Przyśpieszenie internetu LTE - przedmieścia Warszawy

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Petnold
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2019-04-22, 15:00

Przyśpieszenie internetu LTE - przedmieścia Warszawy

Post autor: Petnold »

Witam!
Na wstępie chciałbym przywitać się ze wszystkimi na forum.
Posiadam router Dovado TINY i wpięty do niego modem Huawei E3372s. Mieszkam na przedmieściach Warszawy w odległości ok. 550 m od BTS-a. Chciałbym trochę podbić prędkości internetu w domu, ponieważ często radzi sobie on słabo. Myślałem początkowo nad zakupem anteny do modemu, ale może powinienem zastanowić się nad nowym routerem. Najpierw chyba spróbuję jednak kupić samą antenę.
Mój modem to cat. 4, więc obsłuży do 150 Mbit/s. Prędkość jak dla mnie wystarczająca, już nawet 50 mnie spokojnie zadowoli - byle było stałe.
Potrzebuję kupić więc antenę MIMO 2x2. Nadajnik obsługuje wszystkie częstotliwości każdego operatora (każdy ma tam swoje anteny) i znajduje się w odległości ok. 565 metrów. Mieszkam w domu jednorodzinnym, na osiedlu głównie takie się znajdują. Jedyną większą przeszkodą są dwa bloki które zasłaniają nadajnik. Między nimi jest wąski prześwit, więc nie psują zasięgu kompletnie.
Goły pokazuje zasięg ok. 60%.
Jaką antenę byście polecili?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Przyśpieszenie internetu LTE - przedmieścia Warszawy

Post autor: wojteks »

Petnold pisze:więc obsłuży do 150 Mbit/s. Prędkość jak dla mnie wystarczająca, już nawet 50 mnie spokojnie zadowoli - byle było stałe.
Zapomnij, Nawet na routerach z agregacją 3-4 pasm możesz tyle nie mieć a o stałych wartościach też możesz tylko marzyć. To internet mobilny i nic więcej.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Przyśpieszenie internetu LTE - przedmieścia Warszawy

Post autor: matek451 »

Brak lokalizacji oraz operatora. Nic na temat wersji E3372 oraz obecnym pasmie LTE, parametrów sygnału na nim i osiąganych DL/UL w czasie wieczornego szczytu.. na tym zestawie nie ma co liczyć na duże prędkości.
Petnold
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2019-04-22, 15:00

Re: Przyśpieszenie internetu LTE - przedmieścia Warszawy

Post autor: Petnold »

Hmm. No dobra.
Lokalizacja to Wapienna 2, jeden z segmentów na tym osiedlu. Warszawa, Wawer, Sadul. Połączenie z BTS przy Mrówczej.
Obecny operator to Play, ale będę zmieniał, bo jadę na oparach z RBM po DILu. Myślę na co zmienić, aby mieć tani internet. (Może coś tak na marginesie poradzicie? Potrzebuję mniej więcej 100 GB na miesiąc.) Na obecną chwilę planuję zakup karty Orange na Allegro z 1410 GB na półtora roku.
Modem to E3327s 153.
Co do osiąganych prędkości - ciężko powiedzieć, bo jest to w cały świat. Na telefonie inaczej, na kompie inaczej, na drugim kompie inaczej. W ogóle mam wrażenie że ten TINY jakoś sobie miernie radzi z WiFi.
Co do parametrów sygnału, jak stanę z telefonem koło routera (karta Orange w środku), mam ok. -100 dBm i band 1. Router mówi, że modem ma obecnie -75 dBm. Tyle mogę podać.
Co do prędkości, wiem, że to co łącze osiągnie w teorii to co najmniej 3 razy tyle ile wyciągnie sprzęt w rzeczywistości. Jak wyjdę jednak z tym modemem podpiętym do kompa na balkon to wyciśnie mi z 70 Mbit/s.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Przyśpieszenie internetu LTE - przedmieścia Warszawy

Post autor: matek451 »

Petnold
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2019-04-22, 15:00

Re: Przyśpieszenie internetu LTE - przedmieścia Warszawy

Post autor: Petnold »

Też zauważyłem że to Ty :D.
Ale tym razem szukam anteny ;).
Petnold
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2019-04-22, 15:00

Re: Przyśpieszenie internetu LTE - przedmieścia Warszawy

Post autor: Petnold »

To może mi ktoś przynajmniej powie jak się dobiera te anteny?
Petnold
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2019-04-22, 15:00

Re: Przyśpieszenie internetu LTE - przedmieścia Warszawy

Post autor: Petnold »

Dzięki za pomoc.
ODPOWIEDZ