Sieć w małym hotelu

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mel92
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2020-03-22, 11:45

Sieć w małym hotelu

Post autor: mel92 »

Witam zamierzam zainstalować sieć w małym hotelu 2 piętrowym. Na parterze będzie korzystać 10 osób na 1 pietrze 20 osób i na 2 piętrze też 20 osób łącznie 50 osób. Ile i jakie zamontować ap? Nie ma możliwości podłączenia internetu kablowego. Jedynie radiowy albo mobilny jednak lepiej byłby mobilny bo hotel jest czynny tylko 3 miesiące w ciągu roku to mobilny można korzystać gdzie indziej. Pytanie czy taki mobilny uciągnie to?
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6440
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Sieć w małym hotelu

Post autor: onken »

Musiałbyś mieć mobilny bez limitu na tyle.osob.

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Sieć w małym hotelu

Post autor: piotrzet »

Skoro masz firmę to jedyną opcją jest T-Mobile dla firm i opcja bez limitu danych i prędkości. Trzeba sprawdzić jak T-Mobile działa w twojej lokalizacji kupując kartę sim prepaid i sprawdzając prędkości na telefonie.
Co do AP. Jaka ilość będzie potrzebna tego nikt nie wie. Ponieważ po pierwsze nie wiadomo jaki masz budżet, a po drugie nie wiadomo jakie są ściany itp, a co za tym idzie jak będzie rozchodził się sygnał.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Sieć w małym hotelu

Post autor: wojteks »

Mobilny na 50 osób? Słabo to widzę.

Na dziś tam gdzie jest zasięg HSPA+ i LTE internet hotelowy jest mało istotny i ma sens jedynie jeżeli jest stałe łącze (światłowód). Jeżeli natomiast nie ma zasięgu HSPA+/LTE (bardzo dobrego i z dużymi prędkościami) to tym bardziej zapomnij o dzieleniu takiego łącza na gości hotelu, zapchają łącze w 30 sekund. Koszt sprzętu np. Ubiquti UniFi po kilka sztuk na piętrze i do tego kontroler/serwer też jest istotny.

Jak dla mnie jedyne rozwiązanie przy udostępnianiu mobilnego internetu (anteny na dachu bo bardzo słaby zasięg w hotelu itp.) to bardzo ograniczony zasięg przy recepcji (na wspólnym korytarzu) żeby można było pocztę sprawdzić, pobrać jakieś materiały, coś wysłać bez szukania zasięgu telefonem poza hotelem.
Nie pomagam na PW!
mel92
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2020-03-22, 11:45

Re: Sieć w małym hotelu

Post autor: mel92 »

Dziś przeprowadziłem testy prędkości internetu w tym miejscu gdzie chciałbym mieć ten internet. Na początek internet z telefonu którego korzystam sieci orange. Robiłem 3 krotne testy: to 1.pobieranie: 6,61 mb/s wysyłanie:2,98 mb/s opóżnienia: 28ms jitter: 6ms. 2. pobieranie: 15,32 mb/s wysyłanie:4,59 mb/s opóżnienia: 25ms jitter: 9ms. 3. pobieranie: 20,30 mb/s wysyłanie:5,94 mb/s opóżnienia: 18ms jitter: 7ms. Następnie sieć t-mobile w telefonie 1.pobieranie: 5,98 mb/s wysyłanie:2,01 mb/s opóżnienia: 44ms jitter: 11ms. 2. pobieranie: 29,61 mb/s wysyłanie:25,22 mb/s opóżnienia: 42ms jitter: 18ms. 3. pobieranie: 29,61 mb/s wysyłanie:25,22 mb/s opóżnienia: 42ms jitter: 18ms Następnie sieć plus w telefonie 1.pobieranie: 29,61 mb/s wysyłanie:25,22 mb/s opóżnienia: 42ms jitter: 18ms. 2. pobieranie: 38,53 mb/s wysyłanie:27,59 mb/s opóżnienia: 35ms jitter: 18ms. Następnie wsadziłem karty sim oprócz orange do routera tp link tl-mr6400 i sprawdziłem wyniki łącząc się przez wi-fi w tel oto wyniki: t-mobile: 1.pobieranie: 7,14 mb/s wysyłanie:0,97 mb/s opóżnienia: 35ms jitter: 13ms. 2. pobieranie: 11,12 mb/s wysyłanie:5,60 mb/s opóżnienia: 43ms jitter: 4ms. 3. pobieranie: 8,63 mb/s wysyłanie:5,33 mb/s opóżnienia: 39ms jitter: 25ms. T mobile na routerze pokazywał zasięg 3 kreski na 4 możliwe ale co jakiś czas schodził na 1 kreskę i rosło do 3 . Sieć plus na tym routerze pokazał tylko 1 kreskę a na wifi telefonie nie mógł otworzyć żadnej strony. Wszystkie testy przeprowadziłem w tym samym jednym miejscu. Ściany są w różnych grubościach niektóre od 20-30 cm a niektóre od 10-15cm.Chce dać po 2 ap na korytarzu i antenę na dachu. I co sądzicie jaka sieć najlepsza?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Sieć w małym hotelu

Post autor: wojteks »

Ale co Ty w ogóle chcesz dzielić? 5Mbps na 50 klientów?

Zrób testy w godzinach 19-22, po drugie każdy przyjedzie ze swoim internetem i z tego co wytestowałeś zostanie 0.1Mbps. Pamiętaj też że każda mam limity ściągania miesięczne i dzienne (np FUP w Plusie czy podobne mechanizmy zwane lejkiem technicznym). W okolicy pojawi się dziesiątki/setki/tysiące użytkowników wakacyjnych i każdy będzie miał internet mobilny.

Taki internet to ja widzę tylko dla recepcji i jak wcześniej pisałem w jednym miejscu dla tych co koniecznie potrzebują coś poważnego odebrać/wysłać.

Oprócz routera, anten zewnętrznych, AP wewnątrz potrzebujesz jeszcze serwer przydzielający prędkość użytkownikom, teoretycznie też powinieneś logować cały ruch sieciowy (jeszcze lepszy serwer) a to z kolei wymusza loginy i hasła dla każdego użytkownika (ktoś to musi nadzorować).
Nie pomagam na PW!
mel92
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2020-03-22, 11:45

Re: Sieć w małym hotelu

Post autor: mel92 »

To w takim razie co mi pozostaje? zrezygnować z oferty internetu dla gości jeśli nie ma tam kabla ani światłowodu. O tej porze w miejscowości jest pusto są tylko miejscowi mieszkańcy a tak jak mówisz w okresie lata zjeżdżają się tłumy. Robiłem testy o 18-19
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Sieć w małym hotelu

Post autor: wojteks »

Oczywiście że takiego internetu nie możesz dać gościom. Lepiej sprawę postawić jasno "nie ma internetu" niż się tłumaczyć że nie działa, nie ma prędkości, nie nadaje się do niczego.

Zresztą na dziś każdy ma chyba w smartfonie ofertę internetu więc zwiększanie atrakcyjności hotelu reklama "internet w pokoju" nie ma raczej znaczenia.
Nie pomagam na PW!
Anil321
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 243
Rejestracja: 2020-03-18, 12:08

Re: Sieć w małym hotelu

Post autor: Anil321 »

wojteks nie zgodzę się z Tobą.
Mam wielu znajomych z którymi jeździmy 2-3 razy w roku na różne wypady. Jednym z wielu punktów które musi mieć hotel abyśmy go wybrali jest internet w pokoju. Znam wiele osób dodatkowo które także odrzucają od razu miejsce gdzie go nie ma. To jest 21 wiek i standard obsługi. Lepiej mieć mobilny internet, można wykupić po 1TB, ustawić maksymalny limit downloadu i niech korzystają. Zdarzało się nawet korzystać z takiego internetu już na prędkości 1mb/s i bez problemu wszystko działało i mogłem co chciałem sprawdzić w takim miejscu. O takie rzeczy pyta się raczej klientów a nie ludzi z internetu - przecież nawet w opiniach negatywnych często można znaleźć "brak wifi".
Awatar użytkownika
joujoujou
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 384
Rejestracja: 2010-08-22, 13:03
Lokalizacja: z domu

Post autor: joujoujou »

Mam wielu znajomych, dla których brak internetu na wakacjach jest atutem. :P Dla mnie zresztą też. Pozostaje jedynie trafić z ofertą do tego typu grupy i problem z głowy. :)
Pozdrawiam.

www.joujoujou.com
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Sieć w małym hotelu

Post autor: wojteks »

Anil321 pisze: Jednym z wielu punktów które musi mieć hotel abyśmy go wybrali jest internet w pokoju.
Prędkość 0.1Mbps? Bez sensu a żeby to udostepnić trzeba zainwestować kilka tysięcy pln w sprzęt.
Anil321 pisze:Znam wiele osób dodatkowo które także odrzucają od razu miejsce gdzie go nie ma. To jest 21 wiek i standard obsługi.
No dobra, cel wyjazdu to internet w hotelu? To ma sens ale tylko w przypadku łącza kablowego 300-500Mbps czy więcej. To jedyna możliwość żeby działał sensownie dla każdego gościa hotelowego. W innym przypadku powinno być wprost określone że internetu brak, zresztą wolałbym mieć własny internet niż 0.1Mbps hotelowego (każdy ma swój na dziś).
Anil321 pisze:Lepiej mieć mobilny internet, można wykupić po 1TB, ustawić maksymalny limit downloadu i niech korzystają. Zdarzało się nawet korzystać z takiego internetu już na prędkości 1mb/s i bez problemu wszystko działało i mogłem co chciałem sprawdzić w takim miejscu.
I ten 1TB wystarczy na 2 dni jak będzie duża prędkość a że takiej nie będzie bo podział 5Mbps/50 daje 0.1Mbps na osobę średnio i nic nie będzie działać wieczorami bo każdy na fejsika będzie 1000 fotek wysyłał, czy bajki dla dzieci i dorosłych chciał oglądać.
Anil321 pisze:O takie rzeczy pyta się raczej klientów a nie ludzi z internetu - przecież nawet w opiniach negatywnych często można znaleźć "brak wifi".
Dopiero jakbym przyjechał i miał w ofercie internet a rzeczywistość byłaby 0.1Mbps (co Netflix nie działa w 4K, HBO GO czy tam inne streamingi) to wtedy gwarantowana by była negatywna opinia nawet gdyby reszta była OK. Gdyby natomiast od razu było wiadomo "internetu brak" to miałbym jasność sytuacji.

No ale co kto lubi.
Nie pomagam na PW!
Anil321
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 243
Rejestracja: 2020-03-18, 12:08

Re: Sieć w małym hotelu

Post autor: Anil321 »

Owszem zdarzały się miejsca poza miastami że internet działał gorzej i po pytaniach w recepcji była odpowiedź że to internet mobilny więc widocznie takie miejsca tak prosperują i dają sobie radę. Nawet byliśmy rok temu w miejscu kempingowym i właściciel udostępniał internet z playowego netboxa który działał z prędkością 20-35mb/s. Nie jestem znawcą sieci ale jako użytkownik byłem zadowolony i jako użytkownik wybieram miejsce z internetem by było mi komfortowo (tak samo wiele innych klientów, dlatego miejsca noclegowe wypisują w swojej ofercie te "wifi pokojowe"). To tylko moja ocena jako klienta takich miejsc powtarzam.
Przypominam, że internet własny w komórce też może w niektórych miejscach źle śmigać a niektórzy muszą mieć pod ręką dostęp do niego nawet na wyjeździe.
ODPOWIEDZ