polepszenie zasięgu b818

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
JaPod
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2020-05-25, 21:19

polepszenie zasięgu b818

Post autor: JaPod »

Witam, posiadam router huwawei b818 z oferty w PLAY. Mam beznadziejny zasięg w moim mniejscu zamieszkania. Jedyny BTS w okolicy to KRA9006 (Kraków, Malopolskie ul. Brzeska 1 - komin cegielni) Jestem od niego oddalony okolo 2km w lini prostej. Chciałbym się dowiedzieć jaką antenę dokupić by poprawić jakość sygnału i prędkość internetu. znalazłem np takie dwie:

ANTENA DUAL 4G LTE 44dBi HUAWEI ZTE CRC9 TS9 SMA

ANTENA DUAL TAJFUN 3G 4G LTE 40dBi ZTE HUAWEI

Co o nich myślicie, jaką wybrać. Może jakąś zupełnie inną polecacie?
Dodam jeszcze, że nie mam poddasza i jeżeli umiejscowię antenę na dachu to będę potrzebował kabel 15 metrów żeby poprowadzić go do routera. Wydaje mi się, że jest to trochę dużo i boje się, że taka długość zniweluje wszelkie zyski z anteny ? Ewentualnie mógłbym próbować wiercić dziury i zmniejszyć długość kabla do 10 metrów. Co o tym wszystkim myślicie. Mam w ogóle jakąś szansę na poprawę sygnału? Na tą chwilę SINR na wszystkich pasmach wacha się od -6 do -2.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6444
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: polepszenie zasięgu b818

Post autor: onken »

Tyle tematów o antenach w 80% wątków a Tobie się szukać nie chce ;) ?

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
JaPod
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2020-05-25, 21:19

Re: polepszenie zasięgu b818

Post autor: JaPod »

Przejrzałem tematy, jedyną antenę jaka tu jest polecana jest ta: Antena Dualna LTE-A/4G 17dBi MIMO gniazda Nż 1800-2600MHz
Ale nikt nie pisze dlaczego akurat ta. Tak samo z długością kabla w każdym temacie ktoś wspomina, że maksymalnie 5 metrów wypada dać.
Nie znam się na antenach zupełnie dlatego liczę, że ktoś może wyjaśni czy może przy 15/10 metrach kabla wybrać inną, mocniejszą antenę. Czy nie ma to znaczenia. Czy w ogóle nic mi to nie da i muszę się pogodzić z praktycznym brakiem neta. Wiem, że nikt z fusów nie wywróży, ale może ktoś nada mi jakiś kierunek co robić dalej :D
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: polepszenie zasięgu b818

Post autor: key »

JaPod pisze:Tak samo z długością kabla w każdym temacie ktoś wspomina, że maksymalnie 5 metrów wypada dać.
Nie znam się na antenach zupełnie dlatego liczę, że ktoś może wyjaśni czy może przy 15/10 metrach kabla wybrać inną, mocniejszą antenę. Czy nie ma to znaczenia.
Kabel i antena to dwie rozne rzeczy w tym systemie.
Proba wyjasnienia:
1.) Antena polepsza sygnal.
2.) Kabel tlumi sygnal.

Tlumienie kabla jest zalezne od tego, jaki kabel wybierzesz - dobry kabel tlumi mniej od kiepskiego kabla.

Tlumienie zalezy od czestotliwosci i dlugosci kabla, roznice moga byc spore, n.p.:
- H 155 ma 41 dB/100m @ 1800 MHz
- ECO Flex 15 ma 14 dB/100m @ 1800 MHz
ale H155 ma tylko ~6mm srednicy, ECO Flex 15 ma okolo 15mm srednicy. Roznia sie tez dosc znacznie cena.

Dla Ciebie wazne jest:
1.) jak najkrotszy kabel - kazdy cm kabla to niepotrzebne tlumienie sygnalu. Idealnie jest umiescic modem/router LTE bezposrednio przy antenach. Wybierasz mozliwie dobry kabel (przegladasz datasheety)
2.) antene wybierasz do interesujacych Ciebie czestotliwosci lub kupujesz szerokopasmowa
3.) jesli nie masz zasiegu WiFi z routera LTE, to kladziesz AP w mieszkaniu - polaczony kablem sieciowym
4.) wszystko co jest nieruchome (desktop, TV, NAS, ....) laczysz kablem
Nie pomagam na PW.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: polepszenie zasięgu b818

Post autor: Hermogenes »

JaPod napisałeś że się nie znasz na antenach, a matematykę znasz ? Proszę sięgnij do książki i podaj ile to jest 44 dB w konwersji na układ dziesiętny. Teraz pomyśl dlaczego polecają anteny z zakresu 7-15 dBi. Pozdrawiam Hermogenes
ODPOWIEDZ