Router z anteną czy bez (blisko BTSy)?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
brt0555
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2019-10-28, 08:00

Router z anteną czy bez (blisko BTSy)?

Post autor: brt0555 »

Cześć!

Obecnie użytkuję radiówkę, która działa bardzo niestabilnie. W okolicy (Łęczyca) jest sporo BTSów od różnych operatorów co widać na poniższej mapce:
https://mapabts.pl/?center=52.056941%2C ... C19.213037

Jak widać najbliżej jest BTS od T-mobile, tylko na jaką częstotliwość się ustawiać 1800?

W domu telefon łapie LTE od NJU(orange) oraz T-mobile, z prędkością ok 15Mb/s. Zastanawiam się jaki router oraz antenę do niego dobrać tak żeby nie było problemu ze złapaniem zasięgu z tych nadajników, czy jest możliwość że antena będzie za mocna? Długość przewodu to będzie około 7-8 metrów, więc obawiam się, że te najsłabsze anteny będą miały zerowy zysk sygnału.

Myślałem o takiej antenie:
https://www.cybertech.com.pl/p140,anten ... -b310.html

Jaki router obecnie najlepiej kupić? U rodziców mam b315s, który bezproblemowo chodzi 3 rok, czy warto go nadal kupić czy jest coś lepszego?

Z góry dziękuje za pomoc!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router z anteną czy bez (blisko BTSy)?

Post autor: matek451 »

A skąd w ogóle pomysł ze NetWorks to optymalny wybór w tej lokalizacji i po co antena zewnętrzna jak stacja bazowa NW pod nosem ? 15Mb/s to słaby wynik ale to normalne skoro na BTS-ie działa LTE1800NW wspólne dla klientów Orange i T-mobile i LTE800 kazdego z nich. pokaż wynik testów na telefonie LTE Android z aplikacją https://play.google.com/store/apps/deta ... ster&hl=pl i pokaz screeny z niej i speedtesty dla nju i T-Mobile.
brt0555
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2019-10-28, 08:00

Re: Router z anteną czy bez (blisko BTSy)?

Post autor: brt0555 »

Mimo dosyć sporego osiedla nie ma tutaj opcji internetu po kablu, żaden operator nie wyraził zgody na podłączenie, więc całe osiedle działa na radiówce lokalnej lub LTE.

Antena zewnętrzna po to, aby zwiększyć prędkość internetu, ale jeśli nadajnik jest obciążony to faktycznie nie ma sensu chyba. Wyniku testów mogę wrzucić dopiero w weekend bo teraz nie ma mnie na miejscu, a chciałem w między czasie już szukać sprzętu.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router z anteną czy bez (blisko BTSy)?

Post autor: matek451 »

Przy 500m od BTS-a z jego widocznościa parametry sygnału na 1800/800Mhz powinny być prawidłowe ale tak jak pisałem Networks w Łęczycy wypada słabo. Wspólne LTE1800 NW na 5 BTS-ach a na 2 dodatkowo LTE800 kazdego, tylko ten na Szpitalu ma LTE2600 Orange i T-mobile. więc trudno oczekiwać zawrotnych prędkości. Ja spróbowałbym z Play i BTS-a na Dworcowej z agregacją 4 pasm LTE.
brt0555
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2019-10-28, 08:00

Re: Router z anteną czy bez (blisko BTSy)?

Post autor: brt0555 »

Najbardziej skłaniam się i tak w stronę orange (Nju), ponieważ mają najtańszy internet ze wszystkich sieci, a będzie to dla osób które nie ściągają nic z sieci, filmów przez internet też nie oglądają, więc w zasadzie poczta, przeglądanie stron. Myślę, że na start te 40GB to im na bank wystarczy, a po pół roku mieliby już 80GB, więc nie wiem czy jest sens pchać się w T-mobile czy Play za 60zł, kwestia tylko jak to będzie chodzić.
ODPOWIEDZ