Jaka antena do B593?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
KacK
Stały użytkownik forum
Posty: 76
Rejestracja: 2018-02-08, 22:54

Jaka antena do B593?

Post autor: KacK »

Witam, od jakiegoś czasu zmagam się z wyborem anteny do mojego routera, jedną już mam za sobą poszła na zwrot miała mieć 17dBi a okazało się, że w miejscu gdzie jest antena sygnał mam taki sam jak na telefonie, 0 zysku.
Tu moje pytanie jaką antenę wybrać w mojej sytuacji ? Interesuje mnie nadajnik Play 1800Mhz, odległość 7.5 km po drodze zalesienie, brak widoczności bts'a.
Myślę nad panelówka 15dBi od cybertecha tą na 1800mhz więcej nie dam się nabrać na mocne anteny wielozakresowe bo to bujda.
Pod uwagę biorę też anteny kierunkowe od telkoba lub signaflex.
Na necie naczytałem się opinii, że kierunkowe anteny słabo znoszą przebijanie się przez zalesienie, że lepsza panelówka. Stąd moje pytanie czy w mojej sytuacji brać tą antenę od cybertecha czy kupić kierunkową od w/w producentów wiem, ze to made in china tylko naklejka inna.
Wiem, że jest opcja parabolicznej, ale nie wiem czy chce mi się tyle bawić by ją prawidłowo skierować na BTS.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Jaka antena do B593?

Post autor: key »

KacK pisze:Witam, od jakiegoś czasu zmagam się z wyborem anteny do mojego routera, jedną już mam za sobą poszła na zwrot miała mieć 17dBi a okazało się, że w miejscu gdzie jest antena sygnał mam taki sam jak na telefonie, 0 zysku.
Oczywiscie sprawdziles ze nie masz duzych strat na kablu i ze antena jest odpowiednio ustawiona?
KacK pisze:Interesuje mnie nadajnik Play 1800Mhz, odległość 7.5 km po drodze zalesienie, brak widoczności bts'a.
To brzmi troche jak "zadna antena nie da rady", ale jesli chcesz probowac, to szukaj dobrych anten na 1800 MHz.

Pamietaj ze LTE to dwa kanaly przesuniete o 90° -> MIMO, wiec potrzebujesz anteny z dwoma connectorami lub dwoch anten z jednym konektorem.

Poogladaj wykresy anten i poszukaj takiej, ktora ma mozliwie waski kont odbioru. Detale znajdziesz tu.
KacK pisze:Myślę nad panelówka 15dBi od cybertecha tą na 1800mhz więcej nie dam się nabrać na mocne anteny wielozakresowe bo to bujda.
Wielozakresowe to nie do konca bujda, ale zazwyczaj maja rozne wzmocnienia dla roznych pasm. Ty znasz zakres wiec orietuj sie wzmocnieniem na pasmie 1800 MHz.
KacK pisze:Na necie naczytałem się opinii, że kierunkowe anteny słabo znoszą przebijanie się przez zalesienie, że lepsza panelówka.
Piszesz cos w stylu "zielone auta jezdza inaczej niz benzynowe":

* Kierunkowosc anteny pokazuje jej czulosc w zaleznosci od katu anteny do BTSa.
* Panelowka oznacza ze jest to antena plaska, element odbiorczy zazwyczaj jest wytrawiony na plytce PCB.
KacK pisze:Wiem, że jest opcja parabolicznej, ale nie wiem czy chce mi się tyle bawić by ją prawidłowo skierować na BTS.
Anteny paraboliczne nie dzialaja dobrze w interesujacych Ciebie czestotliwosciach.
Nie pomagam na PW.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena do B593?

Post autor: matek451 »

Podaj lokalizację gdzie chcesz korzystać z Play? Robiłeś jakieś testy sygnału i prędkości na zewnątrz? Masz szajs router więc jak kupisz szerokopasmowa to i tak pewnie połączy cię z LTE800.
KacK
Stały użytkownik forum
Posty: 76
Rejestracja: 2018-02-08, 22:54

Re: Jaka antena do B593?

Post autor: KacK »

@key
Tak antena była ustawiona wg mapy btsearch, kabel 5 m h155, facet który mi sprzedał antenę zapewniał mnie, że to nie możliwe żeby nie było zysku, że router zepsuty, kuzyn przyjechał ze swoim b525 z T mobile to samo ba nawet antenę testowaliśmy wtedy na btsie od T mobile jest on 2 km od mojej lokalizacji z podpiętą anteną skierowana idealnie na bts zasięg taki sam jak router wystawiony w to samo miejsce za oknem pod dachem, router na przedłużaczu.
@matek451 router szajs czy nie szajs antena była testowana też na B525 i to samo było :)
Na Btsie T mobile 2 km od mojej lokalizacji max sygnał na 1800 na sztywno ustalonym był -97 ... bez anteny za oknem router to samo... Z tym, że do tego z T mobile mam ścianę lasu stad sygnał z 2km słaby, ale antena powinna coś wzmocnić, a nie dała rady 0 zysku.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Jaka antena do B593?

Post autor: key »

KacK pisze:Tak antena była ustawiona wg mapy btsearch,
Ustawia sie w.g. wskazan zasiegu na routerze, niekoniecznie najkrotsza droga ma maksymalne wzmocnienie.
KacK pisze:kabel 5 m h155,
Masz okolo ~2 dB strat na kablu @ 1800 MHz. Powinnienes widziec roznice, jesli antena jest poprawnie ustawiona.
KacK pisze:facet który mi sprzedał antenę zapewniał mnie, że to nie możliwe żeby nie było zysku,
Tu ma racje, ale jest mozliwe, ze antena byla zle ustawiona albo router zle skonfigurowany
KacK pisze:że router zepsuty, kuzyn przyjechał ze swoim b525 z T mobile to samo ba nawet antenę testowaliśmy wtedy na btsie od T mobile jest on 2 km od mojej lokalizacji z podpiętą anteną skierowana idealnie na bts zasięg taki sam jak router wystawiony w to samo miejsce za oknem pod dachem, router na przedłużaczu.
Brzmi jak router ktory nie przelacza sie na wejscie antenowe.
Nie pomagam na PW.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena do B593?

Post autor: matek451 »

To w końcu antena ma pracować na B525 czy na B593u-12? Kluczowe jest pytanie o lokalizację i który to BTS Play? Poprzednia antena mnie nie interesuje, również elektrośmieci z Signaflex i ich różnych kont, klonów nie są moja pasją. FW na B593u-12 pokazuje jakąś diagnostykę sygnału, pasmo, CID BTS-a?
KacK
Stały użytkownik forum
Posty: 76
Rejestracja: 2018-02-08, 22:54

Re: Jaka antena do B593?

Post autor: KacK »

@key B525 był nawet reebot po ręcznym wymuszeniu zewnętrznej anteny i 0 zysku w porównaniu z tym co było na antence wewnętrznej

@matek451 antena ma być do B593, B252 było też bo sprzedawca kłócił się, że o wina mojego routera... Mój pokazuje mi Cell ID, siłę sygnału(od 0 do 5), RSRP i RsRQ i szerokość pasma. Więc mogę dzięki temu identyfikować jaki konkretnie bts złapał.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena do B593?

Post autor: matek451 »

Jak wszystko wiesz to po co pytasz? Tobie pokazuje ale nam już nie, nie kwapisz się z lokalizacją i pokazaniem parametrów sygnału na zewnątrz i CID na LTE1800. Na B593 u-12 to sobie nie poszalejesz nawet na LTE1800Play bo 3 kat. LTE ogranicza DL do 100Mb/s tymczasem 15MHz pasma w MIMO2x2 pozwala na 112Mb/s.
KacK
Stały użytkownik forum
Posty: 76
Rejestracja: 2018-02-08, 22:54

Re: Jaka antena do B593?

Post autor: KacK »

Lokalizacja Tokary dolnośląskie,
wewnątrz znalazłem miejsce gdzie router ściąga najlepszy sygnał
RSSP -107
RSRQ 15
Cell ID 3398410
szerokość 15MHZ
speedtesty od 2 do 11 mega
na zewnątrz Router przeskakuje co rusz inny bts sygnały od -110 do -102 na tym którym podałem wyżej.
speedtesty prawie takie same
na zewnątrz mało kiedy łapie lte 800 usilnie próbuje mi łapać lte 1800, ale sądząc po szerokości 800tki nawet to i dobrze ze nie łączy się z nią.
wszystkie testy w stronę Wrocławia
Jeśli nie dam rady z Playem to będę musiał wsiąść abo w T mobile z tym, że nadajnik mimo że blisko to i tak las mam po drodze do BTS.
W innym miejscu na tej samej ścianie łapie też
cell id 3379010
rsrp -108
rsrq 20
szerokość pasma 15MHZ
ale transfer i ping masakryczny
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Jaka antena do B593?

Post autor: key »

KacK pisze:B525 był nawet reebot po ręcznym wymuszeniu zewnętrznej anteny i 0 zysku w porównaniu z tym co było na antence wewnętrznej
I dokladnie to "0 zysku" sugeruje ze nie mierzysz anteny.

Sprawdziles czy antena jest odpowiedniego typu, to znaczy czy opor dla pradu stalego jest taki, jaki wymaga twoj router?
Nie pomagam na PW.
KacK
Stały użytkownik forum
Posty: 76
Rejestracja: 2018-02-08, 22:54

Re: Jaka antena do B593?

Post autor: KacK »

@key
Nie sprawdzałem, lecz facet co robi te anteny niby w Polsce , mówił ze do B525 i B593 idealnie pasuje ta antena.Bo chciałem ją oddać za 2 dzien po otrzymaniu to do mnie że na B525 bym sprawdził, lecz było to samo co na B593
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena do B593?

Post autor: matek451 »

Na kierunku Długołeka -Wrocław masz kilka BTS-ów z kompletem pasm LTE, łączysz się z tym przy Oleskiej 1-5. Na BTS-ie komplet 4 pasm LTE i agregacja. Parametry sygnału na 1800MHz w domu i na zewnątrz przyzwoite ale DL słaby. Brak możliwości wymuszenia pasm LTE nie pozwala sprawdzić najszybszego LTE2600 .Router zdecydowanie za słaby do tego co oferuje Play z BTS-ów w tej okolicy. NetWorks powinien być w tej okolicy modernizowany i w Łozinie pewnie LTE1800T-Mobile na 10MHz pasma , pewnie też i LTE2100 na takiej szerokości. Nie licz na wiele z tego BTS-a, jest blisko a słabe parametry sygnału to skutek tego ze jesteś pomiędzy sektorami na nim. On obsługuje S8 i dwa sektory na trasę a trzeci na Łozinę. Twoja miejscowość z założenia oświetlona na LTE800 z Ligoty Pięknej, tam tez LTE1800 i może LTE2100 T-Mobile jeśli BTS po refarmingu. .
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Jaka antena do B593?

Post autor: key »

KacK pisze:Nie sprawdzałem, lecz facet co robi te anteny niby w Polsce , mówił ze do B525 i B593 idealnie pasuje ta antena....
Jedna pani drugiej pani....
Nie pomagam na PW.
KacK
Stały użytkownik forum
Posty: 76
Rejestracja: 2018-02-08, 22:54

Re: Jaka antena do B593?

Post autor: KacK »

@matek451 co do T mobile kuzyn ma umowę na domowy i był u mnie testować i testowaliśmy bts ten w miejscowości Godzieszowa co mam las po drodze do niego i na agregacji po wymuszeniu programikiem na androida 800+1800 łapał mi prędkości 45-50 mega ale to za oknem na parapecie, wewnątrz 14-20 max
Bo Bts'a z Łoziny Networks wgl t mobile ignoruje wybiera tego z Godzieszowej i podobno ma radiolinie 2 gigabity
I mam 2 opcje albo zmienić router na lepszy jakieś b 715 i próbować z anteną cybertecha, albo kupić B715 i olać b525 z umowy od tmobile i próbować agregować 2100 1800 i 800( wszystkie pasma do mnie docierają) może osiągnie mi 60 z umowy.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka antena do B593?

Post autor: matek451 »

Jeśli BTS Networks Godzieszowa już działa to nie ma nad czym się zastanawiać, 3 pasma LTE z agregacją robią swoje. Wtedy B715 i anteny 2x ATK-504 i korzystasz z LTE2100+1800+800. B525 od T-Mobile sprzedajesz, kupujesz B715 z Play i korzystasz. Podczas testów HManager powinien pokazywać eNB76703.oczywiście z przodu jeszcze jedna cyfra identyfikująca czy to BTS na pozwoleniu T-Mobile.
KacK
Stały użytkownik forum
Posty: 76
Rejestracja: 2018-02-08, 22:54

Re: Jaka antena do B593?

Post autor: KacK »

@matek451 W sumie racja najrozsądniej iść w T mobile, nadajnik najbliżej, dzięki za podpowiedzi.
ODPOWIEDZ