Co zrobić - Play, odludzie

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Crocodilek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2017-10-03, 12:54

Co zrobić - Play, odludzie

Post autor: Crocodilek »

Witam :)

Pomyślałem że wykorzystam posiadany sprzęt oraz kartę Play, żeby założyć Internet u moich rodziców. Mieszkają w Mirosławcu Górnym (woj. zachodniopomorskie), gdzie zasięg tej sieci jest bardzo słaby.

Korzystając z posiadanego już modemu (Huawei E3272s) oraz routera (TP-Link TL-MR3420), uzyskałem następujący wynik speedtest 7,23 / 5,18. Nie wiem jak to sprawdzić przy tej kombinacji ale zgaduję że modem łączy się na paśmie B20 (800 MHz) z tym BTS-em, który znajduje się w odległości około 1,5km: http://btsearch.pl/szukaj.php?search=4287012

Szybkość działania jest słaba ale w sumie wystarczająca jak dla rodziców. Zastanawiam się czy mimo to nie byłoby warto kupić jakiegoś lepszego/nowszego sprzętu. Muszę zaznaczyć, że niestety użycie zewnętrznej anteny nie wchodzi w grę.

Przy użyciu mojej komórki (Xiaomi Mi A2) i programu NetMonster, sprawdziłem że przez większość czasu komórka łączy się tylko z LTE 800, od czasu do czasu włącza się też agregacja LTE-A 800 + 2100, LTE-A 800 + 1800, a bardzo rzadko nawet LTE-A 800 + 1800 + 2100. Network Cell Info pokazuje takie info: klik oraz klik. Niestety szybkość Internetu na komórce jest nawet gorsza: 7,18 / 0,47.

Mam też routerek MiFi Huawei E5573, na którym mogłem wymusić konkretne pasma, niestety bez agregacji. Poniżej zrzuty ekranu z HManager oraz wyniki speedtest:
Próba wymuszenia pasma B7 (2600 MHz) kończy się brakiem możliwości połączenia routera z siecią Play, a czasem nawet całkowicie wyłączało się wifi.

Czy w takich warunkach jestem w stanie nie za dużym kosztem poprawić działanie LTE? Myślałem o kupnie Huawei B525, Huawei B535 albo ZTE MF286 ale z tego co czytałem, nie mogą one agregować pasm tak by to 800 MHz było podstawowe (np. 800 + 1800), a dostępne jest to dopiero w Huawei B715, który jest już sporym wydatkiem.

Nawet na MiFi sieć działa lepiej niż na tym starym modemie ale samo w sobie ma ono za słabe wifi, a nie współpracuje z MR3420. Mam jeszcze router TP-Link TL-WDR3600, który po wgraniu OpenWRT wspiera niektóre modemy, więc mogę spróbować takiej kombinacji. Nie wiem tylko czy E5573 nadaje się do takiego ciągłego użytkowania.

Będę wdzięczny za wszelką pomoc i rady :)

Pozdrawiam,
Crocodil
Djaangoo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2020-01-11, 14:44

Re: Co zrobić - Play, odludzie

Post autor: Djaangoo »

Jak patrzę na oferty nowego b535 wąchają się w okolicach 500 zl
https://www.play.pl/telefony/huawei/huawei-b715/
W play bez abonamentu na raty masz za 599 b715 ale dostępne w salonach a nie w sklepie internetowym
Zobacz, może w twojej okolicy mają go dostępnego :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Co zrobić - Play, odludzie

Post autor: matek451 »

Zapomnij o internecie nawet w Play , nie ma anteny zewnętrznej nie ma internetu w takiej lokalizacji i na tym należałoby zakończyć temat. Pokazane testy sygnału wykluczaj ą prawidłowe działanie internetu na pasmach LTE1800/LTE2100, na LTE800 jest tylko 5MHz pasma więc z założenia jest wolne i przeciążone.
Speedtesty które pokazałeś na LTE800 sa bez znaczenia , wykonane w południe gdy po sieci hula wiatr. Podobnie jak testy na innych pasmach.Inwestowanie w taki internet nieuzasadnione, posiadasz sprzęt w postaci E5573 czyli obsługiwany po USB przez MR-3420 i WDR-3600 na alternatywnym FW. Na LTE800 jakoś to będzie działać, wieczorami pewnie z DL1-2Mb/s i tyle. Na wiosnę sygnał jeszcze się pogorszy, liście na drzewach zrobią swoje.
Crocodilek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2017-10-03, 12:54

Re: Co zrobić - Play, odludzie

Post autor: Crocodilek »

Dziękuję Wam za odpowiedzi :)

@Djaangoo: B535 dosyć spokojnie można kupić już za 300 zł, natomiast B715 jest przynajmniej o połowę droższy i to w najlepszym wypadku. Na razie spróbuję powalczyć z tym co mam, zwłaszcza że nie ma pewności że bez zewnętrznych anten efekt na tych routerach byłby znacząco lepszy.

@matek451: Rozumiem, że do porządnego LTE potrzebne są porządne kierunkowe anteny ale niestety naprawdę nie możemy ich założyć. Nawet gdyby pojawiła się taka możliwość, to byłoby to problematyczne ponieważ rodzice mieszkają na parterze a pomiędzy ich blokiem, a BTS-em w odległości może 20 m znajduje się kolejny blok... Wgram OpenWRT na WDR3600 i zobaczę jak sprawdzi się w połączeniu z E5573, udało mi się już znaleźć odpowiednie instrukcje :)

Na całe szczęście rodzice nie mają dużych wymagań co do prędkości :)
Crocodilek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2017-10-03, 12:54

Re: Co zrobić - Play, odludzie

Post autor: Crocodilek »

Witam,

Wybaczcie proszę ten potężny "odkop" ale pandemia pokrzyżowała wszelkie plany i dopiero teraz mogę wrócić do tematu...

Chciałbym mimo wszystko kupić router LTE dla moich rodziców. Jak pisałem tutaj wcześniej, w tej chwili korzystają z rozwiązania TP Link TL-MR3420 + Huawei E3272, więc w zasadzie wszystko będzie lepsze :) Rodzice nie potrzebują bardzo szybkich transferów, tylko raczej żeby wszystko działało stabilnie i bezproblemowo. Wiem że to słabe ale niestety naprawdę nie ma możliwości skorzystania z anteny kierunkowej...

Moją uwagę zwróciły 3 modele (powiedzmy że zbliżone cenowo):
  • Tenda 4G09
  • Huawei B525
  • Huawei B535
Tenda 4G09 i Huawei B525 wydają się bardzo porównywalne - oba posiadają modem LTE Cat.6. Z kolei Huawei B535 to Cat.7 ale z tego co czytałem u polskich operatorów agregacja uploadu i tak nie działa, więc nie robi to różnicy.

Silną stroną Tendy na pewno jest działanie WiFi, za Huawei przemawia doświadczenie w telefonii komórkowej oraz większe wsparcie społeczności.

Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi i wskazówki :-)

Pozdrawiam,
Crocodil
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Co zrobić - Play, odludzie

Post autor: wojteks »

Z tych tylko B535 bo agreguje 1800+2100 albo 2600+2100 (B525 tego nie potrafi).
Nie pomagam na PW!
Crocodilek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2017-10-03, 12:54

Re: Co zrobić - Play, odludzie

Post autor: Crocodilek »

@wojteks: Dziękuję bardzo :) B535 urasta do miana faworyta ;)

W sumie nie udało mi się znaleźć informacji jakie pasma agreguje ta Tenda ani czy można tym jakoś sterować (najpewniej nie).

A może warto dołożyć (nie mało bo kosztują o połowę więcej) do B715 lub B618? Wiem że agregują już do 3 pasm ale nie potrafię ocenić na ile to byłoby użyteczne w moim przypadku, ani na ile mogą mieć jakieś istotne dla mnie wady (np. nie agregują że sobą każdych 2 pasm).
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Co zrobić - Play, odludzie

Post autor: wojteks »

Następny w kolejności to B818, te dwa wspomniane to stare urządzenia.
Nie pomagam na PW!
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1720
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Co zrobić - Play, odludzie

Post autor: Mig25 »

Jak komórka zagregowała Ci rzadko LTE 800 + 1800 + 2100 to jest szansa ,że B715 też to zrobi.
B618 agreguje ciągle dwa pasma , ale za to w MIMO 4x4. To bardziej pomocne jak jesteś bliżej BTSa.
Crocodilek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2017-10-03, 12:54

Re: Co zrobić - Play, odludzie

Post autor: Crocodilek »

@wojteks: B816 to już niestety praktycznie 2 razy wyższa cena :/ Jeśli warto to w sumie mogę to rozważyć, tylko właśnie - Czy warto? Oczywiście poszukam informacji i recenzji ale czy mógłbyś proszę napisać jakie Twoim zdaniem są mocne strony tego modelu?

@Mig25: No to B618 raczej odpada - do BTS-a w linii prostej są jakieś 3 kilometry (wcześniej niedoszacowałem, teraz sprawdziłem na Google Maps). Niestety po drodze jest jeszcze las, a sam BTS znajduje się niżej niż miejscowość :(
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Co zrobić - Play, odludzie

Post autor: matek451 »

A wg. mnie zakup routera i tak mija się z celem, wykonane w domu testy na E5573 pokazały szczatki zasięgu na LTE1800/2100 ,do LTE800 z Play wystarczy zestaw z E3372, bez poprawy parametrów sygnału na pasmach pojemnościowych LTE z BTS-a Miroslawiec nie ma sensu inwestować w sprzęt.
Crocodilek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2017-10-03, 12:54

Re: Co zrobić - Play, odludzie

Post autor: Crocodilek »

@matek451: Zdaję sobie sprawę, że rezultat najpewniej będzie niewspółmierny do kosztów... A może są jakieś anteny "pokojowe" (tzn. nie wewnętrzne modemu ale też nie montowane na zewnątrz), które mogłyby choć trochę poprawić sytuację?
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Co zrobić - Play, odludzie

Post autor: Hermogenes »

Co tu dużo się rozpisywać przeczytaj ( wystarczy zobaczyć rysunki ) w podręczniku od fizyki fragment o przechodzeniu grupy fal przez ośrodki o różnej gęstości na przykładzie pryzmatu. Pozdrawiam Hermogenes
ODPOWIEDZ