Jaki sprzęt do firmy?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Gyarto
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2019-04-27, 07:02

Jaki sprzęt do firmy?

Post autor: Gyarto »

Witam.
Poszukuję sprzętu do firmy. Są to 3 punkty: biuro, sklep 1, sklep 2 (w przyszłym roku dojdą dodatkowe dwa punkty).
Sprzęt będę kupował na wolnych rynku, więc mam wolną rękę jeśli chodzi o dobór urządzeń - jedynie inie chcę przekraczać budżetu, który wynosi około 1000zł/urządzenie.
Co do operatorów to również wolna amerykanka, jedyna uwaga to to, że posiadam internet z PLAY i chciałbym go wykorzystać na jednym z punktów.

Punkt 1. Biuro
Potrzebuję sprzęt na kartę sim, który pozwoli mi na bezproblemowe podłączenie trzech komputerów, trzech drukarek, kilku telefonów, rejestratora do kamer oraz w przyszłości NASa synology. Dodatkowo : Jeden z komputerów ma mapowany dysk na inne komputery oraz dobrze by było gdyby router miał USB 3.0.
Możliwość podłączenia anten zewnętrznych - teoretycznie zerowa, lecz jeśli różnica w jakości internetu będzie znacząca to może mi się uda wyciągnąć maszt na zewnątrz.
Screenshot z NCIL dodam później.
Punkt 2. Sklep 1
Sprzęt na kartę sim z możliwością podłączenia rejestratora z trzema kamerami FHD, kas fiskalnych (2) - muszę mieć możliwość nadawania stałych adresów IP pod adres MAC urządzenia, kilku telefonów.
Obrazek
Możliwość wyprowadzenia anten zewnętrznych - bez problemu (antena będzie wyprowadzona ze ściany od strony zachodniej).
Punkt 3. Sklep 2
Potrzeby J.W z uwagą na większą liczbę kas fiskalnych, pewnie dojdzie drukarka sieciowa.
Możliwość wyprowadzenia anten zewnętrznych - BRAK JAKIEJKOLWIEK OPCJI.
Obrazek
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki sprzęt do firmy?

Post autor: wojteks »

W sumie wybór żaden B715 ale może być problem z przypisaniem IP do MAC (to można ręcznie skonfigurować zawsze na urządzeniu). USB 3.0 w routerze to zbędna rzecz (2.0 tez jest zbędne). Prawdopodobnie będzie potrzebny też dodatkowy switch (do kamer może być potrzebny z PoE sprzętowym) w tych lokalizacjach bo rozumiem że drukarki, kasy kamery i inne rzeczy poza telefonami będą po kablu.

Żeby łączyć się z biurem ze sklepów i na odwrót musisz mieć publiczne IP w każdym miejscu (w Play zdaje się nie ma więc pozostaje reszta głównych O, TM, +) lub jakiś VPN oferujący taką funkcjonalność wykupiony.

W sumie poleciłbym jakieś fajniejsze routery z VPNami i innym bajerami ale cena za jeden to twój potrójny limit i jeszcze nadal routera LTE potrzeba.
Nie pomagam na PW!
Gyarto
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2019-04-27, 07:02

Re: Jaki sprzęt do firmy?

Post autor: Gyarto »

wojteks pisze:W sumie wybór żaden B715 ale może być problem z przypisaniem IP do MAC (to można ręcznie skonfigurować zawsze na urządzeniu). USB 3.0 w routerze to zbędna rzecz (2.0 tez jest zbędne). Prawdopodobnie będzie potrzebny też dodatkowy switch (do kamer może być potrzebny z PoE sprzętowym) w tych lokalizacjach bo rozumiem że drukarki, kasy kamery i inne rzeczy poza telefonami będą po kablu.

Żeby łączyć się z biurem ze sklepów i na odwrót musisz mieć publiczne IP w każdym miejscu (w Play zdaje się nie ma więc pozostaje reszta głównych O, TM, +) lub jakiś VPN oferujący taką funkcjonalność wykupiony.

W sumie poleciłbym jakieś fajniejsze routery z VPNami i innym bajerami ale cena za jeden to twój potrójny limit i jeszcze nadal routera LTE potrzeba.
Nie jestem pewny czy dam radę przypisać IP do urządzenia w przypadku kasy fiskalnej ponieważ producent radził mi abym dobierał tak sprzęt, aby przypisać adres IP do adresu MAC w routerze. Co do USB 3.0 to lubię mieć dane na dysku podłączonym do routera, dostępnego z całego biura.
A co myślisz o B816, zaproponowano mi taki w orange, cenowo wypada 736zł brutto?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki sprzęt do firmy?

Post autor: wojteks »

Gyarto pisze:Nie jestem pewny czy dam radę przypisać IP do urządzenia w przypadku kasy fiskalnej ponieważ producent radził mi abym dobierał tak sprzęt, aby przypisać adres IP do adresu MAC w routerze.
No to w takim razie to wymóg konieczny routera, nie wiem czy b715, b816 mają taką funkcjonalność.
Gyarto pisze:Co do USB 3.0 to lubię mieć dane na dysku podłączonym do routera, dostępnego z całego biura.
Do tego służy NAS, dysk na USB wetknięty do routera jest bardzo powolny, tak można awaryjnie pendrive 16GB podpiąć a nie jakiś większy dysk.
Gyarto pisze: A co myślisz o B816, zaproponowano mi taki w orange, cenowo wypada 736zł brutto?
Nie znam sprzętu ale może się okazać że potrzebujesz jednak czegoś bardziej profesjonalnego, nie odpowiedziałeś na pytanie o VPN czy inny rodzaj połączenia. Te routery od operatora to podstawowe urządzenia dla klienta końcowego bez zaawansowanych (czasem podstawowych) funkcjonalności.
Nie pomagam na PW!
Gyarto
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2019-04-27, 07:02

Re: Jaki sprzęt do firmy?

Post autor: Gyarto »

wojteks pisze:
Gyarto pisze:Nie jestem pewny czy dam radę przypisać IP do urządzenia w przypadku kasy fiskalnej ponieważ producent radził mi abym dobierał tak sprzęt, aby przypisać adres IP do adresu MAC w routerze.
No to w takim razie to wymóg konieczny routera, nie wiem czy b715, b816 mają taką funkcjonalność.
Gyarto pisze:Co do USB 3.0 to lubię mieć dane na dysku podłączonym do routera, dostępnego z całego biura.
Do tego służy NAS, dysk na USB wetknięty do routera jest bardzo powolny, tak można awaryjnie pendrive 16GB podpiąć a nie jakiś większy dysk.
Gyarto pisze: A co myślisz o B816, zaproponowano mi taki w orange, cenowo wypada 736zł brutto?
Nie znam sprzętu ale może się okazać że potrzebujesz jednak czegoś bardziej profesjonalnego, nie odpowiedziałeś na pytanie o VPN czy inny rodzaj połączenia. Te routery od operatora to podstawowe urządzenia dla klienta końcowego bez zaawansowanych (czasem podstawowych) funkcjonalności.
Ok, sprawa ma się tak:
Na dzień dzień dzisiejszy nie potrzebuję niczego bardziej profesjonalnego. Koniec końców będę szukał sprzętu,który jest zaawansowany z VPN, lecz na dzień dzisiejszy zależy mi na czasie oraz na budżecie. Co do dysku twardego w routerze to korzystałem z tego rozwiązania i byłem zadowolony prędkościami (chwilowo brak mi budżetu na NAS, a mam pendrivy i dyski twarde, które się kurzą).
Tak czy siak chyba postawię na Huawei B816 + jakiś router, który pozwoli mi przydzielić stałe adresy IP do Maców.

Teraz pozostaje kwestia łącza, jaki operator najlepiej się sprawdzi w tych lokalizacjach?
Biuro : https://imgur.com/j7Cnh3U , punkt 1 i 2 podałem na początku. Internet na punktach będzie używany od 7 do 21, zaś w biurze 24/7.
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Jaki sprzęt do firmy?

Post autor: tomekwwa »

Co to za router B816? Nie chodzi Ci przypadkiem o B618? Jeśli tak to soft z Orange jest cienki i tam nic nie poustawiasz. Soft oryginalny żeby w grać to na dzień dobry utrata gwarancji. Także pozostaje je wziąć i traktować wyłącznie jako modem LTE, w tym się sprawdzą bardzo dobrze. Z tym, że jeśli chcesz mieć dostęp z zewnątrz i zewnętrzne IP to w sofcie Orange na 99% nie ma trybu bridge i będzie kupa zabawy z przekierowywaniem ruchu.

Co do routera to już wybór jest szeroki, ale większość urządzeń spełnia Twoje oczekiwania na teraz.

Opisałeś co chcesz podłączyć wewnątrz sieci, a jakie są potrzeby wyjścia na świat? Co będzie i jak korzystało z Internetu? Bo chyba nie liczysz, że w lokalizacji odpalisz 5 komputerów, telefony i jeszcze wyślesz obraz z 10 kamer fullhd na zewnątrz przez LTE?
Gyarto
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2019-04-27, 07:02

Re: Jaki sprzęt do firmy?

Post autor: Gyarto »

tomekwwa pisze:Co to za router B816? Nie chodzi Ci przypadkiem o B618? Jeśli tak to soft z Orange jest cienki i tam nic nie poustawiasz. Soft oryginalny żeby w grać to na dzień dobry utrata gwarancji. Także pozostaje je wziąć i traktować wyłącznie jako modem LTE, w tym się sprawdzą bardzo dobrze. Z tym, że jeśli chcesz mieć dostęp z zewnątrz i zewnętrzne IP to w sofcie Orange na 99% nie ma trybu bridge i będzie kupa zabawy z przekierowywaniem ruchu.

Co do routera to już wybór jest szeroki, ale większość urządzeń spełnia Twoje oczekiwania na teraz.

Opisałeś co chcesz podłączyć wewnątrz sieci, a jakie są potrzeby wyjścia na świat? Co będzie i jak korzystało z Internetu? Bo chyba nie liczysz, że w lokalizacji odpalisz 5 komputerów, telefony i jeszcze wyślesz obraz z 10 kamer fullhd na zewnątrz przez LTE?
A przepraszam, ostatnio mam nawał pracy i szukałem czegoś co ma model b816 i stąd ta pomyłka, oczywiście chodzi mi o b618.
Co do samego sprzętu to wydawało mi się, że nie będzie problemu, aby b618 pracował jako modem, a router byłby zewnętrzny i na nim nadałbym IP.
Jeśli chodzi o to co będzie podłączone to już mówię :
Biuro : rejestrator (3-5 kamer), 3 drukarki, 3 komputery, 3 telefony, czujnik temperatury.
Punkt 1 : rejestrator (3 kamery), 2 kasy, 2-3 telefony, 1 drukarka, 1 komputer, czujnik temperatury.
Punkt 2 : rejestrator (3 kamery), 3 kasy, 1 drukarka, 2-3 telefony, 1 komputer, czujnik temperatury.
Obecnie stawiam na LTE ponieważ:
Biuro - właściciel budynku ma swoją sieć i nie chce słyszeć o dodawaniu kolejnego łącza.
Punkt 1 - budynek pośrodku niczego, mógłbym podłączyć co najwyżej neostradę do 20Mb.
Punkt 2 - burdel w instalacji kablowej, niby internet po kablu jest dostępny, ale gdzie co i jak to nie wie nikt. Mógłbym puścić nowy kabel, ale do tego potrzebuję zgodę administracji budynku i kilku innych najemców, aby przepuścić kabel nad ich sufitem. Po sprawdzeniu co było nad moim sufitem nie chcę się w to bawić.
Biorąc pod uwagę internet LTE zdecydowałem się na oddzielny rejestrator na każdy punkt z opcją nagrywania obrazu i podglądem na żywo. Dzięki temu wyjście na świat będzie miało każde urządzenie, lecz w ciągłym użyciu będą tylko kasy wysyłające rekordy do excela.

PS. Jeśli nie b618 to jakie inne urządzenie/urządzenia? Budżet na jeden punkt to około 1000zł (modem + router lub jedno urządzenie pełniące obie role).


Pozdrawiam.
tom3636
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 187
Rejestracja: 2016-02-17, 21:50

Re: Jaki sprzęt do firmy?

Post autor: tom3636 »

Biuro: router + 16 portowy switch PoE
Punkt 1 i 2: router + 8 portowy swirch PoE
Na biuro wybierz ofertę z publicznym adresem IP. Na NASie sobie ustawisz potem serwer VPN.

Reasumując 1000 PLn na punkt to mało. Switch PoE 8 portów to koszt 500 PLN.

Najlepiej szukać ofert z internetem po kablu, nawet jak to będzie kilka Mbps, jak Ip będzie zmienne, to możesz zapodać jakiegoś DynDNSa
tom3636
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 187
Rejestracja: 2016-02-17, 21:50

Re: Jaki sprzęt do firmy?

Post autor: tom3636 »

Jeśli chodzi o konfigurację DHCP, to mój b525 na oryginalnym sofcie z Plusa pozwala przypisać na sztywno po MAC adresach 10 hostów.
ODPOWIEDZ