Duży BufferBloat, czy router z QoS pomoże?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Ortrack
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2019-11-17, 18:00

Duży BufferBloat, czy router z QoS pomoże?

Post autor: Ortrack »

Witam,

posiadam internet domowy od T-Mobile. Miejscowość Stawki koło Aleksandrowa Kujawskiego.
Ogólnie internet chodzi różnie. Zależy od godziny, miesiąca i gdzie się połączę. Mam antenę zewnętrzną i po jej zakupie zamiast do 800, łączę się do pasma 2600 a ostatnio 2100. 2600 chodziło bardzo dobrze przez długi czas. Prędkości od 30Mb/s w dzień do 60Mb/s w nocy, up zawsze około 25Mb/s. Od jakiegoś czasu jednak na tym paśmie da się korzystać tylko w nocy (godziny szczytu to czasem 0.1 Mbps lub mniej) . Pasmo 2100 chodzi lepiej, zwłaszcza w godzinach szczytu.
Problem pojawia się jednak jak chcę pograć. Niby pingi na ping teście i w grach są w granicach 45-60 jednak coraz częstsze są teraz skoki do nawet 300+ms, utrata pakietów i tym podobne. Sprawdziłem BufferBloat i jest tragedia. Na speed test ping 19ms (https://www.speedtest.net/result/8771410259) BufferBloat na dsl reports 2k ms (http://www.dslreports.com/speedtest/56531906) Korzystam z internetu sam, nic się nie pobiera jak gram. Męczę się w mojej miejscowości z internetem od długiego czas ale przecież nie przeprowadzę się bo chcę komfortowo pograć (choć nie ukrywam jestem już bliski tego :facepalm: )
Chciałem spytać czy można coś z tym zrobić? Router z QoS coś pomoże? Jeśli tak to jaki kupić?
fatum1
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 532
Rejestracja: 2017-11-08, 06:41

Re: Duży BufferBloat, czy router z QoS pomoże?

Post autor: fatum1 »

A jakie masz pingi do serwera gry / gier ?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Duży BufferBloat, czy router z QoS pomoże?

Post autor: matek451 »

Nic na temat routera, anteny? Zero informacji o tym z którego BTS-a to LTE2600, LTE2100 , nic o parametrach sygnału i prędkościach , ping na nich. Pokazany speedtest to jakiś dramat Dl<<Ul, pasma się zatyka więc skoki pingu to normalne. Tak kończy się oferta no limit za grosze przy niedostatecznej infrastrukturze, ciesz się z tego co masz i faktu ze BTS-y sa po refarmingu i modernizacji a nie tylko samo LTE800. W wielu lokalizacjach t-mobile działa tak jak u ciebie, nawet refarming i dodanie pasm nie pomogło. Chcesz sobie pograć zmień operatora.
Ortrack
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2019-11-17, 18:00

Re: Duży BufferBloat, czy router z QoS pomoże?

Post autor: Ortrack »

fatum1 pisze:A jakie masz pingi do serwera gry / gier ?
Pingi do serwerów pokazuje dobre od 45ms do 60ms. Problemy zaczynają się po zalogowaniu. Co jakiś czas pojawiają się skoki pingów do 300+, utrata pakietów itp.
matek451 pisze:Nic na temat routera, anteny? Zero informacji o tym z którego BTS-a to LTE2600, LTE2100 , nic o parametrach sygnału i prędkościach , ping na nich. Pokazany speedtest to jakiś dramat Dl<<Ul, pasma się zatyka więc skoki pingu to normalne. Tak kończy się oferta no limit za grosze przy niedostatecznej infrastrukturze, ciesz się z tego co masz i faktu ze BTS-y sa po refarmingu i modernizacji a nie tylko samo LTE800. W wielu lokalizacjach t-mobile działa tak jak u ciebie, nawet refarming i dodanie pasm nie pomogło. Chcesz sobie pograć zmień operatora.
Widzę od razu przechodzimy do ataku. Nie znam się na bezprzewodowym internecie, nie wiem który BTS. Podejrzewam ,że w aleksandrowie kujawskim, są tam tylko dwa z T-Mobile i w tym kierunku mam skierowaną antenę bo sygnał jest najsilniejszy.
Antena to https://www.cybertech.com.pl/p173,anten ... 00mhz.html a router Huawei B525
Nie rozumiem komentarza o speedtescie, to internet LTE więc to nie jest norma ,że w godzinach szczytu download będzie niższy od uploadu?
Pingi nie są złe bez obciążenia internetu.
Cieszyć się z tego co mam raczej też nie będę bo jest to bardzo słabe rozwiązanie (choć przez pierwszych 10 miesięcy było OK).
Nie wybrałem tego internetu bo był tani tylko dlatego ,że nie mam alternatyw (orange do 10 mega wyciąga tu 7 a up to 1 co w dzisiejszych czasach jest śmieszne)
Czy zmiana operatora jak piszesz pomoże? Czy chodzi ci o to ,że mam sobie zmienić u mnie na wsi na UPC?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Duży BufferBloat, czy router z QoS pomoże?

Post autor: matek451 »

To ze korzystasz z BTS-a NetWorks Aleksandrów Kujawski można się było domyslić bo tylko tam jest LTE2600 T-mobile, ale z którego bo są jeden za drugim. Skoro wymuszasz lTe2600 czy LTE2100 to korzystasz z jakiejś zewnętrznej aplikacji więc są i screeny z niej i to je należało pokazać, to nie jest atak tylko brak danych z twojej strony. powinieneś pokazać screeny z LTe2600, LTE2100 i LTE1800 oraz agregacji LTE2600+1800 i speedtesty z nich. Speedtest gdzie DL<<UL to dowód na zapychający się BTS i dużą liczbę klientów na tym sektorze , często skutkuje właśnie okresowymi skokami ping w grach. To zjawisko charakterystyczne dla użytkowników T-Mobile . w normalnie działającym internecie DL jest zawsze większy od UL przez całą dobę. Nie do mnie kieruj pretensje tylko do operatora, nasprzedawał ofert więc sieć nie daje rady. Działało znośnie na poczatku ale teraz coraz gorzej. A alternatywa zawsze była i nadal jest, kup sobie kartę internet na kartę w Play za 5 zł z 7GB i zrób test , zagraj na nim i sprawdź jak działa ten operator. 3 BTS-y z kompletem 4 pasm LTE i ich agregacją w okolicy, jeden wręcz pod nosem między Stawkami a Odolionem.
atento
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 858
Rejestracja: 2007-06-29, 14:56
Lokalizacja: Wawa-Puszcza biała

Re: Duży BufferBloat, czy router z QoS pomoże?

Post autor: atento »

matek451 pisze: Chcesz sobie pograć zmień operatora.

Koniecznie na play oraz router na jedyny słuszny zte ;)
Jak coś pomożesz w napisaniu prośby do play o pompowany nadajnik bo mają kilka na stanie tylko nie wiadomo czy wypożyczone...To na bank będzie lepiej. Ale nie wiem czy to przejdzie bo Pan rzecznik gruszka który zatwierdzał wypożyczanie już tam nie pracuje :(
Ostatnio zmieniony 2019-11-18, 21:21 przez atento, łącznie zmieniany 1 raz.
Ortrack
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2019-11-17, 18:00

Re: Duży BufferBloat, czy router z QoS pomoże?

Post autor: Ortrack »

Nie mam do Ciebie pretensji o to jak chodzi mi internet a informacji nie podałem bo po prostu nie byłem świadomy co muszę podać.
Zapomnijmy o tym.

W godzinach szczytu zrobiłem dzisiaj test i screeny chyba tych danych które chciałeś:

LTE2600

Obrazek

Obrazek

LTE2100

Obrazek

Obrazek


Dzisiaj 2600 chodzi lepiej niż 2100 nieraz jest na odwrót. Rozumiem ,że jest dużo klientów i się zapycha a wszystko to random zależny od godziny i dnia. Moim problemem jest jednak to ,że nawet o 2 w nocy przy prędkościach 40-70 Mega mam bufferbloat po 1000ms i chciałem się dowiedzieć czy istnieje możliwość aby to rozwiązać routerem z QoS? Spróbuje tak jak pisałeś na sieci Play, jednak i tam mogę pomimo większych prędkości i mniejszego zapchania sieci mieć problem z bufferbloat.
Dziękuję za dotychczasową pomoc.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Duży BufferBloat, czy router z QoS pomoże?

Post autor: matek451 »

Wstawki gościa który pisze żeby pisać nie traktuj powaznie, bo jego wpisy nic nie wnoszą do tematu a tym bardziej nie sa dla ciebie pomocne. Ja nie napisałem ze Play na bank będzie działał OK ale poradziłem testy bo infrastruktura Play w tej okolicy jest najlepsza więc warto spróbować. Test na karcie z 7GB za 5 zł a więc koszty minimalne, nie sprawdzisz to się nie przekonasz jak Play wypada u ciebie i w grach. '
Przechodząc do meritum to na LTE2100 łaczysz się z pobliskim BTS-em NetWorks Halinowo 3, to nowa stacja bazowa ale pasmo zatkane na amen mimo prawidłowego sygnału na 2100MHz. LTE2600 to z jedynego BTS-a z tym pasmem czyli Networks z Narutowicza w Aleksandrowie. Sygnał dostateczny ale pasmo i tak przytkane. Sprawdzałeś agregację LTE2600+1800 z niego.
T-Mobile niestety ale od czasu pożaru na Annopolu ma też często problemy z ping do serwerów gier, takie skoki pingu to jego specjalność. Niestety ale miłośnicy różowego nie przyjmują do wiadomości że nawet 4 stacje bazowe T-Mobile tak jak u ciebie, nawet po modernizacji i refarmingu na 1800/2100MHz mogą nie dawać rady obsłużyć użytkowników no limit za marną kasę.Ale moze jeden z nich ma cudowny środek na twoje problemy więc wypada poczekać na jego receptę. Bo póki co to jak zwykle prowokuje a sam ma niewiele do poradzenia. Sprawdzałeś jak działa t-Mobile na tych pasmach z BTS-ów na kierunku Ciechocinek?
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: Duży BufferBloat, czy router z QoS pomoże?

Post autor: Tinkas »

Modem z QoS Ci nie pomoże jeśli na speedtestach masz dobry ping.
Co Ci może pomóc, to VPN. Jest szansa, że połączenie po VPN złapie inną trasę do serwera gry niż bezpośrednio przez T-Mobile. Spróbuj NordVPN. Mają dużo serwerów w Europie - ja np. korzystałem przez jakiś czas z francuskiego, żeby mieć lepszy ping do pewnych serwerów.
Ale jeśli to są tylko skoki pingu, to raczej ktoś w okolicy generuje ruch. Tutaj może pomóc przełączenie na HDSPA na czas gry.
atento
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 858
Rejestracja: 2007-06-29, 14:56
Lokalizacja: Wawa-Puszcza biała

Re: Duży BufferBloat, czy router z QoS pomoże?

Post autor: atento »

matek451 pisze:Wstawki gościa który pisze żeby pisać nie traktuj powaznie, bo jego wpisy nic nie wnoszą do tematu a tym bardziej nie sa dla ciebie pomocne. Ja nie napisałem ze Play na bank będzie działał OK ale poradziłem testy bo infrastruktura Play w tej okolicy jest najlepsza więc warto spróbować. Test na karcie z 7GB za 5 zł a więc koszty minimalne, nie sprawdzisz to się nie przekonasz jak Play wypada u ciebie i w grach. '
Przechodząc do meritum to na LTE2100 łaczysz się z pobliskim BTS-em NetWorks Halinowo 3, to nowa stacja bazowa ale pasmo zatkane na amen mimo prawidłowego sygnału na 2100MHz. LTE2600 to z jedynego BTS-a z tym pasmem czyli Networks z Narutowicza w Aleksandrowie. Sygnał dostateczny ale pasmo i tak przytkane. Sprawdzałeś agregację LTE2600+1800 z niego.

Co mam sie produkować jak mamy tutaj szpeczjalistę play ;) już wiesz, że zatkany na amen, już mówisz że play tam ma swietna infrastrukturę :O
Po Co więc pytasz człowieka o jakiekolwiek parametry? Twoje słowa nie moje.

Byłeś, sprawdziłeś to co mam sie produkować i pisać, że być może zmienia mu nadajnik/sektor i ma skok pingu, w jakim celu mam pisać by zapisał numer z info, puścił ping w tle przez CMD i grał, jak skoczy by poszedł zobaczyć czy jest time out na CMD i sprawdził czy numer się zmienił, wszak szpeczjalista jesteś Ty nie ja, nie jestem nim więc dziwi mnie że zamiast cisnąć pierduty o play nie zaproponowałeś np. winmtr by go zrobił i przesłał do obsługi... Bo i po co lepiej od razu proponować play :D przypomnę Ci, że play z grami online miał problem 4 lata skok pingu to nic postacie, pływały i grać sie nie dało ewentualnie extra skoki w czasie, tylko w play można było pisać jak do swiętego mikołaja. Za to speedtesty idealne były
Nawet nie napisałeś by zgłosił problem do tmobile


Z Twojego założenia wszystko co nie jest play i zte to gó.wn.o czyż tak nie jest? Chyba nie mam co dyskutować z marketingiem bo ciężka sprawa.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Duży BufferBloat, czy router z QoS pomoże?

Post autor: matek451 »

Tak , T-Mobile u niego to szajs o czym przekonuje się sam na co dzień. Na kierunku Aleksandrów ma 2 BTS-y z LTE2100, LTE1800, a jeden ten najdalszy z kompletem 4 pasm LTE. Kilometr od siebie w Zgodzie pewnie BTS po refarmingu z LTE1800/TE2100/LTE800. LTE800 z niego sprawdził już dawno i uciekł szybko. B525 z T-mobile w jego sytuacji to kolejny szajs, ma 3 BTS-y w pobliżu z 2 CC CA B3+B1 ale i tak z niej na nim nie skorzysta. Tu cudów nie ma, pokazane testy to liczby a te nie kłamią.
Tak samo jak porównanie z infrastrukturą Play u niego, fakty sa dla ciebie niewygodne. BTS Odolion z 4 CC CA , zasilany światłowodem pod nosem. Dwa z 4 CC CA w Aleksandrowie 2,5-3km od niego ale te "słabiutkie' bo na radioliniach 1Gb/s. Na każdym po 50MHz pasma dyspozycji w tym 45MHz na pojemnościowych.
Stąd propozycja testów Play jak najbardziej zasadna.
Nikt mu nie zabrania bicia piany z BOK T-mobile, skutek taki sam jak z BOK Play czyli żaden. niech mierzy, poluje na te skoki ping i pisze do nich, naprawią mu to szybko, szczególnie jak zwolnią kolejne kilkaset osób z obsługi.
Takich problemów jak u niego doświadcza wielu użytkowników domowego w T-Mobile i co, przecież T-mobile nic nie gwarantuje. Ja graczem nie jestem ale mój sąsiad korzysta z T-Mobile po latach DIL-a na RBM5 i jego opinia na temat różowego taka jak moja , wspomina czasy z Play bo wtedy mógł sobie pograć.
Dziwne ze nie zwalasz winy na szajs antenę z Cybertecha, teorie o skakaniu po BTS-ach możesz sobie odpuścić ten na LTE2100 ma z kilometr od siebie a inne dalsze na tym samym kierunku. Na LTE2600 nigdzie mu nie zmieni bo jest tylko jeden, 4km od niego na tym samym kierunku.
Ortrack
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2019-11-17, 18:00

Re: Duży BufferBloat, czy router z QoS pomoże?

Post autor: Ortrack »

Widzę konflikt w temacie :)
Dziś zarejestrowałem kartę Play i zacząłem testować. Wiem ,że na to trzeba więcej czasu ale pierwsze wrażenie jest takie ,że to nawet nie jest śmieszne o ile lepiej wszystko chodzi niż na karcie T-Mobile.
Testowałem na antenie lokalnej bo nie chce mi się teraz zmieniać kierunku zewnętrznej, zwłaszcza ,że BTS jest blisko.
Na każdym paśmie 1800, 2100 oraz 2600 wyniki są lepsze niż T-Mobile i to w godzinach od 18 do 21. RSRQ, RSRP oraz SINR też wypadają nieco lepiej.
T-Mobile o 18 ledwo otwierał strony na 2600, zawsze o tych godzinach zaczynają się właśnie problemy a tu po zmianie karty od 18 do 21 żadnych problemów.
Będę testował dalej, bardzo cieszę się ,że poradziłeś mi aby to sprawdzić. Byłem pewny ,że po prostu internet z LTE musi działać tak jak ten co miałem bo się zapycha i koniec. Trochę szkoda ,że istnieją limity GB no ale coś za coś.
Chciał bym jeszcze spytać czy istnieją jakieś routery z QoS dla LTE czy raczej ciężko żeby to działało?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Duży BufferBloat, czy router z QoS pomoże?

Post autor: matek451 »

To nie jest konflikt tylko rozmowa profesjonalisty ze ślepym miłośnikiem różowego, oni zyją wspomnieniami sprzed 4 lat i nienawiścią do Play. Nie dopuszczają do głowy faktu że Play w tym czasie zbudował sieć z prawdziwego zdarzenia a T-Mobile zapchał w wielu lokalizacjach swoją tym no limit za flaszkę wódki na amen. Nie pomaga nawet ostatnia modernizacja. Podałem fakty dotyczące sieci obydwu u ciebie no i zgodnie z moimi przewidywaniami T-mobile u ciebie to ubogi krewny Play . Sam mam w Play transfery na poziomie 200-300mb/s w agregacji 3 CC CA B7+B3+B1 z BTS-a na światełku, oczywiście na porządnym sprzęcie CPE LTE. Niestety ale to ZTE WF860 więc dla niektórych nie do przełknięcia. Z QoS raczej routera LTE nie znajdziesz, pozostaje podłaczyć jakiś z zaawansowanymi ustawieniami sieciowymi do B525.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Duży BufferBloat, czy router z QoS pomoże?

Post autor: dzejk »

@atento i @matek451
Pierwsze i ostatnie ostrzeżenie dla każdego z osobna.
ODPOWIEDZ