Net w małej miejscowości

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
erkloi
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2020-05-04, 12:29

Net w małej miejscowości

Post autor: erkloi »

Hej,
Siedzę i czytam a im więcej czytam tym mniej wiem.
Szukam kogoś, kto pomoże mi w doborze odpowiedniego zestawu antena czy anteny plus router w celu pozyskania zasięgu LTE - najlepiej z T-mobile, bo jako jedyni w sumie obecnie oferują internet no limit dla firm.

Obecnie w miejscu, o które mi chodzi:
- zasięg do rozmów dobry na zewnątrz a w budynku różnie bywa
- zasięg jakiegokolwiek internetu na zewnątrz różnie bywa a w budynku bywa

Jakieś dwa lata temu na dachu był zestaw polsatowy (ta dodupna antenka i router i ledwie ciągnęło 3G a czasem zupełnie nic.

Nadajniki dostępne są 2 albo 3 w okolicy, choć w sumie większość map pokazuje tylko jeden dostępny a znowu aplikacja w telefonie (gdy jestem w tej lokalizacji) pokazuje łączenie z BTSem którego nie ma na większości map btsów, do których dotarłem.

Z jednej strony a w zasadzie dwóch stron jest las a z kolejnych dwóch jakiś 1 km pól i znowu las. W lokalizacji dostępny jest budynek dwukondygnacyjny, na którym ewentualnie można by postawić jakiś nie za duży maszt do anteny zewnętrznej.

Będę wdzięczny za wszelką pomoc
Z tel zrobiłem kilka testów (skriny poniżej). Co ciekawe różne apki pokazują mi łączenie się z różnymi masztami - która mówi prawdę i którą się kierować?(ewentualnie jeśli to pomoże mogę podełać więcej skrinów z parametrami z apek. Podpowiedzcie jakiś sprzęt (modem/router i anteny, które dałyby jakiś względny efekt stabilności i prędkości.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Net w małej miejscowości

Post autor: Hermogenes »

W Jastrzębiu koło zalewu jastrzębskiego masz TM O i Play a dalej pustka. Dopiero Szydłowiec Wierzbica. Jest pozwolenie Plusa w Zdziechowie ale chyba masztu brak.
Pozdrawiam Hermogenes
erkloi
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2020-05-04, 12:29

Re: Net w małej miejscowości

Post autor: erkloi »

Hermogenes pisze:W Jastrzębiu koło zalewu jastrzębskiego masz TM O i Play a dalej pustka. Dopiero Szydłowiec Wierzbica. Jest pozwolenie Plusa w Zdziechowie ale chyba masztu brak.
Pozdrawiam Hermogenes
No tak właśnie mi się wydawało, że tylko Jastrząb i dlatego się dziwiłem, że różne apki łapią mi różne inne BTSy. Ale teraz zakładając moją lokalizację, warunki no i tę właśnie antenę, o której wspomniałeś w jaki zestaw powinienem zainwestować żeby cieszyć się stabilnym i względnie szybkim internetem?
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Net w małej miejscowości

Post autor: Hermogenes »

Ten test na którym masz połączenie robiłeś w domu czy na dachu ? Pozdrawiam Hermogenes
erkloi
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2020-05-04, 12:29

Re: Net w małej miejscowości

Post autor: erkloi »

Hermogenes pisze:Ten test na którym masz połączenie robiłeś w domu czy na dachu ? Pozdrawiam Hermogenes
Test był robiony na zewnątrz budynku. W środku budynku bywa bardzo różnie - czasem nawet zero zasięgu jakiegokolwiek - jei to się przyda mogę podać Ci inne statsy z tej apikacji albo jeśli to niezbędne jutro będę w tej lokalizacji i postaram się wyjść na dach, żeby protestować.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Net w małej miejscowości

Post autor: radius »

Z tym obiektem się łączysz:
http://beta.btsearch.pl/bts/details/12116/
Czy ten CellID jest poprawny? 41383460. Pokrywa się w tym samym czasie we wszystkich aplikacjach?
Nie patrz na mapy. To są lokalizacje przybliżone. Nie ma to pokrycia ze stanem faktycznym w większości przypadków.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
erkloi
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2020-05-04, 12:29

Re: Net w małej miejscowości

Post autor: erkloi »

radius pisze:Z tym obiektem się łączysz:
http://beta.btsearch.pl/bts/details/12116/
Czy ten CellID jest poprawny? 41383460. Pokrywa się w tym samym czasie we wszystkich aplikacjach?
Nie patrz na mapy. To są lokalizacje przybliżone. Nie ma to pokrycia ze stanem faktycznym w większości przypadków.
Wydaje się że tak - że właśnie z tą anteną łączę się. Dziś będę znowu na tej lokalizacji więc postaram się wyjść na dach i zrobić kolejne testy (docelowo na dachu mogę postawić maszt okolo 1-2m wysoki). Więc jeśli są jakieś konkretne testy które powinienem zrobić a które pomogą w zdiagnozowaniu na jaki sprzęt postawić - daj znać.
Range
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 200
Rejestracja: 2020-04-07, 19:32

Re: Net w małej miejscowości

Post autor: Range »

Ale nie dałeś wieczornych speedtestów T-Mobile z ZEWNĄTRZ. A te mogą być słabe bo łączysz się z zasięgowym 800 na maszcie N! Jastrząb. Na BTS wisi też PLAY (cztery pasma) i ORANGE, którzy mają w ofercie znacznie lepszy sprzęt niż T-Mobile, więc ich też przetestuj.

Test na Telefonie z Android i aplikacją https://m.apkpure.com/pl/netmonster/cz. ... netmonster

Testy na zewnątrz i do każdego wieczorny speedtest.
erkloi
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2020-05-04, 12:29

Re: Net w małej miejscowości

Post autor: erkloi »

Range pisze:i ORANGE, którzy mają w ofercie znacznie lepszy sprzęt niż T-Mobile, więc ich też przetestuj.
Zdecydowałem się na T-Mobile, bo jako jedyni oferują prawdziwy internet no limit bez lejka po zassaniu jakiejś paczki danych (w różnych sieciach różnie) - jeśli się mylę to proszę wyprowadźcie mnie z błędu i wskażcie inną sieć, która daje tez prawdziwe no limit a z chęcią ją wezmę pod uwagę.
Z testów przeprowadzonych dziś (w załącznikach) około godziny 14-15 z wysokości dachu budynku, na którym stałaby antena nie wygląda to aż tak źle jak jeszcze kilka miesięcy temu.
Dla porównania test zrobiony dla play z tego samego miejsca i tego samego telefonu (download 1,65 upload 0,78) speedtest wychodzi tragicznie.

Dajcie znać czy na tej podstawie da się coś polecić jeśli idzie o sprzęt który by dał jakąś stabilność i gwarancję względnej prędkości czy mam porobić testy wieczorne - będę w stanie ich dokonać pewnie dopiero po niedzieli ( mówiąc wieczorne mam na myśli 18-19 może max 20:00)?
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Net w małej miejscowości

Post autor: onken »

Oczywiście o tym "bez limitu" mówisz o taryfie dla firm ??

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
erkloi
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2020-05-04, 12:29

Re: Net w małej miejscowości

Post autor: erkloi »

onken pisze:Oczywiście o tym "bez limitu" mówisz o taryfie dla firm ??
Tak dla firm - niestety prawdziwe bez limitu dla niefirm już wyłączyli.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Net w małej miejscowości

Post autor: onken »

Dla firm bez limitu max prędkości też musisz słono zapłacić. Jakbys taki chciał oficjalnie od nich

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
erkloi
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2020-05-04, 12:29

Re: Net w małej miejscowości

Post autor: erkloi »

onken pisze:Dla firm bez limitu max prędkości też musisz słono zapłacić. Jakbys taki chciał oficjalnie od nich
Z tego co się orientuję to do 20 mb/s jest no limit z w sumie jak na mobilny przyzwoitą ceną. I w sumie i tak na tej wsi i tak dużo więcej się nie wyciągnie a wolę ssące do 20mb/s internet bez lejka niż nawet i 200 czy 300 gb z 1X pręskością ale z lejkiem do 1mb po tym transferze.
No chyba że znasz jakieś inne rozwiązania które mi to zapewnią - to wtedy słucham.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Net w małej miejscowości

Post autor: onken »

Odbierz PW.
Może Ci przypasuje :)

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Range
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 200
Rejestracja: 2020-04-07, 19:32

Re: Net w małej miejscowości

Post autor: Range »

Ale Testy PLAY na Roamingu (T-Mobile) się NIE LICZĄ. Przed testem tego operatora trzeba WYŁĄCZYĆ Roaming Krajowy, a speedtesty wykonać między 19-22.

Więc powtórz ten test Play Netmonsterem i daj do niego ten wieczorny speedtest. To samo się tyczy T-Mobile. Testy na zewnątrz.
erkloi
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2020-05-04, 12:29

Re: Net w małej miejscowości

Post autor: erkloi »

Range pisze:Ale Testy PLAY na Roamingu (T-Mobile) się NIE LICZĄ. Przed testem tego operatora trzeba WYŁĄCZYĆ Roaming Krajowy, a speedtesty wykonać między 19-22.

Więc powtórz ten test Play Netmonsterem i daj do niego ten wieczorny speedtest. To samo się tyczy T-Mobile. Testy na zewnątrz.
Ok. I to mogę zrobić. I zrobię - ale tak jak napisałem - będzie to pewnie już po niedzieli.
erkloi
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2020-05-04, 12:29

Re: Net w małej miejscowości

Post autor: erkloi »

Range pisze:Ale Testy PLAY na Roamingu (T-Mobile) się NIE LICZĄ. Przed testem tego operatora trzeba WYŁĄCZYĆ Roaming Krajowy, a speedtesty wykonać między 19-22.

Więc powtórz ten test Play Netmonsterem i daj do niego ten wieczorny speedtest. To samo się tyczy T-Mobile. Testy na zewnątrz.
Poza tym - o ile pewnie zrobię jakiś test tak dla porównania to i tak Playa nie biorę pod uwagę bo nie mają w swojej ofercie prawdziwego no limit. Zostaje więc jedynie T-mobile. Pytanie jednak nadal - jaka antena i modem/router?
Range
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 200
Rejestracja: 2020-04-07, 19:32

Re: Net w małej miejscowości

Post autor: Range »

T-Mobile nie posiada w ofercie B818 więc zostaje Ci B535. Bierzesz go i wymuszasz na nim osobno pasma np HNanagerem i wykonujesz do niego speedtesty wieczorne i wtedy dobiera się antenę.
erkloi
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2020-05-04, 12:29

Re: Net w małej miejscowości

Post autor: erkloi »

W końcu miałem chwilę, żeby potestować wieczorem sieć z dachu budynku, na którym docelowo mogłaby stanąć antena. Testowałem z telefonu sieć T- mobile (tę chciałby wybrać bo jako jedyna ma prawdziwe no limit w ofercie) i Play - który ewentualnie też mógłby być choć T- mobile bym jednak wolał.
Proszę podpowiedzice czy przy tych parametrach które podawałem wcześniej i tym o widać na screenach poniżej da się coś wykrzesać co będzie w miarę szybkie i przede wszystkim stabilne i co za tym idzie jaki router/modem oraz antenę polecacie dla mojej lokalizacji żeby to zadziałało jak należy.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Net w małej miejscowości

Post autor: matek451 »

T-mobile na LTE1800 z BTS-a Jastrząb cieniutkie, pasmo przytkane , pewnie na LTe2100 lepiej ale i tak tyłka ne urywa, nie licz na cuda, operator ma 3 pasma LTE na tej stacji bez LTE2600 więc jeszcze to jakoś zipie .A Play to zupełnie inna bajka, stacja z 4 CC CA 5GR na światłowodzie, test na samym LTE2100 pokazał duzy potencjał operatora z tej stacji, do tego B818 w abonamencie i antena na 1800-2600MHz i pozamiatane
erkloi
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2020-05-04, 12:29

Re: Net w małej miejscowości

Post autor: erkloi »

matek451 pisze:T-mobile na LTE1800 z BTS-a Jastrząb cieniutkie, pasmo przytkane , pewnie na LTe2100 lepiej ale i tak tyłka ne urywa, nie licz na cuda, operator ma 3 pasma LTE na tej stacji bez LTE2600 więc jeszcze to jakoś zipie .A Play to zupełnie inna bajka, stacja z 4 CC CA 5GR na światłowodzie, test na samym LTE2100 pokazał duzy potencjał operatora z tej stacji, do tego B818 w abonamencie i antena na 1800-2600MHz i pozamiatane
Czyli mówisz że raczej przychylać się do Playa? A i jeśli tak to jaką antenę byś polecil przy tych parametrach jakie podałem?
erkloi
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2020-05-04, 12:29

Re: Net w małej miejscowości

Post autor: erkloi »

I wracam do Was ponownie z tym samym pytaniem. A w zasadzie z jego częścią.
Jaka antena do tej lokalizacji przy tych parametrach?
Lokalizacja jak wyżej na skrinach, sieć to T-Mobile (tylko i wyłącznie z tego powodu że nie mają lejka po wykorzystanym transferze), lokalizacja BTSa to Jastrząb ul. Kościuszki (w tej chwili postawili mi maszt (Kuźnia) 1-1,5 km od lokalizacji i spoko jednak to maszt, na którym na tę chwilę jest jedynie Plus a plus niestety ma lejek więc odpada i zostaje T-mobile z Jastrzębia.

Poniżej speedtesty i Hmanager (robione koło godziny 18:00) na różnych częstotliwościach (urządzenie to 535 od Huaweya - test robiony z urządzeniem wystawionym za okno na parapet)
Screenshot_2020-09-15-17-49-37-899.jpg
Screenshot_2020-09-15-17-50-26-673.jpg
Screenshot_2020-09-15-17-50-52-678.jpg
Screenshot_2020-09-15-17-54-08-189.jpg
Screenshot_2020-09-15-17-54-57-829.jpg
Screenshot_2020-09-15-17-56-38-090.jpg
Screenshot_2020-09-15-17-57-02-611.jpg
Screenshot_2020-09-15-18-01-02-492.jpg
Będę wdzięczny za podpowiedzi.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Net w małej miejscowości

Post autor: matek451 »

A jakie to ma znaczenie skoro masz ofertę do 20Mb/s to korzystaj szału i tak nie bedzie, jakaś antena na 1800-2100MHz do tego B535 bo to i tak router tylko 2 CC CA.
erkloi
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2020-05-04, 12:29

Re: Net w małej miejscowości

Post autor: erkloi »

matek451 pisze:A jakie to ma znaczenie skoro masz ofertę do 20Mb/s to korzystaj szału i tak nie bedzie, jakaś antena na 1800-2100MHz do tego B535 bo to i tak router tylko 2 CC CA.
Wie że szału nie ma ale co mi po szale z prędkością np. w Play skoro po 500gb włącza się lejek? Wolę mieć wolniej, a przynajmniej stabilnie niezależnie od ilości danych.
A w teorii lepsze max 20 z t-mobile niż 5 po lte od plusa po wykorzystaniu pakietu.

Mówisz jakąś antenę - a polecisz coś konkretnego? Na te dwie czy trzy częstotliwości?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Net w małej miejscowości

Post autor: matek451 »

Tylko gwarancji ze osiagniesz wieczorami to maksymalne 20Mb/s w T-mobile nie masz zadnej, wszystko zalezy od obciązenia twojego sektora na LTE1800/LTE2100 ze stacji Jastrzębia, pokazaleś speedtesty z samego LTE1800 wykonane na telefonie po 20, sygnał na 1800MHz dostateczny a pasmo kucało i widać ze mocno obciązone i się zatykało, pewnie na LTE2100 jest lepiej i w agregacji obydwu osiagniesz te 20Mb/s jak dobrze pójdzie ale stacja obsługuje ogromny rejon więc rokowania na przyszłość nie napawają optymizmem, na stabilność nie licz bo stacja juz teraz dziala na granicy wydajności.
. Zachwyt tym no limit w T-mobile jest charakterystyczny dla wielu takich jak ty, w wielu lokalizacjach skończyło się to prędkościamina kilku Mb/s , infrastruktura NW nie jest w stanie zapewnić obsługi takich ofert, to radio i z gumy nie jest. Z internetu mobilnego trzeba umieć korzystać i zdawać sobie sprawę z jego ograniczeń.
LTE800 się nie liczy bo jest zapchane na maksa i nic dziwnego bo korzysta z niego wielu, poza tym B535 to agregacja 2 pasm LTE, pojemnościowe lte2100+1800 stąd antena na 1800-2100MHz, czyli Cybertech Dual LTE 15dBI 1800MHz lub szerokopasmowe 2x ATK-504.
Anil321
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 243
Rejestracja: 2020-03-18, 12:08

Re: Net w małej miejscowości

Post autor: Anil321 »

Aktualnie w takich miejscowościach czasami warto wybrać stabilny net od Play z konkretną paczką danych. Niestety z takim nadajnikiem na takim dużym obszarze nagle możesz mieć 1-5mb/s i przez problemy finalnie pociągniesz 200-500GB czyli wyjdzie na to samo co w Play;p
ODPOWIEDZ