Chatka w górach - co kupić, aby mieć sieć?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
FenixVoltres
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2019-08-30, 17:44

Chatka w górach - co kupić, aby mieć sieć?

Post autor: FenixVoltres »

Witam,

chciałbym kupić jakiś sprzęt do Internetu mobilnego w górach. Nie mam wygórowanych potrzeb, web, mail, FB, może czasem jakiś YouTube, nic więcej. Z zasięgiem jest dość krucho i mam wrażenie, że bardzo zależy od pogody, ale korzystając z telefonu (Play) jestem w stanie mieć w miarę wystarczającą sieć (LTE/3G) jak dobrze ustawię. Kupiłem więc router (pierwszy lepszy(?)) - TP-Link MR6400 i ochoczo wsadziłem dodatkową kartę SIM którą miałem od Play. Nic. Po dłuższej walce z ustawieniami (a wydawało mi się, że nie za bardzo jest tam co ustawiać) zmusiłem go do działania, byłem zadowolony przej jakieś 30min i stracił zasięg. 30cm obok z telefonu łapie (ledwo, bo ledwo, ale jednak LTE (karta też w Play, ale roaming z Orange)). Dziwne. Myślę - może ten router jakoś nie ogarnia roamingu Play <-> Orange. Kupiłem starter Orange. Skonfigurowałem, włączyłem, śmiga. 30min i to samo - cisza. W telefonie obok - zasięg LTE, teraz z Play. Coś mnie trafi. Przełączam na siłę w telefonie sieć na roaming z Orange i też łapie LTE. Router 0 kresek. Myślę - może to "Preferowane LTE" i ciągle zmienia? Po zmuszeniu go do sieci 3G działa co jakiś czas, ale skacze jak żaba. Może przekaźniki? Aktualny stan jest absolutnie nie do zaakceptowania, z telefonu jest godziwa sieć prawie cały czas, więc się da.

Co czynić? Jak się domyślam ten router to nie najlepszy zakup - mogę go zwrócić. Pomierzyłem Network Cell Info i najlepszy zasięg mam z Orange - LTE, ~-100dB czyli szału nie ma, ale by mi wystarczyło (jakby działało!) - da się jakoś zmusić router do łączenia się z konkretnym nadajnikiem? Domyślam się, że tak, tylko pewno inny.

Może jakaś antena wzmacniająca? Jestem w tym temacie zielony.

Za wszelaką pomoc z góry dziękuję!
fatum1
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 532
Rejestracja: 2017-11-08, 06:41

Re: Chatka w górach - co kupić, aby mieć sieć?

Post autor: fatum1 »

Wybór taki sobie... Zdecydowanie oddać. Na już jeżeli masz lepszy zasięg w telefonie a pewnie to coś z androidem lub iOS to ustaw sobie hotspot i de facto bezkosztowo masz router.
FenixVoltres
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2019-08-30, 17:44

Re: Chatka w górach - co kupić, aby mieć sieć?

Post autor: FenixVoltres »

Tak właśnie robię, ale chciałbym pójść krok dalej i nie musieć blokować sobie telefonu i chodzić w dziwne miejsce na piętro gdzie jest najlepszy zasięg, aby go tam położyć. Chyba da się znaleźć router, który będzie działał lepiej niż telefon? Bo jak rozumiem opcja backupowa to kupić drugi telefon i niech chodzi jako router 24/7?
fatum1
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 532
Rejestracja: 2017-11-08, 06:41

Re: Chatka w górach - co kupić, aby mieć sieć?

Post autor: fatum1 »

Pytanie ile chcesz na to wydać. Huawei i ZTE mają urządzenia dedykowane do ciężkiego terenu gdzie antena jest w zestawie. Sprawdziłbym jeszcze tych "starych" operatorów bo T-Mobile i Plus w górach mieli zazwyczaj dobre pokrycie.
Zamiast kupować router <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> coś budżetowego z Android Go typu Xiaomi Redmi Go, bateria solidna i niech działa ale najpierw sprawdziłbym w/w operatorów. Zawsze to możesz wykorzystać a router stacjonarny czy MiFi to raczej dla większej ilości użytkowników z większymi potrzebami.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Chatka w górach - co kupić, aby mieć sieć?

Post autor: matek451 »

Żadnego zakupu telefonów jako router. Na początek podajesz lokalizację, do tego masz kartę Play z oferty grupowej więc jest to karta data czyli działająca tylko na sieci macierzystej Play, nie działa na RK jak te głosowe. Na początek test na zewnątrz na tej karcie ,na telefonie LTE Android z https://play.google.com/store/apps/deta ... lite&hl=pl i pokazujesz zakładkę Wskaźnik z niej i jakiś speedtest. Oczywiście ten złom z TP-Linka do zwrotu, router na OFW bez możliwości wymuszania pasma LTE, bez diagnostyki sygnału. O LTE-A nie wspominając. W takiej lokalizacji podstawa to zewnętrzna antena kierunkowa ustawiona na konkretny BTS a do niej stacjonarny router z LTE-A. Ale na poczatek lokalizacja i wspomniany test.
fatum1
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 532
Rejestracja: 2017-11-08, 06:41

Re: Chatka w górach - co kupić, aby mieć sieć?

Post autor: fatum1 »

Można strzelać z armaty do muchy, czemu nie ;) Jeżeli ma słaby zasięg to telefon z solidną baterią włoży wszędzie a kosztowo wyniesie niewiele więcej niż koszt samych porządnych anten.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Chatka w górach - co kupić, aby mieć sieć?

Post autor: matek451 »

A gdzie ma wkładać ten telefon i w jaki cudowny sposób ma to mu poprawić parametry sygnału? No i po jakiego grzyba wydawać 300 zł na jakiś telefon z modemem 4 kat LTE jak Mifi 4 kat LTE na dodatek posiadający złącza antenowe TS9 kupi za 50-60 zł, na Huawei z HiLink wymusi konkretne pasmo LTE HManagerem, LTEwatchH albo na ZTE w WebUI. Za 100-120 zł to ma MiFi z LTE6 kat i 2 CC CA. Telefon nie ma możliwości wyboru pasma LTE, jak sygnał jest kiepski i połączenie na telefonie schodzi na 3G to na 99% zasięg jest na LTE800 /UMTS900 a więc z góry skazuje się na tragedię w nie internet. W Play LTE800 na 5MHz pasma to gehenna. Ale najpierw test i screen z NCI.
fatum1
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 532
Rejestracja: 2017-11-08, 06:41

Re: Chatka w górach - co kupić, aby mieć sieć?

Post autor: fatum1 »

Przede wszystkim kolega musi się określić ile chce wydać bo jak napisał potrzeby ma typowe a sygnału szuka na piętrze. Testy w niczym nie zaszkodzą, oczywista sprawa ale z doświadczenia w górach wiem, ża stara Era najlepiej dawała radę a logika budowy sieci chyba im zostało.
FenixVoltres
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2019-08-30, 17:44

Re: Chatka w górach - co kupić, aby mieć sieć?

Post autor: FenixVoltres »

Dzięki za pomoc.

Załączam screeny z NCI z karty Play (sieć macierzysta Play) i startera Orange. Test udało mi się wykonać dla Play, Orange jakoś ma chwilowo problem z Internetem, nie wiem, może wykorzystałem pakiet.

https://ibb.co/Lhdw391
https://ibb.co/Sv6c612
https://ibb.co/km0sYf5

Lokalizacja: 49°30'23.3"N 20°10'43.7"E

Kwestie finansowe - ciężko powiedzieć, w zależności co mogę uzyskać, powiedzmy do 500PLN?
fatum1
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 532
Rejestracja: 2017-11-08, 06:41

Re: Chatka w górach - co kupić, aby mieć sieć?

Post autor: fatum1 »

Jeżeli do 500 zł i próbuje nawet coś agregować w Orange to spokojnie router z antenami ale sprawdziłbym jeszcze 2 pozostałych operatorów.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Chatka w górach - co kupić, aby mieć sieć?

Post autor: matek451 »

Zgodnie z przypuszczeniami czyli wolne, zasięgowe LTE800 Play, sygnał na zewnątrz dostateczny ale z BTS-a Łapsze Wyżne, ale i tak jest nieźle choć DL<UL. Jak wygląda widok na kierunki najblizszych BTS-ów Play czyli na Ochotnicę Górną i Szlembark? W Orange też BTS Łapsze Wyzne i agregacja pasm LTE przy czym jako pasmo podstawowe LTE800 Orange z niego i pewnie LTE1800?LTE2100 jako dodatkowe, sygnał podobny jak w Play. BTS widać po modernizacji i refarmingu skoro działa LTE-A. Na tym BTS-ie Play posiada tezżLTE1800, LTE2100 i 3 CC CA z tych pasm. Wspomniany budżet powinien wystarczyć na zakup routera stacjonarnego 2 CC CA i zewnętrzna antenę kierunkową. Tu nie ma kompromisu, w górach z zasięgiem bywa różnie, stąd zasięg z masztu Emitela Łapsze Wyżnie.
FenixVoltres
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2019-08-30, 17:44

Re: Chatka w górach - co kupić, aby mieć sieć?

Post autor: FenixVoltres »

Jak mam sprawdzić zasięg innych BTS-ów? To są góry, stąd też pewno sygnał z bliższych nadajników nie dochodzi. Sprawdzę pozostałe 2 sieci zatem. Czy jakieś konkretne modele routera / anteny polecacie? Czy montaż tego wymaga jakiejś fachowej wiedzy, czy wystarczy, że skieruję antenę na BTS-a?
fatum1
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 532
Rejestracja: 2017-11-08, 06:41

Re: Chatka w górach - co kupić, aby mieć sieć?

Post autor: fatum1 »

Sprawdź spokojnie TM i Plusa, koszt żaden a będziesz miał pełną świadomość jak to wygląda w danej lokalizacji. Rozsądnym rozwiązaniem będzie Huawei B525 z anteną Cybertech, w zależności od wybranego operatora a co za tym idzie częstotliwości jakie wchodzą w rachubę z pewnością dobierze się właściwą antenę. Spokojnie dasz radę z montażem.
Pewna alternatywa to gotowe zestawy o których wspominałem ale tutaj trzeba by przejrzeć ceny z allegro i olx, Huawei B2368 i ZTE W830 jednak raczej bym celował z uwagi na budżet i określone potrzeby w B525 z anteną kierunkową.
FenixVoltres
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2019-08-30, 17:44

Re: Chatka w górach - co kupić, aby mieć sieć?

Post autor: FenixVoltres »

Sprawdziłem wszystkie sieci i wyniki są następujące:

Orange:
Obrazek
Obrazek
ale też bywają takie wyniki:
Obrazek


Play:
Obrazek
Obrazek


Plus:
Obrazek
Obrazek


T-Mobile:
Obrazek
Obrazek


Myślę, że powinienem wybrać Orange, tylko mnie niepokoi, że takie dobre wyniki to były w ~50% badań, reszta bywała czasem i gorsza niż inne sieci - ale może to kwestia anteny telefonu i z anteny zewnętrznej będzie lepiej. Co myślicie? Zamówiłbym przez weekend router i antenę, brać tego Huawei B525? Jaką antenę do tego Orange?

Dzięki z góry!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Chatka w górach - co kupić, aby mieć sieć?

Post autor: matek451 »

Z wyborem operatora wstrzymałbym się i zrobił testy za mocą B525 wymuszając po kolei pasma LTE. w przypadku Plusa zasięg jest tylko z LTE900aero2 i od razu to go dyskwalifikuje. Karta t-mobile nie ma dostepu do LTE skoro łączy się na 3G z UMTS900 ale to też czasami norma u niemieckiego operatora. Orange i Play łączą się w LTE-A z pasmem LTE800 jako podstawowe i do niego jakieś inne w agregacji. Wahania Orange pokazują ze sieć bywa zapchana na maksa, szczególnie to LTE800. Antena szerokopasmowa czyli 2 xATK-504 z Telkobu.
ODPOWIEDZ