Dobór sprzętu (router antena) na wieś – zasięg rzędu 1-2 kreski

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Pioro33
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2014-11-14, 13:42
Lokalizacja: Stolica

Dobór sprzętu (router antena) na wieś – zasięg rzędu 1-2 kreski

Post autor: Pioro33 »

Witam,
Zgłaszam się z prośbą o pomoc w doborze rozwiązania do domku na wsi gdzie generalnie miejscami/momentami nie ma zasięgu lub złapie na telefonie 1 kreskę (w niektórych momentach góra 2 kreski).

Miejscowość to: 05-326 Czubajowizna
Najbliższe nadajniki wygląda na: 05-326 Poświętne i 05-205 Klembów

Do Poświętnego nie jest daleko ale mimo wszystko nie bardzo to działa. Subiektywnie mam wrażenie, że najlepszy zasięg ma Orange.

Innego Internetu niż mobilny w okolicy nie ma. Założenie na ten moment jest takie aby używać Aero2 (z dokupowanymi pakietami). Być może przyszłościowo będzie to jakiś inny operator ale teraz ze względu na potrzeby (nie duże) rozpatruję właśnie taką opcję. Sprawdzę jeszcze oferty innych operatów aby ten koszt oscylować około 30zł miesięcznie.

Myślę, że sprzęt w razie zakupu usługi u operatora może nie być wystarczający. Dobranie i zakup routera konkretnie do mojego przypadku uważam za lepsze rozwiązanie chyba, że tutaj mogę liczyć na inną radę.

Zakładam, że sam router bez anteny nie wystarczy (choć najpierw można zrobić próbę) dlatego proszę o pomoc w doborze routera i anteny.

Załączam zdjęcia z programu Network Cell Info Lite wykonane na podwórku. Sprawdzenie wykonałem na sieci T-mobile. Karta Aero2 wsadzona do starszego Samsunga w jego menu pokazuje RSSI: -99dBm (w środku domu).

Dziękuję za wszystkie sugestie i pozdrawiam.
Pawrzes
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2016-03-30, 17:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobór sprzętu (router antena) na wieś – zasięg rzędu 1-2 kreski

Post autor: Pawrzes »

W T-Mobile to dramat, słaby sygnał 3G dolatujący z Tłuszcza, ul. Kraszewskiego 2... Dobra antena będzie niezbędna w tej sieci (oraz Orange) aby w ogóle odbierała LTE. Przy wydatkach 30 zł pakiety Aero2 są nieopłacalne bo można mieć np. 50 GB na 30 dni za 30 zł w RedBull Mobile Siema PL na Kartę. Sprawdź jeszcze zasięg sieci PLAY na działce.
Pozdrawiam
Pioro33
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2014-11-14, 13:42
Lokalizacja: Stolica

Re: Dobór sprzętu (router antena) na wieś – zasięg rzędu 1-2 kreski

Post autor: Pioro33 »

Prawdopodobnie będę miał możliwość sprawdzić jak działa w mojej lokalizacji router B525 pożyczony od brata ze standardową wbudowaną anteną.
Działanie i testy bez anteny zewnętrznej pewnie są bez sensu.
Pytanie jaką antenę zewnętrzną dokupić?
Jeśli B525 by się sprawdził to kupię taki na swoje potrzeby, myślałem też o B535 ale ten ma 5Ghz a jeszcze przydadzą mi się dwa pasma jak w B525.
Pawrzes
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2016-03-30, 17:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobór sprzętu (router antena) na wieś – zasięg rzędu 1-2 kreski

Post autor: Pawrzes »

Testowanie w routerze ma sens bo dopiero po zbadaniu 3-4 sieci dobiera się antenę a nigdy wcześniej, najlepiej przetestować wystawiając go na zewnątrz mniej więcej w miejscu gdzie ma być zamontowana antena.
Pozdrawiam
Pioro33
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2014-11-14, 13:42
Lokalizacja: Stolica

Re: Dobór sprzętu (router antena) na wieś – zasięg rzędu 1-2 kreski

Post autor: Pioro33 »

A więc pochodziłem po działce z czterema sieciami programem NetMonster i wygląda na to, ze bezkonkurencyjny jest Play.
Na zewnątrz RSSi od -60 dBm do -50 dBm. W domu w najlepszym miejscu -80 dBm do -70 dBm. Pozostałe sieci to od -100 dBm i jeszcze mniej.
W zależności od położenia Play wskazywał LTE 800, LTE 1800 i LTE 2100. Play zawsze wskazuje jeden BTS w 05-205 Klembów. Pozostałe sieci bardzo różnie. Dziwią mnie trochę rozbieżności we wskazaniach miedzy NetMonster a Network Cell Info lite dosyć drastyczne ale nie wiem z czego to wynika.
Jako załącznik zamieszcza serię zrzutów ekranu z badań na każdej z sieci. Mój wniosek to Play z jakąś anteną tylko jaką? Zakładam, że skierowaną na 05-205 Klembów. Dziękuję za radę.
ODPOWIEDZ