Router mobilny LTE(MiFi) do iPad pro

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Mawet
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2019-06-06, 20:58

Router mobilny LTE(MiFi) do iPad pro

Post autor: Mawet »

Cześć

Posiadam iPada Pro 11 bez Cellular i potrzebuję do niego dokupić teraz router mifi. Dlaczego bez Cellular? Nie uśmiechało mi się płacić za to 800 zł.

Po pierwsze ma on służyć w mieście więc tutaj zbytniego problemu nie będzie.

Po drugie ma on służyć na działce w lesie. Odniesieniem może być modem Huawei E3372, który u mnie na działce świetnie działa i odbiera LTE(orange) na około 2 kreski, więc filmy w FHD śmigają aż miło, a granie w League of Legends jest jak najbardziej możliwe i nie uciążliwe przy dosyć dobrym pingu, więc ten modem może być odniesieniem dla routera jako sprawdzone urządzenie.

Będzie to działało w sieci Orange, jeśli ma to jakiekolwiek znaczenie.

Głównie zależy mi jakości sygnału/anten, czasie pracy na baterii i przyjaznym interfejsie. Internet ma po prostu działać, tak aby móc przeglądać internet, oglądać filmy czy zwyczajnie korzystać z internetu.

Czy znajdę równie dobrze działający router mifi tak jak modem Huawei E3372?

Ile muszę wydać na taki router i jakie możecie polecić routery? Sam przeglądałem różne routery niestety problemem chyba jest to, że droższe nie znaczy lepsze i raz lepiej sprawdza się tani router, a raz droższy w znależności od sytuacji i dlatego ciężko mo ocenić czy sorawdzi się taki router. Jedynie moim odniesieniem jest modem E3372, który zarówno w mieście, a szczególnie na działce otoczonej tysiącami drzew sprawdza się idealnie.

Oczywiście im mniej tym lepiej, szczególnie, że nie będzie ten router wykorzystywany non-stop, bo w domu mam normalne wifi, więc jedynie albo jak zabiorę ze sobą iPada albo na wakacje, stąd nie opłaca mi się inwestować w topowe rozwiązania. Inna sprawa gdybym go wykorzystywał 24/7, to wtedy duża inwestycja miałaby sens.

Pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router mobilny LTE(MiFi) do iPad pro

Post autor: matek451 »

A gdzie ta działka i który BTS i na jakich pasmach dostarcza ci internet w Orange, jakie masz parametry sygnału i jak wygladają DL/UL wieczorami? Mifi z LTE 4 kat to można kupić już za 50-60 zł za E5573 a jak coś z 6 kat i 2 CC CA to 100-120 zł za MF971 lub około 120-150 zł za E5785/E5783.
Mawet
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2019-06-06, 20:58

Re: Router mobilny LTE(MiFi) do iPad pro

Post autor: Mawet »

Działka to Grotniki koło Zgierza.

Według tej mapy http://beta.btsearch.pl

Są tam dwa nadajniki obsługujące orange, jednak bliżej mnie jest ten na ul. Brzozowa 12 - maszt na terenie Leśnictwa Krzemień (GPS: 51,881111,19,296111)) i do niego wcale nie jest aż tak daleko, może z 1km i mapa pokazuje, że takie pasma oferuje dla Orange GSM900 LTE800 UMTS2100 UMTS900. Sam BTS aż taki obciążony nie jest, Grotniki miały swoje lata świetności, gdzie tłumy się tam przewijały, teraz jest dosyć spokojnie, a i tak spora część osób to osoby starsze, dlatego też rok temu nie mogłem narzekać w żaden sposób na internet od Orange nie ważne o jakiej porze. Poza tym największy możliwy tłum to tylko w weekendy, bo większość ludzi i tak pracuje.

Parametrów nie sprawdzę, bo na ten moment jestem w mieście, na działkę jadę gdzieś w lipcu, a nie pamiętam jakie były jak byłem rok temu. Nie mniej były na tyle dobre, że zarówno YT w FHD, czy strumień video w FHD szły płynnie, grać się dało w gry online, nawet to mało powiedziane, oczywiście nie było tak dobrze jak na światłowodzie, lecz jak na internet mobilny w środku lasu i do tego w domu o grubych ścianach z cegły to i tak było zaskakująco dobrze. I tak naprawdę nie miałem żadnych zastrzeżeń co do działania internetu. Ale to akurat była zasługa tego modemu, bo wsadzając kartę do telefonu ledwo co to łapało LTE. A na modemie Huawei E3372 poza niewieloma wyjątkami, było non-stop LTE gdzieś tak na 2 kreski na 3 albo 4 możliwe, nie pamiętam ile ten modem pokazywał kresek.
Przyznam, że tak bez bólu serca gdzieś do 300 zł mógłbym wydać, więcej i tak nie ma sensu, bo na działce jestem tylko 2 miesiące, a w mieście tak dużego problemu nie będzie, a to i tak raczej jak będę brał ze sobą iPada.

Starałem Ci się to tak opisać, bo żadnych parametrów nie sprawdzę w tym momencie, więc opisywałem jak najdokładniej się dało.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router mobilny LTE(MiFi) do iPad pro

Post autor: matek451 »

Oczywiście to że w Grotnikach Orange działa prawidłowo to nie żadna zasługa E3372 czy zapchanego LTE800 Orange na 10MHz pasma tylko faktu że w okolicy działają dwa BTS-y NetWorks, rok temu na nich oprócz LTE800 było wspólne 15MHz pasma na LTE1800NW i to one ratowały sprawę. Teraz po roku BTS-y pewnie po modernizacjii i powinno byż na nich własne LTE1800 ( 10MHz) każdego z partnerów NW, do tego LTE800 i podejrzewam refarming na 2100MHz czyli LTE2100 na nich choć jest to niepotwierdzone. NetWorks na tym terenie nie ma zadnej konkurencji. Kreski nie mają żadnego znaczenia, przy 1km od BTS-a nawet w tym terenie można skorzystać z LTE1800 czy LTE2100. Ewentualnie agregacja LTE1800/2100+LTE800. Sprzęt podałem, brałbym coś z 2 CC CA czyli MF971( ma złacza anten zew.) lub E5785/E5783. Na allegro za 100-150 zł. Na MF971 diagnostyka sygnału i zarzadzanie pasmami z WebUI, na tych Huawei za pomocą HManagera.
Mawet
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2019-06-06, 20:58

Re: Router mobilny LTE(MiFi) do iPad pro

Post autor: Mawet »

Co do zasługi modemu, to akurat miałem na myśli to, że w środku domu łapie mi lte, bo na komórkach tak kolorowo nie jest.

Okej dziękuję Ci bardzo w takim razie. Wybiorę coś z tych dwóch propozycji.
Mawet
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2019-06-06, 20:58

Re: Router mobilny LTE(MiFi) do iPad pro

Post autor: Mawet »

matek451 pisze:Sprzęt podałem, brałbym coś z 2 CC CA czyli MF971( ma złacza anten zew.) lub E5785/E5783. Na allegro za 100-150 zł. Na MF971 diagnostyka sygnału i zarzadzanie pasmami z WebUI, na tych Huawei za pomocą HManagera.
A gdybyś miał wybrać to, który lepszy, Huawei czy ten ZTE MF971? Jak byś wybrał dla siebie?
ODPOWIEDZ