Router z agregacją i VPN

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
WachuU
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2020-01-11, 14:03

Router z agregacją i VPN

Post autor: WachuU »

Witajcie.

Szukam możliwie najtańszego, ale zarazem stabilnego modemu który spełni moje trzy wymagania:

- Musi posiadać agregację 1800+2100
- Musi móc pracować jako klient VPN
- Musi być stabilny

Sprzęt ten ma obsługiwać tylko jednego klienta, w dodatku po kablu LAN, dlatego nawet nie musiałby mieć anteny WiFi. Ma on służyć jedynie jako wyjście na świat dla mojej kamery w garażu. Dlatego też musi wspierać VPN, żebym mógł połączyć się z moją siecią.

Na razie się rozglądam i wydaje mi się, że najtańszy router który spełni te wymogi to huawei B618?

Budżet niestety mam bliżej E5186, który z tego co wyczytałem nie wspiera VPN.. A może po wgraniu na niego openWRT lub innego oprogramowania pojawi się obsługa VPN?

+ Dodatkowo na co uważać przy kupnie routera? Są takie które się da "odblokować" i takie które nie? Jakiego operatora kupić? (Chcę go kupić na allegro/OLX używanego)

Pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router z agregacją i VPN

Post autor: matek451 »

A uwzględnileś w kosztach zakupu antenę zewnętrzną, bo sam pisaleś ze w tym garazu zasięg Orange słabiutki? Jaki ogólnie budzet na całość?
WachuU
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2020-01-11, 14:03

Re: Router z agregacją i VPN

Post autor: WachuU »

matek451 pisze:A uwzględnileś w kosztach zakupu antenę zewnętrzną, bo sam pisaleś ze w tym garazu zasięg Orange słabiutki? Jaki ogólnie budzet na całość?
Chciałbym się zmieścić w 500zł.

Myślę czy nie powtórzyć testu w środku garażu, z zamkniętą bramą.. Mogę dopłacić do anteny, ale problem polega na tym, że nie mam fizycznej możliwości wystawienia jej poza garaż.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router z agregacją i VPN

Post autor: matek451 »

Blaszany garaż to klatka Faradaya i zawsze będa problemy z sygnałem, antena musi być na zewnatrz. Za wspomniane 500 zł kupisz CPE LTE WF830, to zewnetrzny punkt dostepowy jak ten Mikrotik ale agreguje 2 pasma LTE we wszystkich układach, antena zewnetrzna zintegrowana z modemem, zysk okolo 5dBi. Ma zaawansowane funkcje sieciowe w tym klienta VPN.
fatum1
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 532
Rejestracja: 2017-11-08, 06:41

Re: Router z agregacją i VPN

Post autor: fatum1 »

Gdyby to była klatka Faradaya to po dotknięcie z zewnątrz byś dostał kopa. Gdy masz dajmy na to okna czy drzwi tarasowe, które mają w sobie metal to skutecznie to tłumi sygnał a dlaczego to pozostawiam twojemu rozgryzaniu fizyki.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router z agregacją i VPN

Post autor: matek451 »

Z punktu widzenia uzytkownika, blaszany garaż doskonale tłumi sygnał z okolicznych BTS-ów co sam sprawdził wykonujac w nim test Orange na 1800/2100MHz z BTS-a oddalonego o 200-300m. Streaming z kamery wymaga dobrego Ul a to wiąże się z zapewnieniem jak najlepszego sygnalu z e stacji bazowej dla routera . Umieszczony wewnatrz, przy słabym i niestabilnym sygnale na LTE1800/2100 MHz nie zapewni stabilnego działania i wymaganego przez kamery UL.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Router z agregacją i VPN

Post autor: key »

fatum1 pisze:Gdyby to była klatka Faradaya to po dotknięcie z zewnątrz byś dostał kopa.
Mozesz wyjasnic dlaczego masz taki dziwny pomysl?
Nie pomagam na PW.
fatum1
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 532
Rejestracja: 2017-11-08, 06:41

Re: Router z agregacją i VPN

Post autor: fatum1 »

To nie jest pomysł, to fizyka. Siatkę Faradaya zrobisz w domu, gdy zadziała i ją dotkniesz z zewnątrz to dostaniesz napięciem sieciowym jeżeli nie jesteś uziemiony. Nowocześni alchemicy mają pomysły co do siatki Faradaya ale elektromagnetyzm nie został jeszcze zgłębiony przez homo sapiens.
WachuU
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2020-01-11, 14:03

Re: Router z agregacją i VPN

Post autor: WachuU »

Panowie.. Spokojnie.

Wiem, że brama garażu będzie bardzo ograniczała zasięg, ale w środku garażu mam teraz telefon który pracuje jako kamera IP dzięki aplikacji alfred. Telefon pracuje w siecie a2mobile i w zamkniętym garażu telefon wyświetla sygnał LTE, a ja jestem w stanie się zdalnie połączyć do kamerki skąd tylko chcę.. Dlatego wydaje mi się, że gdybym włożył tam modem który ma trochę lepszą antenę, to bez problemu powinien być w stanie ogarnąć prostą kamerę hikvision.
matek451 pisze:Blaszany garaż to klatka Faradaya i zawsze będa problemy z sygnałem, antena musi być na zewnatrz.
Problem w tym, że nie mam fizycznej możliwości żeby antena była na zewnątrz. Chyba, że co miesiąc albo częściej miałbym kupować nową..
matek451 pisze:Z punktu widzenia uzytkownika, blaszany garaż doskonale tłumi sygnał z okolicznych BTS-ów co sam sprawdził wykonujac w nim test Orange na 1800/2100MHz z BTS-a oddalonego o 200-300m.
Test był wykonany PRZED garażem, a nie w garażu. BTS stoi trochę dalej. Zrobię test na operatorze a2mobile ze środka garaż i go wrzucę..

Jeśli naprawdę modem z mocną anteną wewnętrzną sobie nie poradzi, a zwykły samsung na androidzie jest w stanie działać jako kamera, to już nie wiem.. Tym bardziej, że ja nie wymagam ciągłego nagrywania przez sieć na rejestrator. Ja chcę tylko podgląd i powiadomienia o ruchu, ewentualnie stopklatki na FTP'a.


W garażu jest również tradycyjny system alarmowy, z czujkami na bramie, z czujką PIR itd. Kamera ma być tylko uzupełnieniem.
fatum1
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 532
Rejestracja: 2017-11-08, 06:41

Re: Router z agregacją i VPN

Post autor: fatum1 »

Jeżeli dobrze kojarzę okolicę to nadajniki są na bloku w okolicach jeziora w Bytkowie. Skoro nie działa w metalicznym garażu to wystaw kabel z anteną na zewnątrz i skieruj je na najlepszy BTS. Aż mnie zaciekawiło co tam trzymasz w tym garażu. Stawiam na Graal :D
WachuU
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2020-01-11, 14:03

Re: Router z agregacją i VPN

Post autor: WachuU »

fatum1 pisze:Jeżeli dobrze kojarzę okolicę to nadajniki są na bloku w okolicach jeziora w Bytkowie. Skoro nie działa w metalicznym garażu to wystaw kabel z anteną na zewnątrz i skieruj je na najlepszy BTS. Aż mnie zaciekawiło co tam trzymasz w tym garażu. Stawiam na Graal :D
Nic ;) Naprawdę.. Coś, co ma dla mnie wartość głównie sentymentalną. Ale cenię to sobie ponad pieniądze i nie chciałbym żeby ktoś ukradł.
fatum1
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 532
Rejestracja: 2017-11-08, 06:41

Re: Router z agregacją i VPN

Post autor: fatum1 »

Lubię takich alienów i cieszy mnie gdy porządni ludzie z Siemców dbają o swoje dobro.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Router z agregacją i VPN

Post autor: key »

fatum1 pisze:To nie jest pomysł, to fizyka.
Mam skonczone studia elektrotechniki, wiec fizyka nie jest mi obca.
fatum1 pisze:Siatkę Faradaya zrobisz w domu, gdy zadziała i ją dotkniesz z zewnątrz to dostaniesz napięciem sieciowym jeżeli nie jesteś uziemiony.
Bzdura - w takim wypadku kazdy metalowy obiekt by kopal. Poczytaj ze zrozumieniem co to jest klatka Faradaya, n.p. tu: click.
fatum1 pisze:Nowocześni alchemicy mają pomysły co do siatki Faradaya ale elektromagnetyzm nie został jeszcze zgłębiony przez homo sapiens.

Nie wiem jak alchemicy, ale fizycy bardzo dobrze rozumieja co sie dzieje.
Nie pomagam na PW.
fatum1
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 532
Rejestracja: 2017-11-08, 06:41

Re: Router z agregacją i VPN

Post autor: fatum1 »

Widać dostałeś 3 z fizyki za piękne oczy, klatka Faradaya pod napięciem to coś czego powinieneś dotknąć. Studia z elektrotechniki to teraz jakoś bardzo słabe, może w Rajchu taka papierowa edukacja wystarczy. Potrafisz jeszcze rozwiązać układ kilkoma metodami ?
A tak btw. to jak większość rodowitych Górnoślązaków mam podwójne obywatelstwo więc gastarbeiter z polskiej wioski raczej ciśnienia mi nie podniesie.

Brak polskich liter to syndrom po kim można rozpoznać Polaków w BRD. Szanuj ten swój region bo uwierz, że w Rajchu poważania nigdy nie będziesz miał.
Ostatnio zmieniony 2020-01-21, 16:35 przez fatum1, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6440
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Router z agregacją i VPN

Post autor: onken »

Panowie, dajcie na luz

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
fatum1
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 532
Rejestracja: 2017-11-08, 06:41

Re: Router z agregacją i VPN

Post autor: fatum1 »

Gdybym nie robił doświadczenia z siatką Faradaya to pyska bym nie otwierał. Komuś widocznie serial Fringe się przypomniał i hulaj dusza, fizyki nie ma.

To jest jak dyskusja między zwolennikami LED i OLED gdzie już dawno stwierdzono, że stara plazma daje lepszy obraz niż najdroższy LED, znowu fizyka się kłania.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6440
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Router z agregacją i VPN

Post autor: onken »

Apropo OLED to ja wolę od plazmy :)

Nie mówiąc o LCD , LED ;)

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
fatum1
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 532
Rejestracja: 2017-11-08, 06:41

Re: Router z agregacją i VPN

Post autor: fatum1 »

Podobnie, C8 65'' i pierwsze puszczenie Star Wars wbiło w kanapę, jednak wcześniej plazma dobrze działała przez kilka lat. Led skakał bo odświeżanie było kiepskie a matryca padła po 3 latach bo podświetlenie było na max a tak nie wolno.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router z agregacją i VPN

Post autor: wojteks »

Się posprząta, niby skąd klatka Faradaya ma być pod napięciem?
Nie pomagam na PW!
WachuU
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2020-01-11, 14:03

Re: Router z agregacją i VPN

Post autor: WachuU »

Powiem wam, że chętnie bym dał bramę pod napięcie, ale nie jestem zbyt bystrym człowiekiem i pewnego dnia zapomniałbym rękawiczek do jej otwarcia.. ;)
WachuU
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2020-01-11, 14:03

Re: Router z agregacją i VPN

Post autor: WachuU »

Panowie mam pytanie.. Czym różni się modem B618 w wersji wprost od huawei od tej obrandowanej od orange? Czy ogranicza się to tylko do softu? Jeśli tak, to można go zmienić na oryginalny? Czy jest w jakiś sposób blokowany ten modem od orange? simlock, bootloader? Bo mam okazję kupić za 350zł w wersji od Orange i nie wiem czy wziąć, czy lepiej dopłacić do wersji niebrandowanej.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Router z agregacją i VPN

Post autor: key »

wojteks pisze:Się posprząta, niby skąd klatka Faradaya ma być pod napięciem?
Bardzo dobre pytanie.
Nie pomagam na PW.
WachuU
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2020-01-11, 14:03

Re: Router z agregacją i VPN

Post autor: WachuU »

Witajcie.

A więc tak.. Dla tych którzy mówili, że się nie da.. Kupiłem modem Huawei B525. Jeden z najtańszych. Na razie włożyłem kartę Orange na której w telefonie był słaby zasięg. Ku mojemu zaskoczeniu, modem działa i łapie 3 kreski sygnału LTE.

Prędkości nie robią wrażenia, ale nie muszą. Zależało mi tylko na zdalnym podglądzie kamery IP, który sprawdza się świetnie :)

Test wykonany w garażu przy zamkniętej bramie. Sam modem był położony w tunelu, na półeczce. Tam, gdzie jego docelowe miejsce. Ma być niewidoczny i niedostępny dla potencjalnych złodziei.
Obrazek



Jutro wrzucę kartę a2mobile i sprawdzę zasięg z Plusa. Powinno być dużo lepiej, choć dla mnie to już teraz bez znaczenia ;)

Jak widać, nie zawsze zamknięty garaż oznacza konieczność stosowania zewnętrznej anteny.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router z agregacją i VPN

Post autor: wojteks »

Jak na LTE wyniki słabiutkie.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router z agregacją i VPN

Post autor: matek451 »

Typowy minimalizm , niski UL. Na dodatek pokazany speedtest a brak pasma LTE/3g, parametrów sygnału na nim i eNB. Więc trudno wyrokować czy połaczenie jest stabilne, w przypadku monitoringu zapewnienie stabilności działania i dobry UL to podstawa. Zakupiony B525 nie agreguje LTE2100+1800 ale jak ma być budżetowo i jakoś działać to kto komu zabroni.
To jest fachowe forum i poleca sie optymalne i pewne rozwiązania, to ze komuś zadziała i na dodatek nie pokazuje parametrów sygnału w garażu blaszanym nie oznacza że to jest profesjonalne rozwiązanie. Tutaj mamy do czynienia z kilkuset metrową odległością od BTS-a więc jakoś to się zapina.
WachuU
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2020-01-11, 14:03

Re: Router z agregacją i VPN

Post autor: WachuU »

matek451 pisze:Tutaj mamy do czynienia z kilkuset metrową odległością od BTS-a więc jakoś to się zapina.
I to jest dla mnie najważniejsze :)
matek451 pisze: To jest fachowe forum i poleca sie optymalne i pewne rozwiązania.
No niestety w moim przypadku temat zszedł na kłótnię dotyczącą czyjegoś wykształcenia, fizyki i klatki faradaya.. Gdzieś tam w tle pytałem, ale nikt nie zwrócił na mnie uwagi :D

Połączenie jest stabilne.. Prędkości nie powalają, ale najwyraźniej są wystarczające. Jak już włożę kartę która ma być tam docelowo, to porobię testy i chętnie się podziele żebyśmy mogli wyciągnąć z tego wnioski. Na razie niestety czas nie pozwala.

Pozdrawiam
WachuU
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2020-01-11, 14:03

Re: Router z agregacją i VPN

Post autor: WachuU »

Witam,

Dziś na szybko podjechałem i wrzuciłem kartę a2mobile. Sygnał 4/5 kresek według routera, prędkości wzrosły. Paręset metrów dalej jest BTS NetWorks! więc nic dziwnego.. Miałem szczęście z lokalizacją :)

Obrazek

Internet działa stabilnie. Dodatkowo w kamerze zapomniałem włączyć kodeku h.265+. Zrobiłem to i zużycie internetu drastycznie spadło, a podgląd jest tej samej jakości. Cieszę się, że nie kupiłem B618 albo czegoś droższego.. :)

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ