Internet+osprzęt do nowego domu

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Matrixowo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2019-06-18, 13:21

Internet+osprzęt do nowego domu

Post autor: Matrixowo »

Witam serdecznie.

Potrzebuję waszej pomocy w doborze osprzętu i operatora do internetu w nowo wybudowanym domu.

Sprawa wygląda tak.
Dom znajduje się w miejscowości Marcelów, gmina Zapolice woj. łódzkie.
Internet jaki chcę zamontować to oczywiście LTE ale bez limitu danych. Dlatego też z moich informacji wynika, że zostaje tylko T-Mobile. Może się mylę. Po kablu to jest możliwość instalacji Neostrady, ale tam szybciej jak 10-15mb nie osiągnę, bo jest to stara linia, a światłowód może będzie w tym stuleciu.
Zastanawiałem się nad modemem ZTE MF286 chociaż nie wiem czy to dobry wybór.
Myślę, że bez anteny zewnętrznej się też nie obędzie, bo na szybko jak robiłem testy na telefonie, to z zasięgiem problem z transferami też nie było za ciekawie.
Jeśli to komuś pomoże, to planuję w domu zamontować WiFi mesh chyba od Linksysa.
Do tego mam pociągniętych z 6 przewodów LANowych po pokojach :)

Jak potrzebujecie jakieś dodatkowe info, to śmiało piszcie, dołożę informacji więcej.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet+osprzęt do nowego domu

Post autor: matek451 »

Rada jest tylko jedna, sprawdź jaką tak naprawdę DL jest w stanie zapewnić Neostrada, jesli te 10-15Mb/s to i tak optymalne rozwiązanie. Robileś testy na telefonie z karta T-mobile więc pokaż screeny z Network cell info i wynik speedtestów. Na BTS-ie Zapolice działa LTE800T-mobile i LTE1800Networks z ich agregacją ale znając zycie i tak najszybsze jest 3G na UMTS2100 HSPA+DC T-Mobile, do czasu refarmingu na tym BTS-ie. BTs masz pod nosem więc z zasięgiem nie powinno być problemów ale prędkości w mobilnym bywają rózne , a w domowym bez limitu w T-mobile tym bardziej. I nie sugeruj się tym lokalizatorem na ich stronie, dla Marcelowa pokazuje nawet DL do 60Mb/s ale powszechnie wiadomo ze ta strona to mega bzdura. Zrób testy na telefonie Android z https://play.google.com/store/apps/deta ... lite&hl=pl i pokaz zakładkę WSKAŹNIK i speedtest. Test w domu oraz na zewnątrz.
Matrixowo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2019-06-18, 13:21

Re: Internet+osprzęt do nowego domu

Post autor: Matrixowo »

Na szybko powiem Ci, że robiłem już testy na telefonie, na wszystkich operatorach. Z apki NCI nawet ani razu tel nie połączył mi się z Zapolicami. Na mapce miałem zawsze inne w stronę Zduńskiej Woli. Chyba, że ta zakładka bzdury opowiada.
Na wszystkich sieciach zasięg był na żółto/pomarańczowo. 3-4 kreski. Zależy gdzie stanąłem. W domu, tam gdzie mam przyłącza to max DL15 Up2
Na zewnątrz z T-mobile nie robiłem, ale Orange, w którym mam tel na abo, to transfery były znacznie większe w środku domu, na zewnątrz to już w ogóle kosmos bo nawet były powyżej 50.
Tylko, że Orange nie ma bez limitu LTE, a dla mnie to dyskwalifikacja, Chyba, że dadzą 1TB transferu :)

Tak czy siak, zrobię screeny telefonem z kartą T-Mobile i dam znać :)
grzski
Użytkownik forum
Posty: 29
Rejestracja: 2017-09-07, 09:43

Re: Internet+osprzęt do nowego domu

Post autor: grzski »

W Orange masz 1TB w ofercie dla firm
Obrazek
Awatar użytkownika
overtrash
Stały użytkownik forum
Posty: 126
Rejestracja: 2015-01-15, 12:28

Re: Internet+osprzęt do nowego domu

Post autor: overtrash »

grzski pisze:W Orange masz 1TB w ofercie dla firm
Nie tylko dla firm, jest to do obejścia- wiem bo znajomy pod granicą z Białorusią tak ma. ;)
AVM FRITZ!Box 6890 LTE + nju.
Matrixowo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2019-06-18, 13:21

Re: Internet+osprzęt do nowego domu

Post autor: Matrixowo »

hmm ciekawe jak, bo faktycznie w Orange mam dużo lepszy transfer
Matrixowo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2019-06-18, 13:21

Re: Internet+osprzęt do nowego domu

Post autor: Matrixowo »

W załączniku wyniki testu T-Mobile
Gorsze wyniki to w środku, gdzie ma być podłączony router
Lepsze to na zewnątrz domu
w środku DL 15-16mb Up - 1-2mb
na zewnątrz DL 15-16Mb up 8-10mb

W orange mam dużo lepszy DL na zewnątrz 60 up-8
w środku DL 30 up 1-2
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet+osprzęt do nowego domu

Post autor: matek451 »

BTS NetWorks Zapolice, połączenie z LTE1800NW czyli wspólnym paśmie 15MHz dla Orange i T-Mobile. W domu sygnał słaby a jeszcze gorszy na zewnątrz. Prędkości o tej porze nie mówia nic o faktycznym obciążeniu tego pasma z tego BTS-a na twoim sektorze. Testy w godzinach szczytu internetowego dadzą odpowiedź jak działa T-mobile u ciebie. Tak samo Orange, który też korzysta z tego BTS-a. Jest on niezmodernizowany czyli brak refarmingu na 1800 i 2100MHz, brak LTE2100 na nim. W T-mobile masz 2 tygodnie na testy , na B525 sprawdzisz po kolei LTE1800 i LTE800 oraz 2 CC CA LTE1800+800, agregacja załacza się tylko przy pobieraniu z duża prędkością, np. speedtest( wtedy pojawia się LTE+ w HManagerze czy w NCI).
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Internet+osprzęt do nowego domu

Post autor: Hermogenes »

Niekoniecznie ja mam przez większą część dnia LTE+ nawet teraz jak czytam forum.
pozdrawiam Hermogenes
Matrixowo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2019-06-18, 13:21

Re: Internet+osprzęt do nowego domu

Post autor: Matrixowo »

OK. Matek, to co mi polecasz w takim razie zrobić?
ODPOWIEDZ