Jaka antena LTE - wieś, lasy, nadajnik +10km

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
torlogg
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2020-05-03, 19:40

Jaka antena LTE - wieś, lasy, nadajnik +10km

Post autor: torlogg »

Witam wszystkich.
Proszę o poradę w zakupie anteny i ew rutera do LTE - muszę przez jakiś czas pomieszkać z rodziną na wsi, w letnisku. We wsi, położonej wśród lasów jest słabiutki zasięg - potrzebuję solidnej anteny. NCI pokazuje warunki jak poniżej, o ile udało mi się dobrze odszyfrować parametry to modem (e3372Hi - bez modowania, więc nie wymuszę pasma) łączy się do nadajnika, który znajduje się 14km na południe, w miejscowości Lutol Suchy.

Warunki siedlisko:
Obrazek
Obrazek

Speedtest:
Obrazek

Zrzut z modemu:
Obrazek

Sądziłem przez jakieś dwa lata, że łączę się do nadajnika odległego o 6km od domu, w Sierczu:
Obrazek
Obrazek

wydaje mi się jednak, że porośnięte lasem wzgórze jakieś 2km dalej skutecznie blokuje sygnał:
Profil wysokości względnej - po lewej nadajnik w Sierczu, po prawej wysokość względna domu
Obrazek

Na działce, jakieś 70m od domu łapię jeszcze inny nadajnik, prawdopodobnie Lewice, jakieś 11km na wschód
Obrazek
Obrazek

Na wszystkich trzech nadajnikach jestem na końcu zasięgu, więc nie liczę na cud i agregację pasma, ale może na LTE800 będzie lepiej?
Bardzo proszę o sugestie jakiej anteny użyć - niestety nie może być na razie zamontowana wyżej, na kominie a jakieś 2m nad ziemią, budynek nie jest odgromiony. Nawet jeśli uda się ją zamontować na wysokości 6-7m to i tak pewnie nadajnik w Sierczu nie będzie widoczny.
Proszę również o sugestię co do rutera - wydaje mi się, że Flybox (Huawei B525) wystarczy, ale czy konieczny będzie zmodowany ruter aby wymuszać pasmo?
Najbliżej domu znajduje się nadajnik T-Mobile, jakieś 6km w Pszczewie - kompletny brak zasięgu, drzewa skutecznie blokują widoczność.
ODPOWIEDZ