Mały budżet. Czy jestem skazany na zabytek?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ak6
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2016-05-04, 13:12

Mały budżet. Czy jestem skazany na zabytek?

Post autor: ak6 »

Witajcie.
Poszukuję stacjonarnego routera GSM. Niestety dysponuję małym budżetem. Nieprzekraczalne 250 zł. Czy jestem skazany na zabytek w stylu HUAWEI B315s-22 czy B593?
Jestem w dobrym zasięgu. 0,2 km od BTSa LTE2600 i LTE800 oraz 0,7 km od BTSa LTE1800. Zasięg wszędzie w domu właściwie jest. Karta od Orange.
fatum1
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 532
Rejestracja: 2017-11-08, 06:41

Re: Mały budżet. Czy jestem skazany na zabytek?

Post autor: fatum1 »

Poszukaj B525 a jak się uda to może i B535 się znajdzie.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Mały budżet. Czy jestem skazany na zabytek?

Post autor: matek451 »

ak6
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2016-05-04, 13:12

Re: Mały budżet. Czy jestem skazany na zabytek?

Post autor: ak6 »

W tej cenie tylko używańce. B535 raczej nie znajdę w ogóle w z takim budżetem.
Nie do końca jestem przekonany co do używanych.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Mały budżet. Czy jestem skazany na zabytek?

Post autor: matek451 »

MF286 kupisz nowy za około 200 zł, pochodzą od polskich operatorów. Maja gwarancję.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Mały budżet. Czy jestem skazany na zabytek?

Post autor: wojteks »

ak6 pisze:W tej cenie tylko używańce.
No i? Zwiększ budżet do 600-700 i nówkę kupisz.
ak6 pisze:Nie do końca jestem przekonany co do używanych.
To zrezygnuj z internetu, niestety nie ma nic za darmo. Zawsze jednak możesz iść do operatora i kupić abonament, router w zamierzonym budżecie na pewno dostaniesz.
Nie pomagam na PW!
fatum1
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 532
Rejestracja: 2017-11-08, 06:41

Re: Mały budżet. Czy jestem skazany na zabytek?

Post autor: fatum1 »

Router w porównaniu do smartfona to dosyć proste urządzenie i trzeba mieć wyjątkowego pecha aby coś się zepsuło. Używanych bym się nie obawiał ale każdy ma swoją politykę.
ak6
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2016-05-04, 13:12

Re: Mały budżet. Czy jestem skazany na zabytek?

Post autor: ak6 »

Z dwóch wyżej zaproponowanych, który będzie lepszy?
ZTE MF286 Czy B525?
cis_krk
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 250
Rejestracja: 2016-09-11, 07:06

Re: Mały budżet. Czy jestem skazany na zabytek?

Post autor: cis_krk »

ZTE
HariMata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 158
Rejestracja: 2010-11-13, 22:08
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie/Łódź

Re: Mały budżet. Czy jestem skazany na zabytek?

Post autor: HariMata »

ak6 pisze:Z dwóch wyżej zaproponowanych, który będzie lepszy?
ZTE MF286 Czy B525?
Miałem obydwa, najpierw MF286 z Orange, a teraz 525 z T-mobile.Obydwa spisywały się dobrze. Większych różnic nie widzę. MF286 ma podtrzymanie bateryjne w razie braku prądu, za to B525 łatwiej ustawiać pasma za pomocą programu niefirmowego na smartfona i podobno jest lepsze wsparcie od firmy. Mam abonament bez limitu z ograniczeniem szybkości do 60mb/s i wyciągam w mieście, w odległości 300 m od nadajnika 55 Mb/s. LTE800+Lte2600. Natomiast na wsi gdzie nadajnik LTE800 jest oddalony o ok 6 km, bez anteny 20-30 Mb/s. (w nocy). Szybkość jest w głównej mierze zależna od obciążenia. Na wsi antena może by się przydała, choć dla moich potrzeb jest wystarczające tak jak jest. Na ZTE było podobnie.
ZTE MF286, B525s-23a, T-mobile Internet Domowy (bez limitu)
fatum1
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 532
Rejestracja: 2017-11-08, 06:41

Re: Mały budżet. Czy jestem skazany na zabytek?

Post autor: fatum1 »

Na pewnym portalu widzę Huawei B528 za 170-180 zł, całkiem dobre urządzenie jeżeli nie potrzebuje się usb. Mimo wszystko i tak bym czekał na okazję z B535 czy negocjował cenę, ktoś pewnie spuści, to jednak nowa generacja. Niedawno nowy kupiłem za 280 zł.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Mały budżet. Czy jestem skazany na zabytek?

Post autor: matek451 »

Jest akurat odwrotnie, łatwo to wybiera się pasma LTE w Webui na MF286 nie potrzeba żadnych zewnętrznych aplikacji. Huawei Polska nie zapewnia żadnego wsparcia, te routery żyją tylko dzięki pasjonatom, szczególnie z pda.ru i autorom tych zewnętrznych aplikacji, ZTE Polska od 2 lat wspiera routery , częste aktualizacje FW . Kolejna sprawa to agregacja B7+B1, B3+B1 nie działająca na B525/B528/B529 przydatna w wielu przypadkach, MF286 je obsługuje. minus MF286 to ten dziwny układ anten złącz anten zewnętrznych. tu kolega ma BTS-y NetWorks pod nosem więc i tak wykorzysta wewnętrzne. W przypadku B528 jesteśmy zdani na T-Mobile i raczej brak aktualizacji FW, zmiana naobce to już inna bajka.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6444
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Mały budżet. Czy jestem skazany na zabytek?

Post autor: onken »

Ale wybór ZTE ( szczególnie dla nowych technologii ) jest malutki :(

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Mały budżet. Czy jestem skazany na zabytek?

Post autor: matek451 »

A dlaczego malutki ? Na dziś z najnowszych MF980 z 9 kat. LTE, MF971 i MF286 z 6 kat. LTE, WF830 CPE LTE 6 kat LTE. Do tego starsze MiFi i MF283 z 4 kat LTE. Oferowane przez polskich operatorów, wszystkie dostały aktualizację FW w ostatnim czasie( WF830 kilkakrotnie, także dostęp do konta smartadmin). Współpraca miedzy ZTE Polska a operatorami układa sie OK, wsparcie istnieje. Liczę że w ofercie pojawi się WF860 a może i kiedyś MC801 5G lub jego następca.
W przypadku Huawei Polska trudno mówić o współpracy, wystarczy to co ostatnio miało miejsce między Play a nim w sprawie aktualizacji E3372 a wcześniej z B618 z Play czy B2338 i B2368. Te dwa ostatnie są pozbawione wsparcia producenta, nie przyznaje się do nich i odsyła do Play. Np. uzyskanie kodu do odblokowania simlocka graniczy z cudem, podobnie jak hasła do konta superadmina. W przypadku B525/B528/B529/B535 /B715oferowane brandowane FW ciągle pozostawia wiele do życzenia. I to jest najsłabszy punkt sprzętu Huawei.
fatum1
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 532
Rejestracja: 2017-11-08, 06:41

Re: Mały budżet. Czy jestem skazany na zabytek?

Post autor: fatum1 »

Strasznie jesteś pro ZTE, przypomnę tylko problematyczne aktualizacje i przynajmniej u mnie słabszy transfer 286 ( jedyny router jaki kiedykolwiek musiałem do serwisu wysłać ) a mylisz się w wielu kwestiach. Zacząwszy od firmware w B528, poprzez braki aktualizacji a skończywszy na brandzie w B535 jednak nie chcę się wdawać w jałowe dyskusje typu iOS vs android.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Mały budżet. Czy jestem skazany na zabytek?

Post autor: matek451 »

No to pochwal się w kwestii aktualizacji FW na B528 /B529 z T-mobile, jest OTA?, Tak samo napisz jak wyglądają aktualizacje OTA dla brandowanych przez polskich operatorów B525. Czy Huawei Polska robi cokolwiek w tym temacie i informuje użytkowników tego sprzętu?
Wiesz jak wyglądała współpraca w temacie nowego FW E3372 miedzy Play i Huawei Polska, odbijanie piłeczki przez ponad m-c? To są fakty. Sprzęt jest tak dobry jak wsparcie dla niego. I mówmy o oficjalnych aktualizacjach a nie różnych kombinacjach jakie stosują zaawansowani użytkownicy na forach i dzięki komu mogą tak kombinować.
Dwa lata temu ZTE Polska nie oferowało niczego i sprzęt był praktycznie nie wspierany, ja nie jestem tylko pro ZTE ale zauważam pozytywne działania w tym temacie .
B535 ma 7 kat LTE ale jest właściwie odpowiednikiem MF286 i to żaden skok jakościowy bo i tak polscy operatorzy nie agregują na UL , agregacje takie same na obydwu ale B535 pozbawiono RJ11 i USB, MF286 kupisz za 180 zł a B535 za 2x tyle.Oczywiście póki co brak brandu to zaleta.
Ty skupiasz się na routerach ja mam tez doświadczenie z CPE LTE obydwu producentów. Bo to też jest segment rynku i dla mnie wazniejszy od routerów. Tu doświadczenia uzytkowników z dwoma produktami Huawei sa niestety tylko negatywne, olewanie ich przez Huawei Polska praktycznie dyskwalifikuje ten oddział producenta. Czy fair jest odsyłanie do Play w sprawie B2368 i nieprzyznawanie się do niego gdy FW jest brandowane Play, więc pytanie kto je stworzył dla operatora bo nie sądzisz ze ludzie w Play ? Uzytkownicy z Play mogą teraz pokombinować z nowym FW z czeskiego O2 ale czy o to chodzi w tej całej zabawie w kotka i myszkę?
atento
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 858
Rejestracja: 2007-06-29, 14:56
Lokalizacja: Wawa-Puszcza biała

Re: Mały budżet. Czy jestem skazany na zabytek?

Post autor: atento »

matek451 pisze:Jest akurat odwrotnie, łatwo to wybiera się pasma LTE w Webui na MF286 nie potrzeba żadnych zewnętrznych aplikacji. Huawei Polska nie zapewnia żadnego wsparcia,
:D przynajmniej nie jest dziurawy jak szwajcarski ser jak ZTE, wsparcie huawei przynajmniej łata największe dziury w przeciwnieństwie do ZTE

Zte zostało okrzyknięte najbardziej zbugowanym szajsem w 2019 roku, gorzej niż alcatel bo oni przynajjmniej poprawili.

Wyklikaj sobie w google np. CSRF exploit podobno działa nawet na wszystkich 910 :D To co z tym wsparciem? Zgłoszone i nadal nie naprawione? Ile lat trzeba czekać bo ten exploit działa od 2014 na tej samej zasadzie na większości modelach ZTE

14/02/2019 – ZTE confirm receipt.

21/02/2019 – ZTE reply to say that MF910 & MF65+ are end of life & superceded by MF920 and MF65M2

kilka minut w google i następny w mf 920 który jest wspierany https://nvd.nist.gov/vuln/detail/CVE-2019-3412


Ulla la ale wsparcie ;)
fatum1
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 532
Rejestracja: 2017-11-08, 06:41

Re: Mały budżet. Czy jestem skazany na zabytek?

Post autor: fatum1 »

Router LTE z antenami wbudowanymi czy zewnętrznymi to dalej router do którego jest dostęp przez lan czy wifi. Tak jak z własnych doświadczeń ostrożnie bym polecał 286 tak MF980 jest świetny gdzie jedyne czego wg. mi mu brakowało to symultaniczne 2.4 / 5 GHz. Huawei branduje firmware pod operatora, są wersje na Europę zachodnią, północno - wschodnią także. Z tych które miałem były na w miarę nowych wydaniach. Plus dla geeka taki, że są w pełni rozpracowane i jeżeli ktoś lubi takie zabawy to zrobi go w 100% pod swoje potrzeby. Obecnie wydali na wszystkie dostępne firmware z nowym webUI, mocno zabezpieczony, bardzo szybki. Jak to poleci z regionami i czy w planach jest upgrade dla konkretnego operatora to tego nie wiem.
B535 już oryginalnie jest na nowym, bez brandu, wersja europejska wschód - północ, w Anglii ten sam engine, inna wersja pod tamten rynek webUI oraz pliku konfiguracyjnego. Pytałem się w innym wątku o wersje softu i okazało się iż Orange i Play to te same urządzenia. Coś się widać zmienia, zwykle upgrade był co rok, zobaczymy jak będzie teraz.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Mały budżet. Czy jestem skazany na zabytek?

Post autor: matek451 »

@atento Testowałeś to na poszczególnych najnowszych modelach LTE-A z ZTE z polskim FW, doświadczyłeś takiego ataku czy wiesz to z internetu ? Jeśli sam to stwierdziłeś to masz okazję zgłosić bezpośrednio na adres ZTE Polska [email protected]
No i podaj źródło w którym sprzęt do internetu mobilnego okrzyknięto najbardziej zbugowanym szajsem?.
@fatum1 przeciętny użytkownik nie jest geekiem i dla niego aktualizacja FW przez OTA to już wyzwanie więc ocena sprzętu przez perspektywę geeka nijak ma się do stanu faktycznego. Ja nie oceniam sprzętu Huawei pod względem HW a nawet najnowszego FW tylko dostępu do niego i wsparcia ze strony polskiego przedstawiciela. Skoro wypuścili sprzęt z brandem operatorów dla których tworzą to FW to niech je aktualizują, ostatnie fakty z E3372 Play są idealnym przykładem. Wypuszczono aktualizację po kilku latach OTA na E3372Hilink z brandem Play i na pytanie czy to ich dzieło nie dali jednoznacznej odpowiedzi odsyłając do Play gdzie tak naprawdę nikt nie potrafił udzielić odpowiedzi. Trwało to m-c i suma sumarum okazało się że ta aktualizacja zrobiona przez Huawei Polska dla Play. O sytuacji i porażce z FW na B2338/B2368 pisałem już wcześniej. Co do MF286 to dużym problemem jest ta dziwna konstrukcja złacz zew. i sam nie polecam ich jak ktoś ma korzystać z anten zewnetrznych. Ale jak ktoś ma 200-500m do BTS-a z kompletem 4 pasm LTE i 200 zł budżetu to czemu nie. U mnie w takich warunkach na karcie Orange w 2 CC CA B7+B1/B3 uzyskuję na nim nawet DL 150- 200Mb/s. https://www.speedtest.pl/wynik/224959940
fatum1
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 532
Rejestracja: 2017-11-08, 06:41

Re: Mały budżet. Czy jestem skazany na zabytek?

Post autor: fatum1 »

Tak jak pisałem wszystkie ostatnie Huawei jakie miałem były na w miarę nowym oprogramowaniu, jeżeli nawet emerytowany E3372 dostaje upgrade to chyba nie najgorzej. Akurat ta firma jest bardziej popularna, prościej tanio kupić i prościej sprzedać, aktualizacje są. ZTE ma kilka dostępnych na rynku urządzeń typu router LTE, na papierze 286 powinien spełniać moje oczekiwania a niestety ostatecznie zaliczył wizytę w serwisie po próbie aktualizacji.
Każdy wybiera wg. swoich potrzeb, to co dla jednego jest plusem niekoniecznie jest plusem dla drugiego.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Mały budżet. Czy jestem skazany na zabytek?

Post autor: matek451 »

Tu nie chodzi o upgrade dla tego dziadka tylko o to w jaki sposób Huawei Polska to podał https://forumplay.pl/showthread.php/556 ... ight=E3372
No i z tymi aktualizacjami FW brandowanego przez polskich operatorów bym nie przesadzał, nie na darmo większość z nas i tak korzysta na Huawei z FW pochodzacego z innych źródeł niż Huawei Polska.
Tutaj padło pytanie o nówkę za 200 zł z minimum 2 CC CA i wybór praktycznie żaden bo między B525/B528 jak się uda znaleźć z T-mobile a MF286. Decydujacy jak dla mnie jest brak na tych Huawei 2 CC B3+B1 czy B7+B1. Ta pierwsza agregacja jest szczególnie przydatna w Play na wiejskich stacjach z lTe2600/LTE2100 i LTE800 gdzie to ostatnie z reguły to proteza i pozostaje korzystać z agregacji LTe2100+1800.Tak samo ze stacjami N! z tymi 3 pasmami i przeciążonym LTE800 na nich (bywaja też teraz takie z LTE1800 i LTE2100). Zdarza się też ze lepiej działa agregacja LTE2600+2100 niż LTE2600+1800 bo część sprzętu nie obsluguje LTE2100 i jest ono mniej obciązone od LTE1800.
Podsumowując trzeba brać pod uwagę wszystkie czynniki ale fakt agregacji wyzszych pasm LTe z LTe2100 ma decydujace znaczenie, jak chce się korzystać na Huawei to pozostaje zakup póki co droższego B535 ale pozbawionego nie wiedzieć czemu USB i bramek GSM/VoIP( RJ11).
fatum1
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 532
Rejestracja: 2017-11-08, 06:41

Re: Mały budżet. Czy jestem skazany na zabytek?

Post autor: fatum1 »

250 zł.
286 kupiłem za jakieś śmieszne pieniądze na próbę. Transfery gorsze niż podobnej klasy u konkurencji, plus to wszystkie bajery ale co z tego jak download był słaby a potem mu się padło przy aktualizacji. W tym momencie prawie każdy Huawei naprawię sobie sam w hipotetycznej sytuacji, serwis mam w najgorszym przypadku 10 km od domu ale nigdy przez kilkanaście lat skorzystać nie musiałem a zaczynałem od 3G. Myślę, że kolega ma już wystarczająco dużo danych a dyskusja o wyższości Świąt Wielkanocnych na Bożym Narodzeniem zazwyczaj do niczego nie prowadzi.
ODPOWIEDZ