Alcatel Link Zone - który model wybrać

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mico11
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2019-04-23, 11:43

Alcatel Link Zone - który model wybrać

Post autor: mico11 »

Cześć,

Szukam taniego routera Lte, mam umowę z Orange, który w ofercie ma Alcatel Link Zone w wersji lte cat7 ale ogólnie w wolnej sprzedaży dominuje jego wersja cat 4. 
Jaka jest różnica między tymi dwoma urządzeniami ? Rozumiem że jedno obsługuje LTE kategorii 7 a drugie 4, ale które będzie oferowało lepszy odbiór sygnału LTE (pomijając teoretyczną prędkość maksymalną), czy w ogóle jest miedzy nimi różnica ? Chodzi o zastosowanie na wsi, gdzie sygnał LTE jest średni (choć akurat transfer Orange w speedtest w telefonie całkiem dobry jak na wioskę do 20 Mbit/s) . Przyznam że nie znam się na tym za bardzo więc nie wiem na co patrzeć - obsługiwane pasma itd to mi nic nie mówi. Poniżej linki do strony producenta.

Pomożecie ?


https://eu.alcatelmobile.com/pl/telefon ... ile-wi-fi/

https://eu.alcatelmobile.com/pl/telefon ... k-zone-4g/
nefczibaku
Stały użytkownik forum
Posty: 112
Rejestracja: 2014-01-29, 22:16
Lokalizacja: grodzisk maz

Re: Alcatel Link Zone - który model wybrać

Post autor: nefczibaku »

W ogóle nie bierz żadnego alcatela - nie ma znaczenia czy cat4 czy cat7, alcatel to najgorszy wybór.
Wybierz Huawei, najlepiej b525 lub b715, który dokładnie to można powiedzieć po testach. Opis testów znajdziesz w prawie każdym wątku.
Naprawdę warto poświęcić nawet cały dzień na testy i wybrać router świadomie.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Alcatel Link Zone - który model wybrać

Post autor: radius »

Jedne stacje mają tylko LTE800, inne 800 i 2600. Jeszcze inne 800, 1800, 2600. A są i z czterema zakresami, w tym 2100 MHz.
Jeżeli się okaże, że łączy Cię tylko z B20 to najtańszy Huawei B315 wystarczy. Tylko to nie jest przyszłościowe urządzenie. Te praktyczniejsze podał już Kolega wyżej.
Zainstaluj w telefonie ze sklepu Play aplikację Network Cell Info Lite i wstaw screen zakładki Wskaźnik.
Podaj też co to za telefon.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Alcatel Link Zone - który model wybrać

Post autor: matek451 »

Obydwa to szmelc nie wart uwagi, Alcatela unikać jak ognia. sprzęt słaby, problematyczny bez wsparcia. Jaka to lokalizacja, jak daleko do BTS-a Networks, jakie pasma LTE na nim ? Pokaż screeny z Network Cell Info na telefonie, zakładka WSKAŹNIK. Do tego wieczorne ( 19-23) speedtesty.
mico11
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2019-04-23, 11:43

Re: Alcatel Link Zone - który model wybrać

Post autor: mico11 »

Dziękuję Panowie, mądrych ludzi warto zapytać :)
Przez to że od niedawna w telefonie naprawdę spoko te Lte działa - właśnie w Orange, bo wcześniej był dramat, musieli coś postawić - to myślałem że nawet prosty router typu "paździerz" Alcatel da radę
dodam, że to bardziej do rekreacyjnego zastosowania, czasami praca zdalna
wg mapy bts search wypada mi że łączę się z tym masztem
Orange (26003) ID: 81994 (N!)
Józefów - gm. Dąbrówka, ul. Kwiatowa - dz. nr 127 (maszt T-Mobile)
B525 - hmm to ponad 500zł, ale rozumiem że dom jednorodzinny parter+poddasze mieszkalne, powierzchnia zabudowy ok 170m2 powinien ogarnąć ?
ogólnie nie mam problemu, że wifi do jednego końca domu nie będzie sięgało - mogę wędrować z routerem i kłaść go przy oknie - ale wtedy musiałby być mobilny
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Alcatel Link Zone - który model wybrać

Post autor: matek451 »

Najpierw to trzeba sprawdzić czy BTS Networks jest po refarmingu i czy na nim uruchomiono inne pasma LTE oprócz LTE800. To podstawa bo na BTS-ach z tylko LTE800 bywa dramat. Brak jakichkolwiek testów, lokalizacji no i potwierdzenia ze łączysz się z tym BTS-em a nie z innym. Chcesz pracować z domu i oszczędzasz na sprzęcie? B525 można kupić za 250-300 zł( ten z Play, lub Flybox LTE+ z Orange). Do tego pewnie antena zewnętrzna. A co do wiFi to pomysły z wędrówkami po domu sobie daruj. Router nie pokryje skutecznym zasięgiem WiFi takiego domu. Potrzebny dodatkowy AP. Profesjonalne rozwiązanie to stacjonarny router LTE, do niego zewnętrzna antena kierunkowa .
mico11
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2019-04-23, 11:43

Re: Alcatel Link Zone - który model wybrać

Post autor: mico11 »

ok, zrobię screeny i wrócę,
a taki Huawei E5573 ewentualnie ? lepszy od alcatel link zone czy to samo z innym logo ?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Alcatel Link Zone - który model wybrać

Post autor: matek451 »

Bez przesady, E5573 to stary MiFi z Huawei LTE 4 kat. Działa z HManagerem czy LTEWatchH, trzeba uważać bo są wersje bez z,acz anten zewnętrznych . do kupienia za 50 zł. Ale to i tak MiFi nie polecany do zastosowań 24/7.
Famas8117
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2020-03-22, 13:10

Re: Alcatel Link Zone - który model wybrać

Post autor: Famas8117 »

nefczibaku pisze:W ogóle nie bierz żadnego alcatela - nie ma znaczenia czy cat4 czy cat7, alcatel to najgorszy wybór.
Wybierz Huawei, najlepiej b525 lub b715, który dokładnie to można powiedzieć po testach. Opis testów znajdziesz w prawie każdym wątku.
Naprawdę warto poświęcić nawet cały dzień na testy i wybrać router świadomie.
Drogi kolego...mam Huawei b525 z anteną zewnętrzna LTE .....nikomu nie polecam zasięg może i dobry ale gubi przesył pełno ping-ów jak już syn włączy grę to ja nie mogę filmu obejrzeć tak przycina przy 25mb/s lipa straszna biorąc pod uwagę to że się zdenerwowałem włożyłem kartę do zwykłego telefonu LG l90 bez LTE zrobiłem punkt dostępu i działa jak tralala ..może i 8mb/s ale śmiga aż miło nic się nie tnie...zamówiłem Alcatela na próbę i się zobaczy...więcej info później..pozdrawiam
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Alcatel Link Zone - który model wybrać

Post autor: piotrzet »

Na Huawei masz przynajmniej skrypt do zarządzania pasmami w Alcatel nic takiego nie ma. Swoją drogą dziwne, że miałeś takie problemy, bo ja nie. Może miałeś uszkodzony router?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Alcatel Link Zone - który model wybrać

Post autor: matek451 »

Opinia człowieka który nie ma żadnej wiedzy na temat sprzetu do LTE bez zadnego znaczenia, post w stylu mam ale nie działa bo nie działa więc zamówiłem ALCATELA.Zero informacji o operatorze, lokalizacji, BTS-ie, pasmach LTE na nim, antenie i parametrach sygnału na niej na poszczególnych pasmach LTE itp, itd żadnych testów, screenów , nie wiadomo czy problem dotyczy sieci operatora czy lokalnej. Ot zwykły bełkot Janusz albo próba ratowania wizerunku szajsu od ALCATELA .
Famas8117
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2020-03-22, 13:10

Re: Alcatel Link Zone - który model wybrać

Post autor: Famas8117 »

matek451 pisze:Opinia człowieka który nie ma żadnej wiedzy na temat sprzetu do LTE bez zadnego znaczenia, post w stylu mam ale nie działa bo nie działa więc zamówiłem ALCATELA.Zero informacji o operatorze, lokalizacji, BTS-ie, pasmach LTE na nim, antenie i parametrach sygnału na niej na poszczególnych pasmach LTE itp, itd żadnych testów, screenów , nie wiadomo czy problem dotyczy sieci operatora czy lokalnej. Ot zwykły bełkot Janusz albo próba ratowania wizerunku szajsu od ALCATELA .
Oooo wielki znawco LTE jaki router polecasz jako domowy do 250zl ... Z wejściami antenowymi sma.. byle nie b525 s22 ....na Konin
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Alcatel Link Zone - który model wybrać

Post autor: matek451 »

Ja na polecam sprzęt ale nie pod miasto tylko pod konkretnego operatora, w konkretnej lokalizacji, zaleznie od pasm LTE na jego stacjach bazowych. Po ich teście który pokaze eNB, cid-y, parametry sygnału na nich i sprawdzeniu prędkości poprzez speedtesty. B525 to HiLINK HUAWEI i do niego uzywa się aplikacji HManager na Android, LTEInspecteur na Windows . To w nich wymusisz konkretne pasma LTE i pokażą potrzebne dane. To elementarz kazdego uzytkownika HiLink. Ale ty zamawiasz przeciez ALCATELA a on nie ma żadnej diagnostyki, opcji wyboru pasm LTE i ich agregacji, nie spominając ze nie ma żadnych złacz anten zewnętrznych.
BikeBarian
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2020-01-11, 21:22

Re: Alcatel Link Zone - który model wybrać

Post autor: BikeBarian »

się zdenerwowałem włożyłem kartę do zwykłego telefonu LG l90 bez LTE zrobiłem punkt dostępu i działa jak tralala
Jako człowiek nie znający się na temacie (w końcu zawitałeś na tym forum i szukasz porady) twoje odczucia są jakie są..zmieniłeś modem/router i działa lepiej...sek w tym ze ta zmiana nie oznacza ze winny był sprzęt którego używasz bo telefon może łączyć się z innym BTS-em na innym pasmie niż B525....różnice prędkości obu by to sugerowały..dlatego jeśli chcesz uzyskać rzetelna pomoc powinieneś przedstawić parametry sygnału z B525 i z LG żeby porównać czy łączysz się na tych samych pasmach i BTS-ach i wtedy można szukać problemu w sprzęcie który używasz.
Famas8117
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2020-03-22, 13:10

Re: Alcatel Link Zone - który model wybrać

Post autor: Famas8117 »

BikeBarian pisze:
się zdenerwowałem włożyłem kartę do zwykłego telefonu LG l90 bez LTE zrobiłem punkt dostępu i działa jak tralala
Jako człowiek nie znający się na temacie (w końcu zawitałeś na tym forum i szukasz porady) twoje odczucia są jakie są..zmieniłeś modem/router i działa lepiej...sek w tym ze ta zmiana nie oznacza ze winny był sprzęt którego używasz bo telefon może łączyć się z innym BTS-em na innym pasmie niż B525....różnice prędkości obu by to sugerowały..dlatego jeśli chcesz uzyskać rzetelna pomoc powinieneś przedstawić parametry sygnału z B525 i z LG żeby porównać czy łączysz się na tych samych pasmach i BTS-ach i wtedy można szukać problemu w sprzęcie który używasz.
Dziękuję za podpowiedź...postaram się pokombinować jeszcze....pozdrawiam
Famas8117
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2020-03-22, 13:10

Re: Alcatel Link Zone - który model wybrać

Post autor: Famas8117 »

matek451 pisze:Ja na polecam sprzęt ale nie pod miasto tylko pod konkretnego operatora, w konkretnej lokalizacji, zaleznie od pasm LTE na jego stacjach bazowych. Po ich teście który pokaze eNB, cid-y, parametry sygnału na nich i sprawdzeniu prędkości poprzez speedtesty. B525 to HiLINK HUAWEI i do niego uzywa się aplikacji HManager na Android, LTEInspecteur na Windows . To w nich wymusisz konkretne pasma LTE i pokażą potrzebne dane. To elementarz kazdego uzytkownika HiLink. Ale ty zamawiasz przeciez ALCATELA a on nie ma żadnej diagnostyki, opcji wyboru pasm LTE i ich agregacji, nie spominając ze nie ma żadnych złacz anten zewnętrznych.
Będę sprawdzał , dziękuję i pozdrawiam ...
Famas8117
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2020-03-22, 13:10

Re: Alcatel Link Zone - który model wybrać

Post autor: Famas8117 »

matek451 pisze:Ja na polecam sprzęt ale nie pod miasto tylko pod konkretnego operatora, w konkretnej lokalizacji, zaleznie od pasm LTE na jego stacjach bazowych. Po ich teście który pokaze eNB, cid-y, parametry sygnału na nich i sprawdzeniu prędkości poprzez speedtesty. B525 to HiLINK HUAWEI i do niego uzywa się aplikacji HManager na Android, LTEInspecteur na Windows . To w nich wymusisz konkretne pasma LTE i pokażą potrzebne dane. To elementarz kazdego uzytkownika HiLink. Ale ty zamawiasz przeciez ALCATELA a on nie ma żadnej diagnostyki, opcji wyboru pasm LTE i ich agregacji, nie spominając ze nie ma żadnych złacz anten zewnętrznych.
Postaram się ogarnąć...dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Famas8117
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2020-03-22, 13:10

Re: Alcatel Link Zone - który model wybrać

Post autor: Famas8117 »

Alcatel test...a później zabawa Huawei b525
Famas8117
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2020-03-22, 13:10

Re: Alcatel Link Zone - który model wybrać

Post autor: Famas8117 »

Famas8117 pisze:
matek451 pisze:Ja na polecam sprzęt ale nie pod miasto tylko pod konkretnego operatora, w konkretnej lokalizacji, zaleznie od pasm LTE na jego stacjach bazowych. Po ich teście który pokaze eNB, cid-y, parametry sygnału na nich i sprawdzeniu prędkości poprzez speedtesty. B525 to HiLINK HUAWEI i do niego uzywa się aplikacji HManager na Android, LTEInspecteur na Windows . To w nich wymusisz konkretne pasma LTE i pokażą potrzebne dane. To elementarz kazdego uzytkownika HiLink. Ale ty zamawiasz przeciez ALCATELA a on nie ma żadnej diagnostyki, opcji wyboru pasm LTE i ich agregacji, nie spominając ze nie ma żadnych złacz anten zewnętrznych.
Postaram się ogarnąć...dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Alcatel Link Zone - który model wybrać

Post autor: matek451 »

O zamazane nie wiadomo po co tych danych, to diagnostyka połaczenia na telefonie z kartą T-mobile która pokazuje wszystkie potrzebne dane , wymaga wiedzy w analizie tych danych, ty sam tego nie zrobisz, dla " wielkiego znawcy LTE' to bułka z masłem.
Telefon łaczy się ze stacja bazową NetWorks , Konin-Konwaliowa 14, sektor 3, pasmo LTE2600, sygnał słaby, niski SINR, T-Mobile ma na LTE2600 15mhz pasma, do tego w agregacji LTE1800 NetWorks czyli wspólne 15MHz pasma dla klientów Orange i T-mobile stacja nie została poddana refarmingowi na 1800MHz , na tym pasmie sygnał jeszcze słabszy co pokazały dane ponizej, dla nosnej 1798 i PCI 75. Na BTS-ie tez zasięgowe LTE800 T-mobile, na 10MHz pasma. Z reguły przeciązone. Dodatkowo pokazane dane sygnału na LTE1800NW i LTE2600 z sąsiedniego sektora (2)na tym BTS-ie, sygnał bardzo zblizony do tych z sektora 3 co oznacza że niestety ale znajdujesz się pomiędzy tymi sektorami. Dodatkowo pokazlo ci nośną 1798 i PCI 8 czyli LTE1800NW z BTS-a Parowozowa 1 z 3 sektora, sygnał bardzo podobny jak z Konwaliowej.A na koniec dane na 3G z UMTS2100, dwie nosne, pierwsza z Parowozowej i druga z Konwaliowej, sygnał słaby.
Reasumujac, znajdujesz sięgdziieś pomiedzy sektorami 2-3 z Konwaliowej i 3 na Parowozowej, stacje NetWorks przed refarmingiem, brak na niej LTE2100 ma 10MHz, dzaiła na Konwaliowej agregacja LTE2600+800+1800NW, sygnał z niej na pasmach pojemnoćiowych masz słaby, dodatkowo jesteś miedzy sektorami co pogardsza sytuachję. BTS Parowozowa to tylko LTE1800NW+LTE800. Podsumowujac T-mobile nie ma u ciebie dużego potencjału i działa jak dziala, oczywiście konieczna jest antena zewnetrzna ustawiona na Konwaliową i agregacja pasm LTE2600+1800+800 , od biedy B525 z wymuszona agregacja 2 pasm LTE. Ich dobór po testach pojedyńczych pasm LTE2600, LTE1800 i LTE800.
Tak wygląda pełna, fachowa porada dotycząca stanu sieci LTE T-mobile w twojej okolicy, dostajesz ją ode mnie w prezencie, gdybyś znalazł kogoś kto to ogarnia kosztowałby cię to trochę kasy.
Famas8117
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2020-03-22, 13:10

Re: Alcatel Link Zone - który model wybrać

Post autor: Famas8117 »

matek451 pisze:O zamazane nie wiadomo po co tych danych, to diagnostyka połaczenia na telefonie z kartą T-mobile która pokazuje wszystkie potrzebne dane , wymaga wiedzy w analizie tych danych, ty sam tego nie zrobisz, dla " wielkiego znawcy LTE' to bułka z masłem.
Telefon łaczy się ze stacja bazową NetWorks , Konin-Konwaliowa 14, sektor 3, pasmo LTE2600, sygnał słaby, niski SINR, T-Mobile ma na LTE2600 15mhz pasma, do tego w agregacji LTE1800 NetWorks czyli wspólne 15MHz pasma dla klientów Orange i T-mobile stacja nie została poddana refarmingowi na 1800MHz , na tym pasmie sygnał jeszcze słabszy co pokazały dane ponizej, dla nosnej 1798 i PCI 75. Na BTS-ie tez zasięgowe LTE800 T-mobile, na 10MHz pasma. Z reguły przeciązone. Dodatkowo pokazane dane sygnału na LTE1800NW i LTE2600 z sąsiedniego sektora (2)na tym BTS-ie, sygnał bardzo zblizony do tych z sektora 3 co oznacza że niestety ale znajdujesz się pomiędzy tymi sektorami. Dodatkowo pokazlo ci nośną 1798 i PCI 8 czyli LTE1800NW z BTS-a Parowozowa 1 z 3 sektora, sygnał bardzo podobny jak z Konwaliowej.A na koniec dane na 3G z UMTS2100, dwie nosne, pierwsza z Parowozowej i druga z Konwaliowej, sygnał słaby.
Reasumujac, znajdujesz sięgdziieś pomiedzy sektorami 2-3 z Konwaliowej i 3 na Parowozowej, stacje NetWorks przed refarmingiem, brak na niej LTE2100 ma 10MHz, dzaiła na Konwaliowej agregacja LTE2600+800+1800NW, sygnał z niej na pasmach pojemnoćiowych masz słaby, dodatkowo jesteś miedzy sektorami co pogardsza sytuachję. BTS Parowozowa to tylko LTE1800NW+LTE800. Podsumowujac T-mobile nie ma u ciebie dużego potencjału i działa jak dziala, oczywiście konieczna jest antena zewnetrzna ustawiona na Konwaliową i agregacja pasm LTE2600+1800+800 , od biedy B525 z wymuszona agregacja 2 pasm LTE. Ich dobór po testach pojedyńczych pasm LTE2600, LTE1800 i LTE800.
Tak wygląda pełna, fachowa porada dotycząca stanu sieci LTE T-mobile w twojej okolicy, dostajesz ją ode mnie w prezencie, gdybyś znalazł kogoś kto to ogarnia kosztowałby cię to trochę kasy.
Dziękuję...no szczęka mi opadla
ODPOWIEDZ