Wieś, las i routery - co powinien wybrać heavy user?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Gtklm
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2020-04-19, 23:23

Wieś, las i routery - co powinien wybrać heavy user?

Post autor: Gtklm »

Czołem wszystkim,

Long story short - jestem w trakcie przenoszenia się z miasta na wieś pewnie zajmie mi to jeszcze z 3-4 tygodnie ale już teraz chciałbym załatwić sprawę internetu do nowego miejsca Niestety nie ma żadnego ISP więc muszę polegać na mobilnym internecie - tutaj proszę was o pomoc, właśnie leci 5h jak próbuje się wyedukować w temacie, gdy trafiłem na to forum.

W mieście miałem 350-500 dl, wiem, że nie ma co się łudzić, że tutaj osiągnę takie prędkości ale chciałbym zmaksymalizować to jakie prędkości mogę mieć na wsi. Aktualnie mam w tmobile usługi na telefonie mam wg speed test
34mbs na iPhone xr
27mbs na pocophone f1
Przy hotspocie z telefonów na laptopie mam prędkości
22mbs hotspot z iPhone xr
17mbs hotspot z pocophone f1

Internet używam do:
Grania - zależy mi na niskim latency żeby nie utrudniać innym zabawy i wysokich prędkościach aby nie czekać dni na aktualizację cod mw ;)
Streamu contentu 4k - Netflix, HBO, amazon
Pracy - pracuje z plikami graficznymi gdzie psdki mogą ważyć po kilka GB, chciałbym móc je pobrać szybko i w miarę szybko uploadowac bo inaczej moja praca stoi.
urządzeń mam raczej dużo, telefony, lapki, smart home stuff, Google assistant i alexa etc.

Sprzęty jakie brałem do tego momentu pod uwagę:
Router ASUS 4G-AC68U
Archer tx50
Nighthawk m1
Nighthawk m2
Netgear AC1900 czy tam r7100lg
Huawei 4G Router 3 Prime

Budżet : 3 poziomy
I. Do 2.5k
II. Do 1,5k
III. Do 1k

Lepeij iść w wifi6 czy gotować się na 5g? Jakiego operatora wybrać? Czym są bts i jak mogę to wykorzystać do świadomego wyboru? Szukać z antena zewnętrzna? Co z technologią mesh i wzmacniaczem sygnału?

Przeprowadzka mi zajmie 3-4 tygodnie więc może powinienem coś kupić na test i później ew to odesłać? Większość rzeczy wolę mieć na kablu jeśli mogę z powodu stabilniejszych i wyższych prędkości.


Będę bardzo wdzięczny za każdą pomoc w tym temacie, mam nadzieję że uda mi się zorganizować wszystko
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19178
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wieś, las i routery - co powinien wybrać heavy user?

Post autor: matek451 »

Brak najważniejszego czyli lokalizaji oraz testu T-mobile na Poco z aplikacją https://play.google.com/store/apps/deta ... ster&hl=pl i screena z niej oraz speedtestu, test w domu i na zewnątrz.
Range
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 200
Rejestracja: 2020-04-07, 19:32

Re: Wieś, las i routery - co powinien wybrać heavy user?

Post autor: Range »

Jeśli myślisz o LTE to EWENTUALNEGO dostawcę wybiera się po wcześniejszych testach będąc już na MIEJSCU. Podajesz nam lokalizację swojej przeprowadzki a my sprawdzamy infrastrukturę potencjalnych operatorów LTE na Twoim terenie i zalecamy zakup odpowiednich starterów. Ty TESTUJESZ i wysyłasz nam screena z dedykowanej aplikacji na telefonie a my po weryfikacji rekomendujemy OPTYMALNEGO operatora.

Tak wygląda proces przejścia na Internet LTE. Dlatego raz jeszcze zaznaczam wszystkie testy operatorów robimy na miejscu.
Zeusek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 533
Rejestracja: 2020-03-25, 10:40

Re: Wieś, las i routery - co powinien wybrać heavy user?

Post autor: Zeusek »

Netgear r7100lg jest cat 6, jak dla mnie to odpada. http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=48138
Huawei 4G Router 3 Prime (B818) ma cat 19, robi swoją robotę świetnie.

Routery mobilne bym odrzucił, nie nadają się do ciągłej pracy.

Ps. Z tych co podałeś to moim zdaniem tylko Huawei 4G Router 3 Prime (B818) się nadaje.
Huawei B818 -> ZTE MC888 -> Virgin Mobile.
sn1p3r
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2020-03-27, 08:36

Re: Wieś, las i routery - co powinien wybrać heavy user?

Post autor: sn1p3r »

Zeusek pisze:Netgear r7100lg jest cat 6, jak dla mnie to odpada. http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=48138
Huawei 4G Router 3 Prime (B818) ma cat 19, robi swoją robotę świetnie.

Routery mobilne bym odrzucił, nie nadają się do ciągłej pracy.

Ps. Z tych co podałeś to moim zdaniem tylko Huawei 4G Router 3 Prime (B818) się nadaje.
wszystko zależy w jakiej lokalizacji jest użytkownik, ile będzie miał dostępnych pasm od operatora, może się skończyć tak, że tylko jedno i z możliwości agregacji w b818 w ogóle nie skorzysta.
Zeusek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 533
Rejestracja: 2020-03-25, 10:40

Re: Wieś, las i routery - co powinien wybrać heavy user?

Post autor: Zeusek »

Zgadza się. Patrząc jednak w jaki sprzęt celuje i ile kosztuje to do LTE moim zdaniem jest najlepszy z tego zestawu B818.
Lepeij iść w wifi6 czy gotować się na 5g?
To pieśń przyszłość i moim zdaniem nie warto kupować nic z tych rzeczy, przetarg na 5G prawdopodobnie może być opóźniony.
Co do wi-fi6 to chyba sprzęt podłączony do routera musi to wykorzystać a obecnie nie wiem czy w ogóle jakiś sprzęt to wykorzystuje.
Huawei B818 -> ZTE MC888 -> Virgin Mobile.
Gtklm
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2020-04-19, 23:23

Re: Wieś, las i routery - co powinien wybrać heavy user?

Post autor: Gtklm »

Ok mam wyniki.

http://imgur.com/a/F45F7gN

Pierwsze 3 to są dzisiejsze:
1. Wewnątrz, serwer jakiś z pruszkowa
2. Zewnątrz (jakieś 15m od domu) serwer tmobile
3. Wewnątrz (dokładnie to samo miejsce co 1.) serwer tmobile

Pod speedtestem jest zrzut z tego net monster
Range
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 200
Rejestracja: 2020-04-07, 19:32

Re: Wieś, las i routery - co powinien wybrać heavy user?

Post autor: Range »

Łączysz się z BTS NETWORKS w Sowiej Woli na 1800 sygnał dostateczny. Stacja posiada komplet pasm LTE.

Rozumiem że test Netmonsterem na zewnątrz, bo tylko taki się liczy?
atento
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 858
Rejestracja: 2007-06-29, 14:56
Lokalizacja: Wawa-Puszcza biała

Re: Wieś, las i routery - co powinien wybrać heavy user?

Post autor: atento »

Ale jak to widzisz? Na jednym mobilnym internecie dla całej rodziny czy tylko dla Ciebie?

Dla heavy usera wystarczy jeden jesli prędkości będą przyzwoite ale gdy używć ma kilka osób taki internet to prognozuję tragedię :D
Range
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 200
Rejestracja: 2020-04-07, 19:32

Re: Wieś, las i routery - co powinien wybrać heavy user?

Post autor: Range »

Netmonsterem liczy się test na zewnątrz i do tego speedtest wieczorny aby sprawdzić zasięg pasm pojemnościowych i na tej podstawie dobiera się ruter i antenę zewnętrzną.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26143
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wieś, las i routery - co powinien wybrać heavy user?

Post autor: wojteks »

Dobór routera? Bez znaczenia w kolejności B818, B715, B618, B535, B525/528/529 reszta większego znaczenia nie ma (może ewentualnie WF 830 od ZTE).
Nie pomagam na PW!
Gtklm
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2020-04-19, 23:23

Re: Wieś, las i routery - co powinien wybrać heavy user?

Post autor: Gtklm »

Czyli co? Bezsprzecznie b818? Aż tak dobry sprzęt play oferuje, że w sumie nic z nim równać się nie może? Jestem w szoku, za bardzo chyba jestem przyzwyczajony do tego, że dostajemy zwykle jakieś okrojone wersje w porównaniu z USA czy Azja.

Wrzucam jeszcze jeden zrzut net monstera, nie do końca wiem jak z niego korzystać ale postanowiłem pobrać listy wszystkich operatorów i teraz widzę że byłem podłączony pod orange i zamiast 1800 miałem 2600 a nawet przez chwilę 2800 na orange masz - czy to coś zmienia?

http://imgur.com/a/RlTHH4I

Jakiego operatora brać do internetu?

@ateno w sumie tylko dla mnie, żona korzysta tylko by obejrzeć jakiś YouTube, czy Netflix na telefonie,a syn jeszcze za młody by korzystać z neta.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26143
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wieś, las i routery - co powinien wybrać heavy user?

Post autor: wojteks »

Skoro nie szukasz najwyższych prędkości to żeby nie przepłacać wybrałbym B535 bo za 2 lata i tak trzeba będzie coś nowego kupić.
Nie pomagam na PW!
Gtklm
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2020-04-19, 23:23

Re: Wieś, las i routery - co powinien wybrać heavy user?

Post autor: Gtklm »

Właśnie szukam najwyższych prędkości i żeby to zapewnić mogę przepłacić.
Range
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 200
Rejestracja: 2020-04-07, 19:32

Re: Wieś, las i routery - co powinien wybrać heavy user?

Post autor: Range »

W twojej lokalizacji optymalny byłby B715 bo masz dostęp do agregacji trzech pasm (800+1800+2100) lub B818.
Zeusek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 533
Rejestracja: 2020-03-25, 10:40

Re: Wieś, las i routery - co powinien wybrać heavy user?

Post autor: Zeusek »

Jeśli jednak masz kaski dosyć do można się szarpnąć na B818. U mnie dopiero kilka dni temu uruchomili czwarte pasmo i cieszę się że nie pożałowałem kasy na kupno B818 :)

Ale to już zależy ile masz zbędnej kasy.
Huawei B818 -> ZTE MC888 -> Virgin Mobile.
Gtklm
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2020-04-19, 23:23

Re: Wieś, las i routery - co powinien wybrać heavy user?

Post autor: Gtklm »

A co z antenami zewnętrznymi? A jeszcze pytanie bo widzę że są conajmniej dwa modele b818 ( i w pl gorszy :D )
b818-263 (specyfikacja tu: https://www.4gltemall.com/huawei-b818-l ... t-cpe.html )
oraz "polski" b818 - Huawei 4G Router 3 Prime (kat. 19) (https://www.play.pl/telefony/huawei/hua ... p=internet)
jest kilka różnic które mało mi mówią np mimo 8x8 vs mimo 4x4, dwa wejścia na zew anteny i inne rzeczy na których się kompletnie nie znam. czy dalej warto iść w ten polski b818 ze względu na cat 19? Jakiego opertaora wybrać w moim miejscu?

@zeusek myślę że do 3k mogę się szarpnąć żeby zagwarantować że praca i hobby będą utrzymane na odpowiednim poziomie.

znalazłem jeszcze takie:
https://allegro.pl/oferta/router-asus-b ... 9004484023
https://allegro.pl/oferta/router-dsl-ac ... 8916274742
Zeusek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 533
Rejestracja: 2020-03-25, 10:40

Re: Wieś, las i routery - co powinien wybrać heavy user?

Post autor: Zeusek »

Chyba nikt w Polsce nie wykorzystuje mimo 8x8, żaden nadajnik.
W skrócie to ilość paneli nadawczych na nadajniku, przy mimo 4x4 jest ich razem 8 (po dwa na jedno pasmo).

Ps. Jeżeli nie mam racji to niech ktoś mnie poprawi ;)

Edit: https://pl.qwe.wiki/wiki/MIMO
Huawei B818 -> ZTE MC888 -> Virgin Mobile.
Gtklm
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2020-04-19, 23:23

Re: Wieś, las i routery - co powinien wybrać heavy user?

Post autor: Gtklm »

@zeusek z ciekawości jakie miałeś wcześniej prędkości na tel a jakie masz teraz z b818?
Zeusek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 533
Rejestracja: 2020-03-25, 10:40

Re: Wieś, las i routery - co powinien wybrać heavy user?

Post autor: Zeusek »

Poprzednio miałem Huawei E5186s-22a, max to było około 120/15. Przy B818 mój max to 338/43, w dzień naturalnie jest mniej ale zasadniczo na 70-90Mb się trzyma.

Teraz jest: https://saszka.uploadfile.pl/pobierz/20 ... 980696.jpg
Huawei B818 -> ZTE MC888 -> Virgin Mobile.
Gtklm
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2020-04-19, 23:23

Re: Wieś, las i routery - co powinien wybrać heavy user?

Post autor: Gtklm »

o to w sumie akceptowalnie! Też gdzieś poza miastem mieszkasz, czy w mieście ale kabel nie dochodzi?
Gtklm
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2020-04-19, 23:23

Re: Wieś, las i routery - co powinien wybrać heavy user?

Post autor: Gtklm »

no dobra to chyba nie ma co skuszę się na tego b818 do póki 5g nie będzie dostępne powinno wystarczyć, chyba, że uda się dociągnąć kable <3

a jeszcze tylko potrzebuję wiedzieć którego operatora wybrać dla swojej lokalizacji
Zeusek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 533
Rejestracja: 2020-03-25, 10:40

Re: Wieś, las i routery - co powinien wybrać heavy user?

Post autor: Zeusek »

W mieście Chojnice woj. pomorskie. Tutaj to tylko Neostrada DO 10Mb i tak jest od lat, a na zmianę tego faktu się nie zanosi.
Rozkopywali ulicę kilka lat temu i chodzili, pytali kto chcę kablówkę i pewnie za mało było chętnych, no i kabla nie położyli.

Mam niebywałe szczęście że nadajnik mam blisko :)
Huawei B818 -> ZTE MC888 -> Virgin Mobile.
Gtklm
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2020-04-19, 23:23

Re: Wieś, las i routery - co powinien wybrać heavy user?

Post autor: Gtklm »

Właśnie odkryłem, że chyba też mam szczęście i maszt kilkaset metrów ode mnie
https://imgur.com/a/aJe3YTB

pewnie wybrać tego operatora który jest najbliżej? W tym wypadku zarówno tmobile jak i orange, z tego co widzę to maszt w całości jest orange - to jakąś różnice robi? np priorytezuje swoich użytkowników? Czy chodzi o maszt jako budowlę i każdy z operatorów ma swój nadajnik?

w orange widzę fajna promocja 999gb w obszarze 500m od firmy ale nie mam pojęcia czy tutaj ograniczają prędkości ( internet biurowy 4g 999gb https://www.orange.pl/male-srednie-firmy)
w tmobile "nielimitowana prędkość" i skoro poprzedni pakiet ma 60mb/s ogarniczenie to zakładam, że ten ma conajmniej 60mb/s. (magenta vip https://www.t-mobile.pl/dlafirm/interne ... 0047.chtml)
Gtklm
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2020-04-19, 23:23

Re: Wieś, las i routery - co powinien wybrać heavy user?

Post autor: Gtklm »

hmmm... na allegro można też kupić tę drugą wersję b818 z zewnętrznymi antenami. Warto? Nie będzie jakiegoś konfliktu z pasmami LTE? Jeśli bez różnicy to nie ma co przepłacać - czy w takim razie kupiony w play b818 będzie śmigał z innymi kartami?
Zeusek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 533
Rejestracja: 2020-03-25, 10:40

Re: Wieś, las i routery - co powinien wybrać heavy user?

Post autor: Zeusek »

Nie warto przepłać. Kup router z Play i działa na wszystkich sieciach.
Huawei B818 -> ZTE MC888 -> Virgin Mobile.
Szobod
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2020-11-22, 20:54

Re: Wieś, las i routery - co powinien wybrać heavy user?

Post autor: Szobod »

Część
Mam podobny problem jak autor tematu. Przeprowadzam się na wieś i na razie nie ma co liczyć na kabel. Zostaję tylko LTE. Srebrna Góra woj. dolnośląskie. Czy ktoś może podpowiedzieć jaki nadajnik jest najbliżej i w jakiego operatora celować. Tel. komórkowe mam z Plusa. Czy od kwietnia cos się zmieniło w temacie routerów czy B818 dalej jest na topie. Zależy mi na maksymalnym transferze.
Będę wdzięczny za pomoc.
ODPOWIEDZ