Wybór operatora / modemu / anten

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
MaciejS
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2020-05-11, 17:07

Wybór operatora / modemu / anten

Post autor: MaciejS »

Witam

chciałbym odpalić internet po LTE poza miastem:

Lokalizacja:
https://goo.gl/maps/fzEnoTSUQrqq4tZX8

Widoczność bez przeszkód do BTS:
Play ID: WAD5001 TŁUCZAŃ (800/1800/2100) - 9km
Play ID: WAD2007 BRZEŹNICA(800/1800/2100) - 7km - nie udało mi się połączyć

Orange ID: ?,54158 (N!) BRZEŹNICA (800/1800/2100) - 7km
Orange ID: 6395 (N!) PÓŁWIEŚ (800/1800/2100/2600) - 8.5 km - nie udało mi się połączyć

Pozostałe BTSy w okolicy za sporymi górkami (mimo iż są bliżej nie udało mi się do nich podłączyć)


Testy telefonem SONY XPERIA Z3:
Udało mi się połączyć z:


PLAY TŁUCZAŃ 2100
https://i.ibb.co/VTj98tr/PLAY-TLUCZAN-2100.jpg



OPL BRZEŹNICA 2100
https://i.ibb.co/DYTf0ck/OPL-BRZE-NICA-2100.jpg



OPL BRZEŹNICA 1800
https://i.ibb.co/TH8PjkP/OPL-BRZE-NICA-1800.jpg




Teraz moje pytanie. Jaki modem? Jakie anteny? Jaki operator?

Celuję w coś budżetowego, myślałem o B525 ale jeśli dobrze rozumiem - nie agreguje mi B1+B3??

Czy jest jakiś w miarę tani modem który ma taką funkcję? Myślałem o ZTEMF286 ale z tego co doczytałem - nie ma to sensu jeśli chcę myśleć o antenach zewnętrznych.

Nie wiem jak z resztą częstotliwości, pytanie czy modem + anteny zewnętrzne dadzą radę połączyć się z 2600 lub agregować 1800/2100 na PLAYu (nie udało mi się połączyć po 1800 na PLAY)

No i pytanie jakie anteny - szukać czegoś co złapie mi jeszcze 800 mhz czy całkowicie olać tą częstotliwość i skupić się na 1800-2600?

Jeśli chodzi o operatorów - mam OPL na 2 komórkach, w cenie 20zł miałbym ~80GB (nie wykorzystuję prawie w ogóle pakietu na telefonach a łączą się one z internetem mobilnym). Widzę że na testach OPL wypada nieco gorzej, różnica 5mb nie jest dla mnie aż tak istotna.
Jeśli uważacie że PLAY będzie dużo lepszy - dajcie znać. Rozważę, ale z tego co widzę, to w cenie 20zł mogę liczyć tylko na 20GB.


Pozdrawiam
Range
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 200
Rejestracja: 2020-04-07, 19:32

Re: Wybór operatora / modemu / anten

Post autor: Range »

To testy na zewnątrz?

Speedtest na korzyść PLAY. Orange pasmo 2100 przeciążone, na 1800 nieco lepiej.

Do PLAY w abonamencie bierze się B818 za 229 zł na własność.
MaciejS
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2020-05-11, 17:07

Re: Wybór operatora / modemu / anten

Post autor: MaciejS »

Testy na poddaszu (za oknem).
Na zewnątrz pod domem jest nieco gorzej.
Domyślam się, że przy ustawieniu pod samym dachem byłoby jeszcze lepiej. Na testy odpuściłem wiszenie na drabinie.
Docelowo mogę powiesić masz i anteny na bocznej ścianie, pod drugiej stronie ściany Modem + prąd (więc kable z anteny powinny być bardzo krótkie).


Jeśli chodzi o ofertę PLAY:
24miesiące + 229zł za B818 - 3x darmowe miesiące = 1279zł

OPL
24 x 19zł = 456zł z umową na czas nieokreślony. I patrząc na różnicę, to zostaje mi 823zł na zakupy. Zakładając, że zmieszczę się w tej kwocie z Modemem i Anteną - to jestem na 0.

W Play nie mam anteny zewnętrznej - pytanie czy jest sens ją w ogóle brać (mogę postawić modem w oknie lub w jakimś hermetyku na dachu - nie wiem co bardziej tłumi sygnał - szkło czy kawałek plastiku).

Rozumiem że gołe b818 potrafi agregować 3 lub 4 częstotliwości, przy antenach zewnętrznych jestem skazany na 2?
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Wybór operatora / modemu / anten

Post autor: onken »

MaciejS pisze:
Rozumiem że gołe b818 potrafi agregować 3 lub 4 częstotliwości, przy antenach zewnętrznych jestem skazany na 2?
Że co ??

Skąd taki pomysł ;) ??

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
MaciejS
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2020-05-11, 17:07

Re: Wybór operatora / modemu / anten

Post autor: MaciejS »

Czyli źle rozumiem. Czytam dalej :)
Range
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 200
Rejestracja: 2020-04-07, 19:32

Re: Wybór operatora / modemu / anten

Post autor: Range »

Ale B818 w wolnej sprzedaży właśnie kosztuje w okolicach 800 zł a w Play masz 200 GB internetu zamiast 80 jak w tym OPL więc nie ma nawet porównania. Taką ofertę dostaje się od doradców z forum Play kontakt z nimi poprzez PW https://forumplay.pl/showthread.php/553 ... tu-GB-(200)-z-urz%C4%85dzeniem-Promocja

Oprócz tego w Orange masz zapchane pasma stąd DL<UL, więc zapomnij o normalnym internecie u nich wieczorami.
MaciejS
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2020-05-11, 17:07

Re: Wybór operatora / modemu / anten

Post autor: MaciejS »

Faktycznie ten PLAY po podliczeniu że będę potrzebował B818 wychodzi identycznie.

To teraz pytanie czy w moich warunkach w ogóle wykorzystam jego możliwości czy wystarczy jakiś starszy model.

No i jeszcze jedno - czy będę do niego potrzebować jakieś dodatkowe anteny? Czy to wyjdzie już w trakcie testów gdybym go miał bo te z telefonu nie są na tą chwilę miarodajne?
Range
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 200
Rejestracja: 2020-04-07, 19:32

Re: Wybór operatora / modemu / anten

Post autor: Range »

B818 to router górna półka z agregacją czterech pasm, ktory dostajesz od Play za grosze, możesz tez zapytać o B715 ten agreguje trzy pasma i nie wiadomo czy jest jeszcze w ofercie u nich. O wiele słabszy to już B535 z agregacją dwóch pasm.

Zakupujesz router, następnie wystawiasz go za okno, wymuszasz po kolei dostępne pasma np HManagerem i dołączasz do każdego z nich wieczorne speedtesty i wtedy dobiera się antenę do niego.
Zeusek
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 489
Rejestracja: 2020-03-25, 10:40

Re: Wybór operatora / modemu / anten

Post autor: Zeusek »

Range pisze:Oprócz tego w Orange masz zapchane pasma stąd DL<UL, więc zapomnij o normalnym internecie u nich wieczorami.
Hmm, nie zgadzam się z tym zapchaniem wieczorami. Mam około DL 100Mb wieczorem a bywa że 150Mb, nie uważam że to jest zapchane i nie da się z tego korzystać.
Huawei B818 -> ZTE MC888 -> Virgin Mobile.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wybór operatora / modemu / anten

Post autor: wojteks »

Internet mobilny ma to do siebie że w każdym miejscu może działać inaczej, są miejsca gdzie działa OK a są takie że uplaod jest wyższy od downloadu i to znacznie.
Nie pomagam na PW!
MaciejS
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2020-05-11, 17:07

Re: Wybór operatora / modemu / anten

Post autor: MaciejS »

Hej!

Mam już B818, oto testy - sprzęt wystawiony za otwartym oknem na poddaszu.

Testy - speedtest na laptopie po wifi (AC z połączniem 700-833 Mb/s) + screen z Hmanagera z trakcie testu.

Po zamknięciu okna (modem stoi przy samej szybie) - Download spadł z 130-140mb na 110-120mb - czyli sama szyba powoduje spadek ~20mb. Mogę go powiesić na zewnątrz ale pytanie czy skrzynka hermetyczna nie będzie tłumić tyle samo co szyba.

Ewentualnie anteny? Sami oceńcie :)

Ps. Testy (screeny) koło godziny 14:00. O 19:00 o dziwo nie ma zmian.

Obrazek
Range
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 200
Rejestracja: 2020-04-07, 19:32

Re: Wybór operatora / modemu / anten

Post autor: Range »

Ale wyraźnie napisałem, że testy miały być wieczorne a nie z godz 14 w dzień. Obciążenie pasm największe jest w godz 19-22.

Co do testów to kupujesz antenę zewnętrzną taką: https://www.cybertech.com.pl/p173,anten ... 00mhz.html
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wybór operatora / modemu / anten

Post autor: wojteks »

Plastikowa skrzynka nie powinna tłumić, współczesne szyby tłumią fale radiowe.
Nie pomagam na PW!
MaciejS
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2020-05-11, 17:07

Re: Wybór operatora / modemu / anten

Post autor: MaciejS »

@Range - miałem robić jeszcze raz testy wieczorem, ale czasu brakło (nie mieszkam tam) - a kilka speedtestów pod rząd po 19 pokazało 110 - 130mb więc odpuściłem ponowną wędrówkę z laptopem po drabinie :)

Będę pewnie w następnym tygodniu to postaram się zrobić testy wybranych pasm wieczorem. Do tego tego czasu wstrzymać się z kupnem anten? Czy widać że na 100% będą potrzebne?

@wojteks - to teraz pytanie - anteny wewnętrzne i modem w hermetyku czy jednak anteny zewnętrzne.



Jeszcze jedno - testy 2600 - pokazują mi CID z takim samym prefiksem co reszta testów - możliwe że na tym samym BTSie jest już 2600 ale dalej nie widnieje na BTSearch? W zakładce UKE jest pozwolenie na tej częstotliwości (pytam w razie późniejszego celowania antenami).

Reszta widoczna na BTS

Play (26006) ID: WAD5001- Tłuczań, maszt własny
Range
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 200
Rejestracja: 2020-04-07, 19:32

Re: Wybór operatora / modemu / anten

Post autor: Range »

Po co kombinować z jakimiś puszkami. Bierzesz do tego B818 poleconą antenę zewnętrzną z Cybertecha z kablem około 5 metrów H155 kierujesz na BTS-a i po temacie.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wybór operatora / modemu / anten

Post autor: matek451 »

Sygnał na LTE2600 wyraźnie odstaje od pozostałych pasm bo to skutek tego ze łaczysz się z 3 sektorem a w pozostałych z pierwszym, wyglada na to ze LTE2600 nie dziala na sektorze nr1 lub jesteś pomiędzy sektorami 1 i 3 ale raczej skłaniam się ku pierwszemu.
MaciejS
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2020-05-11, 17:07

Re: Wybór operatora / modemu / anten

Post autor: MaciejS »

Hmmm a jaki może być tego powód? Coś po stronie samego BTS'a?
ODPOWIEDZ