Router LTE dla małej firmy

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Kisko
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2019-07-17, 16:25

Router LTE dla małej firmy

Post autor: Kisko »

Witam,
Chciałbym zapytać, jaki router LTE byłby najlepszym rozwiązaniem dla mojej mikrofirmy. Pracuję z domu (dwa piętra, router na strychu) i potrzebny mi jest stabilny Internet z bardzo dobrym zasięgiem do 10 urządzeń (głównie 2 komputery + telefony).
Obecnie mam Huawei B315 z anteną zewnętrzną, ale router zaczyna powoli kończyć swój żywot. Mieszkam na wsi, operator Orange.
Mój budżet to 1000 zł brutto, ale jeśli warto dopłacić, proszę doradzić. W sklepie mi doradzili Teltonika RUT950, ja miałem na myśli Huawei B715. Czy warto?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router LTE dla małej firmy

Post autor: matek451 »

Duży dom i chcesz go pokryć zasięgiem WiFi jednym routerem? Jak wygląda sieć domowa z tego B315, jaka antena zewnetrzna do niego? Z którego BTS-a Networks korzystasz w Orange, które pasmo i jakie parametry sygnału? Jakie prędkości uzyskujesz w Orange? Kluczowe jest jakie pasma są w Orange z najblższych BTS-ów i, na tej podstawie dobór routera. B715 agreguje 3 pasma LTE.
Kisko
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2019-07-17, 16:25

Re: Router LTE dla małej firmy

Post autor: Kisko »

matek451 pisze:Duży dom i chcesz go pokryć zasięgiem WiFi jednym routerem? Jak wygląda sieć domowa z tego B315, jaka antena zewnetrzna do niego? Z którego BTS-a Networks korzystasz w Orange, które pasmo i jakie parametry sygnału? Jakie prędkości uzyskujesz w Orange? Kluczowe jest jakie pasma są w Orange z najblższych BTS-ów i, na tej podstawie dobór routera. B715 agreguje 3 pasma LTE.
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Jestem kompletnym laikiem :D. Ten dom nie taki duży (ok. 170 m2), jest główne piętro i drugie (poddasze), a jescze strych. Sieć domowa z tego B315 nie jest najgorsza. Od prawie trzech lat mam i byłem zadowolony, ale coś czuję, że coraz gorzej. Na speedteście w tej chwili mam pobieranie 19,70 Mb/s (wysyłanie 10,40 Mb/s). Antenę mi wybrał gość ze sklepu specjalistycznego, nie pamiętam z jakiej firmy, ale pod pasmem Orange (chyba 2600). Antenę zakładali fachowcy bo ja kompletnie się nie znam, jak wspomniałem. Tylko wiem, że skierowali na północ, ale na pewno jakieś nowsze BTS-y się pojawiły. Miejscowość Rzeplin, gmina Skała.

Nie wiem, czy wystarczą te dane :D. Przepraszam za ewentualne błędy, jestem Hiszpanem ;).
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router LTE dla małej firmy

Post autor: matek451 »

Zarządzanie pasmami LTE i diagnostyka sygnału na B315 za pomocą https://www.lte-anbieter.info/ltewatch/ ... ltewatch_h zaloguj się w nim na B315 i sprawdź parametry sygnału na LTE1800, LTE2100, LTE2600 i LTE800. CID raczej się nie pokaże jak to B315 z Orange. Podstawowa sprawa to czy w Skale działa na BTS-ie NetWorks inne pasmo niż LTE1800NW i czy BTS jest po modernizacji. Ogólnie słaby wybór operatora jeśli w Skale działa tylko LTE1800.
Kisko
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2019-07-17, 16:25

Re: Router LTE dla małej firmy

Post autor: Kisko »

matek451 pisze:Zarządzanie pasmami LTE i diagnostyka sygnału na B315 za pomocą https://www.lte-anbieter.info/ltewatch/ ... ltewatch_h zaloguj się w nim na B315 i sprawdź parametry sygnału na LTE1800, LTE2100, LTE2600 i LTE800. CID raczej się nie pokaże jak to B315 z Orange. Podstawowa sprawa to czy w Skale działa na BTS-ie NetWorks inne pasmo niż LTE1800NW i czy BTS jest po modernizacji. Ogólnie słaby wybór operatora jeśli w Skale działa tylko LTE1800.
No właśnie operator nie najgorszy, bo sąsiedzi mają Plusa (ale Internet jakiś radiowy jeszcze gorszy od innej firmy) i nie mogą nawet rozmawiać w domu. Mają zmienić na Orange...

Załączam te screeny, na paśmie 2600 nawet się nie chciało połączyć :hyhy:

Jeszcze raz dziękuję :) .
Kisko
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2019-07-17, 16:25

Re: Router LTE dla małej firmy

Post autor: Kisko »

Jeszcze dodam, że znalazłem na btsearch moje pasmo na telefonie (z apką Network Cell Info Lite):

Pasmo LAC eNBID CLID E-CID Uwagi
800 52783 227012 12 58115084 NetWorkS!

Ale często zmienia na UMTS...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router LTE dla małej firmy

Post autor: matek451 »

Zgodnie z przypuszczeniami FW bez możliwości pokazania CID. Działa TE1800 i LTE2100 pewnie z BTS-a Skała, brak LTE2600. LTE800 raczej z innego BTS-a niz Skała ale trzeba to potwierdzić testami na tej karcie Orange i telefonie LTE Android z aplikacją https://play.google.com/store/apps/deta ... lite&hl=pl , pokaze eNB, ECI BTS-a, pasmo LTE i parametry sygnału na nim. Pokazujesz zakładkę WSKAŹNIK z niej, test w domu i na zewnatrz. No i pytanie jaka to antena zewnętrzna.
A sąsiedzi nigdy nie powinni brać Plusa, w Rzeplinie wybiera się Play. Na telefonie LTE800 z BTS-a Gołcza, zrób test na zewnatrz i pokaz wynik.
Kisko
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2019-07-17, 16:25

Re: Router LTE dla małej firmy

Post autor: Kisko »

matek451 pisze:Zgodnie z przypuszczeniami FW bez możliwości pokazania CID. Działa TE1800 i LTE2100 pewnie z BTS-a Skała, brak LTE2600. LTE800 raczej z innego BTS-a niz Skała ale trzeba to potwierdzić testami na tej karcie Orange i telefonie LTE Android z aplikacją https://play.google.com/store/apps/deta ... lite&hl=pl , pokaze eNB, ECI BTS-a, pasmo LTE i parametry sygnału na nim. Pokazujesz zakładkę WSKAŹNIK z niej, test w domu i na zewnatrz. No i pytanie jaka to antena zewnętrzna.
A sąsiedzi nigdy nie powinni brać Plusa, w Rzeplinie wybiera się Play. Na telefonie LTE800 z BTS-a Gołcza, zrób test na zewnatrz i pokaz wynik.
Przepraszam, ale link do aplikacji jest zerwany. Jutro zobaczę na strychu, czy jeszcze mam pudełko po antenie, ona była dosyć droga, gość chyba mnie oszukał bo kosztowała ok. 400 zł z masztem. Na dachu się boję stanąć :D.

Co do operatora, dopiero w listopadzie przedłużyłem umowę do Internetu LTE... Jeśli chodzi o Play, oni mają jakieś dziwne ograniczenia (do 300 GB), w Orange mam ok. 1000 GB.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router LTE dla małej firmy

Post autor: matek451 »

Aplikacja to Network cel Info z której już korzystasz na telefonie, zrób test na zewnątrz i sprawdź czy połączysz się na lTE1800/LTE2100 z BTS-em Skała.
Kisko
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2019-07-17, 16:25

Re: Router LTE dla małej firmy

Post autor: Kisko »

matek451 pisze:Aplikacja to Network cel Info z której już korzystasz na telefonie, zrób test na zewnątrz i sprawdź czy połączysz się na lTE1800/LTE2100 z BTS-em Skała.

Wyszedłem na dach z drugiej strony i mam to co widać na pierwszym screenie (god. 10.04). Z drugiej strony, gdzie jest antena, oprócz BTSa z Wysocic złapał taki sam, co na pierwszym screenie, ale nie mogę go znaleźć na mapie :/
Kisko
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2019-07-17, 16:25

Re: Router LTE dla małej firmy

Post autor: Kisko »

Chyba znalazłem, maszt NetWorks w Widomie, tak?
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Router LTE dla małej firmy

Post autor: radius »

Tak. Tylko już raczej 15 MHz N! podzielono na 10 TM i 10 O. Powinny też nowe pasma się pojawić.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Kisko
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2019-07-17, 16:25

Re: Router LTE dla małej firmy

Post autor: Kisko »

radius pisze:Tak. Tylko już raczej 15 MHz N! podzielono na 10 TM i 10 O. Powinny też nowe pasma się pojawić.
Nie wiem o co chodzi :D. Prawda jest taka, że mieszkam na głębokim zad****, osiedle jest otoczone drzewami (nie nasze), do Skały nie połączę się, bo jest wzniesienie po drodze... Już kiedyś myślałem o Internecie satelitarnym, ale nie wiem, czy jest opłacalny.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Router LTE dla małej firmy

Post autor: radius »

Do niedawna spółka NetWorkS! miała jeden blok 15 MHz, który współdzieliły Orange i T-Mobile. Tu widać inne numery komórek LTE1800 na którym łączy się Twój telefon: http://beta.btsearch.pl/bts/details/44213/
Teraz pewnie to zostało podzielone na dwa indywidualne bloki po 10 MHz co widać po zmianie CID.
Z racji, że stacja miała UMTS2100 jest szansa, że jedna z nośnych została wykorzystana na potrzeby LTE2100 co nie jest potwierdzone i nie zostało naniesione do bazy BTSearch. Dostępność częstotliwości w dużej mierze wpływa na wybór routera. Najprościej to chyba potwierdzić wgrywając odpowiedni soft do B315. Jeśli wszystko leci z tej samej stacji to, np. inwestujesz w Huawei B715.
Ewentualnie wypatrywać w Network Cell Info Band1 i Band20, a, gdy się pojawi zrobić screen i porównać eNBI.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Kisko
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2019-07-17, 16:25

Re: Router LTE dla małej firmy

Post autor: Kisko »

radius pisze: Najprościej to chyba potwierdzić wgrywając odpowiedni soft do B315.
Dzięki za odpowiedź. O który soft chodzi?
Kisko
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2019-07-17, 16:25

Re: Router LTE dla małej firmy

Post autor: Kisko »

Ponawiam pytanie, czy można wgrać jakiś firmware do B315?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router LTE dla małej firmy

Post autor: matek451 »

viewtopic.php?f=1&t=43954&hilit=B315
Kisko
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2019-07-17, 16:25

Re: Router LTE dla małej firmy

Post autor: Kisko »

matek451 pisze:viewtopic.php?f=1&t=43954&hilit=B315
Dzięki, ale link do pliku nie działa. Trudno, spróbuję inaczej. W tej chwili mam download 4 Mb/s oraz upload 11 Mb/s. Masakra.
ODPOWIEDZ