Antena zewnętrzna LTE do B525 T-Mobile

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Mikasz
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2019-06-29, 15:52

Antena zewnętrzna LTE do B525 T-Mobile

Post autor: Mikasz »

Cześć. Jako że zaczęły się wakacje i młodzież szturmem ruszyła do gier online, użytkowanie internetu (słuchanie muzyki, przeglądanie stron internetowych, czasem jakiś film) w godzinach wieczornych (od 20) stało się mocno uciążliwe. Szukam od kilku dni anteny zewnętrznej do Routera Huawei B525. Internet mam w T-Mobile. Mieszkam w Zielonce, Mazowieckie. Odległość do czterech najbliższych BTSów:

BTS Inżynierska 1 - odległość około 610m - po drodze niska zabudowa

BTS Wolności 2 - odległość około 1.65km - po drodze niska zabudowa, sporo drzew, przy BTSie bloki

BTS Marki Fabryczna 84- odległość około 2.4km - router wystawiony w tę stronę - po drodze w bliskiej odległości niskie bloki (5-6 piętrowe), potem niska zabudowa i obwodnica

BTS Prymasa Wyszyńskiego 11 - odległość około 2.4 km - BTS w centrum miasteczka, po drodze niska zabudowa i kościół

Router jest aktualnie ustawiony na środkowym piętrze w trzykondygnacyjnym szeregowcu. Ustawienie routera na najwyższym piętrze (nawet za oknem) jest niemożliwe, gdyż zaraz nad oknem jest dach, wystający około 50-75cm. Wystawienie routera po drugiej stronie (od strony BTSu na Wolności 2) ma również problem z dachem, dodatkowo przed oknem (około 10m dalej) jest spory pas drzew (mniej więcej 400m).

Zainstalowałem HManager i zrobiłem testy dziś około 10. Chciałem przetestować maksymalną dostępną prędkość przy możliwie nieobciążonej sieci. Wiadomo, że test nie sprawdzi wtedy obciążenia, speedtest na agregacji 800+1800 MHz (które jest wieczorem najszybsze) zwraca około 1.5-3 Mbps. Połączenie nie jest stabilne, test na grze internetowej u brata (30 min spoglądania czy są opóźnienia, około 22:00 w poprzednią sobotę) wykazał, że zazwyczaj ping wynosił 100 ms, po minucie wzrastał do 500-999, utrzymywał się tak przez minutę i znowu spadał do 100 ms. Sytuacja powtarzała się przez 30 min.

Dzwoniłem też dziś do T-Mobile z pytaniem czy BTS na Inżynierskiej nadaje LTE-A, odpowiedź była twierdząca. Co więcej, w październiku mają otworzyć pasmo 2100. Nie do końca rozumiem wiadomość, bo według http://beta.btsearch.pl/bts/?network=26 ... y=zielonka ten BTS nadaje już w paśmie 2100.

Testy z 10:00 (sobota). Niestety w notatniku, musiałem je spisać w ten sposób przed wyjazdem do sklepu elektrycznego (gdzie niestety nie byli mi w stanie poradzić). Testy zostały przeprowadzone piętro wyżej, po drugiej stronie domu, miały odwzorować najbardziej typową obserwowaną przeze mnie sytuację:

LTE+ Auto

RSRP -90dBm
RSRQ -7dB
SINR 7dB
RSSI -65dBm

Ping 31ms
Download 12.86
Upload 4.73

LTE 800

RSRP -77dBm
RSRQ -11dB
SINR 9dB
RSSI -51dBm

Ping 22ms
Download 8.52
Upload 8.17

LTE 1800

RSRP -90dBm
RSRQ -12dB
SINR 0dB
RSSI -67dBm

Ping 44ms
Download 10.64
Upload 9.89

LTE 2100

RSRP -85dBm
RSRQ -5dB
SINR 9dB
RSSI -65dBm

Ping 31ms
Download 17.84
Upload 9.67

LTE 2600

RSRP -93dBm
RSRQ -12dB
SINR 6dB
RSSI -60dBm

Ping 49ms
Download 7.53
Upload 8.25

LTE 2600+1800

RSRP -88dBm
RSRQ -10dB
SINR 5dB
RSSI -60dBm

Ping 35ms
Download 8.03
Upload 10.09

LTE 800+1800

RSRP -78dBm
RSRQ -11dB
SINR 8dB
RSSI -53dBm

Ping 29ms
Download 2.80
Upload 5.02

LTE 2100+2600

RSRP -85dBm
RSRQ -5dB
SINR 11dB
RSSI -61dBm

Ping 33ms
Download 13.98
Upload 9.52

LTE 1800+2100

RSRP -86dBm
RSRQ -5dB
SINR 12dB
RSSI -65dBm

Ping 34ms
Download 14.20
Upload 6.63

LTE 1800+2100+2600

RSRP -88dBm
RSRQ -7dB
SINR 9dB
RSSI -61dBm

Ping 24ms
Download 10.94
Upload 2.93

Kilka minut później zamieniłem się miejscami z routerem (czyli on był na oknie na drugim piętrze pod dachem od strony Wolności 2, a ja na środkowym od strony Marek, Fabrycznej. Parametry były nieznacznie gorsze, prędkości podobne (z wyjątkiem 2100 i 1800+2100, tutaj prędkość obserwowana to nawet 22 Mbps. Niestety, połączenie nie jest stabilne (w obydwu konfiguracjach) i siła sygnału wahała się między dwoma, a czterema kreskami.

Ponowię testy dziś około 22:00, one powinny być dużo bardziej miarodajne jeśli chodzi o obciążenie sieci.

Jest możliwość ustawienia anteny na dachu, ale prawdopodobnie kabel 10m może nie wystarczyć.

Zastanawiałem się nad dwoma antenami. Pierwsza to Antena Dualna LTE-A/4G 17dBi MIMO 1800-2600MHz od Cybertecha, druga to 2x ATK-504 od Telkobu.

Czy można liczyć na Waszą pomoc?

edit: Patrząc na LongCID w obydwu testach router łączył się z najbliższym BTS (Inżynierska).
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena zewnętrzna LTE do B525 T-Mobile

Post autor: matek451 »

Ulica w Zielonce a testy sygnału na poszczególnych pasmach LTE i w 2 CC CA z HManagera ze screenami z niego, i na kazdym speedtest.
Mikasz
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2019-06-29, 15:52

Re: Antena zewnętrzna LTE do B525 T-Mobile

Post autor: Mikasz »

Ulica Baśniowa.

Poniżej wyniki testów. Są zadziwiająco dobre, przez ostatnie cztery weekendy nie dało się korzystać z internetu, jeszcze wczoraj połączenie było dość słabe. Dzisiaj natomiast (szczególnie od przeniesienia routera na najwyższe piętro i powrotu do miejsca startowego) Internet jakby... odżył. Być może była jakaś awaria w BTSie, która powodowała gorszy ruch sieciowy.

https://imgur.com/a/pXNzHPD

Pomimo to, nadal będę chciał kupić antenę zewnętrzną. Prędkość jest bardzo dobra, ale parametry, szczególnie SINR i RSRP wcale na to nie wskazują. Siła sygnału również nie jest wysoka. Obawiam się, że może to być jakaś chwilowa anomalia i Internet wróci do swojej niestabilności.

Edit: Z ciekawości zrobiłem speedtest jednocześnie na komórce i komputerze (inne pomieszczenie, tam gdzie poprzednio przeniosłem router), komórka ustawiona zaraz obok anteny w komputerze. Komórka korzysta z 5GhZ, komputer z 2.4. Na komórce ping 36, download 20.48, upload 16.31, na komputerze ping 33, download 1.32, upload 2.61.

Edit2: Ledwo 7 minut później, ten sam komputer, to samo pasmo, ping 32, download 9.03, upload 12.34. Stabilności w tym nie ma ani trochę.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena zewnętrzna LTE do B525 T-Mobile

Post autor: matek451 »

Speedtesty które pokazałeś to Plus a nie T-Mobile. Sygnał na LTE800 z Inzynierskiej prawidłowy, na wyższych pasmach LTE tylko dostateczny.
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: Antena zewnętrzna LTE do B525 T-Mobile

Post autor: Tinkas »

Dziwnie słaby sygnał na B3 w porównaniu z resztą.
Kup Cybertecha. W zależności od długości kabla da Ci kilka-kilkanaście db zysku na 2100 i 2600. Powinieneś mieć wtedy podobne poziomy jak ja mam w tej chwili, przy których wyciągam 130 mbps przy agregacji 3 pasm. Na b525 powinieneś próbować agregować 2600-1800 lub 2100-800.
Masz słabe snr. Może jakieś zakłócenia zbierasz? Pobiegaj jeszcze z ruterem po domu i zobacz, czy gdzies snr nie wzrośnie. Gorszy sygnał z lepszym snr może dać lepsze wyniki.
Skąd te speedtesty?
Mikasz
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2019-06-29, 15:52

Re: Antena zewnętrzna LTE do B525 T-Mobile

Post autor: Mikasz »

Wiem, że wyświetla się plus (mam numer w tej sieci), ale wszystkie testy były wykonywane po aktywnym wifi, nie danych komórkowych. Nie odświeżyłem strony po pierwszym teście, który był na danych komórkowych (ponowiłem ten test, więc 35 Mbps jest z wifi), dlatego został plus. W międzyczasie zauważyłem, że wyświetlany jest zły operator, więc odświeżyłem stronę, stąd zmiana na T-mobile pod koniec screenów.

Nie ukrywam, że wolałbym łączyć się z wyższymi pasmami, co dałoby mi możliwość agregacji, dlatego bardziej skłaniam się mu antenie od Cybertecha.

Speedtesty są z www.speedtest.net
Mikasz
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2019-06-29, 15:52

Re: Antena zewnętrzna LTE do B525 T-Mobile

Post autor: Mikasz »

Ponowiłem testy dziś wieczorem, jako że internet wrócił do ostatnio obserwowanej normy. Zacina absolutnie wszystko, od muzyki przez rozmowy na skype.

https://imgur.com/a/5oNzAXu

Wrzucając te screeny zorientowałem się, że nie wszedł mi jeden screen z HManager. Piąty speedtest (tzn ten zaraz po innym speedteście) ma swój screen z HManagera zrobiony kilkanaście minut później, jest na samym końcu.

Pozycja routera i odbiorników nie uległa zmianie.
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: Antena zewnętrzna LTE do B525 T-Mobile

Post autor: Tinkas »

Albo masz kompletnie zapchany BTS, albo jakieś zakłócenia w okolicy routera. Spróbuj zmienić miejscówkę routera, a najlepiej wybierz się z jakimś telefonem pod BTSa, żeby to sprawdzić. U mnie przez ponad pół roku na antenie Cybertecha sprzęt nie wyciągał nic powyżej 20-30mbps. Dostałem służbowy telefon z 4CA, które chciałem przetestować i okazało się, że na podwórku wyciąga prawie 100mbps. Wystarczyło przesunąć antenę o dosłownie dwa metry, żeby nagle SNR poprawił się o 200%, a wyniki poszybowały pod 120mbps.
Mikasz
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2019-06-29, 15:52

Re: Antena zewnętrzna LTE do B525 T-Mobile

Post autor: Mikasz »

Porobiłem trochę testów w ciągu ostatnich kilku dni, pochodziłem z routerem po domu i mam kilka spostrzeżeń.

Po pierwsze, średnia prędkość z oatatnich 10 dni notowana w tych samych porach to 3.7 download, 6.5 upload. Co ciekawe, z wyjątkiem 800mhz, które zawsze miało wartości wyższe (średnia ponad 5 download, 7 upload) nie zauważyłem różnicy między pasmami, raz jedno bardziej zapchane, raz drugie). Istnieje dodatnia korelacja między częstotliwością pasma, a ilością pomiarów poniżej 1 mbps). Potwierdza to tezę o niestabilnym połączeniu. Dla 2600 średnio co czwarty test był odrzucony (przekroczony czas oczekiwania na połączenie), więc wyniki dla pasma są niemiarodajne.

Próba testowa słaba, po 50 testów dla kombinacji, wszystko w tych samych (22.00-22.30) godzinach. Próba słaba, więc i wyniki nie należą do wyjątkowo miarodajnych. Niemniej trzeba korzystać z tego, co jest. Dla średnich wartości odstające obserwacje oczywiście odrzuciłem.

Po przeniesieniu routera na drugą stronę domu, przy oknie, piętro niżej niż dach, pomiar charakteryzował się wysoką stabilnością. Parametry wahały się o 1-2 RSRP.

Piętro wyżej, za ścianą, wyniki dużo słabsze. Przy oknie (2m dalej) również słabe (prawdopodobnie przez dach). Otworzyłem okno dachowe, trzymałem router przez 15 min i testowałem (2 różne dni). Prędkości po 7 DL, 10 UL, sygnał 4 kreski, stabilny.

W związku z tym celuję w router Cybertecha. Jaki do tego powinien być kabel? Dom trzykondygnacyjnt, więc planowałem umieścić router na środkowym piętrze. Co da lepszy efekt, router wyżej i krótszy kabel antenowy czy ciągnąć na środek mieszkania? Wysokość piętra że stropem to około 3m, więc 6m + poddasze (niskie) + komin = jakieś 15m potrzebnego kabla. Czy celować w lmr240 czy raczej w lmr400?
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: Antena zewnętrzna LTE do B525 T-Mobile

Post autor: Tinkas »

To akurat łatwo policzyć, bo dla kabli są dostępne wykresy tłumienności. Przyjmij zysk anteny na jakieś 15db. Na 2100 bez anteny miałeś bardzo dobre RSRP 85db, to z anteną możesz wpadać już w przesterowanie. Dlatego ja bym nie szalał z jakością kabla. U Ciebie ważniejsze jest pewnie zawężenie wiązki i odseparowanie się od szumu dookoła.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Antena zewnętrzna LTE do B525 T-Mobile

Post autor: radius »

Router postaw tuż pod dachem tak żeby przewodu było jak najmniej. Następnie w dół zejdź skrętką.
A przewod RF7 od Draka czy H155 od Belden.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
ODPOWIEDZ