Wymiana sprzętu

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

Zablokowany
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Wymiana sprzętu

Post autor: Akwinata »

Cześć!

Swego czasu kilka osób na forum bardzo mi pomogło z doborem sprzętu w mojej lokalizacji (51º33'27.03'' N 20º18'44.05'' E; jest zresztą na forum temat o tym) i tak od 4 lat używam B315 z dwiema antenami ATK20 (jedna pionowo, jedna poziomo) korzystając z LTE800 z T-mobile. Zostaję przy tym operatorze, bo mam już umowę na czas nieokreślony i żadnego lejka a do tego korzystając z BTS z Rzeczycy (ul. Niska) mam naprawdę stabilny i szybki net - wyjątki stanowią mocno oblegane dłuższe weekendy z powodu działkowiczów. Doszły mnie słuchy (dzięki bdkacz!) że maszt ma być modernizowany i we wrześniu ma ruszyć LTE1800 żeby nieco odciążyć ten nadajnik, z czego chciałbym skorzystać. Jednak jeśli faktycznie odpalą to 1800 to aby w pełni skorzystać z tego BTSa pewnie przydałby się nowy sprzęt - zarówno modem jak i anteny, bo B315 nie ma agregacji. Do tego nie wiem czy przy wymianie sprzętu aby na pewno sobie "poprawię", bo patrząc na anteny na cybertechu widziałem, że te, które obsługują LTE1800 mają mniejszy zysk niż ATK20 dla LTE800. Teren jest u mnie średnio-trudny (las) ale np. różnica między jedną a dwiema ATK20 jest taka, że na dwóch mam prawie dwa razy lepsze wyniki. Czytałem co nieco na forum żeby się zorientować, ale prosiłbym fachowców o kilka informacji:

1. Lekkie przybliżenie na czym polega agregacja i czy w przypadku takiej modernizacji będę mógł z niej skorzystać?

2. Jaki modem i jakie anteny polecacie aby w pełni wykorzystać BTS po modernizacji?

3. Czy wymieniając sprzęt aby na pewno osiągnę zamierzony cel, czyli jeszcze szybszy internet na co dzień i lepsze wyniki gdy przyjeżdżają działkowicze? Zaznaczam, że na uploadzie też mi zależy, ale ten przeważnie nie jest zapchany na paśmie, z którego korzystam.

Pozdrawiam i dzięki za ewentualne porady :)
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Wymiana sprzętu

Post autor: Akwinata »

Podbijam temat, bo nie uzyskałem żadnej odpowiedzi a zapewne specjaliści z forum potrafią ich udzielić :P
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wymiana sprzętu

Post autor: matek451 »

A skąd masz informację że BTS w Rzeczycy będzie modernizowany, jakieś dowody na to? Wątpię w to , jakie masz teraz prędkości z niego na LTE800, pokaż speedtest z godzin 20-23. To typowy bieda BTS NetWorks only 800/900MHz a takich się nie modernizuje, prędzej ten w Inowłodzu i Studziannej bo na nim wiszą anteny 1800/2100MHz.
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Wymiana sprzętu

Post autor: Akwinata »

Informacje są od T-mobile i nie jestem zainteresowany Twoimi wątpliwościami tylko odpowiedziami na postawione pytania. Dowody to są w matematyce - zrobią to zrobią i wtedy będę miał pewność, chcę w razie czego być przygotowany i o to pytałem. Ja nawet gdyby wydali oficjalne oświadczenie, że będzie to nie traktuję tego jako dowodu. Nigdzie też nie napisałem, że siedzę rozgorączkowany i już kupuję sprzęt, więc ad rem Panie kolego.

Od razu proszę przestać mi mówić jakie to T-mobile jest złe, bo zapchane - znam tę mantrę z tego forum. U mnie wygląda to na tyle dobrze, że nie zamierzam nic zmieniać, bo ewentualne problemy są jedynie w wakacyjne weekendy albo długie w godzinach 20-24. Nie mam zwyczaju siedzenia wtedy przy komputerze - robię to sporadycznie, więc średnio mnie interesuje, że wtedy BTS jest zapchany. W razie czego przełączam na 3g i spokojnie nawet film w HD oglądam (sprawdzone, więc też proszę bez komentarzy o dowodach - nie zamierzam nikogo do domu zapraszać, żeby potwierdzać to, co piszę i nie mam interesu w tym, żeby opowiadać bajki). W normalne dni i w porach, których pracuję nie mam problemu z ogarnięciem 20mbit a i 35 się zdarzało. Dla mnie w zupełnie wystarczający net jest już jak mam 10mbit.

Co do informacji o tym, że takich BTSów się nie modernizuje - troszkę odpowiem na Twój sposób - poproszę dowód, że w Polsce ani jeden nadajnik tego typu nie został zmodernizowany. Szczególnie, że to samo słyszałem o tym BTSie 4 lata temu jak w planach było LTE800 i twierdzono, że jestem skazany na UMTS900 na następną dekadę. Rok później już miałem ogarnięte LTE, więc błagam bez defetyzmu - do rzeczy.

BTS z Inowłodza ani Studziannej nie obsługuje mojej miejscowości - wałkowaliśmy to już. Jedynie Rzeczyca i Gustawów tutaj łapią. Gustawów jednak mnie nie interesuje
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: Wymiana sprzętu

Post autor: Tinkas »

1. Jak zmodernizują nadajnik i kupisz sprzęt obsługujący agregację, to zniej skorzystasz. Nie sądzę, żeby komuś chciało się opisywać zasady działania agregacji pasm LTE, szczególnie, że jest masa info o tym w internecie i tutaj na forum. Mi się nie chce :)
2. Będzie można coś polecić po modernizacji nadajnika i testach sygnału.
3. Nie da się odpowiedzieć na takie pytanie. Może tak być, że "działkowicze" zapchają również zmodernizowany BTS i lepszy sprzęt niewiele pomoże.
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Wymiana sprzętu

Post autor: Akwinata »

1. Zmarnowałeś dwie linijki, żeby napisać coś, co niezbyt odpowiada na moje pytanie a mogłeś od swojej strony powiedzieć coś więcej o agregacji. Potrafię szperać w google i znam informacje, które tam są. Po to jednak wszedłem na to forum, żeby uzyskać klarowne odpowiedzi od osób, które się znają i które potrafią sensownie pomóc. Odpowiedź o szukaniu dalej w zasadzie przekreśla istotę forum a informacja, że Ci się nie chce nic mi nie dała. Dzięki jednak za info, że chociaż chciało Ci się napisać, że będę mógł z niej skorzystać.

2. Czyli na chwilę obecną nie wiesz jakie istnieją anteny, które w podobnych przypadkach się sprawdzają? W takim razie po co mi Twoja odpowiedź w części, która znów nic nie wnosi?

3. Da się odpowiedzieć co najmniej na część tego pytania uwzględniając, że bez działkowiczów BTS jest bardzo wydajny, o czym informowałem. W przypadku działkowiczów nie pytałem o sytuację nagłego ich przyrostu, tylko zakładałem, że pozostanie ich podobna ilość, więc jeśli suma rozkłada się na 3 częstotliwości (3g na 900, LTE na 800 i LTE na 1800) to można też coś mniej więcej powiedzieć. I w pytaniu również chodziło, co zaznaczyłem w pierwszym poście, czy przy antenach, które ja wyszperałem można liczyć na poprawę przy mało obciążonym BTSie czy jednak wziąć jakieś inne albo po prostu nie liczyć na lepsze wyniki niż przy LTE800 z 2xATK20.

A ja myślałem, że tylko na forum murator są takie odpowiedzi ^_-
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: Wymiana sprzętu

Post autor: Tinkas »

Wujek, jak na muratorze tak samo rzucasz się wszystkim odpowiadającym do tętnicy szyjnej, to nie dziwię się, że dostajesz takie odpowiedzi :facepalm:

1. Skoro szukałeś w google i dotarłeś do informacji w nim zawartych, to zadaj klarowne pytanie - wtedy jest większa szansa, że dostaniesz klarowną odpowiedź. Wypracowania na temat agregacji do poczytania do poduszki nikt Ci tu raczej nie napisze.
2. Jest cały dział o antenach. Chcesz poczytać teorie, to polecam go odwiedzić. Żeby polecić konkretną antenę trzeba mieć jakieś konkretne dane nt dostępnych częstotliwości i poziomu ich sygnału łąpanym bez anteny.
3. Tutaj muszę przyznać Ci rację. Faktycznie jest jedna odpowiedź na Twoje pytanie - nie, nie ma pewności, że osiągniesz zamierzony cel.

Poczekaj spokojnie na tą modernizację. Jak pojawi się nowa częstotliwość, lub więcej niż jedna, to zrobisz pomiary na tym co masz i pomyśli się, co warto wymienić i na co.
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Wymiana sprzętu

Post autor: Akwinata »

Zważywszy na fakt, że na muratorze napisałem tylko jeden post i to mi wystarczyło, żeby nawet nie kontynuować to faktycznie Twoja uwaga była bardzo cenna i merytoryczna.

1. Od Ciebie tego nie oczekuję ;) Poświęcę się i wyjaśnię żebyś być może następnemu laikowi, który zada takie pytanie zwyczajnie nie marnował czasu - nie jestem fachowcem w tej dziedzinie, jestem totalnym laikiem. Nie mam bladego pojęcia na ile wiarygodne i na ile sensowne są te informacje, które wyszukałem toteż uważam, że zwyczajnie jako laik nie jestem w stanie postawić dobrych pytań. Łudziłem się, że skoro zadaję tak podstawowe pytanie, to jakiś fachowiec zorientuje się, że trzeba wytłumaczyć pewne kwestie łopatologicznie i tym samym pomoże. Doświadczenie z dziedzin, którymi się zajmuję kazało mi per analogiam stwierdzić, że takie podejście będzie słuszne, bo sam tłumaczę bardzo proste i teoretycznie do znalezienia kwestie zdając sobie sprawę jak trudno jest się poruszać w temacie, o którym mało się wie szczególnie w sieci, gdzie jest masa bzdur.

2. Przeczytałem ten dział. Istnieją ludzie, którzy mają podobne warunki geograficzne i BTSy z takimi właśnie pasmami i w ich przypadku konkretny sprzęt się sprawdza - na takiej właśnie zasadzie doradzono mi Huawei B315 i 2xATK20 w mojej lokalizacji - nie przez testy sygnału tylko właśnie na podstawie szybkiej analizy terenu i BTS oraz podobieństw, więc nie mów mi, że się nie da - zarówno matek jak i inni użytkownicy w ten sposób nakierowali mnie na odpowiedni tor. Sam również na tym forum doradzałem osobom z okolicy te anteny, które mam opisując swoją sytuację, bo właśnie przez podobieństwa pewne rozwiązania mogą się sprawdzić.

3. I to jest konkretna odpowiedź. Moje pytanie może się wydawać śmieszne, ale gdybym się na tym znał, to nie szukałbym odpowiedzi na forum. Myślałem, że 1800 jest na tyle "wyżej" technologicznie (nie wiem jak to nazwać), że po prostu od strony technicznej to musi wyjść lepiej. Teraz wiem, że nie - dziękuję.

Będę czekał i testował pod BTSem na 2 telefonach. Routerem raczej nie będę miał możliwości, bo pewnie nie będę miał zasięgu bez anten a te co mam nie złapią 1800.
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: Wymiana sprzętu

Post autor: Tinkas »

Widzę, że lubisz podyskutować. Ja na szczęście mam lepsze zajęcia.
Pozdrawiam :)
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Wymiana sprzętu

Post autor: Akwinata »

Ta, na przykład pisanie nie na temat na forach. Może kiedyś jako laik też będziesz szukał odpowiedzi i dostaniesz "wygoogluj/poszukaj" :) Pozdrawiam.

Generalnie prosiłbym w takim razie albo o zamknięcie tematu, jeśli mod/admin uzna, że nie da się udzielić odpowiedzi na te pytania, bo to jest rocket science albo tylko o konkretne odpowiedzi - model routera, anteny itp. bo offtop naprawdę mi nie pomoże.
Zablokowany