Większa prędkość i stabilność w mieście

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ckreage
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2019-04-15, 14:22

Większa prędkość i stabilność w mieście

Post autor: ckreage »

Witam wszystkich,
Od pewnego czasu zaczynam się interesować tematem poprawienia internetu LTE. Pracuję dużo z domu i potrzebuję stabilnego i dość szybkiego połączenia, a z tym bywa różnie. Internet dostarcza mi Orange, łączę się korzystając z routera Huawei B315. Udało mi się ogarnąć jakieś narzędzie do pomiaru sygnału (w załączniku). Prędkość niby nie jest najgorsza, ale router stoi na balkonie... Wewnątrz prędkość była mniej więcej o 1/3 - 1/2 mniejsza. Zastanawiam się czy w mojej lokalizacji da się coś więcej jeszcze osiągnąć.

Z góry dzięki za wszelką pomoc!

Użytkownik poprosił o skasowanie współrzędnych geograficznych co uczyniłem, Radius
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Większa prędkość i stabilność w mieście

Post autor: radius »

Wysoki soft nie pozwala ustalić CellID i eNB co pomogłoby rozpoznać stację bazową z jaką się łączysz.
Jednak poziom RSRP i SINR jest na tyle wysoki, że raczej daleko do niej nie masz.

Wstaw takie same obrazki dla 800, 1800 i 2600 MHz.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Większa prędkość i stabilność w mieście

Post autor: matek451 »

eNB i ECI BTS-a sprawdź na karcie Orange i telefonie z Android i aplikacją Network Cell Info, pokaż zakładkę WSKAŹNIK. Speedtest wykonaj wieczorem. BTS pewnie na kominie EC Wschód. Co ciekawe działa juz LTE2100 więc pewnie po refarmingu i rozdziale LTE1800NW. Sprawdź te pasma jak pisze kolega , są na tym BTS-ie. Jakie osiągasz DL/UL wieczorami na tych pasmach? Na B315 nie wykorzystasz w pełni mozliwości BTS-a Orange z 4 pasmami LTE.
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: Większa prędkość i stabilność w mieście

Post autor: Tinkas »

A czy wiadomo ile może potrwać dokonfigurowywanie nadajnika po takim refarmingu? W mojej okolicy od conajmniej miesiąca dostępny jest komplet częstotliwości, a telefon z LTE cat. 16 pod anteną ciągle agreguje tylko dwa pasma.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Większa prędkość i stabilność w mieście

Post autor: radius »

@Tinkas, a co to za telefon?
To, że modem ma 4CA nie oznacza, że software'owo nie jest przycięty - taką mądrość ciągle powtarzają Rosjanie w swoich tematach.
I jeśli chodzi o Play to u Nich nie agreguje 800 MHz.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Większa prędkość i stabilność w mieście

Post autor: onken »

800 agreguje w Play ale tylko z 3CA

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: Większa prędkość i stabilność w mieście

Post autor: Tinkas »

LG V30. Testy u siebie robiłem na karcie Tmobile na kartę. W pracy robiłem test na karcie NJU, bo mam przez ulicę nadajnik, i agregował conajmniej 3 częstotliwości. Nie jestem teraz na 100% pewien czy były 4, ale 3 na pewno widziałem w menu field test. Wyszło 185 na 42 mbps.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Większa prędkość i stabilność w mieście

Post autor: radius »

Trzeba doczytać jak to działa. Kiedyś widziałem prezentację, gdzie dowodzili, że najważniejsza jest ilość streamów. X16 maksymalnie może pracować z 10. I jak masz 4x4 w jednym paśmie to wtedy 3 pozostałe częstotliwości idą w 2x2. Ale jak w X16 w dwóch bandach zapnie Ci 4x4 to tylko jeszcze jeden może agregować 2x2.
Inną sprawą jest jakie bandy agreguje telefon, bo to, że ma 4CA wcale nie oznacza, że polskie sieci obsłuży.
Tu jest dużo niewiadomych, ale Snapdragon jest na tyle podatny, że można samemu listę CA edytować. Oczywiście wymagany jest root. Wtedy też działa Network Signal Guru.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: Większa prędkość i stabilność w mieście

Post autor: Tinkas »

Chodzi mi po głowie root, ale to telefon służbowy, więc poczekam co najmniej do końca gwarancji :)
Niemniej w 2CA obsługuje każdy band. Jak chodziłem w okolicach nadajnika ze speedtestem, to zwykle agregował 2100+2800, ale zdarzały mu się różne kombinacje z 1800, a nawet 800. Play rekomenduje ten telefon do tego swojego 5GReady, cokolwiek ta rekomendacja oznacza :)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Większa prędkość i stabilność w mieście

Post autor: wojteks »

Tinkas pisze:Play rekomenduje ten telefon do tego swojego 5GReady, cokolwiek ta rekomendacja oznacza
Oznacza aż tyle że ma LTE-A i nic więcej.
Nie pomagam na PW!
ckreage
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2019-04-15, 14:22

Re: Większa prędkość i stabilność w mieście

Post autor: ckreage »

Dzięki wszystkim za odpowiedzi i pomoc. Zasiadłszy do kompa po świętach zrobiłem nocne testy. Prędkość wypadła słabiej kiedy router stoi wewnątrz, a nie na balkonie ;)

Też mi się wydaję, że łączę się z EC Wschód. Rozejrzawszy się po mapie BTSów myślę, że lepiej bym zrobił biorąc internet z Play, ale przynajmniej na kolejny rok jestem uziemiony z Orange.

Telefonu z Androidem niestety żadnego nie mam. Jest coś podobnego na iOS?

PS: Udało mi się wyciągnąc jakieś informacje z iOSowego Field Test.

PS2: Co ciekawe Speedtest na iPhonie wypada znacznie lepiej niż po routerze.
ckreage
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2019-04-15, 14:22

Re: Większa prędkość i stabilność w mieście

Post autor: ckreage »

Czy mogę prosić jeszcze o jakieś rady co do sprzętu? Da radę jakoś odbiór internetu poprawić?
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: Większa prędkość i stabilność w mieście

Post autor: Tinkas »

Parametry sygnału masz znośne. Musisz być w zasięgu nadajnika po modernizacji, skoro masz zasięg 2100 i 2600. Na Twoim miejscu wymieniłbym router na coś z agregacją 3 pasm, np. B715. Jaki masz model Iphone'a? Zapewne coś Ci agreguje, stąd większe prędkości.
ckreage
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2019-04-15, 14:22

Re: Większa prędkość i stabilność w mieście

Post autor: ckreage »

Mam iPhone'a 6S. Na iPhone 6 też była podobna różnica prędkości z tego co pamiętam.
Czyli wyższy model routera więcej pomoże niż jakaś antena? Nie warto w ogóle z tym nic działać?
ODPOWIEDZ