Czy antena da radę zmienić BTSa TMobile?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
tgrzebien
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2017-02-27, 14:20

Czy antena da radę zmienić BTSa TMobile?

Post autor: tgrzebien »

Witam,
moja lokalizacja Złota 17 Chotomów. Ostatnio nie da się korzystać z netu w Tmobile. Pisałem na [email protected] i odpisali mi że nadajnik jest przeciążony i nie planują go usprawniać. Moglibyście doradzić czy w moim przypadku jest szansa żebym złapał inny nadajnik? Posiadam ruter B525.
W tym momencie łapię z tego Chotomów - gm. Jabłonna, Mazowieckie,ul. Partyzantów 27 (maszt na budynku Domu Strażaka OSP Chotomów), ID: 23245 (N!). Są na nim częstotliwości 800-1800-2100-2600 jednak na żadnym nie da się korzystać z netu w szczycie. Czy jest szansa, żebym złapał ten bardziej na południe tzn. Chotomów - gm. Jabłonna, Mazowieckie, ul. Partyzantów 2 (ceglany komin) ID: 21166 (N!) ? Jeżeli tak to jakiej anteny/anten będę potrzebował? Robiłem testy na tym na kominie i różnice są bardzo duże na korzyść oczywiście komina. Chyba że macie jeszcze jakiś pomysł jak to rozwiązać.
Od razu mówię, że zmiana operatora nie za bardzo wchodzi w grę, bo w tmobile mam neta bez limitu.
Pawrzes
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2016-03-30, 17:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy antena da radę zmienić BTSa TMobile?

Post autor: Pawrzes »

Niestety rozwiązanie to zmiana sieci i tylko na tą fioletową, choćby używaną w godzinach szczytu... ;) Drugim rozwiązaniem mógłby być lepszy router który wycisnął by możliwości wszystkich technologii zwiększających pojemność/transfery m.in. agregację wszystkich pasm, QAM256 i MIMO4X4 czyli Huawei B818. Anteną kierunkową będzie ciężko złapać dalszą stację bo ma ona prawie takie same azymuty a sygnał docierał by z prawie takiego samego kierunku więc terminal nadal by korzystał z bliższej stacji z silniejszym sygnałem... Ale to najpierw musiał byś taką kupić i przetestować czy z jakiegoś kierunku uda się złapać nieprzeciążoną stację.
Pozdrawiam
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Czy antena da radę zmienić BTSa TMobile?

Post autor: key »

Ja jednak zaczal bym od sprawdzenia anteny kierunkowej - n.p. 2x ATK 504. Patrzac na mape, kat miedzy nadajnikami jest na tyle duzy, ze moze udac Ci sie wyselekcjonowac interesujacy Cie BTS.
Nie pomagam na PW.
tgrzebien
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2017-02-27, 14:20

Re: Czy antena da radę zmienić BTSa TMobile?

Post autor: tgrzebien »

Znacie kogoś z okolic legionowa/warszawy kto by się znał na tym i mógł mi to pomóc ogarnąć? Chodzi o założenie masztu, dobranie odpowiedniego kabla do anteny, ustawienie optymalnego btsa itp itd? Nie za bardzo się na tym znam i nie za bardzo mam czas, żeby się w to bawić.
tgrzebien
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2017-02-27, 14:20

Re: Czy antena da radę zmienić BTSa TMobile?

Post autor: tgrzebien »

Był dzisiaj u mnie monter z anteną dipola mimo https://www.dipol.com.pl/antena_atk-log ... 7054_5.htm i niestety nie udało się złapać innego BTSa niż ten najbliżej mnie tzn Partyzantów 27 na OSP.
Przed montażem pojechałem też pod nadajnik Legionowo, ul. Targowa 71 (rurowy maszt Plusa) T-Mobile (26002) ID: 23364 (N!) i tam prędkości na 1800 i 2100 były bardzo dobre. Z monterem próbowaliśmy nakierować dipola na ten nadajnik, ale nic to nie dawało i antena go nie widziała. Jest może jakaś antena typowo pod pasma 1800-2100, żebym mógł nią spróbować złapać sygnał z tego BTSa? Do nadajnika Partyzantów 27 mam 500 m a do Targowej 71 2km. Czy już nie ma co kombinować jak dipol nie złapał innego sygnału?

Znalazłem taką antenę na pasma 1800-2100 https://www.cybertech.com.pl/p115,anten ... -mimo.html , ale czy będzie ona lepsza niż ten dipol lub atk-504?
BikeBarian
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2020-01-11, 21:22

Re: Czy antena da radę zmienić BTSa TMobile?

Post autor: BikeBarian »

Cybertech ma wiązkę promieniowania 30stopni. Odpal Google Earth i narysuj linie pomiędzy twoim domem a BTS-ami i zmierz katy. Im mniejsza różnica kątów tym trudniej będzie ci ustawić antenę tak żeby złapała sygnał z dalszego bts-a. Nawet to nie gwarantuje sukcesu bo masz jeszcze sygnały odbite które mogą zdominować sygnał który cie interesuje. W takim wypadku moze pomoc jedynie modem na którym możesz ręcznie wymusisc połączenie z danym BTS-em ale wtedy tracisz możliwość agregacji pasm.
tgrzebien
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2017-02-27, 14:20

Re: Czy antena da radę zmienić BTSa TMobile?

Post autor: tgrzebien »

Tak to wygląda Obrazek Dodam że na ten nadajnik oddalony 2km ma na przeszkodzie kilka drzew co dodatkowo blokuje sygnał. Kąt między BTSami jest ponad 90 stopni. A który modem ma możliwość wymuszenia konkretnego BTSa? Mam B525 i B715 na oryginalnych fw. Może wgranie jakiegoś moda by pomogło? Spróbować na racie tych anten cybertecham czy atk-504 będą działać tak samo i nie ograniczą pasm do tylko 1800-2100?
BikeBarian
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2020-01-11, 21:22

Re: Czy antena da radę zmienić BTSa TMobile?

Post autor: BikeBarian »

ATK-504 maja kat promieniowania 60 stopni. Możesz na nich próbować złapać sygnał z danego BTS-a obserwując jak zmienia się enbid w aplikacji Hmanager na androida. B715 w miarę jak obracasz antenę będzie przełączał się na najsilniejszy sygnał. Jeśli n na tym BTSie jest pasmo 2600 to wymuszasz w Hmanager żeby łączył się tylko na tym pasmie i kręcisz antena sprawdzając jakie enbid ci pokazuje i jakie masz poziomy sygnału RSRP i SNR. Jeśli na ATK uda ci się połączyć z tym BTS-em to tym bardziej na Cybertechu tez się uda.

Zaden z ww. modemów nie ma takiej opcji jak ustawienie na sztywno połączenia z wybranym BTS-em. Próbuj na razie na ATK 504 i jak się nie uda to dalej będziemy zastanawiać się jak Ci pomoc.
tgrzebien
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2017-02-27, 14:20

Re: Czy antena da radę zmienić BTSa TMobile?

Post autor: tgrzebien »

Dokładnie tak robiłem na antenie dipol mimo i niestety nie udało się połączyć z innym BTSem. Jest jeszcze jedna opcja, której nie próbowałem z instalatorem tzn. spróbować opuścić anteny tak żeby wierzchołek dachu zasłaniał widok na ten najbliższy bts. Może wtedy uda się trochę zagłuszyć tego btsa i tym kosztem złapać inny nadajnik. Ale wiadomo, że czym wyżej antena, tym lepiej. No nic w takim razie zamawiam atk-504 i będę testował. Może ta antena będzie mocniejsza niż dipol. Najwyżej zrobię zwrot na allegro. Mam na to dwa tygodnie.
BikeBarian
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2020-01-11, 21:22

Re: Czy antena da radę zmienić BTSa TMobile?

Post autor: BikeBarian »

Poczekaj
Nie zamawiaj ATK, myślałem ze ty ja już masz. Jeśli chcesz już wydać kasę to weź cybertecha
https://www.cybertech.com.pl/k65,anteny ... 00mhz.html jest 2x tansza od ATK i ma lepsze wzmocnienie na wyższych pasmach i 2x węższa wiązkę promieniowania
Pawrzes
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2016-03-30, 17:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy antena da radę zmienić BTSa TMobile?

Post autor: Pawrzes »

Byłbym jednak sceptyczny co do złapania sygnału z Targowej 71:
- maszt jest dość niski
- jadąc ul. Kolejową to Partyzantów 27 przejmuje telefony między ul. Sosnową a Wiśniową
- ta część Legionowa jest gęsto zalesiona
- anteny sektora 3 Targowej mają azymut 309 stopni
- Partyzantów 27 jest za blisko a antena może widzieć z tej lokalizacji silniejszy sygnał nawet tyłem
Pozdrawiam
tgrzebien
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2017-02-27, 14:20

Re: Czy antena da radę zmienić BTSa TMobile?

Post autor: tgrzebien »

@BikeBarian chyba zamówię te trzy anteny na Allegro (z pakietem smart darmowa wysyłka i zwrot) i potestuję. Zobaczę jak to wygląda na trzech i będę miał pewność czy da radę coś innego złapać na Tmobile. Ostatecznym wyjściem (bo mam jeszcze internet Play 200gb+100gb) będzie podłączenie Playa pod którąś antenę i korzystanie z niego jako tego "użytkowego" w ciągu dnia (mam nadajnik Playa na ul. Partyzantów 33, Chotomów i na nim jak podłączaliśmy tego dipola to na 1800mhz wychodziło mniej więcej 20mbs z wahaniami raz więcej raz mniej, więc do bieżącej pracy wystarczy), a ewentualny download puszczać na noc z tmobile (w nocy bez anten dochodzi o 30-40mbs).

@Pawrzes wiem że będzie ciężko, ale już tyle walczę z tym tmobilem, że jak już porobię te testy to będę miał pewność, że już innego wyjścia nie ma i muszę się męczyć tak jak jest. Jest jeszcze Parkowa 27a, Legionowo, ale tam jest jeszcze dalej.
BikeBarian
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2020-01-11, 21:22

Re: Czy antena da radę zmienić BTSa TMobile?

Post autor: BikeBarian »

Twoja ostatnia deska ratunku jest jeszcze to:
Obrazek

Zysk +10dB w stosunku do Cybertech-a i wiązką promieniowania 3 stopnie...Niestety na chwile obecna ze względu na ograniczenia w transporcie międzynarodowym promiennika nie kupisz...
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Czy antena da radę zmienić BTSa TMobile?

Post autor: key »

Bzdura......
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6440
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy antena da radę zmienić BTSa TMobile?

Post autor: onken »

Jakie ograniczenia ??

Chyba tylko w poczcie polskiej.

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
BikeBarian
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2020-01-11, 21:22

Re: Czy antena da radę zmienić BTSa TMobile?

Post autor: BikeBarian »

key pisze:Bzdura......
Bzdura bo nie kupisz czy Bzdura bo nie wierzysz w podane parametry ???
Ostatnio zmieniony 2020-03-17, 11:49 przez BikeBarian, łącznie zmieniany 1 raz.
BikeBarian
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2020-01-11, 21:22

Re: Czy antena da radę zmienić BTSa TMobile?

Post autor: BikeBarian »

onken pisze:Jakie ograniczenia ??

Chyba tylko w poczcie polskiej.
Racja wysyłka paczek za granice nie działa...paczki przychodzące "działają"...mea culpa.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Czy antena da radę zmienić BTSa TMobile?

Post autor: key »

BikeBarian pisze:
key pisze:Bzdura......
Bzdura bo nie kupisz czy Bzdura bo nie wierzysz w podane parametry ???
Bzdura, bo ta antena paraboliczna jest za mala do odbioru interesujących Ciebie częstotliwości.
Nie pomagam na PW.
BikeBarian
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2020-01-11, 21:22

Re: Czy antena da radę zmienić BTSa TMobile?

Post autor: BikeBarian »

key pisze:
BikeBarian pisze:
key pisze:Bzdura......
Bzdura bo nie kupisz czy Bzdura bo nie wierzysz w podane parametry ???
Bzdura, bo ta antena paraboliczna jest za mala do odbioru interesujących Ciebie częstotliwości.
Niue pamiętam abyś był u mnie w domu i patrzył mi przez ramie jak ja testuje...promiennik działa w zakresie 1700 do 2600Mhz wiec odbiera pasma a których mi zależy i porządnie wzmacnia sygnał (+10dB w stosunku do Cybertecha przy czaszy o sr. 80cm). Testy przeprowadziłem u siebie i łapałem sygnał z BTS-ow oddalonych od 6 do 10km ode mnie na pasmie 2600MHz na poziomie -70 do -80dBm z SINR dochodzącym do 10dB). Takie mam warunki, ze mieszkam na górce i mam mało BTS-ow dookoła wiec nie zakłócają się na wzajem. A ty chlupie zamiast się najpierw zapytać od razu przechodzisz do oceny. Co więcej to nawet nie jest antena paraboliczna tylko offsetowa tak gwoli ścisłości...
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Czy antena da radę zmienić BTSa TMobile?

Post autor: key »

BikeBarian pisze:A ty chlupie zamiast się najpierw zapytać ....
"Ty chlupie" ma tytuł inżyniera elektronika, specjalizacje telekomunikacja i projektował w swoim życiu nie jedna antenę, wiec teoretycznie i praktycznie wie jak to działa.

Ale jak wiadomo, fizyka zmienna jest i nie u wszystkich działa w ten sam sposób.......
Nie pomagam na PW.
BikeBarian
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2020-01-11, 21:22

Re: Czy antena da radę zmienić BTSa TMobile?

Post autor: BikeBarian »

key pisze:
BikeBarian pisze:A ty chlupie zamiast się najpierw zapytać ....
"Ty chlupie" ma tytuł inżyniera elektronika, specjalizacje telekomunikacja i projektował w swoim życiu nie jedna antenę, wiec teoretycznie i praktycznie wie jak to działa.

Ale jak wiadomo, fizyka zmienna jest i nie u wszystkich działa w ten sam sposób.......
Jak działa to tez wiem bo zrobiłem rzeczywiste testy i porównałem z innymi antenami w tych samych warunkach. Moze cos złe projektowałeś te anteny skoro u innych działa jak należy a u Ciebie nie daje rady ?? Możliwe ze twoje promienniki miały inne wzmocnienie bo geometrii czaszy nie oszukamy i tutaj kąt widzenia paraboli czy offsetu będzie zawsze taki sam bo o tym decyduje geometria, natomiast zmienia się stosunek wymiaru czaszy do długości fali i tutaj ta zależność już dawno jest dokładnie opisana wiec skoro mówi ona ze w idealnych warunkach offset/parabola o średnicy 80cm moze dać maksymalny teoretyczny zysk ~25dBi to by się pokrywało z moimi testami bo taki panel Cybertech-a pewnie więcej jak 15dBi wzmocnienia nie ma na pasmie 2600MHz a ja uzyskuje wyniki okolu +10dBi lepsze.
Jak to się ma do twojej wersji "fizyki" ??
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Czy antena da radę zmienić BTSa TMobile?

Post autor: key »

BikeBarian pisze:Jak działa to tez wiem bo zrobiłem rzeczywiste testy i porównałem z innymi antenami w tych samych warunkach.
Jakiego miernika uzywales?
Ktore pasmo sprawdzales?
BikeBarian pisze:Możliwe ze twoje promienniki miały inne wzmocnienie ...
Wzmocnienie promiennika nie ma nic wspolnego z zyskiem anteny - to jest nastepny parametr.
BikeBarian pisze: ... bo geometrii czaszy nie oszukamy i tutaj kąt widzenia paraboli czy offsetu będzie zawsze taki sam bo o tym decyduje geometria
Zgadza sie. Geometria w stosunku do dlugosci fali ktora chcemy odbierac. Anteny ktore pokazujesz dedykowane sa dla okolo 10...12 GHz - jesli zwiekszysz dlugosc fali o faktor 4, to zysk anteny spadnie o faktor 16 - to wynika z sposobu jak te anteny dzialaja. Sposob liczenia zysku jest opisany n.p. tutaj, w punkcie "Gain" - wez pod uwage ze wplywa na niego srednica anteny i dlugosc fali.
BikeBarian pisze:natomiast zmienia się stosunek wymiaru czaszy do długości fali i tutaj ta zależność już dawno jest dokładnie opisana wiec skoro mówi ona ze w idealnych warunkach offset/parabola o średnicy 80cm moze dać maksymalny teoretyczny zysk ~25dBi
Mowisz o czestotliwosci 10..12 GHz. Dla LTE zysk jest mniejszy - wynika to z nizszej czestotliwosci.
BikeBarian pisze:to by się pokrywało z moimi testami bo taki panel Cybertech-a pewnie więcej jak 15dBi wzmocnienia nie ma na pasmie 2600MHz a ja uzyskuje wyniki okolu +10dBi lepsze.
10 dBi na taki uklad ma sens - biorac pod uwage ze masz zysk na promienniku i straty na kablu. Tylko jak sam piszesz, inne antenny maja wiekszy zysk.
Nie pomagam na PW.
BikeBarian
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2020-01-11, 21:22

Re: Czy antena da radę zmienić BTSa TMobile?

Post autor: BikeBarian »

Zorbie testy jeszcze raz z podłączonym modemem B715 żeby monitorować sygnał LTE oraz z podłączonym analizatorem widma ale to wymaga podłączenia laptopa ustawienia stanowiska pomiarowego wiec i czas i ładna pogoda potrzebna.
Odnośnie zysku to o ile te anteny działają z TV SAT to nic nie przeszkadza żeby działały z LTE...dla częstotliwości rzędu 10 - 12 GHz one maja wzmocnienie rzędu 36 do 39 dBi przy średnicy 0.8m ale już dla zakresu częstotliwości LTE będzie to max 25dBi. Te +10dBi to jest w stosunku do panelu Cybertecha, który ma wzmocnienie około 15dBi w pasmie 2600 MHz To są rzeczywiste testy o których mowie..na jednym maszcie antenowym mam mojego offseta ustawionego na konkretny nadajnik i konkretne pasmo (2600) i po prostu przełączam anteny i analizuje poziom sygnału jaki otrzymuje i widzę różnicę. Prościej się nie da tego zrobić. Szerokość wiązki offsetu robi swoje, promiennik tez ma znaczenie...tak wiec mogę stwierdzić bazując na moich doświadczeniach ze cały zestaw offset plus promiennik dają mi całkowite wzmocnienie na poziomie 25dBi...dokładne dane będę miał jak już zrobię szczegółowe testy z analizatorem widma (używam ten:
https://www.banggood.com/Geekcreit-Spec ... rehouse=CN z programem NWT).

Do obliczenia teoretycznego max wzmocnienia paraboli jeśli nie chcemy się wdawać w matematyczne szczegóły można użyć tego kalkulatora:
https://www.bestpartner.pl/index.php?d=kpar
tgrzebien
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2017-02-27, 14:20

Re: Czy antena da radę zmienić BTSa TMobile?

Post autor: tgrzebien »

@BikeBarian mógłbyś coś więcej napisać o tej "satelicie"? Co musiałbym zamówić i gdzie najlepiej, żeby to podłączyć do modemu? I jak to wszystko złożyć do kupy i skonfigurować/ustawić? Czy taka antena wzmacnia tylko jedną częstotliwość? Jestem zielony jeżeli chodzi o te wcześniejsze anteny, ale tutaj to już wyższa szkoła jazdy.
BikeBarian
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2020-01-11, 21:22

Re: Czy antena da radę zmienić BTSa TMobile?

Post autor: BikeBarian »

Offset/parabola najlepiej się spisuje w lokalizacjach gdzie nie ma zbyt duzo wzajemnie nakładających się sygnałów, zwłaszcza ze nie mam ekranowania promiennika i moze on lepiej wzmacniać sygnał z bts-a który ma po prostu mocniejszy sygnał bo jest bliżej (przetestowane u kolegi i u niego Cybertech działał o niebo lepiej niż mój offset ze względu na duza ilość bts-ow w okolicy gdzie u mnie jest tylko kilka oddalonych o 6 do 10 km i offset pokazuje pazurki). Tak wiec jak widzisz nie ma tutaj uniwersalnego rozwiązania i antenę trzeba dobrać do lokalizacji metoda prob i błędów a taniej ci będzie wypróbować Cybertech-a (zawsze możesz zwrócić jak wypadnie negatywnie) niż pchać się w egzotykę która jest kilka razy droższa.

Jeśli jednak się uprzesz to możesz kupic to:
https://allegro.pl/oferta/antena-dual-2 ... 4291fbf951

ale tam jest promiennik który działa tylko w pasmach 1800 - 2100MHz.
ODPOWIEDZ