Tani router (do 350PLN) na wakacje w lesie

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
rokhar
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2020-05-22, 21:16

Tani router (do 350PLN) na wakacje w lesie

Post autor: rokhar »

Cześć, to mój pierwszy post ale forum czytuję od dłuższego czasu(wszyscy tak mówią).
Koronawirus zmusił mnie do pracy w domu, ale na czas wakacji chciałbym przeprowadzić się do lasu, konkretnie okolice 52°50'57.7"N 21°25'59.3"E
(52.849351, 21.433130). Sieć komórkowa to jedyne źródło internetu, do tego bardzo słabe. Najbliższe nadajniki oddalone są o ok. 4-5 km, do tego przez las.
Dotychczas korzystałem z sieci Aero2 (w modemie 3G i tablecie LTE), oraz Play (LTE w telefonie). W obu przypadkach internet działa słabo i w zasadzie da się z niego korzystać tylko poza domem. Telefon w Play żongluje zasięgiem Play i Orange.
Jak pisałem, teraz chciałbym tam zorganizować "home office". Niem mam większych wymagań co do szybkości, ważne jest tylko aby internet działał stabilnie i pozwalał na spotkania Skype/MS Teams (kilkaset osób z reguły bez wideo), oraz wymianę plików przez sieć, wszystko przez służbowy VPN więc działa powoli. Dodatkowo córka chce mieć youtube.
Sprzęt i internet potrzebny w zasadzie tylko na czas wakacji i innych wyjazdów.
Myślałem nad TP Link MR6400 lub D Link DWR921, ale w obu przypadkach na forum wyczytałem, że to muzeum nie warte obecnej ceny (ok 350 PLN).
Mam pewne obawy przed Huawei B315, inne źródła twierdzą, że bywa awaryjny.
Zastanawiałem się również nad Huawei E5573 itp, pytanie czy praca przez 3 miesiące non stop na zasilaniu by go nie wykończyła.
Sporo czasu poświęciłem na poszukiwania i niestety nie potrafię sam wybrać.

Czy możecie mi dopomóc w wyborze. Poniżej kilka zastrzeżeń co do sprzętu:
- budżet do 350 PLN,
- nowy z gwarancją,
- akceptowalny zasięg bez dodatkowych anten - nie chcę wydawać zbyt wiele na sprzęt potrzebny tylko okresowo,
- przede wszystkim stabilność, prędkość ma drugorzędne znaczenie - wiem, że zależy głównie od sieci, ale sprzęt też ma wpływ,
- wykorzystywany przez dwa komputery, dwa telefony i tablet - jednocześnie dwa z pięciu,
- w miarę możliwości możliwość podłączenia przez RJ45,
- do wykorzystania z Play, Aero2, (chyba, że coś innego może tam działać lepiej)
- nie mam możliwości testowania, kiedy wyjadę sprzęt musi w miarę działać,
- sprzęt w regularnej sprzedaży, a nie oferta, która trafia się raz na pół roku,
- dostępność sieci w domu.

Nie oczekuję od was cudów i wskazania wszystko-mającego routera za 50 PLN.
Zależy mi na tym aby znaleźć router, który zapewni mi stabilne ~5Mbps.

Czy routery lepiej zbierają zasięg niż telefon (Iphone 8, Samsung S9)?
Czy poza ewidentnymi wadami, któryś z wymienionych routerów może być odpowiednim wyborem do moich warunków?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Tani router (do 350PLN) na wakacje w lesie

Post autor: matek451 »

Bez anteny zewnątrznej zapomnij o internecie tam, do tego dlaczego akurat Plus czy Play skoro stację mają w Różanie ale najdalej.
rokhar
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2020-05-22, 21:16

Re: Tani router (do 350PLN) na wakacje w lesie

Post autor: rokhar »

Cześć, jak pisałem nie jestem ortodoksem w kwestii wyboru operatora i dostosuję się do potrzeb. Karty Aero2 i Play po prostu już mam.
Widzę, że T-mobile ma najbliżej maszt, w okolicy są również maszty Play i Plus. Wszystkie stoją na lekkim wzniesieniu w stosunku do mojego położenia, więc może będzie to jakiś plus (niestety rozdziela nas sporo lasów).
Jak pisałem nie mam możliwości testowania, i z uwagi na czas, i z braku dostępu do odpowiedniego sprzętu (chyba tylko Play daje internet na próbę).

Czy zakup, któregokolwiek z tańszych routerów bez anteny ma sens w kontekście polepszenia sygnału względem telefonu?
Koszt routera i anteny to minimum 500-600 PLN. Nie mogę sobie pozwolić na wydanie takiej kwoty na dostęp do internetu przez 2-3 miesiące w roku.
Dlatego pytam bardziej o protezę czy coś tymczasowego i jako pisałem nie oczekuję cudów co do wydajności.
ODPOWIEDZ