Wybór modemu do garażu

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
WachuU
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2020-01-11, 14:03

Wybór modemu do garażu

Post autor: WachuU »

Witajcie.

Szukam rozwiązania które pozwoli mi uzyskać połączenie z internetem LTE z mojego garażu. Ma to służyć głównie do komunikacji kamery z chmurą.

Budżet mam niewielki, bo chciałbym się zmieścić w 300 złotych. Myślę nad Routerboard 951 + Modem E3772 lub nad modemem Huawei B525.

Dodatkowo zastanawiam się nad wyborem operatora.. W odległości 500 metrów od mojego garażu stoi BTS Networks!, następnie mam BTS T-Mobile 900 metrów dalej, oraz dwa następne NetWorks! 1 kilometr od garażu.

Czy bylibyście w stanie pomóc z wyborem sprzętu i operatora aby to ładnie działało?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wybór modemu do garażu

Post autor: matek451 »

Lokalizacja, jakieś testy Orange i T-mobile robiłeś?
WachuU
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2020-01-11, 14:03

Re: Wybór modemu do garażu

Post autor: WachuU »

Nie robiłem jeszcze. Nie posiadam sprzętu ani karty z Orange/T-Mobile. W telefonie mam Nju, a to chyba orange? Mogę użyć jakiejś aplikacji do testu?

Lokalizacja: Siemianowice Śląskie, ulica: Kopalniana 476
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wybór modemu do garażu

Post autor: matek451 »

]Kluczowe to jest czy w ramach modernizacji i refarmingu 1800/2100 zrobiono to na okolicznych BTS-ach NW. Test na karcie nju , telefonie LTE z aplikacją https://play.google.com/store/apps/deta ... ster&hl=pl
WachuU
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2020-01-11, 14:03

Re: Wybór modemu do garażu

Post autor: WachuU »

matek451 pisze:]Kluczowe to jest czy w ramach modernizacji i refarmingu 1800/2100 zrobiono to na okolicznych BTS-ach NW. Test na karcie nju , telefonie LTE z aplikacją https://play.google.com/store/apps/deta ... ster&hl=pl

Witam serdecznie.. Wracam po dłuższej chwili. Zrobiłem testy na telefonie z kartą Orange. Tutaj wyniki: https://imgur.com/a/ogsNtsA (Test wykonany przed bramą garażu)

Co ciekawe, w garażu przy zamkniętej bramie telefon z kartą Orange gubi zasięg, a drugi telefon z kartą a2mobile cały czas działa na LTE z pełnym zasięgiem. W obydwu telefonach ustawienia automatyczne.

Wybrałem już modem. Mikrotik Routerboard LTAP LTE6.Teraz tylko jeszcze muszę wybrać operatora..
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wybór modemu do garażu

Post autor: matek451 »

I kiepsko wybrałeś, gorzej nie można było . To sprzęt z 6 kat LTE ale bez agregacji B3+B1, pokazany test na telefonie pokazał taka agregacje w Orange. BTS NetWorks przy Przodownikow Pracy pracuje na LTE2100 i LTE1800 Orange, na tym Mikrotiku z niej nie skorzystasz. Zestaw Mikrotika ma bardzo słabą antenę.
WachuU
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2020-01-11, 14:03

Re: Wybór modemu do garażu

Post autor: WachuU »

matek451 pisze:I kiepsko wybrałeś, gorzej nie można było . To sprzęt z 6 kat LTE ale bez agregacji B3+B1, pokazany test na telefonie pokazał taka agregacje w Orange. BTS NetWorks przy Przodownikow Pracy pracuje na LTE2100 i LTE1800 Orange, na tym Mikrotiku z niej nie skorzystasz. Zestaw Mikrotika ma bardzo słabą antenę.
W takim razie go zwrócę :P Polecisz coś co dobrze sprawdzi się w tych warunkach?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wybór modemu do garażu

Post autor: matek451 »

Wszystko zalezy od wyboru operatora a ty przetestowałes tylko Orange na dodatek bez speedtestów, do tego częściowo Plusa który bts ma Ciepłownii a na nim LTE1800 i pseudo LTE900. T-mobile korzysta z tego samego BTS-a co Orange a Play ma BTS przy Dabrowskiego ale na LTE2600, LTE1800 ,LTE2100 i LTE800 a na Korfantego z lTE1800 i LTE2100.
WachuU
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2020-01-11, 14:03

Re: Wybór modemu do garażu

Post autor: WachuU »

W takim razie rozumiem, że powinienem się rozglądać za modemem który pozwoli na agregację B3+B1? Chodził mi po głowie Huawei B525, ale ostatecznie pokusiłem się na mikrotika ze względu na jego software i stabilność.. W sieciach kablowych korzystam od lat i jest cudownie. Chciałbym na modem w miarę możliwości wrzucić jakieś OpenWRT lub Tomato jeśli będzie trzeba i żeby to po prostu działało. Z wymagań to jedynie mam tyle aby mógł pracować jako klient VPN, bo inaczej nie połącze kamery ze swoją siecią w domu. Na początku chciałem sobie zestawić link po maszcie, ale niestety nie dostałem na to zgody. Modem będzie obsługiwał "jedynie" jedną kamerę IP, więc nie powinien być zbytnio obciążony. Zależy mi jedynie na dobrym zasięgu i stabilności.
itsuite
Stały użytkownik forum
Posty: 71
Rejestracja: 2020-01-12, 12:27

Re: Wybór modemu do garażu

Post autor: itsuite »

Jeśli masz gdzieś nadajnik PLUS/AERO2 to sprawedź plusa, u mnie na SXT LTE cat.6 i agregacji 1800+900 taki wyniki:

Obrazek

To jest z 6:30 rano, powtarzany kilkukrotnie
W godzinach szczytu od 40-70down i up 30-40
fatum1
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 532
Rejestracja: 2017-11-08, 06:41

Re: Wybór modemu do garażu

Post autor: fatum1 »

Co za cudo trzymasz w tym garażu w tych Siemcach ? Znajomemu, a w zasadzie jego synowi dziabnęli fajną wersję Q3 sprzed domu, brama na pilota to żaden problem jak się okazało. Dziwne miasto, mieszkam od 10 lat ale nawet centrum nie odwiedziłem. Mikrotik całkiem ok ale Huawei B535 też w porządku.
Blazer
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2010-11-08, 20:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybór modemu do garażu

Post autor: Blazer »

A to w garażu nie masz możliwości zrobienia Wi-Fi?
Pamiętaj też że kamery to nie ochrona, to tylko możliwość obejrzenia jak kradną Twoje mienie.
W pierwszej kolejności montowałbym alarm (z powiadamianiem na telefon) i dopiero po alarmie kamery.
fatum1
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 532
Rejestracja: 2017-11-08, 06:41

Re: Wybór modemu do garażu

Post autor: fatum1 »

Gdy deweloper wykupił całkiem ciekawy kawał ziemi przy Parku Śląskim i zaczęło się budowanie to zaczęły się kradzieże. Sąsiadka spała w ogrodzie zimowym z uchylonymi drzwiami i dziabnęli dosyć drogi rower. Q3 wzięli w okablowanym domu bo alarm nie zadziałał. Dobry baseball i sztucer bo akurat koleś myśliwy i skończył się supermarket.
ODPOWIEDZ