli wyczytać z tych zrzutów?

T-Mobile działał znacznie gorzej, czasami się logowało na EDGE, a czasami tylko do sieci GSM. Virgin Mobile podobnie - co chyba nie dziwi, bo Virgin działa na Playu, a w tym miejscu Play jest na maszcie T-Mobile/Orange. Plus ma inny maszt, wyraźnie wyższy i zapewne dlatego ma lepszy zasięg.

No i teraz pytanie do Was, drodzy forumowicze - czy taki wynik jak LTE -118 dB na zwykłym telefonie daje nadzieję, że użycie jakiegoś zestawu typu modem/router + antena da szansę na stabilny link?
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 586
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Stabily net , las dookoła

Post autor: tomekwwa »

W Twoim wypadku w grę wchodzi antena logarytmiczna na LTE900 w Plusie, np. ATK-20. Dziwne, że LTE800 nie dolatuje z innych sieci. Na LTE900 możesz liczyć na jakieś śladowe prędkości w Plusie (kilka Mbps).
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Stabily net , las dookoła

Post autor: matek451 »

Silne parcie na Plusa nie pozwoliło sprawdzić jak faktycznie działa T-Mobile czy Play. Slot SIM2 pewnie nie obsługuje LTE a na dodatek w VM test z roamingiem krajowym a w T-Mobile możliwe że karta nie ma dostępu do LTE. Testy VM i T-Mobile bez jakiejkolwiek wartości. Testy wykonane zapewne w domu co tylko pogorszyło sytuację. Połączenia z BTS-em Plusa w Jońcu na 3G z UMTS900aero2 lub szczątkowy sygnał na LTE900aero2 z niego, sygnał tragiczny a pasmo 5MHz więc z załozenia zapchane, przeciążone i wolne. Na BTS-ie obok T-Mobile ma swoje LTE800( na 10MHz) i UMTS900 ale też UMTS2100HSPA+DC i zapewne będzie najszybsze. Na telefonie 3G z UMTS900 na tym BTS-ie, tak samo w RK na karcie VM. testy należy wykonać na zewnątrz, sprawdzić czy karta T-Mobile ma wjazd do LTE, na VM wyłączyć RK i sprawdzić sieć macierzystą Play. Oczywiście w Plusie trzeba zawalczyć o LTE1800aero2 z Jońca, w przypadku Play o LTE1800 i LTE2100 bo LTE800 na 5MHz działa jak LTE900 z Plusa. W T-Mobile LTE800 zapewne jest zatkane bo okoliczne BTS-y posiadają tylko to pasmo zasięgowe, lepsze wyniki często daje 3G na UMTS2100HSPA+DC. Proponuję zrobić testy porównawcze pod BTS-ami w Jońcu w godzinach 19-23. W Plusie połaczy cię z LTE1800( agregacja LTE1800+900 jesli telefon obsługuje), w Play zapewne z LTE1800 lub w agregacji pasm LTE. A T-Mobile sprawdzisz LTE800 z BTS-a Joniec. To jedyna metoda aby poznać obciążenie operatorów wieczorem i sprawdzić jak działają przy optymalnym sygnale. @tomekwwa pewnie jest zasięg na LTE800 w T-Mobile czy Play ale podejrzewam to co napisałem wcześniej, nie wszystkie telefony Dual SIM obsługuja LTE z drugiego slotu a w T-Mobile wiele kart pre-paid nie ma dostępu do LTE. ATK-20 to YAGI-UDA, no i w Plusie LTE900 z reguły leży i kwiczy.
muchor
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2019-05-07, 17:14

Re: Stabily net , las dookoła

Post autor: muchor »

A jaki modem/router byś polecał? Bo chcę najpierw oszacować koszta - jeżeli będzie tego za dużo, to raczej nie będę się w to bawił...
Darus..
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2019-04-12, 18:50

Re: Stabily net , las dookoła

Post autor: Darus.. »

Witam .. Wróciłem piszcie czy coś z tego będzie ? ..jest tak. https://ifotos.pl/zobacz/Screensho_qswxere.jpg , https://ifotos.pl/zobacz/Screensho_qswxera.jpg , https://ifotos.pl/z/qswxexp , https://ifotos.pl/z/qswxexx ,https://ifotos.pl/z/qswxexn
B715 kupiłem .. tylko teraz jakie antenki .. Pozdrawiam

Ps w domu z kartą play włożoną do b715 jest 2-3 kreski zasięgu i internet działa lecz bardzo kiepsko .. Z kartą t-mobile działającą w tel iphone w niektórych miejscach na zewnątrz domu pojawia się lte
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Stabily net , las dookoła

Post autor: matek451 »

A jak to wygląda na zewnątrz? Bo pokazane screeny to szczątki zasięgu na LTE800, pewnie z BTS-a Zdziechowice lub Rzeczyca Ziemiańska-Kolonia. masz B715 to wystaw za okno i sprawdx po kolei LTE1800, LTE2100 , LTE800 i pokaz screeny z HManagera dla kazdego pasma i speedtest.
Darus..
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2019-04-12, 18:50

Re: Stabily net , las dookoła

Post autor: Darus.. »

Więc tak jest lipnie ale liczę że coś wymyślicie ;-) chyba tylko t-mobile wchodzi w grę ?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Stabily net , las dookoła

Post autor: matek451 »

A co można wymyślić jak ty nie stosujesz się do zaleceń? Miałeś sprawdzić na B715 na zewnątrz pasma LTE800, LTE1800 i LTE2100 dla Play a pokazałeś jakieś na auto z połączenia 3g UMTS900 pewnie z Rzeczycy( BTS jest niezweryfikowany), sygnał bardzo slaby. T-mobile szczatki sygnału na LTE800 z Gościeradowa-Folwark. Na koniec plus i szczatki sygnału z LTE900 z Aleksandrowa. Testy na zewnątrz? Sprawdź Play ale po wymuszeniu konkretnych pasm LTE po kolei.
Darus..
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2019-04-12, 18:50

Re: Stabily net , las dookoła

Post autor: Darus.. »

kolejne testy , niestety play to naprawde lipa właściwie nigdzie nie było lte , reszta proszę zobaczyć
t-mobile , Plus nie mogłem zrobic speed test (nie wiem dlaczego)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Stabily net , las dookoła

Post autor: matek451 »

Skoro nie chcesz zrobić testu Play tak jak prosiłem, np. na dachu gdzie masz LTE800 T-mobile to pozostaje ten operator z Gościeradowa ale zrób speedtest o tej porze bo BTS-y tylko LTE800 bywaja przeciązone. Oczywiście potrzebujesz anteny zewnętrznej pracujacej na 800MHz,
Darus..
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2019-04-12, 18:50

Re: Stabily net , las dookoła

Post autor: Darus.. »

matek451 dziękuje za twój czas i pomoc . Testy play również robilem lecz nie było zadnego sygnału lte dlatego nie ma żadnych zdjęć ..Proszę napisz co z plusem ponieważ na dachu jest dość dobry sygnał (tak mi się wydaje ) tylko nie mogłem speed testu zrobić (może coś z kartą ) .Na jaką antenę się zdecydować , proszę poleć coś dobrego , czy jest sens kupować 2 x atk -504 a może tylko jedną (a może jakaś inna dobra antena ), czy może być 10m kabla czy musi być 5m . jeśli masz jakiś pomysł by tu coś w miarę działało proszę pisz .. Pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Stabily net , las dookoła

Post autor: matek451 »

ą A po co Plus jak łczysz się na tej nędzy LTE900aero2 z Annopola, te 5MHz pasma jest z reguły zapchane na amen, W T-Mobile czy Orange LTE800 ma przynajmniej 10MHz szerokości. W Gościeradowie jest też 3G na UMTS2100 HSPA+DC, do tego pewnie kiedyś trafi LTE1800 i LTE2100. Perspektywicznie lepiej niz Plus. Czyli pozostaje wybór T-Mobile lub Orange. Bez anteny nie masz szans na internet, na dziś wystarczyłby 2 x ATK10 na 800-900MHz ale w perspektywie LTE1800/LTE2100 z niego a na dziś DC na UMTS2100 więc 2x ATK-504.
Darus..
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2019-04-12, 18:50

Re: Stabily net , las dookoła

Post autor: Darus.. »

Witam. dzisiejsze pomiary orange.. pasma które nie są podanie nie było w ogóle sygnału
Jeśli chodzi o antenę to zdecydowałem sie na 2 x atk-504 tylko mam dylemat z długością kabla ,czy brać 5m odcinki kabla ? czy 10m odcinki które bardziej by mi pasowały . pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Stabily net , las dookoła

Post autor: matek451 »

No i super, w Gościeradowie działaja 3 pasma LTE, BTS jest po modernizacji. Antena tak jak wybrałeś, kable jak możesz 5m lub napisz do Telkobu, może zrobią pod wymiar.
Darus..
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2019-04-12, 18:50

Re: Stabily net , las dookoła

Post autor: Darus.. »

Witam. Wrzuciłem kartę red bull do b715 i o to wyniki . Czy to jest maszt w annopol ? Na 2600 brak zasięgu na 2100 zasięg podobny do 1800 lecz net trochę wolniejszy . Antena to 2x atk-504 na antenie Antena Dualna LTE-A/4G 17dBi MIMO działa wszystko o wiele gorzej (mogę wrzucić wyniki testów jeśli potrzeba). Pozdrawiam
Szalik
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2018-12-15, 01:03

Re: Stabily net , las dookoła

Post autor: Szalik »

Darus..

czyli na tej Antenenie 2x atk-504 masz dobre wyniki ?

Mam ten sam problem. Las dookoła i obecnie antena z Cybertecha Dualna LTE-A/4G 17dBi MIMO.
Wszystko dziła kiepsko, mysle wlasnie ze przyczyna jest pos tronie anteny.
Darus..
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2019-04-12, 18:50

Re: Stabily net , las dookoła

Post autor: Darus.. »

Witam . Parę dni testów i u mnie zdecydowanie lepszymi antenami okazały się atk 504 , na cybertech wszystko działa gorzej . Podkreślam że jak na moją lokalizację to i tak jestem w miarę zadowolony z jakości internetu . Chętnie po testuję jakieś inne anteny ale nie wiem co kupić na chwilę obecną.
ODPOWIEDZ