Play + upgrade sprzętu do LTE

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
impleen
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2020-02-16, 13:12

Play + upgrade sprzętu do LTE

Post autor: impleen »

Witam,

Aktualnie korzystam z zabytkowego już routera TP-LINK MR3420, modemu Huawei E3272 oraz zewnętrznej anteny Cybertech (niestety nie jestem w stanie podać modelu). Ostatnimi czasy zestaw ten przestał działać (czytałem na forum ze ten zestaw ma problemy z zasilaniem USB - co mnie zdziwiło, bo przez 5 lat ten zestaw działał bezproblemowo....), a jako że nosiłem się od dłuższego czasu z wymianą routera, stwierdziłem że to już ten moment.

Internet mam z PLAYa - z racji tego że mam wiele usług w tej sieci, zmiana jej na inna nie wchodzi w grę - chciałbym zostać przy bieżącym operatorze.
Prędkości które osiągałem na w/w setupie oscylowały maksymalnie wokół 10Mb/s. Po przełożeniu karty SIM do telefonu i wykonaniu testu speedtest wewnątrz budynku, osiągnąłem taki wynik (także chyba jest potencjał?):
Obrazek

Przez tydzień studiowałem wnikliwie forum, chciałbym router z wbudowanym gniazdem na kartę SIM oraz wbudowaną obsługą VPN (mam nadzieję że poniższe modele ją posiadają?), tak więc wyselekcjonowałem wstępnie 2 routery:
- Huawei B535
- Huawei B715
+ ps. gdzie znajdę informacje jakie pasma konkretnie agregują w/w routery?

Czytałem też o agregacji pasm, więc chcąc sprawdzić do jakiego nadajnika się łącze i jakie on obsługuje pasma zainstalowałem aplikację Network Cell Info Lite:
Obrazek

Niestety sprawdzić to mogę tylko prze tel, bo jak napisałem wyżej router z modemem wysiadł, więc nie jestem w stanie podać do jakiego i na jaki BTS jest skierowana antena - wizualnie jest skierowana na północ, na BTS:
ul. Podmiejska - Elektrownia Rybnik
GPS: 50,133333,18,522500

I tutaj jest punkt w którym utknąłem, ponieważ nie potrafię na mapie znaleźć BTSa z ID 10258...
Moja lokalizacja to +/- http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 73&zoom=19 i z tego co sprawdzałem, żaden z nadajników Play w promieniu nie ma takiego eNBID, albo robię coś źle?
Ostatnio zmieniony 2020-02-16, 14:30 przez impleen, łącznie zmieniany 6 razy.
impleen
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2020-02-16, 13:12

Re: Play + upgrade sprzętu do LTE

Post autor: impleen »

Jak przełącze się z BTSearch na UKE, to na sziptalu pojawia się nowy nadajnik z Play:
Borka 37a
Play ID: RYB1043
GPS: 50,112222,18,516667

czyżby BTSearch nie było o niego zaktualizowane o ten nadajnik i łączyłbym się do niego?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19180
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Play + upgrade sprzętu do LTE

Post autor: matek451 »

Ten zestaw to od poczatku był protezą, MR-3420 ma słaby procesor i mało pamięci a przy jednoczesnej pracy po WiFi i LTE resetował modem. Lepiej działął z HiLinkami i na OpenWRT./ obecnie to juz zabytek. zrób test na zewnatrz na telefonie LTE ale z aplikacja https://play.google.com/store/apps/deta ... ster&hl=pl i pokaż screena z niej i speedtest. jeśli teleon ma modem minimum LTE 6 kat to pokaze agregacje pasm LTE. Telefon raczej loguje się do tego nowego BTS-a. trzeba będzie go potwierdzić.
impleen
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2020-02-16, 13:12

Re: Play + upgrade sprzętu do LTE

Post autor: impleen »

Wyniki z wczoraj wieczór:

Obrazek
Obrazek

Wyniki z dzisiaj rano:

Obrazek
Obrazek

Podjechałem też w okolice szpitala, wynik z auta wyszedł taki:

Obrazek

Parametry RS** trochę lepsze, wiec może faktycznie to ten nadajnik. Sprawdziłem sobie na google maps gdzie jest dokładnie ten nadajnik, wieczorem podjadę i zrobię pomiar stojąc obok niego - zobaczymy co wyjdzie.
Niestety nie mam telefonu z LTE 6 kat :cry:

Próbowałem wyszukać danych stacji po ID 10258 tutaj: https://bip.uke.gov.pl/pozwolenia-radio ... ma,12.html ale jej nie znalazłem - stacja widmo? :shock:

PS. Mam dane dotyczące anteny którą aktualnie posiadam: Antena 17dBi HSPA+/UMTS - widocznie jak instalowałem ją 7 lat temu, to łapałem tylko sygnał HSPA+ - tak więc antena na pewno do wymiany :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19180
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Play + upgrade sprzętu do LTE

Post autor: matek451 »

Telefon dual SIM, pierwsza karta loguje się do LTE2100Play na niej wykonywany jest speedtest stad takie wyniki. To 10MHz pasma, więc DL/UL do 75/20Mb/s. Zrób test na jednej karcie tej która loguje się do LTE2600.
impleen
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2020-02-16, 13:12

Re: Play + upgrade sprzętu do LTE

Post autor: impleen »

A to nie wiedziałem - ustawiłem w tel. że internet ma lecieć z tej 2 karty, czyli LTE2600 - myślałem że to wystarczy :)
OK, wieczorem wyjmę tego 1 SIMa i wrzucę wyniki z tego LTE2600.
impleen
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2020-02-16, 13:12

Re: Play + upgrade sprzętu do LTE

Post autor: impleen »

Zrobiłem testy z 1 kartą SIM w telefonie.
Wyszedłem na balkon i skierowałem się w stronę nadajnika:

Obrazek
Obrazek

Byłem też pod samym nadajnikiem, wygląda na to że to faktycznie ten obok szpitala. Robiłem też speedtest ale wyszedł tak samo jak ten powyżej, więc chyba ograniczeniem jest tutaj już mój telefon? :(
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19180
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Play + upgrade sprzętu do LTE

Post autor: matek451 »

Ograniczeniem w Play moze też być taryfa jaka masz na karcie SIM, starsze maja DL/UL do 70/20Mb/s. Jaka o karta ?
impleen
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2020-02-16, 13:12

Re: Play + upgrade sprzętu do LTE

Post autor: impleen »

Wygląda na to że masz rację.
Mam ofertę FORMUŁA 4G LTE UNLIMITED dla Firm na zawsze tylko SIM z 2014 roku :shock:
Umowy raczej nie znajdę, ale wygooglowałem: https://gsmonline.pl/artykuly/formula-4 ... e-promocja
Operator rezygnuje także oficjalnie z limitów prędkości. Obecnie będzie to maksymalnie prędkość 70 Mbit/s przy pobieraniu danych i 20 Mbit/s przy wysyłaniu.
Ale na dniach będę zmieniał ofertę na inną, muszę się dowiedzieć czy też będą obowiązywać jakieś limity na DL/
Co nie zmienia faktu że i tak nawet te 60-70 Mb/s to jest 6-7x szybciej niż to co aktualnie mam (i w zupełności mi wystarczy)
impleen
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2020-02-16, 13:12

Re: Play + upgrade sprzętu do LTE

Post autor: impleen »

Dowiedziałem się, że w bieżących ofertach nie ma już limitów na DL/UL
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6471
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Play + upgrade sprzętu do LTE

Post autor: onken »

W abonamencie od dawna.
To żadna nowosc ;)

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
impleen
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2020-02-16, 13:12

Re: Play + upgrade sprzętu do LTE

Post autor: impleen »

onken pisze:W abonamencie od dawna.
To żadna nowosc ;)
Tyle, że ja mam ofertę z 2014 roku :shock: a wtedy te limity obowiązywały (internet od tego czasu działał mi bez zarzutu, więc nie interesowałem się nowymi ofertami, parametrami etc.) :P
Dopiero teraz coś zaczęło się psuć, więc stwierdziłem że może to jest dobry moment na jego aktualizację, tj. nową ofertę + sprzęt (tymbardziej, że jak się okazało w w/w postach, nadajnik mam o przysłowiowy "rzut kamienie" od domu.... :w00t:) - gdyby nie to, pewnie dokupiłbym tylko aktywny HUB i dalej cisnął na archaicznym MR3420 :hurra:
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6471
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Play + upgrade sprzętu do LTE

Post autor: onken »

No to aneks do umowy lub nowa umowa i hulaj dusza ;)

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
impleen
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2020-02-16, 13:12

Re: Play + upgrade sprzętu do LTE

Post autor: impleen »

onken pisze:No to aneks do umowy lub nowa umowa i hulaj dusza ;)
Właśnie nad tym pracuję :)
Zastanawiam się nad routerem, w który pójść - oprócz tych 2 upatrzonych, które wymieniłem w 1 poście, tj:
- Huawei B535 (2 pasma)
- Huawei B715 (3 pasma)
zainteresował mnie też:
- Huawei B818 (4 pasma)
Zastanawiam się jednak, czy ten Huawei B818 to nie jest armata na muchę w moim przypadku? Nie umiem nigdzie znaleźć informacji jakie konkretnie zestawy pasm agregują te routery...
Do tego (opcjonalnie) antena, tylko nie wiem która konkretnie: https://www.cybertech.com.pl/k65,anteny ... 00mhz.html (opcjonalnie, bo na razie zobaczyłbym na samym routerze jakie były by parametry - jak ustawiłem telefon w miejscu w którym stać będzie router, to siła sygnału oscylowała ~70)
Chyba, że matek451 doradzi całkiem inne rozwiązanie? :P
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19180
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Play + upgrade sprzętu do LTE

Post autor: matek451 »

Ty za dużo nie pracuj tylko pisz na PW do tych dwóch doradców z forum Play https://forumplay.pl/showthread.php/553 ... cja/page25 u nich uzyskasz w ofercie dla firm czy indywidualnych fajną ofertę, ci co od nich kupili sa mega zadowoleni. Tu na forum tez pojawił się gość DB Play http://www.bez-kabli.pl/search.php?auth ... 3&sr=posts @karuzzo więc pisz tez do niego na PW. no i bierzesz B818. Potencjał na BTS-ie raczej jest więc sprzet bez kompromisów, no iwart z 900 zł a mozna mieć za grosze. Antena to wtórna sprawa.nią zajmiesz sie jak bedziesz miał nową oferte i B818.
impleen
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2020-02-16, 13:12

Re: Play + upgrade sprzętu do LTE

Post autor: impleen »

Do doradców już pisałem, na razie niezadowalająca mnie oferta (mam więcej usług w Play) + B818 na razie niedostępne jest, rzekomo ma być pod koniec miesiąca dostawa, więc czekam....
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19180
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Play + upgrade sprzętu do LTE

Post autor: matek451 »

Poczekaj bo warto, ten który pisał na tym forum obiecywał fajne oferty ale póki co nikt się jakąś od niego nie pochwalił.
impleen
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2020-02-16, 13:12

Re: Play + upgrade sprzętu do LTE

Post autor: impleen »

Wyniki na B818, bez anteny, wszystko na auto (włożona tylko karta SIM + podpięty do zasilania router):

Obrazek

Zaawansowane -> System -> Informacje o urządzeniu:
RSRQ: -4.0dB
RSRP: -89dBm
RSSI: -67dBm
SINR: 12dB
impleen
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2020-02-16, 13:12

Re: Play + upgrade sprzętu do LTE

Post autor: impleen »

Zrobiłem teraz jeszcze 1 speedtest z ciekawości (ustawienia jak wyżej, bez antenty + wszystko defaultowo):
Download: 243.16 Mb/s :szok:
Upload: 21.91 Mb/s
Ping: 27ms

RSRQ: -5.0dB
RSRP: -92dBm
RSSI: -69dBm
SINR: 17dB
ODPOWIEDZ