Huawei e3272 hilink - jaka antena?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
markoz73
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2019-06-12, 12:49

Huawei e3272 hilink - jaka antena?

Post autor: markoz73 »

Witam,

Prośba o doradzenie anteny, ewentualnie innych rozwiązań.

Internet LTE w Orange.
Modem Huawei e3272 hilink.
Aktywny USB HUB
Router TP-Link WDR3600 z Gargoyle 1.11 od eko.one.pl

Lokalizacja https://www.google.com/maps/@52.3453212,20.9463989,20z

W pobliżu mam dwa nadajniki Orange o ID 81110 i 4521 (nie wiem jak zalinkować do nadajników na mapie btsearch).

Oba nadajniki są przesłonięte przez sąsiednie budynki, ze względu na rozwiązania wewnętrzne budynku skłaniam się raczej do wystawienia ku nadajnikowi 81110. Odległość do niego w linii prostej to ok 450m, niestety jest zasłonięty prze sąsiedni budynek stojący ok 10 m ode mnie.

Transfer mierzony speedtestem poniżej (wifi to rzeczony zestaw modem+router, LTE to telefon - także sim z Orange, pomiary telefonem z tego samego miejsca co router, bądź z parteru, gdzie jak mi się wydaje z uwagi na zasłonięcie powinno być gorzej, jak widać zwykle jest lepiej, może modem+router mają jakieś wąskie gardło?):

Obrazek

Generalnie jest tak, że pomiary prędkości osiąganych przez modem+router, robione na przestrzeni kilku dni dają wyniki w zakresie 0,5-23 Mbps, najczęściej w okolicy 5-7 Mbps. Jednakże na takie rozstrzały pomiarów można też się natknąć na przestrzeni kilkanustu minut.

Pomiary zrobione telefonem w ogrodzie za domem, z widzianym nadajnikiem dają wyniki o ok. 30-50% lepsze.

Gdyby konieczny był zakup anteny mógłbym pokusić się o jej wystawienie na daszek altanki ogrodowej dzięki czemu powinna mieć "kontakt wzrokowy" z nadajnikiem (ew. może być on lekko zasłonięty przez sąsiedni budynek i drzewa - nie sprawdziłem tego dokładnie). Długość kabla do modemu wynosiłaby ok. 5 m.

Zastanawiam się jeszcze nad przetestowaniem tego routera na stockowym oprogramowaniu. Zdarza się, że nie znika wi-fi, może gargoyle jest jakiś niestabilny.
ODPOWIEDZ